Ford Mustang oslavuje 60. výročie a Summit Motors Slovakia, slovenský zástupca značky Ford, usporiadal oslavu a zároveň predstavil najnovšiu, siedmu generáciu tohto ikonického vozidla.

 

Ford Mustang Zraz Zilina

 

Jedinečný event na letisku v Žiline

 

Dňa 30. mája 2024 sa na letisku v Žiline konalo podujatie organizované importérom značky Ford na Slovensku – Summit Motors Slovakia. Tento špeciálny event bol určený pre všetkých majiteľov Mustangov a jeho hlavným cieľom bolo osláviť 60. narodeniny legendárneho modelu, ako aj predstaviť najnovšiu generáciu Fordu Mustang na Slovensku.

 

„Sme naozaj radi, že aj prostredníctvom tohto stretnutia sme mohli spoločne s majiteľmi a milovníkmi Mustangov osláviť 60. narodeniny tohto ikonického vozidla a zároveň na Slovensku predstaviť jeho najnovšiu siedmu generáciu. Mustang komunita je v našej krajine silná a nás teší záujem ľudí o toto vozidlo. Na akcii sme preto spolu s našimi obchodnými partnermi zorganizovali aj skúšobné jazdy na najnovších Mustangoch, čo bolo príjemným prekvapením pre všetkých zúčastnených,“ dodáva Ján Vrábel, riaditeľ predaja a marketingu Summit Motors Slovakia.

 

Ford Mustang Zraz Zilina

Na tomto podujatí sa stretlo 135 Mustangov rôznych ročníkov a 270 návštevníkov zo Slovenska aj Českej republiky. Mnohí majitelia Mustangov sa zúčastnili úvodnej spanilej jazdy, ktorá viedla až na letisko v Žiline, kde dorazili v jednej kolóne. Okrem slávnostnej premiéry Fordu Mustang GT a Fordu Mustang Dark Horse bol pre návštevníkov pripravený bohatý program, vrátane pretekov na štvrť míle a skúšobných jázd na nových modeloch Mustang. Súčasťou podujatia boli aj sprievodné aktivity, catering a hudobný koncert kapely Crownies.

 

Nový Ford Mustang na Slovensku

 

Nová generácia Fordu Mustang prichádza na Slovensko vo výbavách GT a Dark Horse.

 

  • Ford Mustang GT je k dispozícii ako kupé alebo kabriolet, poháňaný motorom 5.0L Ti-VCT V8 RWD s výkonom 328 kW. Na výber je šesťstupňová manuálna alebo desaťstupňová automatická prevodovka.
  • Ford Mustang Dark Horse je dostupný ako kupé s motorom 5.0L Ti-VCT V8 RWD, ktorý dosahuje výkon 334 kW. Tento model ponúka šesťstupňovú manuálnu prevodovku (Tremec) alebo desaťstupňovú automatickú prevodovku.

 

Ford Mustang

 

Toto najpredávanejšie športové auto sveta je na Slovensku dostupné od 59 900 €.

 

Ford Mustang: Ikona Automobilového Priemyslu

 

Ford Mustang, jeden z najuznávanejších automobilov v histórii, debutoval 17. apríla 1964 na New York World’s Fair. Tento okamih znamenal začiatok novej éry v automobilovom priemysle. Ford Mustang sa stal okamžitým hitom a definoval nový segment vozidiel známy ako „pony car“, ktorý charakterizovali dlhá kapota, krátky zadok a dostupná cena.

 

Prvá generácia Ford Mustang, často označovaná ako model z roku 1964½, bola dostupná ako kupé a kabriolet. Pod kapotou sa mohli nachádzať rôzne motory, od šesťvalcového motora s objemom 2,8 litra až po výkonný V8 s objemom 4,7 litra. Tento model sa stal rýchlo populárnym, keďže zákazníci si cenili jeho štýl, výkon a prispôsobiteľnosť.

 

V roku 1965 Ford predstavil Mustang Shelby GT350, ktorý vznikol v spolupráci s legendárnym pretekárom a konštruktérom Carrollom Shelbym. Tento vysokovýkonný model, vybavený 4,7-litrovým V8 motorom, zvýšil prestíž značky a posilnil jej športový imidž. Shelby GT350 bol prvým z mnohých vysokovýkonných Mustangov, ktoré prišli na trh.

 

Druhá generácia Mustangov, uvedená v roku 1974, reagovala na meniace sa trhové podmienky a energetickú krízu. Ford Mustang II bol menší a úspornejší, čo mu umožnilo konkurovať s inými kompaktnými vozidlami tej doby. Hoci bol Mustang II kritizovaný za svoj konzervatívny dizajn a slabšie motory, bol úspešný v predaji a pomohol udržať značku na trhu.

 

V 80. rokoch prišla tretia generácia Mustangov, známa ako „Fox Body“. Tento model, vyrábaný od roku 1979 do roku 1993, bol obľúbený medzi automobilovými nadšencami pre svoju ľahkú konštrukciu a široké možnosti úprav. Výkonné modely, ako Mustang GT a neskôr Mustang SVT Cobra, priniesli späť športový imidž značky.

 

V roku 2005 bola uvedená piata generácia, ktorá sa vracala k retro dizajnu prvých modelov z 60. rokov. Tento štýlový návrat k minulosti získal mnoho priaznivcov a obnovil záujem o klasické pony cars. Mustangy tejto generácie boli vybavené modernými technológiami a výkonnými motormi, čo z nich robilo atraktívnu voľbu pre široké spektrum zákazníkov.

 

Siedma generácia, predstavená v roku 2024, pokračuje v dedičstve svojich predchodcov s modernými inováciami a ešte vyšším výkonom. Modely ako Ford Mustang GT a Ford Mustang Dark Horse sú vybavené výkonnými V8 motormi a najnovšími technológiami, čo z nich robí jedny z najvýkonnejších Mustangov všetkých čias.

 

Ford Mustang teda zostáva nielen ikonou amerického automobilového priemyslu, ale aj symbolom športového ducha a inovácií, ktorý si získal srdcia miliónov fanúšikov po celom svete. S neustálym vývojom a modernizáciou tento legendárny model neustále pokračuje v písaní svojej bohatej histórie.