Piata generácia modelového radu MINI Cooper predstavuje charizmatickú jednoduchosť v tom najlepšom zmysle. Typické proporcie MINI evokujú históriu značky. Spolu s nápadnou prednou maskou dávajú novému modelu osobitú tvár. Interiér sa vyznačuje minimalistickým dizajnom, digitálnymi inováciami a pohlcujúcim užívateľským zážitkom.

 

V rámci novej modelovej rodiny označuje MINI úrovne výkonu svojich benzínových motorov MINI Cooper písmenom C a model s vyšším výkonom písmenom S. Atraktívne portfólio pohonných jednotiek nového modelu MINI 3-dverové tak dopĺňajú dva úsporné benzínové motory s možnosťou výberu troch, alebo štyroch valcov. Aj nová generácia modelov MINI prináša na cesty ikonický pocit z motokáry. Minimalistický dizajn MINI Cooper spája tradičné hodnoty značky s pôsobivou čistotou.

 

„V MINI slogan Power of Choice znamená, že okrem čisto elektrických modelov MINI ponúkame aj modely ako nový MINI Cooper s benzínovým motorom. Auto osloví všetkých ľudí, ktorí chcú jazdiť na klasickom modeli MINI 3-dverové a pritom oceňujú tradičný výkon a charakteristický zvuk spaľovacieho motora,“ hovorí Stefanie Wurst, riaditeľka MINI.

 

Interiér sa zameriava na typické znaky MINI, ako sú minimalistický dizajn a nové materiály. Pohlcujúci užívateľský zážitok vytvárajú technické inovácie ako operačný systém MINI Operating System 9, nové režimy MINI Experience Mode a široká škála digitálnych funkcií.

 

Dve výkonné verzie pohonu

 

S výkonom 150 kW (204 k) a maximálnym krútiacim momentom 300 Nm zrýchľuje MINI Cooper S (kombinovaná spotreba paliva: 6,7 – 6,1 l/100 km, kombinované emisie CO2: 150 – 138 g/km podľa WLTP) so štvorvalcovým motorom z 0 na 100 km/h za 6,6 sekundy. Trojvalcový motor v MINI Cooper C s výkonom 115 kW (156 k) (kombinovaná spotreba paliva: 6,5 – 5,9 l/100 km, kombinované emisie CO2: 146 – 133 g/km podľa WLTP) poskytuje krútiaci moment 230 Nm a vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,7 sekundy.

 

MINI Cooper využíva systém odpruženia a tlmenia navrhnutý pre agilné ovládanie. Presné typické MINI riadenie v kombinácii s výkonnými brzdami zaisťuje vysoký pôžitok z jazdy, bezpečnosť a komfort.

 

 

 

Exteriér: Zachovanie kultového statusu

 

MINI Cooper S puristickým dizajnom a kompaktnou siluetou stelesňuje základnú myšlienku značky: maximálne potešenie z jazdy s minimálnou ekologickou stopou. Súčasný minimalizmus nového dizajnu charakterizujú čisté plochy karosérie. Krátke previsy a krátka kapota kontrastujú s dlhým rázvorom a dodávajú vozidlu typické proporcie MINI.

 

Nová osemuholníková maska chladiča s filigránskymi obrysmi vpredu výrazne definuje charakteristickú tvár MINI Cooper. Doteraz najmenší radarový snímač v spoločnosti BMW Group sa nachádza na horizontálnej priečke medzi prívodmi vzduchu. Asistenčné systémy vodiča podporuje v modeli MINI Cooper celkom 12 ultrazvukových senzorov, čo zvyšuje bezpečnosť jazdy.

 

Horizontálne denné LED svetlomety podčiarkujú v štandardnom stave nový vzhľad. Výrazný dizajn umocňujú tri voliteľné svetelné podpisy pre denné svetlá MINI LED svetlometov a prepracované matrixové zadné svetlá. Všetky tri voliteľné svetelné podpisy sa začínajú aj končia špeciálne zorganizovanou animáciou privítania, alebo rozlúčky.

 

Interiér: Klasický, inovatívny, MINI

 

Elegantný minimalistický dizajn interiéru MINI Cooper sa inšpiroval klasickým modelom Mini. Nový volant, okrúhly OLED displej, typická prepínacia lišta MINI a dvojfarebná textilom čalúnená palubná doska vytvárajú v kokpite pocit priestrannosti. Moderný interiér s veľkorysým množstvom priestoru sa vyznačuje čistými líniami. Svetlú a priateľskú atmosféru dotvára panoramatická presklená strecha. Sklopením operadla zadného sedadla deleného v pomere 60 : 40 sa batožinový priestor flexibilne zväčší z 210 litrov až na objem 800 litrov.

 

Najdôležitejšie jazdné funkcie (parkovacia brzda, radiaca páka, tlačidlo štart/stop, prepínanie režimov, ovládanie hlasitosti) sa priamo nachádzajú na výraznej prepínacej lište. Volič prevodovky na stredovej konzole uvoľnil miesto novej bezdrôtovej nabíjacej poličke 2.0. Smartfóny sa do nej dajú uložiť a nabíjať bezdrôtovo.

 

Interakčná jednotka MINI Interaction Unit sa v kokpite MINI Cooper presunula bližšie k vodičovi. Priemer tenkého OLED displeja s vysokým rozlíšením a kvalitným skleneným okrajom narástol na 240 mm. Jeho prevádzková logika je podobná ako pri smartfóne a dá sa intuitívne ovládať dotykom.

 

Relevantné informácie týkajúce sa vozidla, ako sú rýchlosť a spotreba paliva, sa zobrazujú v hornej časti obrazovky. V hlavnom menu sa nachádzajú funkcie usporiadané horizontálne ako widgety a možno ich vybrať potiahnutím a dotykom. Spodná časť OLED poskytuje priamy prístup k položkám menu Navigácia, Médiá, Telefón a Klimatizácia.

 

 

 

Digitálne inovácie pre pohlcujúci užívateľský zážitok

 

V rámci voliteľných režimov MINI Experience Modes vyžarujú dve projektorové jednotky na palubnú dosku osvetlenú grafiku. Súhra vizuálneho dizajnu, náladového osvetlenia a zvukového dizajnu mení vzhľad kokpitu a otvára nové možnosti personalizácie modelu MINI Cooper.

 

Každý režim má svoje vlastné dynamické pozadie a dá sa vybrať podľa osobných preferencií vodiča. V individuálnom režime si vodič môže pomocou aplikácie MINI nastaviť ako pozadie displeja fotografiu podľa vlastného výberu. Dominantné farby fotografie sa následne tiahnu cez textilné plochy palubnej dosky a výplní dverí ako svetelná grafika.

 

Jazdite bezpečne, príďte uvoľnení

 

Nový model MINI Cooper ponúka množstvo asistenčných systémov pre bezpečnú a pohodlnú jazdu. Štandardne dodávaná funkcia Safe Exit monitoruje okolie zaparkovaného vozidla a pred otvorením dverí varuje približujúcich sa účastníkov cestnej premávky. Funkcia nielen oneskorí odomknutie dverí, ale pomocou svetelných signálov okolo vozidla varuje pred možnou kolíziou.

 

Počas jazdy poskytuje voliteľný súbor prvkov MINI Navigation podporu s 3D vizualizáciou a rozšíreným zobrazením, zobrazuje aktuálnu dopravnú situáciu, poskytuje informácie o možnostiach parkovania vrátane možností digitálnych platieb a mnoho ďalšieho. Asistenčné funkcie založené na kamere a radare zvyšujú bezpečnosť podporou riadenia a udržiavania v jazdnom pruhu, čo tvorí súčasť komplexného balíka Driving Assistant Plus. Pohodlie jazdy zvyšuje systém automatickej regulácie rýchlosti a vzdialenosti.

 

Na aktiváciu asistenta MINI Intelligent Personal Assistant (IPA) na OLED displeji stačí vysloviť povel „Hej, MINI“. Potom sa objaví 3D vizualizácia v podobe avatara vozidla, alebo digitálneho spoločníka MINI Spike. V interakcii s MINI IPA môže vodič hlasom ovládať širokú škálu možností, ako sú navigácia, telefonovanie, zábava a ďalšie funkcie vozidla.

 

Inovatívna funkcia digitálneho kľúča MINI Digital Key Plus premení prostredníctvom aplikácie MINI smartfón na kľúč od vozidla. Uvítacia animácia predných a zadných svetiel sa spustí hneď, keď sa vodič priblíži na menej ako tri metre. Po priblížení do vzdialenosti menšej ako jeden a pol metra sa dvere automaticky odomknú. Tento pohodlný zážitok z vozidla môže vodič digitálne sprístupniť viacerým užívateľom, a to vrátane ich osobných nastavení vozidla.

 

 

 

Štyri úrovne výbavy pre individuálny vzhľad

Nové verzie výbavy Essential, Classic, Favored a JCW ponúkajú široké možnosti prispôsobenia. V závislosti od výbavy sú nové MINI Cooper C a MINI Cooper S k dispozícii s rôznymi lakmi karosérie a výbavou interiéru.

 

Farby možno kombinovať s jednou zo štyroch farieb strechy a vytvárať tak rôzne kontrasty. Exkluzívnu možnosť v spojení s balíkom výbavy Favored Trim predstavuje vyhotovenie charakteristickej strechy Multitone vo verzii Spray-Tech. Vyznačuje sa trojfarebným gradientom. Ponuku diskov kolies z ľahkej zliatiny s priemerom 16 až 18 palcov rozšírili nové, aerodynamicky optimalizované verzie.