Štvrtá generácia modelu Škoda Superb v sebe nesie výrazné inovácie v porovnaní s predchádzajúcim modelom. Ponúka ešte sofistikovanejší dizajn, zväčšený priestor, vylepšený komfort a najnovšie technologické vylepšenia. S novým Superb budú zákazníci opäť mať možnosť vybrať si medzi karosárskymi variantmi kombi a liftback. V interiéri nájdete šesť rôznych prevedení s dôrazom na udržateľnosť, vrátane látok vyrobených zo 100 % ekologických materiálov. K lepšiemu ovládaniu prispievajú inovatívne multifunkčné ovládače (Smart Dials) a nový koncept interiéru s 13″ voľne stojacou obrazovkou infotainmentu. Celkový dojem interiéru je čistý a priestranný. Škoda Auto v rámci snahy dosiahnuť ešte vyššiu účinnosť vylepšila aj svoje pohonné jednotky. Zákazníci budú mať k dispozícii tri benzínové motory s výkonmi od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k) a dva naftové motory s výkonmi 110 kW (150 k) a 142 kW (193 k). Portfólio dopĺňa nový plug-in hybridný pohon, dostupný výlučne pre kombi, a úplne nová mild-hybridná verzia. V modeli Superb sa v premiére predstavujú inovatívne asistenčné systémy, vrátane asistenta pri odbočovaní a asistenta prejazdu križovatkou.

 

 

 

Klaus Zellmer, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto, hovorí: “Už viac ako 20 rokov je model Superb vlajkovou loďou portfólia modelov značky Škoda so spaľovacími motormi. Vo svojej štvrtej generácii ním bude aj naďalej, pričom ponúkne ešte prepracovanejší skulpturálny dizajn, výnimočnú priestrannosť a najmodernejšie technológie. Ďalšia optimalizácia pohonného ústrojenstva a vylepšená aerodynamika prispievajú k ešte vyššej účinnosti. Systém plug-in hybridného pohonu bol úplne prepracovaný, takže teraz ponúka čisto elektrický dojazd viac ako 100 kilometrov. Úplne nový interiér je vysoko ergonomický a obsahuje vysoké množstvo udržateľných materiálov. V neposlednom rade musím pripomenúť, že Superb sa bude naďalej ponúkať vo verziách liftback aj kombi, čo dokonale odráža našu orientáciu na zákazníka.”

 

Tradičný model portfólia Škoda so spaľovacími motormi posúva svoje typické prednosti na vyššiu úroveň

 

S novou, štvrtou generáciou modelu Superb automobilka Škoda Auto opäť stanovuje nové štandardy v oblasti dizajnu, priestoru, komfortu a bezpečnosti. Vďaka novému dizajnu a aerodynamickým opatreniam sa znížila spotreba paliva a zároveň sa zvýšil výkon. Tri moderné benzínové motory TSI, vrátane jedného s mild-hybridnou technológiou, dva naftové motory a nová plug-in hybridná verzia s čisto elektrickým dojazdom viac ako 100 km v režime WLTP poskytujú výkony od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k). Vrcholné benzínové a naftové motory  sú spojené s pohonom všetkých kolies. Pohonné jednotky nového modelu Superb sú vždy spojené s automatickou prevodovkou DSG. Vyššiu bezpečnosť a komfort zabezpečuje aj celý rad nových a vylepšených asistenčných systémov. Nová generácia Matrix-LED predných svetlometov s vyššou svietivosťou a adaptívny podvozok DCC Plus majú v Superbe svoju premiéru.

 

Nová a priestrannejšia koncepcia interiéru, čistý dizajn a intuitívne ovládanie

 

Štvrtá generácia modelu Superb prináša nový dizajn karosérie s dominantnou maskou chladiča. Úplne nová koncepcia interiéru zahŕňa voľne stojacu obrazovku infotainmentu s uhlopriečkou až 13″. Volič prevodovky bol presunutý na stĺpik riadenia, vďaka čomu vznikla čistá, prehľadná a oveľa priestrannejšia stredová konzola. Nový multifunkčný panel s otočnými ovládačmi (Smart Dials) umožňuje rýchle a intuitívne nastavenie mnohých funkcií vozidla a infotainmentu. Ďalšou novinkou v modeli Superb je head-up displej. Pri konfigurácii vozidla je teraz možné vybrať si z tematických balíkov a samostatne voliteľných prvkov výbavy. Medzi nové prvky patrí napríklad bezdrôtové nabíjanie telefónu s výkonom 15 W a chladením, ako aj ergonomické sedadlá šetrné k chrbtu s desiatimi pneumaticky ovládanými masážnymi vakmi. Elektricky odistený kryt batožinového priestoru verzie kombi je jedným z viacerých nových Simply Clever prvkov (celkovo ich je vo vozidle 28).

 

Martin Jahn, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto zodpovedný za predaj a marketing, hovorí: “Superb je už viac ako dvadsať rokov výkladnou skriňou technologických a dizajnových znalostí značky Škoda. Vďaka svojim charakteristickým vlastnostiam, ako je praktickosť a priestrannosť, ktoré sa dnes spájajú s celým modelovým portfóliom našej značky, sa Superb stretol s mimoriadnym ohlasom u zákazníkov na celom svete. Nová štvrtá generácia stavia na týchto silných stránkach a posúva ich na ďalšiu úroveň, čím sa stáva dokonalým spoločníkom na každodenné cestovanie. Tým, že štvrtú generáciu modelu Superb ponúkame ako liftback i kombi, sme presvedčení, že dokonale uspokojíme individuálne potreby všetkých našich zákazníkov.”

 

Úspešný príbeh troch generácií a viac ako dvoch desaťročí

 

Superb bol na trh uvedený v roku 2001 a odvtedy z výrobných liniek zišlo viac ako 1,6 milióna kusov. Superb sa vyrábal v Kvasinách (Česká republika), Solomonove (Ukrajina), Aurangabáde (India) a Nankingu (Čína). Za viac ako dve desaťročia získal množstvo medzinárodných ocenení. Len tretia generácia ich v roku 2016 získala viac ako 30, vrátane ocenenia Red Dot Award za výnimočný produktový dizajn pre model Superb Combi. V rokoch 2001 až 2008 dodala Škoda Auto zákazníkom celkovo 137 000 vozidiel prvej generácie tohto modelu. Druhej generácie sa v rokoch 2008 až 2015 predalo celkovo 618 000 kusov. V roku 2009 bol model druhej generácie prvýkrát ponúkaný aj ako Superb Combi. Tretia generácia bola predstavená v roku 2015 a do dnešného dňa sa vyrobilo 845 000 kusov. Najväčšími európskymi trhmi tretej generácie sú Nemecko so 153 222 kusmi (do septembra 2023 vrátane), Česká republika so 61 479 kusmi a Spojené kráľovstvo s 57 054 kusmi.

 

Exteriér: prvky nového dizajnového jazyka Modern Solid, vylepšená aerodynamika a skulpturálny dizajn

 

Štvrtá generácia modelu Superb sa bude ponúkať v karosárskych verziách Škoda Superb liftback a Škoda Superb kombi. Obe verzie sa vyznačujú skulpturálnym, ešte prepracovanejším dizajnom a prednými svetlometmi Matrix-LED druhej generácie. Nová generácia prichádza s dominantnou maskou chladiča, ktorá je spolu s logom Škoda na kapote a lištami predného nárazníka vyhotovená v novom odtieni Dark Chrome. Vďaka sérii precíznych úprav má úplne nový Superb vynikajúcu aerodynamiku. Hodnota súčiniteľa odporu vzduchu (cx) verzie liftback 0,23 je o 10 % nižšia ako u jej predchodcu. Verzia kombi má hodnotu súčiniteľa odporu vzduchu (cx) 0,25, čo predstavuje zníženie o 15 %. Mierny nárast dĺžky a výšky mal pozitívny vplyv aj na priestrannosť interiéru. Objem batožinového priestoru sa zväčšil o 20 litrov na 645 litrov vo verzii liftback a o 30 litrov na 690 litrov vo verzii kombi. S uvedením na trh bude Škoda Auto model ponúkať v šiestich nových farbách.

 

Oliver Stefani, šéfdizajnér Škoda Auto, hovorí: “Superb tradične formoval dizajnový jazyk značky Škoda a štvrtá generácia v tom bude pokračovať: vzhľad charakterizujú ostro rezané línie, jasne definované dynamické proporcie a moderný skulpturálny a kryštalický štýl. Podarilo sa nám tiež výrazne zlepšiť aerodynamiku oboch karosárskych verzií a zároveň ponúknuť ešte viac priestoru pre cestujúcich.”

 

Vylepšený dizajn a lepšia aerodynamika

 

Škoda Auto výrazne zlepšila aerodynamiku oboch karosárskych variantov. Okrem skoseného čelného skla dostali línie strechy optimálnejšiu krivku a vylepšený bol aj spojler piatych dverí, ktorý vo verzii kombi dopĺňajú bočné finlety. Okrem toho Škoda Auto doladila množstvo detailov. Medzi nich patria prepracované vonkajšie spätné zrkadlá, A-stĺpiky s dažďovými deflektormi a predný nárazník so vzduchovými kanálmi, ako aj aerodynamicky optimalizované kolesá a pneumatiky. Výsledkom je, že aerodynamika verzie liftback sa v porovnaní s predchodcom zlepšila o 10 % (hodnota súčiniteľa odporu vzduchu klesla na 0,23) a aerodynamika verzie kombi až o 15 % (hodnota súčiniteľa odporu vzduchu klesla na 0,25), čo prispelo k zníženiu emisií i spotreby paliva. Elektricky ovládané aktívne žalúzie za vstupom vzduchu v prednom nárazníku regulujú prúdenie podľa potreby chladenia motora. Ďalším aktívnym a automaticky ovládaným prvkom je systém chladenia predných bŕzd, ktorý využíva prúd vzduchu zabezpečovaný ventilátorom chladiča. Optimalizované deflektory pred prednými kolesami a modernizované kryty podvozku zlepšujú prúdenie vzduchu pod vozidlom.

 

Nová osemuholníková maska chladiča, nový odtieň Dark Chrome a Matrix-LED predné svetlomety

 

Prednú časť úplne nového modelu Superb definuje nová osemuholníková maska chladiča, inovované logo Škoda na kapote a lišty na prednom nárazníku. Všetky tieto prvky sú vyhotovené v novom odtieni Dark Chrome, pričom rovnakú povrchovú úpravu má aj nápis Škoda na piatych dverách. Okrem toho môže byť Superb vybavený Matrix-LED prednými svetlometmi druhej generácie, ktoré sú štandardom pre výbavový stupeň Superb L&K. V každom svetlomete sú vedľa seba umiestnené dva Bi-LED moduly, jeden pre stretávacie a druhý pre diaľkové svetlá. Medzi nimi je kryštalické statické svetlo pre prisvecovanie do zákrut. Oba Bi-LED moduly obsahujú celkovo 36 jednotlivých svetelných segmentov. Každý segment je ovládaný nezávisle, aby pri použití diaľkových svetiel neoslňoval protiidúce vozidlá a nevytváral príliš silný odraz na dopravných značkách. V porovnaní s prvou generáciou Matrix-LED poskytujú nové svetlomety o 40 % vyššiu svietivosť. Pod modulmi Bi-LED sa nachádza tenký pás LED v tvare písmena “L”, ktorý pripomína kocku ľadu a spája funkcie parkovacieho svetla, denného svetla a smerovky. Hmlové svetlo poskytuje dostatočné osvetlenie za zhoršených poveternostných podmienok. Charakteristický vzhľad Matrix-LED predných svetlometov umocňuje nový detail modrej farby, ktorý zvýrazňuje kontúry svetlometov a dodáva im vizuálnu príťažlivosť. Základné svetlomety majú dva LED moduly pre stretávacie a diaľkové svetlá a pod nimi horizontálny pás LED diód slúžiaci ako parkovacie svetlo, svetlo denného svietenia a smerovka. Zadné svetlá sú výrazne užšie ako v predchádzajúcej generácii a tiež sú k dispozícii v dvoch verziách. Vyššia verzia, ktorá je štandardom pre výbavový stupeň L&K, ponúka v porovnaní so základným dizajnom zadných svetiel (štandard pre výbavový stupeň Selection) animované smerovky a animovanú funkciu Coming/Leaving Home. Horný segment zadných svetiel v tvare písmena C zasahuje do piatych dverí. Celá horná časť zadných svetiel je zložená z nových kryštalických prvkov, ktoré sú podsvietené.

 

Obe verzie karosérie sú teraz dlhšie a vyššie

 

Úplne nová Škoda Superb vo verziách liftback a kombi je dlhšia a vyššia ako jej predchodcovia, pričom rázvor zostal nezmenený. Celkový objem batožinového priestoru verzie kombi so sklopenými zadnými sedadlami je pôsobivých 1 920 litrov.

 

Rozmery* (v porovnaní s treťou generáciou modelu Škoda Superb)

 

Rozmery Škoda Superb Škoda Superb Combi
Dĺžka [mm] 4 912 (+43) 4 902 (+40)
Šírka [mm] 1 849 (–15) 1 849 (–15)
Výška [mm] 1 481 (+12) 1 482 (+5)
Rázvor [mm] 2 841 2 841
Efektívny priestor pre hlavu na predných sedadlách [mm] 1 049 (+11) 1 049 (+7)
Efektívny priestor pre hlavu na zadných sedadlách [mm] 986 (+6) 1 008 (+8)
Objem batožinového priestoru [l] 645 (+20) 690 (+30)

* Predbežné údaje.

 

Šesť nových farieb karosérie a disky z ľahkých zliatin s priemerom až 19″

 

Superb štvrtej generácie bude k dispozícii v šiestich metalických a dvoch nemetalických farbách. Šesť z týchto farieb je úplne nových: nemetalická biela Purity a metalické odtiene strieborná Pebble, čierna Ebony, modrá Cobalt, červená Carmine a žltá Ice Tea. Všetky varianty sú štandardne vybavené diskami z ľahkých zliatin, od strieborných 17″ diskov až po voliteľné 19″ disky.

 

Interiér: Čistý dizajn, intuitívnejšie ovládanie vrátane nových multifunkčných ovládačov a ekologické materiály

 

Štvrtá generácia modelu Škoda Superb sa vyznačuje novou koncepciou interiéru s novým čistým vzhľadom stredovej konzoly, ktorá teraz poskytuje ešte viac odkladacieho priestoru, keďže volič prevodovky sa presunul na stĺpik riadenia. Úplne nový Superb má nové ergonomické sedadlá s desiatimi vzduchom ovládanými masážnymi vakmi. Na výber je celkovo šesť prevedení dizajnu interiéru. Nové multifunkčné ovládače (Smart Dials) kombinujú manuálne a digitálne ovládacie prvky a poskytujú rýchly a jednoduchý prístup k mnohým funkciám. Superb je teraz vybavený voľne stojacou obrazovkou infotainmentu s uhlopriečkou až 13″. Prvýkrát je tento model vybavený aj head-up displejom, ktorý dopĺňa 10″ virtuálny kokpit. Škoda Auto kladie mimoriadny dôraz na ekológiu, preto sú všetky látky v novom Superbe zo 100 % vyrobené z recyklovaných materiálov. Škoda Superb je samozrejme vybavená rôznymi Simply Clever prvkami, ako je napríklad elektricky ovládané veko batožinového priestoru pre karosársky variant kombi.

 

Virtuálny kokpit a čisté tvary stredovej konzoly

 

Interiéru dominuje voľne stojaca obrazovka infotainmentu, ktorá je takto umiestnená v modeli Superb po prvýkrát, a nová stredová konzola s veľmi čistým dizajnom. Konzola poskytuje viac odkladacieho priestoru ako kedykoľvek predtým, keďže volič prevodovky sa presunul na stĺpik riadenia. Jumbo Box má teraz celkový objem 5,5 litra. Ovládanie 10- alebo 13-palcového dotykového displeja infotainment systému je vďaka lakťovej opierke jednoduché a pohodlné. Štandardný infotainment systém s 10″ centrálnou dotykovou obrazovkou ponúka príjem rádia DAB+ a ovládanie gestami alebo hlasom. Infotainment s 13″ obrazovkou ponúka funkcie navigácie alebo online rádia. 10″ virtuálny kokpit je súčasťou štandardnej výbavy. Head-up displej je pre model Superb k dispozícii po prvýkrát.

 

Multifunkčné ovládače (Smart Dials) kombinujú manuálne a digitálne ovládacie prvky

 

Medzi obrazovkou infotainmentu a stredovou konzolou sa nachádza multifunkčný panel s otočnými ovládačmi (Smart Dials), ktorý šikovne kombinuje manuálne a digitálne ovládacie prvky. Ovláda sa otáčaním a stláčaním multifunkčných voličov, z ktorých každý má zabudovaný digitálny farebný displej s priemerom 32 mm. Voliče umožňujú rýchly prístup k mnohým funkciám a sú vyhotovené v odtieni Dark Chrome. Ľavý a pravý multifunkčný ovládač (vodiča a spolujazdca) možno použiť na nastavenie teploty interiéru, kúrenia alebo na ventiláciu sedadiel. Aktuálna funkcia každého multifunkčného ovládača sa zobrazuje na displeji a funkciu možno zmeniť jeho stlačením. Vodič môže prostredníctvom stredového multifunkčného ovládača nastaviť ovládanie až štyroch z nasledujúcich funkcií: hlasitosť infotainmentu, intenzita ventilácie, smer prúdenia vzduchu, inteligentná klimatizácia, jazdné režimy a priblíženie alebo oddialenie navigačnej mapy. Konfigurácia stredového multifunkčného ovládača sa vykonáva prostredníctvom príslušného menu v systéme infotainmentu. Jednotlivé funkcie sa prepínajú dlhým stlačením. Štyri klasické tlačidlá medzi multifunkčnými ovládačmi umožňujú priamy prístup k funkciám vetrania čelného skla, vyhrievania zadného okna, cirkulácie vzduchu a automatickej klimatizácie. V menu klimatizácie sa pripravuje nová funkcia s názvom “Výhrevy”. Zákazníci sa jej dočkajú v blízkej budúcnosti. Funkcia poskytuje rýchly prístup ku všetkým funkciám vyhrievania, t. j. k vyhrievaniu sedadiel, volantu, čelného skla a zadného okna prostredníctvom jediného virtuálneho tlačidla. Podrobnejšie nastavenia klimatizácie sa vykonávajú v menu klimatizácie v infotainmente. Superb novej generácie je vybavený úplne novým systémom bezdrôtového nabíjania mobilného telefónu, ktorý umožňuje rýchle indukčné nabíjanie s výkonom až 15 W a zároveň chladí mobilné zariadenie. Superb je štandardne vybavený štyrmi portami USB-C s výkonom 45 W – dvoma vpredu a dvoma vzadu. Ďalšie 15 W USB-C sa nachádza pri vnútornom spätnom zrkadle a je tiež súčasťou štandardnej výbavy. Porty s výkonom 45 W možno okrem nabíjania smartfónov a tabletov použiť aj na napájanie notebookov. Príjemnú atmosféru v interiéri dotvára osem reproduktorov vo výplniach dverí a jeden stredový reproduktor v prístrojovej doske, na želanie pre Selection a v štandardnej výbave pre L&K je k dispozícii audiosystém Canton so 14 reproduktormi vrátane dvoch priestorových.

 

Šesť dizajnov interiéru a množstvo ekologických materiálov

 

Superb prináša šesť variantov dizajnu interiéru so starostlivo zladenými farbami a materiálmi, ktoré odrážajú moderný životný štýl. Výbavový stupeň Selection ponúka na výber zo štyroch dizajnov interiéru. Zákazníci značky Škoda si môžu vybrať z množstva tematicky zostavených balíkov a mnohých individuálnych prvkov výbavy.

 

Stupeň výbavy Selection Laurin & Klement
Dizajn

interiéru

Loft Lounge Suite čierny Suite hnedý L&K čierny L&K hnedý
Čalúnenie sedadiel Sivá látka Suedia Čierna koža/

umelá koža

Hnedá koža/

umelá koža

Čierna koža/

umelá koža

Hnedá koža/

umelá koža

 

Interiér je šetrný k životnému prostrediu a používa vysokokvalitné materiály. Všetky látky v úplne novom Superbe vrátane čalúnenia stropu sú zo 100 % vyrobené z recyklovaných materiálov. Koža v hnedom prevedení interiérov Suite a L&K je vyčinená pomocou odpadovej vody zo spracovania olív. Aj charakteristický dáždnik a škrabka na ľad sú vyrobené z recyklovaných materiálov. Všetky chrómové prvky v interiéri boli nahradené novým odtieňom Dark Chrome. Dvojramenný multifunkčný volant má aktualizované logo Škoda. Všetky interiéry majú lesklé čierne výduchy vzduchu na palubnej doske. Komfort vodiča ďalej zvyšuje kolenná opierka na bočnej strane stredovej konzoly v štýle príslušného dizajnu interiéru. Vnútorné spätné zrkadlo je bezrámové a má automatické stmievanie.

 

Tri varianty sedadiel a nové prvky Simply Clever

 

Štvrtá generácia modelu Superb ponúka tri rôzne konfigurácie predných sedadiel. Interiér Loft s látkovým čalúnením a interiér Lounge s perforovaným mikrovláknom Suedia majú manuálne nastaviteľnú dĺžku sedáku, elektricky nastaviteľný sklon operadla, bedrovú opierku s nastavením v štyroch smeroch a masážnu funkciu s tromi  vzduchovými vakmi. Interiéry Suite sú vybavené vyhrievanými a ventilovanými ergonomickými sedadlami s čalúnením z perforovanej kože/umelej kože a pamäťou pre obe predné sedadlá vrátane funkcie jednoduchého nasadania. Ich vylepšená masážna funkcia využíva desať pneumaticky ovládaných vzduchových vakov a možno ju ovládať z menu infotainmentu alebo prostredníctvom ovládacích prvkov umiestnených priamo na sedadlách. Jumbo Box pod delenou sklopnou stredovou lakťovou opierkou obsahuje nový vyberateľný box na okuliare a odkladaciu plochu s čističom obrazovky. Superb je po prvý raz vybavený odkladacími vreckami na smartfón pre cestujúcich vzadu a novou posuvnou zadnou stredovou lakťovou opierkou s dvoma integrovanými držiakmi na poháre a držiakom na tablet. Odkladacie priehradky vo výplniach predných dverí ponúkajú miesto na predmety, ako je napríklad dáždnik. Jedným z nových Simply Clever prvkov je aj elektricky ovládané veko batožinového priestoru v modeli Superb Combi.

 

Zoznam 28 Simply Clever prvkov

 

 • Multifunkčné ovládače (Smart Dials)
 • Držiak parkovacích lístkov
 • Škrabka na ľad z recyklovaných materiálov vo veku palivovej nádrže
 • Držiak na ceruzky, držiak na mince a držiak na odnímateľnú schránku na slnečné okuliare v priehradke pred spolujazdcom
 • Držiak nápojov s Easy Open
 • Skladacie háčiky na tašky v batožinovom priestore
 • Háčiky na B-stĺpiku
 • Ochrana pred natankovaním nesprávneho paliva
 • Odistenie operadla zadného sedadla z batožinového priestoru
 • Štyri upevňovacie úchyty v batožinovom priestore
 • Odkladacie priestory na reflexnú vestu vo všetkých dverách
 • Ostrekovač zadnej kamery
 • Držiak na 1,5 l fľašu v predných a zadných dverách
 • Vrecká na mobilný telefón pre cestujúcich vzadu
 • Konektor USB na vnútornej strane spätného zrkadla
 • Odkladací priestor vo výplni dverí vodiča vrátane dáždnika z recyklovaných materiálov
 • Dva cargo elementy v batožinovom priestore
 • Integrovaný lievik v uzávere nádržky ostrekovača
 • Elektronická detská poistka
 • Multifunkčné vrecko pod krytom batožinového priestoru pre verziu liftback
 • Elektricky odistený kryt batožinového priestoru pre verziu kombi
 • Multifunkčné vrecko pod krytom batožinového priestoru, teraz s prídavnými háčikmi na tašku
 • Odpadkový kôš vo výplni dverí
 • Balík na spanie so špeciálnymi opierkami hlavy a prikrývkou
 • Držiak na tablet na opierke hlavy
 • Zadná lakťová opierka s integrovaným držiakom na pohár a tablet, teraz pozdĺžne nastaviteľná

 

Stále pripojenie na internet umožňuje množstvo online funkcií

 

Stále internetové pripojenie modelu Superb umožňuje aktualizácie infotainmentu “Over-the-Air”, online plánovanie trás a mnohé mobilné online služby Škoda Connect. Medzi ne patrí proaktívny servis a vzdialený prístup. Medzi špeciálne funkcie plug-in hybridného modelu Superb Combi iV patrí aj služba diaľkové nabíjanie, ovládanie klimatizácie online a plánovač odjazdov. Funkcia Plug & Charge bude pridaná neskôr. Infotainment obsahuje aj aplikácie Počasie, Správy, Traffication, Kalendár, Ponuky a Pay to Park. Funkcie navigácie, adaptívny tempomat, dodatočná paleta farieb a dodatočné funkcie pre ambientné osvetlenie a asistent diaľkových svetiel možno pohodlne získať online v rámci funkcií na požiadanie.

Pohonné jednotky: Šesť variantov motorov, premiéra mild-hybridnej technológie a vylepšený plug-in hybridný pohon

 

Škoda Auto ponúka pre úplne nový model Superb šesť všestranných, moderných a veľmi úsporných pohonných jednotiek s výkonmi od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k). Medzi nich patrí benzínový motor 1,5 TSI s mild-hybridnou technológiou, ktorá sa prvýkrát objavuje v portfóliu vlajkových modelov značky Škoda so spaľovacími motormi, a rovnako tak aj najnovšia generácia plug-in hybridného pohonu. Ten poskytuje systémový výkon 150 kW (204 k) a vďaka väčšej vysokonapäťovej batérii umožňuje čisto elektrický dojazd viac ako 100 km v režime WLTP. Ponuku pohonných jednotiek dopĺňajú dva benzínové motory 2.0 TSI a dva naftové motory 2.0 TDI, pričom pohon všetkých kolies je vo vrcholných verziách štandardom. Všetky varianty sa dodávajú s automatickou prevodovkou DSG. Na prianie pre Selection a v štandardardnej výbave pre L&K je dodávaný adaptívny podvozok DCC Plus novej generácie ponúka rýchlejšie reakcie a širšiu škálu nastavení odpruženia, od luxusného komfortu až po výrazné dynamické vlastnosti.

 

Johannes Neft, člen predstavenstva Škoda Auto za technický vývoj, hovorí: “Úplne nový Superb je vďaka širokej ponuke najmodernejších pohonných jednotiek efektívnejší ako kedykoľvek predtým v histórii modelového radu. Nová generácia plug-in hybridného pohonu poskytuje dojazd na čisto elektrický pohon viac ako 100 km. Okrem toho je teraz Superb prvýkrát k dispozícii s mild-hybridnou technológiou. Ideálne jazdné vlastnosti a komfortnú jazdu za každých okolností zaručuje nový systém DCC Plus, ktorý poskytuje vynikajúcu dynamiku a športové jazdné vlastnosti kedykoľvek si to zákazník želá.”

 

Plug-in hybridný pohon s novým motorom 1,5 TSI a väčšou vysokonapäťovou batériou

 

Nová generácia plug-in hybridného pohonu, ktorého základom je motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k) z najnovšieho radu motorov EA211 evo2, je k dispozícii výlučne pre model Superb Combi a poskytuje systémový výkon 150 kW (204 k). Výkon sa na predné kolesá prenáša prostredníctvom šesťstupňovej automatickej prevodovky DSG. Nová vysokonapäťová batéria s celkovou brutto kapacitou 25,7 kWh je približne dvakrát väčšia ako jej predchodca a umožňuje čisto elektrický dojazd viac ako 100 km v režime WLTP. Vďaka maximálnemu nabíjaciemu výkonu až 11 kW v domácich wallboxoch a nabíjacích miestach na striedavý prúd sa batéria dá nabiť z 0 % na 100 % za 2,5 hodiny. Nabíjanie na verejných rýchlonabíjacích staniciach DC je ešte rýchlejšie. S maximálnym nabíjacím výkonom až 50 kW môže nabitie batérie z 10 % na 80 % trvať len 25 minút. Energia sa obnovuje aj počas brzdenia. Infotainment modelu Superb Combi iV je vybavený špeciálnymi funkciami na presnú lokalizáciu nabíjacích staníc; v budúcnosti bude podporovať aj funkciu Plug & Charge.

 

Základný motor s mild-hybridnou technológiou, automatická prevodovka DSG ako štandard pre všetky pohonné jednotky

 

Novým základným motorom pre model Superb je benzínový motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k), takisto z najnovšieho radu motorov EA211 evo2, s mild-hybridnou technológiou. Prvýkrát sa v modeli Škoda Superb používa 48V štartér-generátor poháňaný remeňom a 48V lítium-iónový akumulátor. Energia získaná počas rekuperácie, ktorá čiastočne nahrádza brzdenie, môže spaľovaciemu motoru pomôcť elektrickým boostom alebo modelu Superb umožní plachtiť s úplne vypnutým motorom. Štvrtá generácia modelu Superb je k dispozícii s ďalšími dvoma benzínovými motormi a dvoma naftovými motormi. Rovnako ako 1.5 TSI sú všetky spojené so sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Dva benzínové agregáty 2.0 TSI majú výkon 150 kW (204 k) a 195 kW (265 k) vo vrcholnom modeli. Dva naftové motory 2.0 TDI majú výkon 110 kW (150 k) a 142 kW (193 k). Druhý menovaný a vrcholný benzínový motor sa štandardne dodávajú s pohonom všetkých kolies. Všetky motory spĺňajú najnovšiu emisnú normu Euro 6D.

 

Prehľad pohonných jednotiek

 

Pohon Maximálny výkon Prevodovka
[kW] [k]
Benzínové motory
1,5 TSI mHEV 4×2 110 150 7-stupňová DSG
2,0 TSI 4×2 150 204 7-stupňová DSG
2,0 TSI 4×4 195 265 7-stupňová DSG
Naftové motory
2,0 TDI 4×2 110 150 7-stupňová DSG
2,0 TDI 4×4 142 193 7-stupňová DSG
Plug-in hybrid (len pre kombi)
1,5 TSI PHEV 4×2 150 204 6-stupňová DSG

 

 

Dokonalá syntéza pohodlnej a športovej jazdy s adaptívnym podvozkom DCC Plus

 

Úplne nový Superb je na želanie k dispozícii s novým adaptívnym podvozkom DCC Plus, ktorý je pri modeli Superb L&K súčasťou štandardnej výbavy. Táto nová verzia využíva dva nezávisle ovládané ventily na oddelenie odskokovej a kompresnej časti pruženia. Predtým boli obe funkcie ovládané jedným ventilom. Nová generácia umožňuje rýchlejšie nastavenie tlmenia a širší rozsah tlmiacich charakteristík. Vodič a cestujúci si všimnú rozdiel v podobe rýchlejších reakcií, lepšej jazdnej dynamiky a zvýšeného jazdného komfortu. Pri správnom nastavení systému DCC Plus zostáva karoséria vozidla vyrovnanejšia a menej náchylná na vibrácie a vertikálne pohyby, najmä pri jazde po nekvalitnom povrchu vozovky, dlažobných kockách a iných nerovnostiach.

 

Bezpečnosť: Maximálna ochrana vďaka až desiatim airbagom a vylepšeným i novým asistenčným systémom

 

V oblasti bezpečnosti ponúkne Superb štvrtej generácie vylepšené inteligentné asistenčné systémy vodiča, ktoré sú v tomto modeli novinkou. Patrí medzi ne asistent odbočovania a antikolízny asistent. Ostatné systémy, ktoré boli k dispozícii už v predchádzajúcej generácii, ako napríklad Travel Assist, asistent zmeny jazdného pruhu a Front Assist, boli výrazne vylepšené. V prípade nehody sa o bezpečnosť cestujúcich postará proaktívna ochrana cestujúcich a až desať airbagov. Vďaka prísnym testom a najnovším technológiám poskytne úplne nový Superb svojim cestujúcim najlepšiu možnú bezpečnosť.

 

V modeli Superb debutujú nové inteligentné asistenčné systémy

 

Štvrtá generácia modelu Superb je vybavená celým radom nových a inteligentných asistenčných systémov, z ktorých niektoré sú v tomto modelovom rade k dispozícii po prvýkrát. Medzi nich patrí asistent odbočovania, asistencia pri prejazde križovatkou, antikolízny asistent a varovanie pri vystupovaní z vozidla. V blízkej budúcnosti pribudne aj núdzové brzdenie s detekciou chodcov vzadu. Najnovšia generácia asistenta pri odbočovaní reaguje varovaním a prípadne automatickým brzdením, keď sa pri odbočovaní doľava priblíži protiidúce vozidlo. Antikolízny asistent podporuje vodiča aktívnym zvýšením krútiaceho momentu pri náhlom vyhýbacom manévri, ak vodič odbočuje príliš neskoro alebo nedostatočne prudko na to, aby zabránil kolízii. Systém ESC automaticky zasahuje, aby zabránil pretáčavému alebo nedotáčavému šmyku. Antikolízny asistent funguje pri rýchlostiach od 30 do 150 km/h a dá sa deaktivovať v menu infotainmentu, ale nedá sa vypnúť natrvalo. Asistent pri prejazde križovatkou využíva radarové senzory a prednú kameru na upozornenie na chodcov, vozidlá alebo cyklistov prechádzajúcich cez križovatku. Asistent v prípade potreby vydá vizuálne a zvukové varovanie a následne automaticky zabrzdí. Varovanie pri vystupovaní z vozidla poskytuje vizuálne upozornenie vo vonkajšom spätnom zrkadle, ako aj výstražný zvukový signál pri otvorení dverí, ak sa zozadu blíži iný účastník cestnej premávky. Systém má dosah 35 metrov a pokrýva uhol 120 stupňov.

 

Pohodlné a bezpečné parkovanie vďaka automatickému parkovaniu

 

Nový automatický parkovací systém dokáže automaticky zaparkovať Superb na kolmých parkovacích miestach i na miestach s pozdĺžnym státím. Okrem riadenia teraz kontroluje aj rýchlosť vozidla a automaticky zastaví, ak systém rozpozná prekážku. V zadnej časti vozidla sa o to stará nový systém núdzového brzdenia s detekciou chodcov vzadu, ktorý bude pre model Superb k dispozícii v blízkej budúcnosti. Zatiaľ čo predchádzajúci systém sa pri analýze okolia vozidla spoliehal výlučne na senzory v zadnej časti vozidla, nový systém pridáva pre ešte lepšiu detekciu chodcov a detí  obraz z vylepšenej zadnej parkovacej kamery.

 

Vylepšené funkcie Travel Assist, asistenta zmeny jazdného pruhu a systému Front Assist

Vylepšený Travel Assist ponúka vo virtuálnom kokpite lepšiu vizualizáciu ostatných vozidiel v okolí. Paket Travel Assist zahŕňa funkcie ako adaptívne vedenie v jazdnom pruhu a prediktívny tempomat. Ten v spolupráci s navigačným systémom predvída zákruty, križovatky a kruhové objazdy. Asistent pri jazde v kolóne kombinuje funkcie adaptívneho tempomatu a adaptívneho vedenia v jazdnom pruhu. Umožňuje automatické rozbiehanie, brzdenie a riadenie v dopravných zápchach pri rýchlosti do 60 km/h sledovaním pohybu okolitých vozidiel. V najnovšej verzii asistenta zmeny jazdného pruhu sa vďaka výkonnejším radarovým snímačom umiestneným v rohoch pod nárazníkom zvyšuje dosah detekcie vozidiel približujúcich sa zozadu zo 70 na 90 metrov, čo zvyšuje bezpečnosť napríklad na diaľniciach. Systém Front Assist teraz obsahuje aj prediktívnu ochranu cyklistov. Nový systém rozpoznávania únavy a pozornosti vodiča, ktorý monitoruje správanie vodiča a vyhodnocuje, nakoľko môže byť vodič unavený, nahrádza predchádzajúci asistent rozpoznávania únavy vodiča. Zatiaľ čo asistent rozpoznávania únavy vyhodnocoval najmä údaje z elektromechanického posilňovača riadenia, nová verzia pristupuje k informáciám z rôznych systémov riadenia vozidla vrátane systému udržiavania v jazdnom pruhu. Nový systém rozpozná odchýlky od normálneho správania sa pri riadení pri rýchlostiach nad 70 km/h. Priebežne vyhodnocuje správanie vodiča a vyvodzuje závery o jeho spôsobilosti pokračovať v jazde. Keď systém zistí, že vodič je unavený, aktivuje vo virtuálnom kokpite zvukové a vizuálne upozornenia.

 

Cestujúci sú chránení proaktívnou ochranou cestujúcich, núdzovým asistentom a až desiatimi airbagmi

 

Proaktívna ochrana cestujúcich v prípade potreby automaticky zatvorí otvorené okná a dokonca aj panoramatickú strechu. Aktivuje tiež výstražné svetlá a utiahne predné bezpečnostné pásy, keď senzory zaznamenajú núdzové alebo panické brzdenie alebo hroziacu kolíziu spredu, zboku alebo zozadu. V prípade nehody chráni cestujúcich v Superbe až desať airbagov. Súčasťou štandardnej výbavy sú airbagy vodiča a spolujazdca, kolenný airbag vodiča, predné bočné airbagy, hlavové airbagy a po prvýkrát v tomto modelovom rade aj stredový airbag medzi vodičom a spolujazdcom. Bočné airbagy pre druhý rad sedadiel sú k dispozícii ako voliteľná výbava. Núdzový asistent znižuje riziko nehody v prípade, že vodič už nie je schopný ovládať vozidlo napríklad kvôli zdravotnej indispozícii. Keď nastane takáto situácia, systém prevezme riadenie v jazdnom pruhu, zapne výstražné svetlá a jemným pribrzďovaním vozidlo zastaví. Systém najnovšej generácie potom automaticky odomkne dvere, zapne vnútorné osvetlenie a niekoľko sekúnd po zastavení vozidla prostredníctvom eCall kontaktuje asistenčnú službu.

 

Superb L&K: Vrcholný model s exkluzívnymi funkciami a jedinečnými dizajnovými prvkami

 

Vlajková loď portfólia modelov so spaľovacími motormi Škoda Superb vstupuje do svojej štvrtej generácie a verzia L&K je opäť vrcholom ponuky. Dizajnové prvky karosérie v odtieni Dark Chrome a špecifický dizajn interiéru L&K s kombináciou kože a umelej kože v čiernom alebo hnedom prevedení dodávajú vozidlu exkluzívny nádych. K štandardnej výbave patria predné svetlomety Matrix-LED, adaptívny podvozok DCC Plus a progresívne riadenie. Ergonomické sedadlá ponúkajú vyhrievanie, ventiláciu a masážnu funkciu s desiatimi vzduchovými vakmi pre maximálne pohodlie. Vynikajúci zvuk zabezpečuje audiosystém Canton so 14 reproduktormi. Superb L&K je k dispozícii vo verziách liftback a kombi a možno si ho objednať so všetkými pohonnými jednotkami.

 

Dark Chrome dodáva vozidlu nádych exkluzivity a nechýba bohatá štandardná výbava

 

Superb L&K sa vyznačuje prepracovanými dizajnovými prvkami karosérie a bohatou štandardnou výbavou. Tento výbavový stupeň, pomenovaný po zakladateľoch spoločnosti Václavovi Laurinovi a Václavovi Klementovi, je možné kombinovať s ktorýmkoľvek z dostupných pohonných agregátov a obsahuje množstvo dizajnových prvkov v odtieni Dark Chrome. Patrí medzi ne rámček mriežky chladiča, lišty na prednom nárazníku a zadnom difúzore a nápis Škoda na zadnej časti. Strešné ližiny verzie kombi majú exkluzívnu eloxovanú striebornú povrchovú úpravu. Rozsiahla štandardná výbava zahŕňa 18″ leštené antracitové disky kolies z ľahkej zliatiny a plaketu s nápisom L&K na predných blatníkoch. Štandardom sú aj predné svetlomety Matrix-LED, Full LED zadné svetlá a elektricky ovládané piate dvere s virtuálnym pedálom. Systém DCC Plus a progresívne riadenie umožňujú športovú a zároveň mimoriadne komfortnú jazdu.

 

Dizajn interiéru L&K s kombináciou kože a umelej kože v čiernom alebo hnedom prevedení

 

Superb L&K ponúka v štandardnej výbave špecifický dizajn interiéru s kombináciou perforovanej čiernej kože a umelej kože. Kombinácia kože a umelej kože v hnedej farbe je k dispozícii na želanie. Všetky použité kože sú vyčinené ekologickým spôsobom. Opierky hlavy zdobí nápis Laurin & Klement. Ergonomické sedadlá sú vyhrievané a vetrané. Sú vybavené aj pamäťou sedadla vrátane funkcie jednoduchého nasadania a masážnou funkciou s desiatimi pneumaticky ovládanými vzduchovými vakmi. Prístrojová doska a výplne dverí sú vybavené špecifickým dekoratívnym obložením, ktoré dopĺňajú lišty v odtieni Dark Chrome a ambientné osvetlenie. Výplne dverí a kolenné opierky sú potiahnuté umelou kožou vo farbe zhodnej s čalúnením sedadiel, rovnako ako horná časť prístrojovej dosky s dvojitým prešívaním v sivej alebo hnedej farbe. Súčasťou štandardnej výbavy je aj posuvná zadná stredová lakťová opierka a audiosystém Canton so 14 reproduktormi.