Nová generácia modelu BMW radu 1, lídra v segmente prémiových kompaktných vozidiel, prináša osviežený dizajn a technológie. Nové BMW radu 1 sa vyznačuje nápadne plochou prednou časťou, športovým vzhľadom a moderným interiérom bez použitia kožených poťahov. Jeho progresívny charakter sa odráža aj v novom ovládacom rozhraní BMW iDrive s QuickSelect a operačným systémom BMW Operating System 9. Štandardne dodávané autonómne jazdné a parkovacie systémy, ako aj široká ponuka voliteľnej výbavy, zabezpečujú vysokú úroveň komfortu a bezpečnosti. Model BMW M135 xDrive s výkonom 221 kW (300 k) a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 4,9 sekundy potvrdzuje svoj športový charakter.

 

Debut nového modelu BMW radu 1 otvára novú kapitolu v jeho 20-ročnej histórii v segmente kompaktných vozidiel. Výroba nového modelu prebieha v závode BMW Group v Lipsku a uvedenie na trh je plánované na október 2024. Najdôležitejším trhom pre tento model je Nemecko, pričom medzi top päť trhov patrí aj Japonsko a ďalšie európske krajiny.

 

BMW 1 2024

 

Exteriér Dizajn BMW radu 1: Dynamika a Typické BMW Proporcie

 

Športový vzhľad nového BMW radu 1 je podčiarknutý typickými proporciami značky: dlhá kapota, kabína posunutá dozadu, dynamicky klesajúca línia strechy a robustná zadná časť. Rozmery päťdverového modelu sa oproti predchádzajúcej generácii mierne zväčšili. Celková dĺžka vozidla sa zväčšila o 42 milimetrov na 4 361 milimetrov, rázvor je 2 670 milimetrov. Šírka vozidla zostáva na úrovni 1 800 milimetrov, zatiaľ čo výška narástla o 25 milimetrov na 1 459 milimetrov.

 

BMW radu 1: Športová elegancia a výkonný dizajn v novej generácii

 

Nové BMW radu 1 sa pýši nápadne plochou prednou časťou, ktorá sedí bližšie k vozovke v porovnaní s predchádzajúcou generáciou, čím jasne signalizuje svoj športový charakter. Široká, dopredu naklonená maska chladiča BMW zaujme inovatívnou štruktúrou vertikálnych a diagonálnych lamiel. Štandardné LED svetlomety obsahujú výrazné vertikálne prvky pre denné svietenie a smerové svetlá, pričom voliteľne sú dostupné adaptívne LED svetlomety s neoslňujúcimi matrixovými diaľkovými svetlami, prisvecovaním do zákrut a modrými akcentmi.

 

 

Pri pohľade zboku nový BMW radu 1 zaujme dynamickým klinovým tvarom a nízkou líniou okien, ktorá sa postupne zužuje smerom dozadu. Štandardné vysoko lesklé lišty BMW Individual Shadow Line obsahujú grafický prvok s číslom 1 v obložení Hofmeisterovho oblúka na C-stĺpiku. Dlhý strešný spojler a bočné vzduchové deflektory zdôrazňujú natiahnutú siluetu vozidla. Zadná časť vozidla je zvýraznená vertikálne orientovanými reflektormi a čiernou vložkou v štýle difúzora, ktorá dodáva zadnému nárazníku mohutný vzhľad. Nápadné, dvojdielne zadné svetlá zasahujú až do bokov vozidla.

 

Výber lakov a špeciálne úpravy

 

Ponuka lakov karosérie nového BMW radu 1 zahŕňa dva obyčajné laky a sedem metalických odtieňov. Paletu rozširujú štyri laky BMW Individual a široká škála špeciálnych lakov BMW Individual. Nové BMW radu 1 je prvým modelom značky, ktorý ponúka voliteľné kontrastné lakovanie strechy. Čierna vysoko lesklá povrchová úprava dodáva vozidlu športový vzhľad.

 

BMW M s individuálnym výkonným charakterom

 

Voliteľný balík M Sport Package a voliteľná výbava M Sport Design, ktoré budú dostupné pri uvedení na európsky trh, zvyšujú dynamické vlastnosti nového modelu BMW radu 1. M špecifické dizajnové prvky zahŕňajú veľké otvory na prívod vzduchu v prednom nárazníku, výrazné bočné prahy a nápadný difúzor v zadnom nárazníku, ktoré zdôrazňujú jeho športový vzhľad.

 

BMW M135 xDrive

 

BMW M135 xDrive: Vrchol športového výkonu v kompaktnom segmente

 

Na samom vrchole modelového radu BMW radu 1 stojí verzia BMW M135 xDrive, ktorá prináša výrazne vylepšené výkonnostné vlastnosti. Tento model je vybavený štvorvalcovým motorom s výkonom 221 kW (300 k), štandardne disponuje adaptívnym M podvozkom so športovým riadením a inteligentným pohonom všetkých kolies. Z nuly na 100 km/h zrýchli za pôsobivých 4,9 sekundy. Exteriér špičkového modelu zdobia M maska chladiča s horizontálnymi lištami, M kryty vonkajších spätných zrkadiel a štyri koncovky výfukového potrubia. Exkluzívne pre BMW M135 xDrive je dostupný balík M Technology Package, ktorý zahŕňa špecificky tuhšie a ľahšie komponenty odpruženia, brzdový systém M Compound a 19-palcové kované disky kolies z ľahkej zliatiny. Pre všetky varianty nového BMW radu 1 sú k dispozícii aj balík M Sport Package Pro a špecifické komponenty z ponuky BMW M Performance Parts.

 

Moderný interiér bez použitia kože

 

Interiér nového BMW radu 1 bol kompletne prepracovaný a štandardne neobsahuje žiadne kožené poťahy. Poskytuje moderné prémiové prostredie so športovými prvkami a dostatok priestoru až pre piatich cestujúcich. Novo navrhnuté sedadlá ponúkajú vysoký komfort aj na dlhé cesty. Voliteľne sú k dispozícii športové sedadlá vo verzii Econeer s poťahmi a čalúnením z recyklovaného polyesteru a M športové sedadlá. Perforované čalúnenie sedadiel je dostupné aj vo verzii Veganza s vlastnosťami podobnými koži. Veganza/Alcantara čalúnenie je súčasťou balíka M Sport Package a štandardnej výbavy modelu BMW M135 xDrive.

 

BMW M135 xDrive

Komfortné a prispôsobiteľné prvky interiéru

 

Vyhrievané sedadlá a široká škála elektrických nastavení vrátane pamäte na strane vodiča sú dostupné ako voliteľná výbava pre všetky verzie sedadiel. K športovým sedadlám a M športovým sedadlám je možné pridať bedrovú opierku. Voliteľne je dostupná aj masážna funkcia pre športové sedadlá. Airbag vodiča a predného spolujazdca je súčasťou štandardnej výbavy, čo zvyšuje bezpečnosť cestujúcich. Batožinový priestor pod piatymi dverami sa sklopením operadiel zadných sedadiel zväčší z 380 litrov na 1 200 litrov (BMW 120, BMW 120d: 300 — 1 135 litrov).

 

Interiér s prémiovými prvkami a digitálnymi technológiami

 

Interiér nového BMW radu 1 zdôrazňuje progresívny a prémiový charakter vozidla prostredníctvom vysokokvalitných povrchov, prepracovaného voliča prevodovky a zakriveného displeja BMW Curved Display. Tento plne digitálny zobrazovací systém zahŕňa 10,25-palcový informačný displej a 10,7-palcový ovládací displej. Vďaka dôslednému využívaniu digitálnych technológií sa počet tlačidiel a fyzických ovládacích prvkov v kokpite výrazne znížil, vrátane digitálneho ovládania klimatizácie. Prepracovaný M kožený volant, dostupný ako súčasť balíka M Sport Package, ponúka radiace páčky na manuálne radenie prevodových stupňov.

 

 

Pokročilá technológia pohonu a štandardná 7-stupňová dvojspojková prevodovka Steptronic

 

Nové BMW radu 1 prichádza s najnovšou generáciou modulárnych motorov od spoločnosti BMW Group, vrátane trojvalcového benzínového motora pre BMW 120 a štvorvalcového naftového motora pre BMW 120d, oba vybavené 48-voltovou mild hybridnou technológiou pre vyššiu účinnosť a okamžitý nárast výkonu. Všetky motory sú spojené so štandardnou 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou Steptronic.

 

Model BMW 120 ponúka maximálny výkon 125 kW (170 k) a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,8 sekundy. Model BMW 120d produkuje výkon 120 kW (163 k) a dosahuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy. Model BMW 118d, poháňaný štvorvalcovým naftovým motorom, poskytuje výkon 110 kW (150 k) a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 8,3 sekundy.

 

BMW M135 xDrive

 

Vylepšená karoséria a podvozok pre lepšiu jazdnú dynamiku

 

Nové BMW radu 1 profitujú zo zvýšenej tuhosti konštrukcie karosérie a zlepšeného uloženia podvozku, čo zvyšuje obratnosť, presnosť riadenia a dynamiku v zákrutách. Pokročilá technológia podvozku zahŕňa optimalizovanú kinematiku, vysoko predpäté uchytenia stabilizátorov a novú technológiu tlmičov. Zvýšenie zbiehavosti predných kolies o 20 percent prináša vyššiu smerovú stabilitu a lepšiu spätnú väzbu riadenia.

 

Vylepšený jazdný zážitok a inovatívne technologické prvky v novom BMW radu 1

 

Nový model BMW radu 1 prichádza s priamo ovládaným systémom na kontrolu preklzu kolies a integrovaným brzdovým systémom v štandardnej výbave. Štandardne je vybavený 17-palcovými diskami kolies z ľahkej zliatiny, pričom verzia BMW M135 xDrive disponuje 18-palcovými diskami. Voliteľný balík M Sport Package ponúka adaptívny M podvozok, ktorý znižuje vozidlo o 8 milimetrov, športové riadenie a 18-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny. V ponuke voliteľnej výbavy nájdete aj 19-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny a M športový brzdový systém.

 

BMW 1

Pokročilé autonómne jazdné a parkovacie systémy

 

Nové BMW radu 1 je vybavené modernými systémami na autonómnu jazdu a parkovanie, dostupnými v štandardnej aj voliteľnej výbave. Štandardne je vozidlo vybavené systémom Driving Assistant, ktorý obsahuje varovanie pred kolíziou, výstrahu pri opustení jazdného pruhu Lane Departure Warning, výstrahu pri vystupovaní z vozidla Exit Warning a rozpoznávanie dopravných značiek Traffic Sign Recognition. Parkovanie uľahčuje systém Parking Assistant s cúvacím asistentom Reversing Assistant.

 

Medzi voliteľné prvky patrí asistent riadenia a jazdného pruhu, automatický asistent obmedzovania rýchlosti a navádzanie trasy v kombinácii s aktívnym systémom udržiavania rýchlosti s funkciou Stop & Go. Modely BMW 120 a BMW 120d môžu byť doplnené o parkovací asistent Professional, ktorý umožňuje ovládanie parkovania a manévrovania cez smartfón.

 

Rozšírená štandardná výbava a možnosti personalizácie

 

Nové BMW radu 1 ponúka výrazne rozšírenú štandardnú výbavu, ktorá zahŕňa moderné asistenčné systémy, automatickú klimatizáciu, elektricky sklopné vonkajšie spätné zrkadlá a BMW Live Cockpit Plus s cloudovou navigáciou BMW Maps. Pre cielenú individualizáciu sú k dispozícii nové balíky voliteľnej výbavy, ktoré umožňujú prispôsobiť vozidlo podľa osobných preferencií.

 

 

Vylepšená výbava a technologické inovácie v novom BMW radu 1

 

Nový model BMW radu 1 prichádza s balíkom Innovation Package, ktorý zahŕňa BMW Live Cockpit Professional s BMW Head-Up displejom a rozšírenou realitou na ovládacom displeji, spolu s Parkovacím asistentom Plus. Balík Premium ponúka bezdrôtové nabíjanie smartfónov, komfortný prístup, projekciu loga z vonkajších spätných zrkadiel, automatické stmievanie vnútorného spätného zrkadla a adaptívne LED svetlomety. Medzi voliteľnú výbavu patrí aj 2-zónová automatická klimatizácia, panoramatická presklená strecha a prémiové ozvučenie Harman Kardon.

 

Pokročilý systém BMW iDrive s QuickSelect a BMW Digital Premium

 

Nový BMW radu 1 je vybavený najnovšou verziou systému BMW iDrive s funkciou QuickSelect, ktorá umožňuje jednoduché a intuitívne ovládanie funkcií vozidla. Nová domovská obrazovka zobrazuje vertikálne usporiadané funkčné ikony, čím zabezpečuje rýchly prístup k funkciám bez nutnosti preklikávania do nižších úrovní menu. Tento systém je navrhnutý pre dotykové a hlasové ovládanie a beží na operačnom systéme BMW Operating System 9, ktorý umožňuje vysokú mieru prispôsobenia digitálnych služieb.

 

BMW ConnectedDrive Upgrades ponúka možnosť bezplatného mesačného testovania vybraných funkcií, ktoré si môžu zákazníci následne zakúpiť na konkrétne obdobie. V BMW ConnectedDrive Store je k dispozícii nová služba BMW Digital Premium, ktorá ponúka aplikácie na streamovanie hudby a videa, správy, hranie hier a ďalšie služby špecifické pre jednotlivé krajiny. Táto služba tiež rozširuje funkcie navigačného systému BMW Maps a ponúka režimy My Modes, vrátane osvetlenia grafického zobrazenia pri privítaní a rozlúčke. Vo vybraných krajinách je možné cez BMW Digital Premium platiť za parkovanie a účty za palivo priamo z vozidla.

 

 

Integrácia smartfónov a prispôsobenie používateľského zážitku

 

Štandardná výbava nového BMW radu 1 zahŕňa integráciu smartfónov cez Apple CarPlay® a Android Auto™. Užívatelia môžu prostredníctvom BMW ID a aplikácie My BMW App jednoducho prispôsobiť svoje užívateľské skúsenosti. BMW Digital Key Plus umožňuje pomocou ultraširokopásmovej bezdrôtovej technológie pre kompatibilné smartfóny s operačným systémom iOS alebo Android a Apple Watch, otvárať a štartovať vozidlo. Táto funkcia je voliteľne dostupná a nastaviteľná cez aplikáciu My BMW.