Cestovanie autom poskytuje slobodu a možnosť objavovať krásy krajiny na vlastnú päsť. A práve taká bude naša cesta, ktorá spojí tri talianske pýchy – Benátky, Florenciu a Pisu. Naším spoločníkom bude Škoda Superb STYLE 2.0 TSI 206 kW/280 k 7° AP 4×4 v prevedení liftback. V Benátkach sa preplavíme cez očarujúce kanály a zažijeme atmosféru jedného z najromantickejších miest na svete. Potom nás čaká pokračovanie do Florencie, mesta plného umeleckých skvostov, ktoré nám zanechali majstri renesancie. Nakoniec sa presunieme do Pisy, kde budeme zblízka obdivovať ikonickú šikmú vežu. Zapnite si pásy, ideme na to.

IMG 2410 1 Od očarujúcich Benátok cez majestátnu Florenciu až do pôsobivej Pisy

Vyrážame z Banskej Bystrice, v aute sme traja. Našim prvým cieľom sú Benátky. Respektíve predmestie Mestre, ktoré je hneď pred nimi. Celá trasa je po diaľnici, má 872 kilometrov a trvá so zastávkami cca 9,5 hodiny. Na prejazd Rakúskom potrebujeme diaľničnú známku. Kupujeme 10 dňovú ešte na Slovensku za 9,90€. Tiež tankujeme plnú nádrž, pretože s cenami palív to bude už len horšie. Za Super 95 pýtajú na rakúskych diaľničných pumpách až €2,20. Odporúčam teda zísť na tankovanie z diaľnice. Tam stojí to isté palivo okolo €1,63, čo už je poriadny rozdiel. V Taliansku stojí všade Super 95 okolo €1,80. Za talianske diaľnice sa platí na mýtniciach. Cena jednej cesty z Pisy po rakúske hranice bola €45, spolu teda minimálne cca €90.

Mapa Od očarujúcich Benátok cez majestátnu Florenciu až do pôsobivej Pisy

Najprv Benátky

Priamo do Benátok nejdeme prvý deň naschvál. Nechceme brať auto so sebou, vyhneme sa preplneným parkoviskám. Prespíme v Mestre, ktoré je iba na druhej strane mosta. Auto sme na druhý deň nechali na hotelovom parkovisku a do Benátok ideme ráno vlakom. Lístok stojí €1,45 za osobu. V Benátkach sa zo železničnej stanice Santa Lucia na námestie San Marco dá dostať pešo alebo cez kanál Canal Grando. My si vyberáme vodný autobus (Vaporetto), konkrétne je to linka 2. Jednosmerný lístok stojí €9,5 za osobu. Je to prijateľná suma, keďže táto voľba nám umožní zažiť jedinečný pocit jazdy po kanáloch. Canal Grande je totiž hlavná tepna Benátok. Je dlhý 3,8 kilometra a jeho šírka sa pohybuje od 30 do 70 metrov. Plavba kanálom ponúka nezabudnuteľný pohľad na benátsku architektúru. V stredoveku a renesancii bol aj významnou časťou námornej cesty medzi Európou a Orientom. Piazza San Marco je veľkolepé námestie, považované za “salón Európy”. Ako prvú uvidíte vežu Campanile di San Marco s výškou 98 metrov. Hneď oproti je majestátna katedrála Bazilika svätého Marka (Basilica di San Marco), ktorá vzbudzuje obdiv a vyniká svojou byzantskou architektúrou.

Naľavo od nej dominuje Hodinová veža (Torre dell’orologio) vystavaná v 15. storočí. Každú hodinu sa z nej ozývajú zvuky zvonov a malé sochy “Magi” ožijú. Pozdĺž námestia sú Procuratie, dlhé radové domy zdobené slávnymi oblúkmi, ktoré dodávajú námestiu jedinečný charakter a eleganciu. A samozrejme všade sú holuby. My sa popri Dóžovom paláci premiestňujeme do štvrti Castello.

autom do talianska 2023 benatky 27 nestandard1 Od očarujúcich Benátok cez majestátnu Florenciu až do pôsobivej Pisy

Cestou míňame Ponte dei Sospiri, nazývaný aj Most Vzdychov, ktorý spája Dóžov palác s väznicami. Legenda hovorí, že väzni, ktorí prechádzali cez tento most, tu vzdychali pri pohľade na posledné pohľady na Benátky. Dnes je to romantický symbol Benátok a obľúbené miesto pre fotografovanie. Castello je štvrť Benátok, ktorá ponúka autentický pohľad na život v meste. Susedí s Námestím sv. Marka, no zároveň si udržuje svoju tichšiu a pokojnejšiu atmosféru. Poskytuje únik od turistami preplnených ulíc do pokojnejšieho prostredia s miernejším ruchom. Je presýtená šarmom s malými kanálmi a neformálnymi podnikmi. Je to ideálna príležitosť, ako preniknúť do života miestnych obyvateľov a zažiť inú tvár Benátok. Dávame si tu v jednej z malých reštaurácií obed (Pizza Margerita €7,50) a potom sa pešo cez uličky presúvame ku Ponte di Rialto. Tento most je jedným z najstarších a najdôležitejších prepojení ponad Canal Grande a jedna z najslávnejších benátskych pamiatok.

Benátky sú naozaj čarovné. Prenesú vás do čias bohatstva, umenia a lásky a pri každej z pamiatok si môžete vychutnať kúsok histórie a nezabudnuteľnú atmosféru.

My sa ale presúvame ďalej smerom na Florenciu. Na noc volíme ubytovanie na súkromí v typickej toskánskej vile na agroturistickej farme v oblasti “Chianti”. Tento región v strednom Toskánsku je známy svojimi vinicami a kopcovitým vidieckym prostredím. Býva označovaný aj  za jedno z najkrajších a najcharakteristickejších miest v Toskánsku. Mne sa tento typ ubytovania veľmi páčil. Má to skvelú toskánsku atmosféru a pritom rodinné prostredie. Cítil som sa ako na návšteve u známych. Odporúčam všetkými desiatimi. Dámy isto poteší, že pri zjazde z diaľnice do tejto oblasti je Outlet so značkovými obchodmi..

Vo Florencii volíme inú taktiku pre „odloženie auta“ ako v Benátkach. Ideme priamo do centra a parkujeme v štvorposchodovej podzemnej garáži pod hlavnou stanicou v “Parking Santa Maria Novella”. Výhodou je, že sme hneď v centre pri hlavných pamiatkach, a keďže nechceme v meste prespať, môžeme po prehliadke bez zdržiavania vyraziť na cestu. Za tri hodiny platíme €11,40.

Symbolom Florencie je katedrála Santa Maria del Fiore, známa aj ako Duomo di Firenze. Je to vskutku impozantná stavba aj na dnešné pomery. Stojí v centre mesta a jej dominantou je nádherná veľká kupola, ktorá ponúka jedinečný výhľad na celé mesto. Kupolu navrhol a postavil slávny architekt Filippo Brunelleschi a je to významný príklad inovatívnej architektúry svojej doby. Fasáda katedrály je bohatá na farebné mramorové obklady so sochami a reliéfmi. Zvonica katedrály, známa ako “Campanile di Giotto”, je ďalším významným architektonickým dielom a tiež ponúka nádherný výhľad na mesto. Keďže toto nie je naša prvá návšteva mesta dovnútra nejdeme, ale rozhodne to odporúčam. Z námestia sa vydávame smerom k mostu Ponte Vecchio. Je to slávny krytý most pre povozy, ktorý je teraz obľúbeným miestom pre zlatníkov a šperkárov. Cestou tam sa môžete zastaviť v Bazilike Santa Croce, ktorá je posledným miestom odpočinku mnohých významných osobností vrátane Michelangela a Galilea. Neobíďte tiež Palazzo Vecchio, impozantný palác s vysokou vežou, niekdajšie sídlo florentských vládcov. Cestou späť míňame Piazza della Repubblica, námestie, ktoré je obklopené historickými budovami, reštauráciami, kaviarňami a obchodmi.

Po katedrále Duomo di Firenze je určite najnavštevovanejším miestom vo Florencii Galéria Akadémie, známa aj ako Galleria dell’Accademia. Táto prestížna galéria je domovom mnohých významných umeleckých diel, z ktorých najslávnejšia je socha Dávida od Michelangela. Táto monumentálna socha predstavuje biblického hrdinu Dávida pred jeho súbojom s Goliášom. Je považovaná za jeden z najdokonalejších kúskov renesančného umenia pre jej detaily a proporcie. Návšteva Galérie Akadémie si vyžaduje rezerváciu vopred online na oficiálnej stránke galérie, pretože lístky sa často vypredajú.

Miestom, kde môžete zažiť autentickú atmosféru mesta a interakciu s miestnymi obyvateľmi je tržnica. Mercato Centrale sa nachádza vo vnútri historickej haly a ponúka bohatú paletu čerstvého ovocia, zeleniny, rýb, mäsa, syrov, pečiva a ďalších delikates. V priľahlej ulici nájdete široký výber talianskych suvenírov, kožených výrobkov, oblečenia, šperkov a ďalších darčekových predmetov.

Je paradoxné, že mnohé krásne historické pamiatky v Benátkach a Florencii sú vlastne istým spôsobom vedľajším produktom ich vzájomnej rivality, keď súťažili o politickú, ekonomickú a kultúrnu prevahu. Oba mestské štáty boli významnými centrami talianskej renesancie, ktorá bola obdobím intenzívneho rozvoja umenia, kultúry a vedy. A tak obe mestá podporovali umelcov, spisovateľov a učencov v snahe presadiť sa ako to jediné najdôležitejšie stredisko kultúrneho života a vplyvu v Taliansku.

Mesto Pisa je známe po celom svete pre svoju slávnu šikmú Vežu Pisa, ktorá je jednou z najikonickejších pamiatok v Taliansku. Je súčasťou komplexu Piazza dei Miracoli (Námestie zázrakov), ktoré je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Okrem Veže tu nájdete aj Katedrálu Pisa (Duomo di Pisa) a Battistero di San Giovanni (baptistérium).

Samotná veža je vysoká asi 56,7 metrov. Vrch veže je posunutý voči vertikále na juh o 3,99 stupňa, čo spôsobuje jej charakteristické naklonenie. Rozdiel v metroch medzi vrchom a spodkom je približne 3,9 metra. Toto naklonenie vzniklo počas výstavby veže v 12. a 13. storočí, keď sa ukázalo, že základy sú uložené na mäkkej pôde.

Okrem fotiek veže sú ikonické sú aj fotografie turistov. Azda všetci skúšajú rôzne pózy, ako sa ju snažia zaprieť, či narovnať.

Veža sa nachádza v rezidenčnej zóne, takže autom sa k jej blízkosti nedá dostať. Zóna je na príjazdových cestách chránená kamerami a ak vaše auto nemá patričné povolenie, príde vám pokuta. Aj na Slovensko. Upozorňujem na to preto, že my sme to nevedeli. Navigácia nás poslala cez stred mesta, a aj keď upozornila, že ide o miesto s obmedzeným prejazdom, my sme išli a pokuta nás neminie. Takže si na to dajte pozor.

A keďže sme už iba na skok ku stredozemnému moru, posledný deň nášho talianskeho dobrodružstva trávime v prímorskom letovisku Livorno. Sú tu nádherné piesočnaté pláže s jemným bielym pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Ideálne pre oddych a relaxáciu po náročných prechádzkach po historických pamiatkach.

V toskánskej kuchyni sú často používanými surovinami olivový olej, paradajky, bôb, chlieb, syr Pecorino, morské plody, zelenina a aromatické bylinky, ako je bazalka a rozmarín. Z nich sa pripravujú jednoduché jedlá, ktoré robia toskánsku kuchyňu jednou z najuznávanejších a najobľúbenejších na svete. My sme najčastejšie jedli cestoviny. Charakteristické pre Toskánsko sú Pici, čo je typ domácich tagliatelle, ktoré sú hrubšie a dlhšie. No a samozrejme pizzu. Ceny hlavného jedla v reštauráciách sa pohybujú od cca €7 do €15. Víno je veľmi dôležitou súčasťou toskánskej kultúry a gastronómie, a tak dospelí členovia posádky ochutnali aj “vino locale” teda miestne víno. Jeho cena sa pohybovala od €7 vyššie za pol litra. Kultúrnym symbolom Talianska a neodmysliteľnou súčasťou talianskeho životného štýlu je Espresso. Aj v tom najmenšom bufete majú vždy kvalitný pákový presostroj. Cena espressa je väčšinou okolo €1-€1,50.

Škoda Superb STYLE 2.0 TSI 206 kW/280 k 7° AP 4×4 to zvládne z 0 na 100 km/h za 5,3 sekundy, no my sme ho (Superba) preverili v jeho prirodzenom prostredí. Tento hltač diaľničných kilometrov je skvelé auto (nielen) na dlhé cesty so silným motorom. Nový zážihový preplňovaný motor s priamym vstrekovaním paliva TSI je s nástupom maxima krútiaceho momentu 400 Nm pri 2.000 ot/min veľmi pružný a udržať sa v limitoch maximálnej povolenej rýchlosti je vyslovene výzva. V každej situácii má dostatok výkonu a dáva autu ten správny nádych limuzíny vyššej triedy. Do Toskánska sa Superb veľmi hodil, v prevedení liftback pôsobil vyslovene aristokraticky. Celkovo sme pri našom talianskom dobrodružstve najazdili vyše 2800 kilometrov a celková dlhodobá spotreba sa ustálila na výborných 7,8l benzínu na 100 km. Superb sa tak opäť ukázal ako správny spoločník na dlhé cesty po diaľnici. Veľkorysý vnútorný priestor a objem batožinového priestoru 625 l z neho robí ideálne rodinné auto na dovolenky. Deti na zadných sedadlách ocenili hlavne priestor na nohy, dodatočné bočné opierky hlavy a stojan na tablet. Deti šťastné, šofér šťastný. Win-Win.. J

Galéria