› Najnovší návrh Enyaq RS Race poukazuje na odhodlanie značky Škoda pokračovať v ekologickej orientácii v automobilovom športe, čím značke dodáva nový emocionálny rozmer.
› Iniciačné návrhy reflektujú využitie Škodových skúseností z elitných medzinárodných rallye súťaží, s osobitným dôrazom na aerodynamiku.
› Tento kreatívny koncept poskytuje optimálnu platformu pre rozvoj a intenzívne skúšanie inovatívnych elektrických technológií, ktoré nájdu uplatnenie v budúcich produkčných elektromobiloch.
› Model Enyaq RS Race, nasledujúci po nedávno predstavenom Vision GT a plne elektrickom Škoda Fabia RE-X, otvára ďalšie dvere do sveta elektrického motorsportu.

 

skoda enyaq rs race 1 Škoda Enyaq RS Race: spája prvky automobilového športu a ekológie

S novým projektom Enyaq RS Race skúma Škoda Auto ďalšie možnosti pre ekologické iniciatívy v automobilovom športe a súčasne posilňuje emocionálnu príťažlivosť značky. Enyaq RS Race, ktorý elevuje automobilovú DNA značky na novú úroveň, sa pýši výrazným dizajnom doplneným o robustné zadné krídlo. Tento koncept demonstruje, ako môže motorsportová technológia prispieť k rýchlejšiemu prechodu k dynamickej a ekologickej automobilovej budúcnosti a zároveň poslúži ako ideálna platforma na vývoj a testovanie najmodernejších technológií elektrického pohonu pre budúce produkčné modely.

 

Michal Hrabánek, šéf Škoda Motorsport, vysvetľuje: “Udržateľnosť je základným stavebným kameňom stratégie Škoda Motorsport. Do oblasti elektrických rely vozidiel sme sa pustili už v roku 2021 s vozidlom Škoda Fabia RE-X1. Poznatky a skúsenosti, ktoré sme pri tom získali, sme využili pri vývoji nového unikátneho pretekárskeho vozidla Škoda Enyaq RS Race. Tento fascinujúci automobil dokazuje, že motoristický šport, ktorý je hlboko zakorenený v DNA značky Škoda, nielenže posilňuje emocionálny vplyv značky, ale zároveň prispieva cennými skúsenosťami a technológiami k pripravovaným cestným modelom značky Škoda.”

 

 

skoda enyaq rs race 3 Škoda Enyaq RS Race: spája prvky automobilového športu a ekológie

Inovatívny koncepčný model vyvinutý z Enyaq Coupé RS

 

Enyaq RS Race je vypracovaný na základe modelu Škoda Enyaq Coupé RS. Tento nový model, Enyaq RS Race, je vybavený pohonom všetkých kolies a ukazuje rozsiahle možnosti, ktoré ponúka modulárna elektrická platforma skupiny Volkswagen z hľadiska výkonu. Jeho výrazný a agresívny dizajn robí z Enyaq RS Race skutočný magnet pre pohľady, čím podčiarkuje jeho pevné väzby s automobilovými pretekmi a svetom motorsportu. Rozšírený podvozok zvyšuje stabilitu pri jazde, zatiaľ čo markantné zadné krídlo zabezpečuje adekvátny prítlak. Cieľom tohto koncepčného štúdia je získanie praktických skúseností a poznatkov prostredníctvom špecifických technických a dizajnových úprav pre vysoko výkonné elektrické vozidlá, ktoré by v budúcnosti mohli byť aplikované na sériové modely.

 

Daniel Petr, senior dizajnér spoločnosti Škoda Auto, dodáva: “Škoda Enyaq RS Race nie je dizajnovou štúdiou, ktorá zostane len na papieri, ale bude to skutočné auto. Bude nižšie, širšie, ľahšie a hlavne dynamickejšie. Preto bolo od začiatku jasné, že dizajn musí byť agresívny a musí mať silnú pretekársku DNA. Pri pohľade na aerodynamiku sme ho vlastne navrhli podobne ako aktuálny model Škoda Fabia RS Rally2. Má ostro tvarovanú prednú časť, výrazne rozšírené blatníky a masívne zadné krídlo. Aj na papieri vyzerá rýchlo, a to je vždy dobrý začiatok.”

 

skoda enyaq rs race 2 Škoda Enyaq RS Race: spája prvky automobilového športu a ekológie

 

Škoda posilňuje udržateľnosť v motoršportoch – od virtuálneho sveta po skutočné rally trate

 

Model Enyaq RS Race predstavuje ďalší krok v rámci inovatívnych konceptov Škoda Motorsport s elektrickým pohonom, nasledujúci po nedávno uvedenej štúdii Škoda Vision GT. Škoda Fabia RE-X1, ktorá bola odhalená v roku 2021, využíva podvozok z Škoda Fabia Rally2 evo a je vybavená elektromotorom s výkonom až 260 kW a napätím 860 V. Tento model získal homologizáciu od rakúskeho motoristického zväzu AMF (ÖAMTC), čo umožnilo tímu Baumschlager Rallye&Racing súťažiť v rakúskych majstrovstvách v rely. S modelom Vision GT zvolila Škoda zase úplne inovatívny prístup: tento pôsobivý, plne elektrický monopost bol špeciálne navrhnutý pre videohru Gran Turismo 7 na PlayStation. Koncepčná štúdia, ktorá čerpá inšpiráciu z modelu 1100 OHC Spider z roku 1957, rozširuje prítomnosť značky Škoda v digitálnom pretekárskom prostredí.

 

Tieto koncepčné modely ilustrujú záväzok firmy Škoda voči udržateľnému rozvoju v motoršportoch. Fabia Rally2 momentálne v seriáli WRC2 súťaží na palivo 100 % udržateľného pôvodu, čím poskytuje dokonalú platformu na testovanie životaschopnosti, odolnosti a trvanlivosti nových elektromobilných inovácií v extrémnych podmienkach.