› Navrhnutý špeciálne pre závodný simulátor Gran Turismo 7 na konzoly PlayStation, tento jednomiestny čisto elektrický automobil spája inovácie s dedičstvom
› Dizajn vychádza z ikonického Škoda 1100 OHC Spider a z nového dizajnového jazyka Škoda Modern Solid
› Štyri elektromotory poskytujú kombinovaný výkon 800 kW* a zabezpečujú pohon 4×4
› Účasť v tejto digitálnej závodnej hre reflektuje záväzok spoločnosti Škoda Auto k inováciám a digitalizácii v automobilovom sektore, a zároveň oslavuje jej rozsiahlu pretekársku históriu

 

skoda vision gran turismo 2 Škoda Vision Gran Turismo: Škoda sa púšťa do virtuálneho sveta Gran Turismo

 

Spoločnosť Škoda Auto uvádza na scénu Škoda Vision Gran Turismo, impozantnú štúdiu čisto elektrického vozidla pre hru Gran Turismo 7 na konzoly PlayStation, čím posilňuje svoju prítomnosť vo svete virtuálnych závodov. Tento automobil, inšpirovaný legendárnym modelom Škoda 1100 OHC Spider z roku 1957 a vybavený štyrmi elektromotormi s celkovým výkonom 800 kW*, predstavuje silu a inovatívnosť značky v digitálnom formáte.

 

Klaus Zellmer, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto, hovorí: “Korene Škoda Motorsport siahajú viac ako 120 rokov do minulosti a počas tejto doby priniesol motoristický šport spoločnosti Škoda Auto nespočetné úspechy. A aký je ďalší krok? Vstup do sveta virtuálnych pretekov uvedením nového úžasného virtuálneho konceptu do najúspešnejšej pretekárskej hry sveta Gran Turismo. Štúdia Škoda Vision Gran Turismo spája našu bohatú históriu s elektrickou budúcnosťou a novým dizajnovým jazykom Modern Solid. Naši zákazníci sú objavitelia a elegantný automobil Škoda Vision Gran Turismo je skvelý spôsob, ako obohatiť ich zážitky a zároveň prilákať nových fanúšikov našej značky.”

 

skoda vision gran turismo 1 Škoda Vision Gran Turismo: Škoda sa púšťa do virtuálneho sveta Gran Turismo

 

Oliver Stefani, šéfdizajnér spoločnosti Škoda Auto, hovorí: “Keď sa dizajnérsky tím Škoda Auto pustil do tohto veľmi špeciálneho projektu, rozhodli sme sa vytvoriť futuristickú verziu modelu Škoda 1100 OHC Spider pre digitálnu dobu, inovatívne spojenie minulosti a budúcnosti, ktoré zahŕňa prvky nášho nového dizajnového jazyka Modern Solid. Výsledkom je fascinujúce spojenie tradičného motoristického športu a virtuálnej elektrickej pretekárskej budúcnosti.”

 

Škoda debutovala v obľúbenej závodnej hre pre PlayStation

Značka Škoda a ich najnovší prírastok, Škoda Vision Gran Turismo, sa premiérovo objavujú v obľúbenej pretekárskej simulácii Gran Turismo 7 pre konzoly PlayStation 4 a PlayStation 5. Tento virtuálny model, špeciálne navrhnutý pre túto platformu, predstavuje čisto elektrický závodný automobil kategórie Vision. Týmto krokom Škoda Auto potvrdzuje svoje odhodlanie k inováciám a otvára dvere novým cieľovým skupinám a spôsobom prezentácie svojej značky, reagujúc na požiadavky hráčskej komunity o začlenenie značky Škoda do tohto populárneho závodného simulátora.

 

Hold legendárnemu Škoda 1100 OHC Spider

Virtuálny model Škoda Vision Gran Turismo čerpá inšpiráciu z ikonického modelu Škoda 1100 OHC Spider z roku 1957, navrhnutého pre slávne preteky Le Mans. Tím Škoda Design pod vedením Olivera Stefaniho vytvoril pôsobivý jednomiestny otvorený automobil, ktorý spája dizajnové prvky legendárneho 1100 OHC s modernými prvkami, ako je napríklad rozdelený zadný spojler. Škoda Vision Gran Turismo je tiež obohatená o prvky nového dizajnového jazyka Modern Solid, ktorý sa bude objavovať na budúcich elektrických modeloch Škoda. Medzi charakteristické prvky patrí predné osvetlenie v tvare písmena T a matný povrch karosérie v odtieni Explorer Green. Štyri elektromotory s celkovým výkonom 800 kW* a krútiacim momentom 1 020 Nm, pohon všetkých kolies a aktívna aerodynamika zabezpečujú mimoriadny výkon v rôznych jazdných podmienkach.

 

skoda vision gran turismo 3 Škoda Vision Gran Turismo: Škoda sa púšťa do virtuálneho sveta Gran Turismo

 

 

Moderné línie a inovatívna aerodynamika s dvojfarebnými možnosťami

Nízko položená, štíhla karoséria konceptu Škoda Vision Gran Turismo prináša vozidlu ultramoderný a futuristický vzhľad. Exteriér je výrazne definovaný ostrými líňami a jasnými hranami, ktoré podčiarkujú jeho dynamický charakter. Vozidlo je vybavené aktívnymi aerodynamickými prvkami, ako je pozoruhodný dvojdielny zadný spojler od Škoda, ktoré sa automaticky prispôsobujú rôznym jazdným podmienkam, zlepšujú jazdné vlastnosti a zároveň optimalizujú pomer výkonu k efektívnosti. Pre svoj Škoda Vision Gran Turismo môžu hráči vyberať z dvoch farebných variantov; prvý odkazuje na slávny model Škoda 130 RS, známy svojimi víťazstvami na Rallye Monte Carlo v roku 1977, zatiaľ čo druhý variant v matnej zelenej farbe Explorer predstavuje štúdiu Škoda Vision 7S, ktorá ukazuje nový dizajnový jazyk značky Škoda Modern Solid.

 

Pilotné prostredie zamerané na vodiča

V Škoda Vision Gran Turismo je vodič umiestnený v strede minimalistického digitálneho kokpitu, podobne ako v otvorenom pretekárskom vozidle formuly. Nastaviteľné športové sedadlo je ergonomicky tvarované a vybavené šesťbodovými bezpečnostnými pásmi v jasnej červenooranžovej farbe, ktoré dokonale obopínajú telo vodiča. Futuristický karbónový volant má sploštené vrchné a spodné časti a bol navrhnutý v spolupráci s hráčmi, ktorí v Gran Turismo súťažia už roky, čo zaisťuje optimálnu funkčnosť a pohodlie. Užívateľské rozhranie a ovládacie prvky, vrátane troch individuálne nastaviteľných tlačidiel na volante, sú inšpirované profesionálnymi hernými volantmi. Priamo nad volantom sa nachádza kryštálový displej, ktorý funguje ako výkonnostný ukazovateľ, a celý kokpit je vybavený displejom, ktorý okrem zobrazenia rýchlosti a režimu jazdy funguje aj ako digitálne spätné zrkadlo, neustále ukazujúce situáciu za vozidlom. Senzory na palube efektívne monitorujú blízke vozidlá a znižujú riziko kolízií bokom.

 

skoda vision gran turismo 4 Škoda Vision Gran Turismo: Škoda sa púšťa do virtuálneho sveta Gran Turismo

 

 

 

Vynikajúce jazdné vlastnosti a futuristický zvuk

Vozidlo je navrhnuté pre optimálnu efektívnosť a vynikajúcu jazdnú dynamiku s hmotnosťou iba 1 300 kg, dlhým približne 4,41 m, širokým takmer 1,95 m a výškou len 94,9 cm. Štyri elektromotory napájané 87 kWh lítium-iónovou batériou poskytujú celkový výkon 800 kW*. Tieto bezkefové synchrónne motory s permanentnými magnetmi sú rozmiestnené po dvoch na prednej a zadnej náprave, každý s výkonom 200 kW pri 25 000 ot./min. Spojenie týchto motorov prináša maximálny krútiaci moment 1 020 Nm, čo umožňuje plynulú akceleráciu prostredníctvom jednorýchlostnej prevodovky. AWD systém aktivne zlepšuje rozdelenie krútiaceho momentu medzi nápravami, zlepšuje ovládateľnosť v zákrutách a zaručuje citlivú reakciu na pohyby volantu. Jazdná dynamika je podporená nezávislým zavesením kolies typu push-rod, používaným aj vo Formule E, čo zlepšuje stabilitu pri vysokých rýchlostiach, minimalizuje nakláňanie karosérie a znižuje ťažisko. Sportovný zvuk vozidla Škoda Vision Gran Turismo bol špeciálne navrhnutý tímom Technického vývoja spolu s oddelením Škoda Design.

 

Jazda cez desaťročia: Bohatý vozový park Gran Turismo naprieč érami a štýlmi

Séria Gran Turismo od spoločnosti Polyphony Digital je známa pre svoje presné simulácie výzorov a výkonnosti širokej škály automobilov. Vývojári pre PlayStation vydávajú hry Gran Turismo, ktoré obsahujú autentické repliky vozidiel od viac ako 60 svetových výrobcov. Gran Turismo 7 ponúka viac ako 400 modelov áut, od sériových vozidiel až po legendárne pretekárske stroje z rôznych dekád, segmentov a pretekárskych tried, vrátane unikátnych prototypov.

 

Technické špecifikácie:

 

Pohonná jednotka4 × synchrónny bezkefový  elektromotor s permanentnými magnetmi
Max. systémový výkon[kW]800*
Max. krútiaci moment[Nm]1 020
Max. otáčky motoru[min-1]25 000
Typ batérieLi-ion (lítium-iónová) batéria
Kapacita batérie[kWh]87
PrevodovkaJednostupňová
PohonPohon všetkých kolies
Predná nápravaNezávislé zavesenie ramien typu push‑rod
Zadná nápravaNezávislé zavesenie ramien typu push‑rod
Dĺžka[mm]4 407
Šírka[mm]1 947
Výška[mm]949
Hmotnosť[kg]1 300