Volkswagen nám predstavil svoju elektrickú vlajkovú loď, luxusný sedan ID.7, ktorý oficiálne vstúpil na slovenský trh. Toto vozidlo prináša revolučné prístupy a technologické inovácie, ktoré svedčia o ambíciách značky v oblasti elektromobility.

 

Volkswagen ID.7 1 Volkswagen ID.7: kráľ dlhých ciest je oficiálne na slovenskom trhu

 

 

Volkswagen ID.7 kombinuje špičkový dizajn s efektívnou aerodynamikou a praktickým využitím priestoru. Jeho plynulé línie svedčia nielen o estetike, ale aj o optimalizácii koeficientu odporu vzduchu, ktorý dosahuje hodnotu iba 0,23, s čelnou plochou len 2,45 m².  To nielen zvyšuje efektívnosť jazdy, ale tiež prispieva k výnimočnému dojazdu na jedno nabitie. ID.7  je postavené na platforme MEB s rozmermi 4 961 mm na dĺžku, 1 862 mm na šírku a 1 538 mm na výšku. Krátke previsy vpredu aj vzadu a rázvor dosahujúci 2 966 mm zvýrazňujú celkový dojem agilnosti a stability. Polomer otáčania je 10,9 metra. Objem batožinového priestoru dosahuje 532 litrov v bežnom usporiadaní a 1 586 litrov po sklopení delených zadných sedadiel.

 

Volkswagen ID.7 2 Volkswagen ID.7: kráľ dlhých ciest je oficiálne na slovenskom trhu

 

 

 

Vyspelá Batéria pre Optimálny Dojazd

 

Základom ID.7 je vysoko výkonná batéria, ktorá zohráva kľúčovú úlohu v dosahovaní dlhých dojazdov. S kapacitou 77 kWh (využiteľná)/82 kWh (celková) umožňuje nabíjanie striedavým prúdom (AC) 11 kW a jednosmerným prúdom (DC) až 175 kW. Nový predohrev batérie prispieva k optimálnym podmienkam nabíjania. Aktivuje sa automaticky pri spustení navigácie smerujúcej k vysokovýkonným nabíjacím stanicám, čo umožní výrazne rýchlejšie nabíjanie. Nabitie od 10 do 80 percent batérie je (aj vďaka tomu) možné dosiahnuť za 28 minút. Predohrev sa dá nastaviť aj manuálne.

 

Nový elektromotor APP550 predstavuje inovačný pohľad na elektrický pohon vozidiel Volkswagen. Jeho účinnosť spočíva v použití vylepšených permanentných magnetov, hustšieho vinutia cievok a dvojitého chladenia vodou aj olejom. S výkonom 210 kW a krútiacim momentom až 545 Nm ponúka nielen silu, ale aj úspornosť. Invertor, ktorý riadi pohonnú jednotku, bol navrhnutý s dôrazom na maximálny výkon a efektívnosť. Tento “mozog” pohonnej jednotky zabezpečuje efektívne fungovanie elektromotoru a kontrolu prúdov vo fázach pre vyššiu účinnosť. Zameraním sa na systém tepelného manažmentu a optimalizáciu komponentov Volkswagen dosiahuje maximálnu efektivitu. S týmito vlastnosťami dosahuje ID.7 s 77 kWh batériou dojazd úctyhodných 615 kilometrov a maximálnu rýchlosť až 180 km/h. Nový motor APP550 sa objaví v priebehu roka 2024 aj v ostatných elektrických modeloch ID.3, ID.4 a ID.5.

 

Volkswagen ID.7 4 Volkswagen ID.7: kráľ dlhých ciest je oficiálne na slovenskom trhu

 

 

Štýlový a Funkčný Interiér

 

Volkswagen ID.7 nesie v sebe nielen technologickú revolúciu, ale aj pokročilé riešenia v oblasti výbavy a interiéru. Kokpit vozidla predstavuje spojenie elegance a funkčnosti. Head-Up displej s rozšírenou realitou, dostupný už v štandardnej výbave, ponúka vodičovi informácie priamo na čelné sklo, čím minimalizuje nutnosť odvádzať pozornosť z cesty. Premieta údaje do dvoch rôznych oblastí – 3,5 a 10 metrov pred vozidlo. Tým sa zvyšuje bezpečnosť jazdy a zároveň vytvára moderný estetický prvok.

 

Palubnej doske dominuje 15-palcový dotykový displej, ktorý je centrom ovládania infotainmentu. Nový koncept ovládania na báze dlaždíc umožňuje jednoduché a intuitívne ovládanie, kde si vodič môže prispôsobiť rozloženie podľa svojich preferencií. Toto riešenie prispieva k prehľadnosti a jednoduchosti ovládania funkcií vozidla.

 

Volkswagen ID.7 9 Volkswagen ID.7: kráľ dlhých ciest je oficiálne na slovenskom trhu

 

 

Systém klimatizácie v ID.7 patrí medzi najvyspelejšie na trhu. Inteligentné výduchy s elektromotormi prispôsobujú svoje nastavenia v závislosti od počtu pasažierov, vonkajšej teploty a dokonca aj polohy slnka.

 

Pre audiofilov Volkswagen posúva zážitok zo zvuku v ID.7 na novú úroveň s voliteľným Harman Kardon premium zvukovým systémom. S výkonom 700 W disponuje 12 vysoko kvalitnými reproduktormi, centrálnym reproduktorom vpredu a subwooferom v batožinovom priestore. 16-kanálový zvukový systém ponúka štyri prednastavené zvukové režimy: Pure (neutrálne štúdiové zvuky), Relax (ľahké počúvanie), Speech (sústredené na hovorené slovo) a Vibrant (dynamický koncertný zvuk). Užívatelia môžu pomocou ekvalizéra jemne doladiť zvuk podľa svojich preferencií a vytvoriť si tak personalizovaný a pohlcujúci zvukový zážitok. Systém umožňuje aj smerovanie zvuku na konkrétne sedadlá, čím ešte viac zvýrazní individualizovaný zvukový zážitok v aute.

 

Nové voliteľné ergoActive komfortné sedadlá pre vodiča a spolujazdca v ID.7 ponúkajú elektrické 12-smerové nastavenie, pamäťovú funkciu, pohodlnú funkciu vstupu a nastaviteľnú opierku stehna. Novinkou je aj funkcia masáže s tlakovými bodmi. Sedadlá stimulujú panvu a chrbticu prostredníctvom dvoch integrovaných vzduchových vankúšov v sedáku a opierky chrbta disponujú desiatimi vzduchovými vankúšmi na masáž tlakových bodov. Verzia ergoActive premium obsahuje aj novú funkciu automatickej klimatizácie. Ovládanie klimatizácie a masáže je trvalo zobrazené na hornom paneli infotainment systému a môže sa tam aj zapínať a vypínať a prispôsobovať.

 

Volkswagen ID.7 5 Volkswagen ID.7: kráľ dlhých ciest je oficiálne na slovenskom trhu

 

 

ID.7 je dostupný so sklenenou panoramatickou strechou so Smart Glass ako voliteľným príplatkovým doplnkom. Priehľadná strecha môže byť zatemnená alebo znovu priehľadná vďaka vrstve polymer-dispergovaného kvapalného kryštálu (PDLC), integrovanej do skla. Prepínač sa aktivuje dotykom na strešnej konzole alebo prostredníctvom hlasového asistenta IDA. Elektronická vrstva PDLC je bez napätia, keď je sklo zatemnené. Naopak, ak sa na vrstvu aplikuje elektrické napätie, kryštály sa zoradia tak, aby svetlo mohlo opäť prechádzať. Okrem toho odrážajú aj infračervené lúče bohaté na energiu zo slnečného svetla, ktoré by inak ohrievali interiér vozidla za slnečného počasia. Na doplnenie toho vrstvy v skle odrážajú aj teplo z interiéru, čo zabezpečuje veľmi príjemný zážitok pre cestujúcich, najmä v zimnom období.

 

Výhody limitovanej edície ID.7 Pro Limited

 

Pri úvodnom predaji na Slovensku je dostupná limitovaná edícia ID.7 Pro Limited, ktorá obsahuje nadštandardnú výbavu v hodnote 9.340 € zdarma. Medzi zaujímavé prvky tejto výbavy patria predné sedadlá ergoActive s nastaviteľnou dĺžkou sedáka a elektricky nastaviteľnými bedrovými opierkami, LED Matrix adaptívne svetlomety, Balík Asistenčných systémov, Balík Komfort a Navigácia, metalizovaný lak a ďalšie. Akciová cena limitovanej edície ID.7 Pro Limited je 53.490,- €.