Vysoko autonómne riadenie úrovne Level 3, ktoré umožňuje vodičom zložiť ruky z volantu a dočasne odviesť pozornosť od vozovky, bude čoskoro k dispozícii v novom BMW radu 7. Nová funkcia označená ako BMW Personal Pilot L3 zbavuje v určitých situáciách osobu za volantom úlohy riadiť a ovláda rýchlosť vozidla, vzdialenosť od vpredu idúceho vozidla a polohu v jazdnom pruhu. Túto novú funkciu možno objednať do nových modelov BMW radu 7 (okrem verzií i7 eDrive50 a i7 M70 xDrive)* od decembra, aby sa do vozidiel montovala od marca budúceho roka.

P90531327 lowRes from march 2024 high Vysoko autonómne riadenie úrovne Level 3 prichádza v novom BMW radu 7

 

 

Funkcia vysoko autonómnej jazdy, navrhnutá tak, aby prevzala celú úlohu riadenia so schopnosťami na úrovni Level 3, ako ju definuje Society of Automotive Engineers(Spoločnosť automobilových inžinierov — SAE), bude v ponuke iba v Nemecku za cenu 6 000 eur (s DPH).

 

Táto inovatívna technológia umožňuje vodičom pri jazde do rýchlosti 60 km/h na diaľniciach so štrukturálne oddelenými vozovkami presmerovať svoju pozornosť na iné činnosti vo vozidle. Vďaka svojim obzvlášť sofistikovaným senzorom ide o prvý systém svojho druhu, ktorý možno použiť aj v tme.

 

Zavedením úrovne Level 3 v modeloch BMW radu 7 sa spoločnosť BMW Group stáva prvou automobilkou, ktorá vo svojom produktovom portfóliu neponúka len jazdu na úrovni Level 2, ale aj funkciu úrovne Level 3, pri ktorej možno zložiť ruky z volantu a pohodlne sa usadiť. Funkcia BMW Highway Assistantvo všetkých nových modeloch BMW radu 5 ponúka vysoko inovatívnu a čiastočne autonómnu funkciu jazdy na úrovni SAE Level 2. Súčasť balíka tvorí aj unikátny prvok v podobe asistenta aktívnej zmeny jazdného pruhu so zrakovým potvrdením. Táto funkcia v novom BMW radu 5 primárne slúži počas používania pri jazde na dlhé vzdialenosti a umožňuje vodičovi zaujať mimoriadne uvoľnenú polohu za volantom. Pri jazde rýchlosťou až 130 km/h môže táto doplnková funkcia asistenta riadenia a jazdného pruhu prevziať kontrolu nad rýchlosťou vozidla, vzdialenosťou od vpredu idúceho vozidla, ako aj nad jeho riadením.

 

P90531326 lowRes from march 2024 high Vysoko autonómne riadenie úrovne Level 3 prichádza v novom BMW radu 7

 

 

 

Zásadný rozdiel medzi úrovňami Level 2 a Level 3 tkvie v tom, že pri úrovni Level 2 (čiastočne autonómna jazda) zostáva zodpovednosť vždy na vodičovi. Vždy, keď sa používa BMW Highway Assistant, musia vodiči sledovať, čo sa deje na ceste a byť schopní vždy znova prevziať úlohu riadenia. Toto nepretržite monitoruje inteligentná kamera snímajúca bdelosť vodiča.

 

BMW Personal Pilot L3 pre vysoko autonómnu jazdu úrovne Level 3 vo vozidlách BMW radu 7 dáva vodičom možnosť sústrediť sa na vedľajšie činnosti vo vozidle aj okrem toho, čo sa deje na ceste. V BMW radu 7 s aktivovanou funkciou BMW Personal Pilot L3 budú môcť vodiči napríklad upravovať e-maily, alebo intenzívnejšie telefonovať a to pri jazde až do rýchlosti 60 km/h. Počas jazdy môžu taktiež využívať digitálne služby ako napríklad sledovanie streamovaných videí od rôznych poskytovateľov na centrálnom displeji. Vďaka tomu predstavuje nová služba BMW Personal Pilot L3 ideálne riešenie pre efektívne využitie času v pomaly sa pohybujúcej premávke, alebo v zápchach pri každodennom dochádzaní po diaľnici.

 

Na displeji za volantom sa podľa aktuálnej situácie zobrazujú symboly, ktoré označujú či je funkcia BMW Personal Pilot L3 práve k dispozícii. Aktivuje a deaktivuje sa tlačidlom na volante. Počas používania funkcie musí byť vodič stále pripravený kedykoľvek prevziať úlohu riadenia – teda hneď, ako si to situácia na ceste vyžiada, alebo keď sa skončí úsek cesty vhodný na použitie funkcie BMW Personal Pilot L3. Vizuálne a akustické signály dajú vodičovi najavo, že musí opäť prevziať kontrolu nad vozidlom. Ak vodič nereaguje podľa potreby, vozidlo sa kontrolovane zastaví.

 

Živá HD mapa s presnými trasami sa neustále kontroluje a zosúlaďuje s mimoriadne presným určovaním polohy GPS a spolupracuje s 360° senzormi na zabezpečenie presného určenia polohy a monitorovania oblasti okolo vozidla. Živá HD mapa neustále dostáva pravidelné aktualizácie. V novom BMW radu 7 túto funkciu technologicky podporujú nový softvér, výkonná počítačová platforma a 5G prepojenie na BMW Cloud. Okrem kamier dostanú vozidlá vybavené s BMW Personal Pilot L3 aj ultrazvukové a radarové senzory najnovšej generácie a vysoko citlivý 3D lidarový snímač na monitorovanie okolia vozidla a situácie na ceste.

 

P90531331 lowRes from march 2024 high Vysoko autonómne riadenie úrovne Level 3 prichádza v novom BMW radu 7

 

 

Tento balík technológií znamená, že funkcia BMW Personal Pilot L3 pracuje veľmi spoľahlivo aj v tme. Súboru takto nadobudnutých vlastnosti sa nevyrovná žiaden konkurent. Autonómna jazda na úrovni SAE Level 3 pomáha zlepšiť komfort aj bezpečnosť na verejných komunikáciách.

 

*BMW Personal Pilot L3 je k dispozícii iba v spojení s príslušnými službami BMW Connected Drive. Doba platnosti týchto služieb je dva roky.