• Nový model Dacia Spring predstavuje vynikajúci pomer ceny a výkonu s moderným dizajnom a inovatívnymi funkciami, ktoré na trhu nemajú konkurenciu.
  • Cena Dacia Spring začína od 16 900 € a objednávky pre slovenských zákazníkov sa otvárajú už dnes, pričom prvé vozidlá dorazia k autorizovaným dílerom už v septembri.
  • Od svojho uvedenia na európsky trh v roku 2021 sa model Spring predal v počte viac ako 140 000 kusov. Rok 2023 bol pre tento model rekordný s celosvetovými predajmi 61 803 kusov, čo predstavuje nárast o 26,4 % oproti roku 2022. Spring je tretím najobľúbenejším elektromobilom v Európe predávaným súkromným zákazníkom a prispieva k demokratizácii elektrickej mobility.

 

 

dacia spring 1 Nová Dacia Spring a Dacia Spring Cargo: elektromobil so slovenskou cenou hlboko pod 20 000 EUR

NOVÝ SPRING JE DOSTUPNÝ V DVOCH VERZIÁCH: EXPRESSION A EXTREME

 

Nový Spring zavádza nový dizajnový jazyk značky Dacia, ktorý bol uvedený na najnovšej generácii modelu Duster. Má robustný, asertívny štýl, ktorý robí Spring atraktívnejším než kedykoľvek predtým. Jeho metamorfóza je pôsobivá nielen zvnútra, kde boli prepracované všetky prvky, ale aj zvonka, kde je strecha jediným prvkom karosérie zachovaným z predchádzajúceho modelu.

 

Nový model Spring je k dispozícii v šiestich farbách, vrátane novej béžovej Safari a červenej Brick.

 

“Od svojho uvedenia na trh v roku 2021 Dacia Spring aktívne prispela k demokratizácii elektromobility a v Európe sa jej predalo viac ako 140 000 kusov. Tento úspech potvrdzuje dopyt trhu po cenovo dostupných elektrických vozidlách. Vychádzajúc z našich skúseností v oblasti dizajnu a nákladov, pokračujeme v ponuke konkurencieschopného radu elektromobilov s novým modelovým radom Spring, ktorý je ešte lepšie vybavený a stále ponúka kombinovaný dojazd podľa WLTP 225 km pod hranicou 20 000 EUR.”vraví Xavier MARTINET

 

Dacia Spring
Dacia Spring

 

Systém Media Control, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy Essential a Expression, predstavuje multimediálny systém ovládaný z volantu. Informácie o médiách a telefónnych hovoroch sa zobrazujú na digitálnom prístrojovom panely a systém je tiež vybavený dvoma reproduktormi, Bluetooth konektivitou a USB portom.

 

Systém Media Nav Live, dostupný ako štandard vo výbave Extreme a ako voliteľný príplatok vo výbave Expression, ponúka veľký 10-palcový centrálne umiestnený dotykový displej. Tento systém obsahuje navigáciu spojenú s 8 rokmi aktualizácií, dopravné informácie v reálnom čase a aktuálne mapy Európy. Umožňuje tiež bezdrôtové pripojenie k Apple CarPlayTM a Android AutoTM a je vybavený dvoma USB-C portami.

 

Nový model Spring prichádza s radou nových asistenčných systémov, ktoré spĺňajú najnovšie európske bezpečnostné normy: automatické núdzové brzdenie (mestské/prímestské s detekciou vozidiel, chodcov, cyklistov a motocyklov), rozpoznávanie dopravných značiek s upozornením na rýchlost, zadný parkovací asistent, núdzové zastavenie, upozornenie na opustenie jazdného pruhu, asistent udržiavania v jazdnom pruhu, monitorovanie pozornosti vodiča a núdzové volanie (eCall). Dacia tiež pridala praktické tlačidlo “Moja bezpečnosť” na rýchly prístup k preferovaným nastaveniam asistenčných systémov vodiča.

 

 

Dacia Spring
Dacia Spring

 

ELEKTROMOTOR 65 DOSTUPNÝ VO VÝBAVE EXPRESSION

 

Tento motor s výkonom 65 k/48 kW poskytuje dynamické zrýchlenie s časom 0-100 km/h pod 14 sekúnd. Ešte cenovo dostupnejšia a ideálne vhodná pre mestské použitie je verzia s motorom s výkonom 45 k, dostupná vo výbavách Essential a Expression (0-100 km/h za menej ako 20 sekúnd).

 

S hmotnosťou pohotovosti 984 kg v najvyššej výbave Extreme je nový Spring jediným 100 % elektrickým vozidlom v Európe s hmotnosťou pod jednu tonu. Napriek pridaným novým ADAS systémom a vylepšeniam povrchovej úpravy a štandardnej výbavy, ktoré zvýšili hmotnosť vozidla len o 6 kg (alebo 0,6 %), nový model Spring zabezpečuje vynikajúcu účinnosť s kombinovanou spotrebou energie pod 14 kWh/100 km, čo znižuje prevádzkové náklady.

 

Spring, prvý úplne elektrický model značky Dacia, umožnil širokému spektru ľudí prístup k elektromobilite. Od jeho uvedenia na trh v roku 2021 sa tento model stal tretím najpredávanejším elektromobilom na retailovom trhu v rokoch 2022 a 2023. Celkovo bolo po celom svete zaregistrovaných viac ako 140 000 vozidiel Dacia Spring.

 

Model Spring získal počas svojej existencie množstvo ocenení, vrátane maximálneho päťhviezdičkového hodnotenia od nezávislého európskeho orgánu Green NCAP v roku 2022 za jeho vynikajúcu energetickú účinnosť a nízku uhlíkovú stopu.

 

 

Dacia Spring
Dacia Spring

 

Dacia Spring sa stala obľúbenou vďaka svojej schopnosti splniť požiadavky na jednoduchú, cenovo dostupnú a efektívnu mobilitu s nulovými emisiami. Dáta z konektivity vozidla ukazujú, že priemerný vlastník modelu Spring najazdí denne okolo 37 km s priemernou rýchlosťou 37 km/h a vo väčšine prípadov (75 %) nabíja vozidlo doma.

 

Dacia Spring od svojho uvedenia na trh neprestala inovovať. V roku 2022 dostala novú značkovú identitu a v roku 2023 prírastok vo forme výkonnejšieho motora s 65 koňmi, pričom si zachovala svoju kľúčovú výhodu ako najdostupnejší elektromobil na trhu.

 

Nová Dacia Spring predstavuje významný pokrok vpred a rozvíja charakteristiky, ktoré jej zabezpečili úspech. Je atraktívnejšia vďaka úplne prepracovanému a robustnejšiemu dizajnu, praktickejšia s výnimočne priestranným interiérom pre svoju triedu, všestrannejšia s prístupným 65 k motorom, a stále efektívna s nízkou hmotnosťou. A čo je najdôležitejšie, zostáva najdostupnejším elektromobilom na trhu.

 

Nový model Spring od Dacie prináša robustný a sebavedomý dizajn, ktorý má motivovať motoristov k výberu plne elektrického vozidla. Dizajn je kľúčovým faktorom v efektivite, cenovej dostupnosti a praktickosti, a práve tieto atribúty sú súčasťou nového modelu.

 

Dacia Spring
Dacia Spring

 

Nový Spring vychádza z dizajnového jazyka značky Dacia, ktorý bol prvýkrát predstavený na najnovšej generácii modelu Duster. Tento nový dizajn poskytuje vozidlu atraktívny vzhľad, ktorý je silnejší a sebavedomejší než kedykoľvek predtým. Premena je výrazná ako vo vnútri vozidla, tak aj na jeho exteriéri, pričom strecha je jediným prvkom karosérie, ktorý zostal zachovaný z predchádzajúceho modelu.

 

David Durand, riaditeľ dizajnu značky Dacia, uviedol: „S novým dizajnovým jazykom značky Dacia potvrdzuje model Spring svoje postavenie ako dôležitého člena rodiny Dacia viac ako kedykoľvek predtým. Dal som mu seriózny a sebavedomý dizajn. Nový Spring nadväzuje na úspech predchádzajúcej generácie a odvážne sa hlási k slovu.“

 

Nové výraznejšie tvary karosérie dodávajú modelu Spring novú silu, podporenú jednoduchými, čistými a jasne definovanými líniami, ako napríklad líniami kapoty. Nová identita značky Dacia je charakterizovaná dvoma čiernymi pruhmi na prednej a zadnej časti, ktoré sa stretávajú v lesklom prevedení so špecifickými matnými pruhmi na zadnej časti karosérie. Tieto pruhy dopĺňa charakteristický svetelný podpis značky v tvare písmena “Y”, ktorý je výrazný na predných svetlometoch s denným svietením a na zadných LED svetlometoch.

 

Moderný dizajn nového modelu Spring je umocnený grafickými polepmi na prednej a zadnej maske vozidla vo výbave Extreme. Robustný postoj modelu Spring je zdôraznený 15-palcovými diskami kolies z ľahkých zliatin, ktoré sú štandardom pre verzie s motorom s výkonom 65 k.

 

V súlade s filozofiou značky Dacia, je nový model Spring navrhnutý tak, aby bol maximálne odolný. Napríklad kryty prahov sú ľahké, jednoducho sa montujú, sú cenovo dostupné a jednoducho sa vymieňajú, a všetky modely Dacia sa zbavili chrómovaných líšt vrátane strešných, čo šetrí hmotnosť a zlepšuje aerodynamiku a dojazd.

 

dacia spring 6 Nová Dacia Spring a Dacia Spring Cargo: elektromobil so slovenskou cenou hlboko pod 20 000 EUR

 

Nový Spring je k dispozícii v šiestich farbách, vrátane nového metalického laku béžová Safari a metalického laku v tehlovo červenej farbe.

 

Dizajn interiéru nového modelu Spring je svieži, praktický a digitálny. Prístrojová doska bola kompletně prepracovaná nielen pre prezentáciu nového dizajnu interiéru Dacia s výrazne horizontálnou architektúrou, ale aj pre integráciu centrálneho displeja multimediálneho systému. Spring disponuje prispôsobiteľným digitálnym prístrojovým panelom s 7″ displejom vo všetkých úrovniach výbavy a veľkým 10″ centrálnym displejom multimediálneho systému v vyšších úrovniach výbavy. Farby a materiály v interiéri boli aktualizované, aby zabezpečili vynikajúcu kvalitu a súčasne splnili filozofiu značky Dacia s ohľadom na minimalizáciu rozmanitosti a udržanie nízkych nákladov na výrobu.

 

Nové modely Spring sú vybavené jednofarebnými bielymi prvkami, ktoré vytvárajú sviežu a modulárnu atmosféru okolo zoskupených prístrojov, radiacej páky a schránok dverí. Charakteristické písmeno “Y” značky Dacia je umiestnené na centrálnych výduchoch ventilácie a je biele, alebo medené vo výbave Extreme. Obloženie stredového panelu sa líši podľa úrovne výbavy: sivá Alto vo výbave Essential, tehlovo červená vo výbave Expression a khaki vo výbave Extreme.

 

Dizajn nového modelu Spring je zameraný na praktickosť. Veľký multimediálny dotykový displej je umiestnený čo najvyššie pre optimálnu ergonómiu, a digitálna prístrojová doska s 7″ obrazovkou je navrhnutá pre jednoduchosť a intuitívnosť, čo vodičovi umožňuje rýchly prístup k dôležitým informáciám.

 

Nový Spring je vybavený inovatívnymi úchytmi YouClip kompatibilnými s príslušenstvom navrhnutým značkou Dacia, ktoré je dostupné aj pre úplne nový Duster. Výbava Extreme obsahuje robustné gumové koberčeky a prahy dverí s charakteristickým dizajnom “topografických línií”.

 

Praktický a ekonomický: Spring je viac ako kedykoľvek predtým verný svojej filozofii poskytnúť 100% elektrické vozidlo, ktoré je cenovo dostupné pre čo najväčší počet ľudí a prispôsobené reálnemu životu.

 

dacia spring 7 Nová Dacia Spring a Dacia Spring Cargo: elektromobil so slovenskou cenou hlboko pod 20 000 EUR

 

 

Spring, prvý 100% elektrický model značky Dacia, je od svojho uvedenia na trh v roku 2021 považovaný za najdostupnejší elektromobil na trhu. Tento model umožňuje európskym motoristom prejsť na bezemisnú mobilitu veľmi praktickým a efektívnym spôsobom.

 

Nový Spring poskytuje najlepšiu kapacitu batožinového priestoru vo svojej kategórii, ktorá je kľúčová pre jeho praktickosť. S objemom 308 litrov a až 1 004 litrami pri sklopených zadných sedadlách, prekonáva Spring svojich konkurentov podobnej veľkosti a dorovnáva sa vozidlám vyššej kategórie B. Okrem toho model ponúka ďalšie odkladacie priestory s celkovým objemom takmer 33 litrov, čo sú hodnoty prevyšujúce štandardy segmentu.

 

Príslušenstvo modelu Spring je navrhnuté tak, aby zvyšovalo jeho úložnú kapacitu a praktickosť. Novinka zahŕňa schránku pod prednou kapotou, ktorá zväčšuje užitočný objem o ďalších 35 litrov. Stredová konzola môže obsahovať exkluzívny držiak nápojov vyrobený pomocou 3D tlače, predstavujúci špičkovú technológiu, ktorá je flexibilná a šetrí zdroje.

 

Model Spring je tiež vybavený systémom YouClip, ktorý umožňuje jednoduchú a bezpečnú montáž špecializovaného príslušenstva, ako sú odkladacie tašky, držiaky na telefóny s alebo bez indukčnej nabíjačky, alebo multifunkčné zariadenie „3 v 1“. Toto príslušenstvo je dostupné v predajnej sieti Dacia.

 

Všetky nové modely Dacia Spring sú vybavené prispôsobiteľným digitálnym prístrojovým štítom s 7-palcovou farebnou obrazovkou, ktorá je umiestnená za novým, výškovo nastaviteľným volantom. Displej zobrazuje dôležité informácie, ako sú zostávajúci dojazd, spotreba energie alebo jazdní asistenti a počas nabíjania informuje o stave nabitia batérie a zostávajúcom čase do plného nabitia.

 

Optimalizovaná konektivita a multimediálne funkcie sú kľúčovými prvkami novej Dacie Spring. Systém Media Control, ktorý je štandardom vo výbavách Essential a Expression, ponúka ovládanie multimediálnych funkcií priamo z volantu. Informácie o médiách a telefonických hovoroch sa zobrazujú na digitálnom prístrojovom štíte. Súčasťou systému sú dva reproduktory, Bluetooth pripojenie a USB port. Vodič môže systém ďalej rozšíriť o bezplatnú aplikáciu Dacia Media Control, ktorá umožňuje ovládať rádio a média a pristupovať k ďalším funkciám, ako je navigácia, prostredníctvom displeja vlastného telefónu.

 

 

dacia spring 8 Nová Dacia Spring a Dacia Spring Cargo: elektromobil so slovenskou cenou hlboko pod 20 000 EUR

 

Systém Media Nav Live, dostupný v štandardnej výbave Extreme a ako voliteľná funkcia vo výbave Expression, obsahuje veľký 10-palcový dotykový displej. Tento systém integruje online navigáciu s dopravnými informáciami v reálnom čase a vždy aktuálnymi mapami Európy, val ako bezdrôtové ovládanie Apple CarPlayTM a Android AutoTM. Systém je tiež vybavený dvoma USB portmi.

 

Nová Dacia Spring zavádza rad nových jazdných asistentov, ktoré spĺňajú najnovšie európske bezpečnostné normy. Medzi ne patria automatické núdzové brzdenie, rozpoznávanie dopravných značiek s varovaním pred prekročením rýchlosti, asistent parkovania vzadu, upozornenie na opustenie jazdného pruhu, asistent udržiavania v jazdnom pruhu, sledovanie pozornosti vodiča a núdzové volanie (eCall). Pre zjednodušenie ovládania týchto systémov Dacia pridala tlačidlo “My Safety” pre rýchly prístup k preferovaným nastaveniam asistenčných systémov.

 

Robustný a vhodný pre outdoor: Nová Dacia Spring je lepšie pripravená na mestské prostredie aj prímestskú dopravu. Vďaka svojej kompaktnosti s dĺžkou 3,70 m a jedným z najlepších polomerov otáčania vo svojom segmente (4,80 m) poskytuje výnimočnú manévrovateľnosť, čo z nej robí ideálne vozidlo pre mestské dobrodružstvá.

 

Karoséria navrhnutá na odolanie každodennému používaniu! Nový model Spring je vybavený tmavými ochrannými prvkami na nárazníkoch a blatníkoch, čo mu umožňuje odolávať bežným škrabancom a zachovať si pritom svoj atraktívny vzhľad. Jeho vysoká svetlá výška navyše ponúka výhody na nespevnených cestách, zvyšujúc tak jeho univerzálnosť.

 

Cenovo dostupnejší motor s výkonom 65 koní. Nový Spring rozširuje svoje možnosti vďaka lepšej dostupnosti svojho najvýkonnejšieho motora. Tento 65 k/48 kW motor je teraz cenovo dostupnejší, keďže je ponúkaný aj vo výbave Expression, a umožňuje dynamické zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako 14 sekúnd. Ešte viac cenovo dostupný motor s výkonom 45 koní je ideálny pre mestské použitie a je dostupný vo výbavách Essential a Expression, s časom zrýchlenia na 100 km/h za menej ako 20 sekúnd.

 

ECO-SMART: Nový Spring je ľahký a efektívny. Dacia Spring predstavuje úsporné vozidlo, jehož nízka hmotnosť napomáha efektívnosti. Všetky nové modely Dacie, vrátane Spring, sa vyznačujú absenciou ozdobných chrómových prvkov a zvieracej kože, zvýšeným použitím tmavých častí na karosérii a batériou, ktorá spĺňa náročné požiadavky zákazníkov. Batéria je kompaktne integrovaná do platformy, prispôsobená potrebám a životnému štýlu používateľov.

 

Jediný elektromobil vážiaci menej ako tonu. S hmotnosťou 984 kg vo výbave Extreme, Spring je jediný elektromobil v Európe s hmotnosťou pod jednu tonu. Hmotnosť vozidla sa zvýšila len o 6 kg oproti predchádzajúcej verzii, napriek pridaným ADAS systémom a vylepšeniam štandardnej výbavy.

 

 

dacia spring cennik Nová Dacia Spring a Dacia Spring Cargo: elektromobil so slovenskou cenou hlboko pod 20 000 EUR

 

 

Vynikajúca spotreba energie a perfektne prispôsobená batéria. Nový Spring dosahuje vynikajúcu spotrebu energie pod 14,6 kWh na 100 km. Kompaktná batéria s kapacitou 26,8 kWh je navrhnutá tak, aby zodpovedala potrebám používateľov, pričom jej hmotnosť neohrozuje celkový výkon vozidla. S dojazdom viac ako 220 km (čaká sa na certifikáciu) je Spring ideálny pre zákazníkov, ktorí podľa údajov systému konektivity vozidla denne prejdú v priemere 37 km.

 

Nová Dacia Spring prináša výrazné inovácie v oblasti rekuperačného brzdenia. Tento systém je prvýkrát dostupný v modeli Spring a aktivuje sa výberom režimu “B” pomocou nového ovládača prevodovky. Táto funkcia umožňuje efektívnejšie využitie energie a optimalizuje dojazd vozidla.

 

Dacia Spring Cenník
Dacia Spring Cenník

 

Pohodlné a jednoduché nabíjanie je ďalšou významnou výhodou nového Spring. Vozidlo je štandardne vybavené 7 kW nabíjačkou na striedavý prúd, ktorá umožňuje plné nabitie batérie z 20 % na 100 % za menej ako 11 hodín pomocou domácej zásuvky, alebo za 4 hodiny pomocou 7 kW wallboxu. Pre rýchlejšie nabíjanie je na požiadanie dostupná 30 kW DC nabíjačka, ktorá nabije batériu z 20 % na 80 % za približne 45 minút.

 

Dacia Spring teraz tiež ponúka možnosť obojsmerného nabíjania V2L (“Vehicle to load”), ktoré umožňuje využívať vozidlo ako zdroj energie na napájanie rôznych elektrických spotrebičov. Toto príslušenstvo zvyšuje multifunkčnosť vozidla a poskytuje nové možnosti použitia pre majiteľov.

 

Dacia Spring sa snaží uspokojiť rozličné potreby zákazníkov rozšírením ponuky o strednú úroveň výbavy Expression medzi verziami Essential a Extreme. Motor s výkonom 65 k/48 kW je teraz dostupný nielen vo výbave Extreme, ale aj vo výbave Expression, zatiaľ čo verzia Essential ponúka motor s výkonom 45 k/33 kW.

 

Základná štandardná výbava Spring Essential zahŕňa 7-palcový digitálny prístrojový panel, výškovo nastaviteľný trojramenný volant, posilňovač riadenia, Media Control so vstupom USB, tempomat a ďalšie. Vyššie úrovne výbavy, ako je Expression a Extreme, pridávajú rozšírené funkcie ako manuálnu klimatizáciu, 15-palcové kolesá a pokročilé multimediálne systémy.

 

Na záver, nový model Dacia Spring získal v auguste 2022 maximálne päťhviezdičkové hodnotenie od organizácie Green NCAP a bol vyhlásený za Green NCAP Best Car 2022, čo je potvrdením snahy značky Dacia ponúknuť cenovo dostupné, výkonné a ekologické vozidlo.