› Škoda Superb a Škoda Superb Combi: ďalšia generácia vlajkovej lode v portfóliu vozidiel so spaľovacím motorom bude dostupná v karosárskych verziách liftback a kombi.

› Nová generácia Škoda Superb a Škoda Superb Combi sa opiera o overené silné stránky: dizajnové vylepšenia sú v súlade s novým dizajnovým jazykom značky a obsahujú nové predné svetlomety Matrix-LED s o 40 percent vyšším svetelným výkonom.

› Záväzok orientácie na zákazníka: nová a ešte intuitívnejšia koncepcia interiéru s multifunkčnými ovládačmi (Smart Dials), inovatívnym dizajnom a dôrazom na ekológiu.

› Úspornejšie pohonné jednotky pre Škoda Superb a Škoda Superb Combi: tri benzínové a dva naftové motory, vylepšená plug-in hybridná verzia s elektrickým dojazdom viac ako 100 km a prvýkrát v histórii modelu aj mild-hybridný pohon.

› Vylepšená bezpečnosť: množstvo nových, inovatívnych a vylepšených bezpečnostných a asistenčných systémov.

 

Štvrtá generácia modelu Škoda Superb liftback a Škoda Superb Combi preberá silné stránky svojho predchodcu. Ponúka ešte sofistikovanejší dizajn, viac priestoru, vyšší komfort a najnovšie technológie. S novým Superbom budú mať zákazníci opäť možnosť vybrať si medzi karosárskymi variantmi Combi a liftback. Všetkých šesť verzií interiéru prináša množstvo riešení so zameraním na udržateľnosť, vrátane látok vyrobených zo 100 % ekologických materiálov. K ďalšiemu zjednodušeniu ovládania prispievajú inovatívne multifunkčné ovládače (Smart Dials) a nový koncept interiéru s 13″ volne stojacou obrazovkou infotainmentu. Interiér pôsobí čistým a priestranným dojmom. Škoda Auto sa snaží dosiahnuť ešte lepšiu účinnosť prostredníctvom ďalšieho vylepšenia svojich pohonných jednotiek. K dispozícii sú tri benzínové motory s výkonmi od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k) a dva naftové motory s výkonmi 110 kW (150 k) a 142 kW (193 k). Portfólio dopĺňa nový plug-in hybridný pohon, ponúkaný výlučne pre kombi, a úplne nová mild-hybridná verzia. V modeli Škoda Superb a Škoda Superb Combi debutujú inovatívne asistenčné systémy, ako napríklad asistent pri odbočovaní alebo asistent pri prejazde križovatkou.

 

Škoda Superb a Škoda Superb Combi
Škoda Superb a Škoda Superb Combi

 

 

 

Klaus Zellmer, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto, hovorí: “Už viac ako 20 rokov je model Superb vlajkovou loďou portfólia modelov značky Škoda so spaľovacími motormi. Vo svojej štvrtej generácii ním bude aj naďalej, pričom ponúkne ešte prepracovanejší skulpturálny dizajn, výnimočnú priestrannosť a najmodernejšie technológie. Ďalšia optimalizácia pohonného ústrojenstva a vylepšená aerodynamika prispievajú k ešte vyššej účinnosti. Systém plug-in hybridného pohonu bol úplne prepracovaný, takže teraz ponúka čisto elektrický dojazd viac ako 100 kilometrov. Úplne nový interiér je vysoko ergonomický a obsahuje vysoké množstvo udržateľných materiálov. V neposlednom rade musím pripomenúť, že Superb sa bude naďalej ponúkať vo verziách liftback aj kombi, čo dokonale odráža našu orientáciu na zákazníka.”

 

Tradičný model portfólia Škoda so spaľovacími motormi posúva svoje typické prednosti na vyššiu úroveň. S novou, štvrtou generáciou modelu Superb automobilka Škoda Auto opäť stanovuje nové štandardy v oblasti dizajnu, priestoru, komfortu a bezpečnosti. Vďaka novému dizajnu a aerodynamickým opatreniam sa znížila spotreba paliva a zároveň sa zvýšil výkon. Tri moderné benzínové motory TSI, vrátane jedného s mild-hybridnou technológiou, dva naftové motory a nová plug-in hybridná verzia s čisto elektrickým dojazdom viac ako 100 km v režime WLTP poskytujú výkony od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k). Vrcholné benzínové a naftové motory sú spojené s pohonom všetkých kolies. Pohonné jednotky nového modelu Superb sú vždy spojené s automatickou prevodovkou DSG. Vyššiu bezpečnosť a komfort zabezpečuje aj celý rad nových a vylepšených asistenčných systémov. Nová generácia Matrix-LED predných svetlometov s vyššou svietivosťou a adaptívny podvozok DCC Plus majú v Superbe svoju premiéru.

 

Škoda Superb a Škoda Superb Combi Nová a priestrannejšia koncepcia interiéru, čistý dizajn a intuitívne ovládanie

 

Štvrtá generácia modelu Superb prichádza s novým dizajnom karosérie, kde dominuje výrazná maska chladiča. Úplne nový interiér ponúka voľne stojacu 13-palcovú obrazovku infotainmentu. Volič prevodovky bol presunutý na stĺpik riadenia, vytvárajúc čistší a prehľadnejší priestor na stredovej konzole. Nový multifunkčný panel s otočnými ovládačmi (Smart Dials) umožňuje rýchle a intuitívne nastavenie mnohých funkcií vozidla a infotainmentu. Novinkou je aj head-up displej. Pri konfigurácii vozidla teraz môžete vybrať z rôznych tematických balíkov a samostatných voliteľných prvkov výbavy. Medzi nové prvky patria napríklad bezdrôtové nabíjanie telefónu s výkonom 15 W a chladením, ako aj ergonomické sedadlá šetrné k chrbtu s desiatimi pneumaticky ovládanými masážnymi vakmi. Elektricky ovládaný kryt batožinového priestoru verzie kombi je jedným z mnohých nových Simply Clever prvkov (celkovo ich je vo vozidle 28).

 

Martin Jahn, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto zodpovedný za predaj a marketing, hovorí: “Superb je už viac ako dvadsať rokov výkladnou skriňou technologických a dizajnových znalostí značky Škoda. Svojou praktickosťou a priestranstvom sa Superb stal obľúbeným medzi zákazníkmi po celom svete. Nová štvrtá generácia posúva tieto silné stránky ešte vyššie, stáva sa dokonalým spoločníkom na každodenné cestovanie. Ponúkame ju ako liftback aj kombi, aby sme uspokojili potreby všetkých našich zákazníkov.”

 

Škoda Superb a Škoda Superb Combi úspešný príbeh troch generácií a viac ako dvoch desaťročí

 

Superb bol uvedený na trh v roku 2001 a odvtedy opustilo výrobné linky viac ako 1,6 milióna kusov. Výroba Superbu prebiehala v Kvasinách (Česká republika), Solomonove (Ukrajina), Aurangabáde (India) a Nankingu (Čína). Počas viac ako dvoch desaťročí získal mnoho medzinárodných ocenení. Len tretia generácia získala viac ako 30 ocenení, vrátane prestížneho Red Dot Award za výnimočný produktový dizajn pre model Superb Combi. Od roku 2001 do 2008 dodala Škoda Auto zákazníkom celkovo 137 000 vozidiel prvej generácie tohto modelu. Druhá generácia sa predala celkovo 618 000 kusov v rokoch 2008 až 2015. V roku 2009 bol model druhej generácie prvýkrát ponúkaný aj ako Superb Combi. Tretia generácia bola predstavená v roku 2015 a odvtedy sa vyrobilo 845 000 kusov. Najväčšími európskymi trhmi tretej generácie sú Nemecko so 153 222 kusmi (do septembra 2023 vrátane), Česká republika so 61 479 kusmi a Spojené kráľovstvo so 57 054 kusmi.

 

Exteriér: prvky nového dizajnového jazyka Modern Solid, vylepšená aerodynamika a skulpturálny dizajn

 

Ostro rezané línie a optimalizované tvary karosérie boli navrhnuté s cieľom zvýšiť efektívnosť, pričom dizajnové prvky sú zdôraznené v novom odtieni Dark Chrome. Matrix-LED predné svetlomety s 36 jednotlivými svetelnými segmentmi zabezpečujú až o 40 % viac svetla.

 

Nárast do dĺžky aj výšky prispieva k ešte väčšiemu priestoru pre všetkých cestujúcich. Štvrtá generácia modelu Superb sa bude ponúkať v karosárskych verziách liftback a kombi. Obe verzie sa vyznačujú skulpturálnym, ešte prepracovanejším dizajnom a prednými svetlometmi Matrix-LED druhej generácie.

 

Nová generácia prichádza s dominantnou maskou chladiča, ktorá je spolu s logom Škoda na kapote a lištami predného nárazníka vyhotovená v novom odtieni Dark Chrome. Sériou precíznych úprav má úplne nový Superb vynikajúcu aerodynamiku. Hodnota súčiniteľa odporu vzduchu (cx) verzie liftback 0,23 je o 10 % nižšia ako u jej predchodcu. Verzia kombi má hodnotu súčiniteľa odporu vzduchu (cx) 0,25, čo predstavuje zníženie o 15 %. Mierny nárast dĺžky a výšky mal pozitívny vplyv aj na priestrannosť interiéru.

 

Objem batožinového priestoru sa zväčšil o 20 litrov na 645 litrov vo verzii liftback a o 30 litrov na 690 litrov vo verzii kombi. Škoda Auto plánuje model ponúkať v šiestich nových farbách.

 

Oliver Stefani, šéfdizajnér Škoda Auto, uvádza: “Superb tradične formoval dizajnový jazyk značky Škoda a štvrtá generácia v tom bude pokračovať: vzhľad charakterizujú ostro rezané línie, jasne definované dynamické proporcie a moderný skulpturálny a kryštalický štýl. Podarilo sa nám tiež výrazne zlepšiť aerodynamiku oboch karosárskych verzií a zároveň ponúknuť ešte viac priestoru pre cestujúcich.”

 

Vylepšený dizajn a lepšia aerodynamika

 

Škoda Auto výrazne zlepšila aerodynamiku oboch karosárskych variantov. Okrem skoseného čelného skla dostali línie strechy optimalizovanejšiu krivku a vylepšený bol aj spojler piatych dverí, ktorý vo verzii kombi dopĺňajú bočné finlety. Detailné úpravy zahŕňajú prepracované vonkajšie spätné zrkadlá, A-stĺpiky s dažďovými deflektormi a predný nárazník so vzduchovými kanálmi, ako aj aerodynamicky optimalizované kolesá a pneumatiky. Tieto zmeny viedli k zlepšeniu aerodynamiky verzie liftback o 10 % (súčiniteľ odporu vzduchu klesol na 0,23) a aerodynamiky verzie kombi až o 15 % (súčiniteľ odporu vzduchu klesol na 0,25), čo prispelo k zníženiu emisií i spotreby paliva.

 

Elektricky ovládané aktívne žalúzie za vstupom vzduchu v prednom nárazníku regulujú prúdenie podľa potreby chladenia motora. Ďalším aktívnym a automaticky ovládaným prvkom je systém chladenia predných bŕzd, ktorý využíva prúd vzduchu zabezpečovaný ventilátorom chladiča. Optimalizované deflektory pred prednými kolesami a modernizované kryty podvozku zlepšujú prúdenie vzduchu pod vozidlom.

 

Nová osemuholníková maska chladiča, nový odtieň Dark Chrome a Matrix-LED predné svetlomety

 

Prednú časť úplne nového modelu Superb definuje nová osemuholníková maska chladiča, inovované logo Škoda na kapote a lišty na prednom nárazníku. Všetky tieto prvky sú vyhotovené v novom odtieni Dark Chrome, pričom rovnakú povrchovú úpravu má aj nápis Škoda na piatych dverách. Škoda Auto ponúka Matrix-LED predné svetlomety druhej generácie, ktoré sú štandardom pre výbavový stupeň Superb L&K. Tieto svetlomety sú vybavené dvoma Bi-LED modulmi s celkovými 36 jednotlivými svetelnými segmentmi, ktoré poskytujú o 40 % viac svetla. Každý segment je ovládaný nezávisle, čo minimalizuje oslnenie protiidúcich vozidiel a prílišný odraz na dopravných značkách. Pod modulmi Bi-LED sa nachádza tenký pás LED v tvare písmena “L”, ktorý zahŕňa parkovacie svetlo, denné svetlo a smerovku. Hmlové svetlo zabezpečuje dostatočné osvetlenie v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Zadné svetlá sú výrazne užšie ako v predchádzajúcej generácii a dostupné s animovanými smerovkami a funkciou Coming/Leaving Home. Horný segment zadných svetiel v tvare písmena C je osadený novými kryštalickými prvkami, ktoré sú podsvietené a poskytujú vizuálnu príťažlivosť.

 

Obe verzie karosérie sú teraz dlhšie a vyššie než ich predchodcovia, pričom rázvor zostal nezmenený. Celkový objem batožinového priestoru verzie kombi so sklopenými zadnými sedadlami dosahuje pôsobivých 1 920 litrov.

 

Rozmery* (v porovnaní s treťou generáciou modelu Škoda Superb)

 

RozmeryŠkoda SuperbŠkoda Superb Combi
Dĺžka [mm]4 912 (+43)4 902 (+40)
Šírka [mm]1 849 (–15)1 849 (–15)
Výška [mm]1 481 (+12)1 482 (+5)
Rázvor [mm]2 8412 841
Efektívny priestor pre hlavu na predných sedadlách [mm]1 049 (+11)1 049 (+7)
Efektívny priestor pre hlavu na zadných sedadlách [mm]986 (+6)1 008 (+8)
Objem batožinového priestoru [l]645 (+20)690 (+30)

* Predbežné údaje.

 

Superb štvrtej generácie bude k dispozícii v šiestich metalických a dvoch nemetalických farbách. Z toho šesť farieb je úplne nových: nemetalická biela Purity a metalické odtiene strieborná Pebble, čierna Ebony, modrá Cobalt, červená Carmine a žltá Ice Tea. Všetky varianty sú štandardne vybavené diskami z ľahkých zliatin, od strieborných 17″ diskov až po voliteľné 19″ disky.

 

Škoda Superb Combi
Škoda Superb Combi

Interiér: Jednoduchý dizajn, lepšia ovládateľnosť s novými multifunkčnými prvkami a ohľaduplnosť k životnému prostrediu.

 • Nový minimalistický dizajn interiéru: Prehľadná stredová konzola s väčším úložným priestorom vďaka presunu voliča prevodovky na riadiaci stĺp, ergonomické sedadlá s desiatimi masážnymi vakmi ovládanými vzduchom.
 • Jednoduchšia ovládateľnosť: Multifunkčné ovládacie prvky (Smart Dials), ktoré spájajú manuálne a digitálne ovládanie.
 • Samostatný displej infotainmentu s uhlopriečkou až 13″, nové bezdrôtové nabíjanie mobilných telefónov s výkonom až 15 W s chladením, rýchle nabíjanie cez USB-C.
 • Ekologický prístup: Všetky látky v interiéri sú vyrobené z 100% recyklovaných materiálov.
 • Pripojenie: Mobilné online služby, infotainmentové aplikácie a funkcie na požiadanie.

 

Štvrtá generácia modelu Škoda Superb prináša nový koncept interiéru s jednoduchým dizajnom stredovej konzoly, ktorá teraz ponúka ešte viac úložného priestoru vďaka presunu voliča prevodovky na riadiaci stĺp. Úplne nový Superb prichádza s ergonomickými sedadlami vybavenými desiatimi masážnymi vakmi ovládanými vzduchom. K dispozícii je celkom šesť variantov dizajnu interiéru. Nové multifunkčné ovládacie prvky (Smart Dials) spájajú manuálne a digitálne ovládanie a umožňujú rýchly a jednoduchý prístup k mnohým funkciám. Superb je teraz vybavený samostatným displejom infotainmentu s uhlopriečkou až 13″. Poprvé je tento model vybavený aj head-up displejom, ktorý dopĺňa 10″ virtuálny kokpit. Škoda Auto kladie osobitný dôraz na ekológiu, preto sú všetky látky v novom Superbe vyrobené z 100% recyklovaných materiálov. Škoda Superb je samozrejme vybavená rôznymi prvkami Simply Clever, ako je napríklad elektricky ovládané krytie batožinového priestoru pre kombinovanú karosársku variantu.

 

Virtuálny kokpit a minimalistický dizajn stredovej konzoly

 

V novom Škode Superb dominuje voľne stojaca obrazovka infotainmentu, prvýkrát umiestnená takto v tomto modeli, a nová stredová konzola s jednoduchým dizajnom. Táto konzola ponúka viac úložného priestoru ako kedykoľvek predtým, pretože volič prevodovky bol presunutý na stĺpik riadenia. Objem Jumbo Boxu teraz dosahuje 5,5 litra. Ovládanie 10- alebo 13-palcového dotykového displeja infotainment systému je pohodlné vďaka lakťovej opierke. Štandardný infotainment systém s 10″ centrálnou dotykovou obrazovkou ponúka príjem rádia DAB+ a ovládanie gestami alebo hlasom. Infotainment s 13″ obrazovkou zahŕňa funkcie navigácie alebo online rádia. Virtuálny kokpit s úhlopriečkou 10″ je súčasťou štandardného vybavenia, pričom head-up displej je k dispozícii po prvýkrát.

 

Multifunkčné ovládače (Smart Dials) pre jednoduchšiu obsluhu

 

Medzi obrazovkou infotainmentu a stredovou konzolou sa nachádza multifunkčný panel s otáčacími ovládačmi (Smart Dials), ktorý kombinuje manuálne a digitálne ovládacie prvky. Ovládanie týchto voličov umožňuje rýchly prístup k mnohým funkciám a sú vyrobené v odtieni Dark Chrome. Vodič aj spolujazdec môžu pomocou multifunkčných ovládačov nastaviť rôzne funkcie, ako je teplota interiéru alebo ventilácia sedadiel. Aktuálna funkcia je zobrazená na displeji a môže byť jednoducho zmenená stlačením ovládača. Štyri klasické tlačidlá medzi multifunkčnými ovládačmi umožňujú priamy prístup k funkciám ako je vetranie čelného skla alebo vyhrievanie zadného okna. Nový systém bezdrôtového nabíjania mobilného telefónu umožňuje rýchle nabíjanie s výkonom až 15 W a zároveň chladí mobilné zariadenie. Škoda Superb je tiež vybavená štyrmi portami USB-C s výkonom 45 W a dodatočným portom v interiéri.

 

Vodič má možnosť nastaviť prostredníctvom stredového multifunkčného ovládača až štyri z nasledujúcich funkcií: hlasitosť infotainmentu, intenzitu ventilácie, smer prúdenia vzduchu, inteligentnú klimatizáciu, jazdné režimy a priblíženie alebo oddialenie navigačnej mapy. Konfigurácia stredového multifunkčného ovládača sa vykonáva prostredníctvom príslušného menu v systéme infotainmentu. Prepnutie medzi jednotlivými funkciami sa uskutočňuje dlhým stlačením. Štyri tradičné tlačidlá umiestnené medzi multifunkčnými ovládačmi umožňujú priamy prístup k funkciám vetrania čelného skla, vyhrievania zadného okna, cirkulácie vzduchu a automatickej klimatizácie. V menu klimatizácie sa pripravuje nová funkcia s názvom “Výhrevy”, ktorú zákazníci budú môcť využívať v blízkej budúcnosti. Táto funkcia poskytuje rýchly prístup ku všetkým funkciám vyhrievania, ako je vyhrievanie sedadiel, volantu, čelného skla a zadného okna, prostredníctvom jediného virtuálneho tlačidla. Podrobnejšie nastavenia klimatizácie sa vykonávajú v menu klimatizácie v infotainmente.

 

Superb novej generácie je vybavený úplne novým systémom bezdrôtového nabíjania mobilného telefónu, ktorý umožňuje rýchle indukčné nabíjanie s výkonom až 15 W a zároveň chladí mobilné zariadenie. Superb je štandardne vybavený štyrmi portami USB-C s výkonom 45 W – dvoma vpredu a dvoma vzadu. Ďalšie 15 W USB-C sa nachádza pri vnútornom spätnom zrkadle a je tiež súčasťou štandardnej výbavy. Porty s výkonom 45 W možno okrem nabíjania smartfónov a tabletov použiť aj na napájanie notebookov. Príjemnú atmosféru v interiéri dotvára osem reproduktorov vo výplniach dverí a jeden stredový reproduktor v prístrojovej doske, na želanie pre Selection a v štandardnej výbave pre L&K je k dispozícii audiosystém Canton so 14 reproduktormi vrátane dvoch priestorových.

 

Superb ponúka šesť rôznych dizajnov interiéru, ktoré sú zostavené s dôrazom na moderný životný štýl. Výbavový stupeň Selection umožňuje zákazníkom vyberať medzi štyrmi dizajnmi interiéru. Okrem toho si zákazníci môžu vybrať z rôznych balíkov a individuálnych prvkov výbavy, ktoré ponúka značka Škoda.

 

Stupeň výbavySelectionLaurin & Klement
Dizajn

interiéru

LoftLoungeSuite čiernySuite hnedýL&K čiernyL&K hnedý
Čalúnenie sedadielSivá látkaSuediaČierna koža/

umelá koža

Hnedá koža/

umelá koža

Čierna koža/

umelá koža

Hnedá koža/

umelá koža

 

Interiér nového Superbu je zameraný na ekologický prístup a využíva vysokokvalitné materiály. Všetky látky v interiéri, vrátane čalúnenia stropu, sú vyrobené z 100 % recyklovaných materiálov. Dokonca aj koža v interiéroch Suite a L&K je spracovaná pomocou odpadovej vody z výroby olivového oleja. Zároveň charakteristický dáždnik a škrabka na ľad sú vyrobené z recyklovaných materiálov. Chromové prvky boli nahradené novým odtieňom Dark Chrome. Multifunkčný volant teraz disponuje aktualizovaným logom Škoda. Všetky interiéry majú lesklé čierne výduchy vzduchu na palubnej doske.

Vozidlo ponúka tri rôzne varianty predných sedadiel. Interiér Loft a Lounge majú manuálne nastaviteľnú dĺžku sedáku, elektricky nastaviteľný sklon operadla, bedrovú opierku s nastavením v štyroch smeroch a masážnu funkciu s tromi vzduchovými vakmi. Interiér Suite disponuje vyhrievanými a ventilovanými ergonomickými sedadlami s pamäťou pre obe predné sedadlá a vylepšenou masážnou funkciou. Vnútorné spätné zrkadlo je bezrámové a má automatické stmievanie.

Nové Superb je vybavený množstvom prvkov Simply Clever, ako je napríklad vyberateľný box na okuliare a odkladacia plocha s čističom obrazovky v Jumbo Boxe, odkladacie vrecká na smartfón pre cestujúcich vzadu, a elektricky ovládané veko batožinového priestoru v modeli Superb Combi.

 

Zoznam 28 Simply Clever prvkov

 

 • Multifunkčné ovládače (Smart Dials)
 • Držiak parkovacích lístkov
 • Škrabka na ľad z recyklovaných materiálov vo veku palivovej nádrže
 • Držiak na ceruzky, držiak na mince a držiak na odnímateľnú schránku na slnečné okuliare v priehradke pred spolujazdcom
 • Držiak nápojov s Easy Open
 • Skladacie háčiky na tašky v batožinovom priestore
 • Háčiky na B-stĺpiku
 • Ochrana pred natankovaním nesprávneho paliva
 • Odistenie operadla zadného sedadla z batožinového priestoru
 • Štyri upevňovacie úchyty v batožinovom priestore
 • Odkladacie priestory na reflexnú vestu vo všetkých dverách
 • Ostrekovač zadnej kamery
 • Držiak na 1,5 l fľašu v predných a zadných dverách
 • Vrecká na mobilný telefón pre cestujúcich vzadu
 • Konektor USB na vnútornej strane spätného zrkadla
 • Odkladací priestor vo výplni dverí vodiča vrátane dáždnika z recyklovaných materiálov
 • Dva cargo elementy v batožinovom priestore
 • Integrovaný lievik v uzávere nádržky ostrekovača
 • Elektronická detská poistka
 • Multifunkčné vrecko pod krytom batožinového priestoru pre verziu liftback
 • Elektricky odistený kryt batožinového priestoru pre verziu kombi
 • Multifunkčné vrecko pod krytom batožinového priestoru, teraz s prídavnými háčikmi na tašku
 • Odpadkový kôš vo výplni dverí
 • Balík na spanie so špeciálnymi opierkami hlavy a prikrývkou
 • Držiak na tablet na opierke hlavy
 • Zadná lakťová opierka s integrovaným držiakom na pohár a tablet, teraz pozdĺžne nastaviteľná

Stále pripojenie na internet umožňuje množstvo online funkcií

 

Stále existujúce internetové pripojenie modelu Superb umožňuje množstvo online funkcií vrátane aktualizácií infotainmentu “Over-the-Air”, online plánovania trás a rôznych mobilných online služieb Škoda Connect. Tieto služby zahŕňajú aj proaktívny servis a možnosť vzdialeného prístupu. Špeciálne funkcie plug-in hybridného modelu Superb Combi iV zahŕňajú diaľkové nabíjanie, online ovládanie klimatizácie a plánovanie odjazdov. Funkcia Plug & Charge bude pridaná neskôr. Okrem toho infotainment obsahuje rôzne aplikácie ako Počasie, Správy, Traffication, Kalendár, Ponuky a Pay to Park. Ďalšie funkcie ako navigácia, adaptívny tempomat, rozšírená paleta farieb a ambientné osvetlenie a asistent diaľkových svetiel môžu byť pohodlne získané online ako súčasť funkcií na požiadanie.

 

Škoda Superb Combi
Škoda Superb Combi

 

Pohonné jednotky: Šesť variantov motorov, premiéra mild-hybridnej technológie a vylepšený plug-in hybridný pohon

 

Pre úplne nový model Škoda Superb Combi a Škoda Superb ponúka Škoda Auto šesť všestranných, moderných a veľmi úsporných pohonných jednotiek s výkonmi od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k). Medzi nimi sa nachádza benzínový motor 1,5 TSI s mild-hybridnou technológiou, ktorá sa prvýkrát objavuje v portfóliu vlajkových modelov značky Škoda so spaľovacími motormi. Taktiež sa premiérovo uvádza najnovšia generácia plug-in hybridného pohonu, ktorý poskytuje systémový výkon 150 kW (204 k) a umožňuje čisto elektrický dojazd viac ako 100 km v režime WLTP vďaka väčšej vysokonapäťovej batérii.

 

V ponuke sú aj dva benzínové motory 2.0 TSI a dva naftové motory 2.0 TDI, pričom pohon všetkých kolies je vo vrcholných verziách štandardom. Všetky varianty sú dodávané s automatickou prevodovkou DSG. Adaptívny podvozok DCC Plus novej generácie je dodávaný na prianie pre Selection a v štandardardnej výbave pre L&K. Tento podvozok ponúka rýchlejšie reakcie a širšiu škálu nastavení odpruženia, od luxusného komfortu až po výrazné dynamické vlastnosti.

 

Johannes Neft, člen predstavenstva Škoda Auto za technický vývoj, uviedol: “Úplne nový Superb je vďaka širokej ponuke najmodernejších pohonných jednotiek efektívnejší ako kedykoľvek predtým v histórii modelového radu. Nová generácia plug-in hybridného pohonu poskytuje dojazd na čisto elektrický pohon viac ako 100 km. Okrem toho je teraz Superb prvýkrát k dispozícii s mild-hybridnou technológiou. Ideálne jazdné vlastnosti a komfortnú jazdu za každých okolností zaručuje nový systém DCC Plus, ktorý poskytuje vynikajúcu dynamiku a športové jazdné vlastnosti kedykoľvek si to zákazník želá.”

 

Plug-in hybridný pohon s novým motorom 1,5 TSI a väčšou vysokonapäťovou batériou

 

Nová generácia plug-in hybridného pohonu, ktorá využíva motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k) z najnovšieho radu motorov EA211 evo2, je dostupná výlučne pre model Superb Combi. Poskytuje systémový výkon 150 kW (204 k) a poháňa predné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej automatickej prevodovky DSG. Nová vysokonapäťová batéria s celkovou kapacitou 25,7 kWh je približne dvakrát väčšia ako jej predchodca a umožňuje čisto elektrický dojazd viac ako 100 km v režime WLTP. S maximálnym nabíjacím výkonom až 11 kW v domácich wallboxoch a nabíjacích miestach na striedavý prúd sa batéria dá nabiť z 0 % na 100 % za 2,5 hodiny. Nabíjanie na verejných rýchlonabíjacích staniciach DC je ešte rýchlejšie, kde môže nabitie batérie z 10 % na 80 % trvať len 25 minút. Energia sa obnovuje aj počas brzdenia. Infotainment modelu Superb Combi iV disponuje špeciálnymi funkciami na presnú lokalizáciu nabíjacích staníc a v budúcnosti bude podporovať aj funkciu Plug & Charge.

 

Základný motor s mild-hybridnou technológiou, automatická prevodovka DSG ako štandard pre všetky pohonné jednotky

 

Nový základný motor pre model Superb je benzínový motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k) z najnovšieho radu motorov EA211 evo2, ktorý je vybavený mild-hybridnou technológiou. Využíva 48V štartér-generátor poháňaný remeňom a 48V lítium-iónový akumulátor, čo umožňuje rekuperáciu energie a elektrický boost, čiastočne nahrádzajúci brzdenie. Tento motor poskytuje aj funkciu plachtenia s úplne vypnutým spaľovacím motorom. Model Superb je k dispozícii s ďalšími dvoma benzínovými motormi 2.0 TSI (150 kW / 204 k a 195 kW / 265 k) a dvoma naftovými motormi 2.0 TDI (110 kW / 150 k a 142 kW / 193 k). Všetky motory sú spojené so sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG, pričom pohon všetkých kolies je vo vrcholných verziách štandardom. Všetky tieto motory spĺňajú najnovšiu emisnú normu Euro 6D.

 

Prehľad pohonných jednotiek

 

PohonMaximálny výkonPrevodovka
[kW][k]
Benzínové motory
1,5 TSI mHEV4×21101507-stupňová DSG
2,0 TSI4×21502047-stupňová DSG
2,0 TSI4×41952657-stupňová DSG
Naftové motory
2,0 TDI4×21101507-stupňová DSG
2,0 TDI4×41421937-stupňová DSG
Plug-in hybrid (len pre kombi)
1,5 TSI PHEV4×21502046-stupňová DSG

 

Dokonalá syntéza pohodlnej a športovej jazdy s adaptívnym podvozkom DCC Plus

 

Dokonalá syntéza pohodlnej a športovej jazdy s adaptívnym podvozkom DCC Plus je charakteristickou vlastnosťou úplne nového Superbu. Tento adaptívny podvozok je k dispozícii na želanie a v prípade modelu Superb L&K je súčasťou štandardnej výbavy. Nová verzia adaptívneho podvozku využíva dva nezávisle ovládané ventily na oddelenie odskokovej a kompresnej časti pruženia, čo predstavuje vylepšenie oproti predchádzajúcim verziám, kde boli obe funkcie ovládané jedným ventilom. Tento technologický pokrok umožňuje rýchlejšie nastavenie tlmenia a širší rozsah tlmiacich charakteristík.

 

Výsledkom je, že vodič a cestujúci pocítia rýchlejšie reakcie, zvýšenú jazdnú dynamiku a vylepšený jazdný komfort. Pri správnom nastavení systému DCC Plus zostáva karoséria vozidla vyrovnanejšia a menej náchylná na vibrácie a vertikálne pohyby, najmä pri jazde po nekvalitnom povrchu vozovky, dlažobných kockách a iných nerovnostiach. Tento adaptívny podvozok je zárukou, že Superb dokáže excelovať nielen na pohodlných cestách, ale aj v náročnejších podmienkach, poskytujúc vodičovi a cestujúcim prvotriedny zážitok z jazdy.

 

Bezpečnosť: Maximálna ochrana vďaka až desiatim airbagom a vylepšeným i novým asistenčným systémom

 

 • Premiéru v modeli Superb majú asistent pri odbočovaní, asistencia pri prejazde križovatkou, antikolízny asistent, varovanie pri vystupovaní z vozidla a núdzové brzdenie s detekciou chodcov vzadu
 • Vylepšené funkcie Travel Assist, asistenta zmeny jazdného pruhu a systému Front Assist
 • Ešte väčšia bezpečnosť vďaka detekcii únavy a pozornosti vodiča a proaktívnej ochrane cestujúcich

V oblasti bezpečnosti ponúkne Superb štvrtej generácie vylepšené inteligentné asistenčné systémy vodiča, ktoré sú v tomto modeli novinkou. Patrí medzi ne asistent odbočovania a antikolízny asistent. Ostatné systémy, ktoré boli k dispozícii už v predchádzajúcej generácii, ako napríklad Travel Assist, asistent zmeny jazdného pruhu a Front Assist, boli výrazne vylepšené. V prípade nehody sa o bezpečnosť cestujúcich postará proaktívna ochrana cestujúcich a až desať airbagov. Vďaka prísnym testom a najnovším technológiám poskytne úplne nový Superb svojim cestujúcim najlepšiu možnú bezpečnosť.

 

Skoda Superb 1 1 Nová Škoda Superb: dostupná v karosárskych verziách liftback a combi s motormi TSI a TDI aj vo verzii 4x4

 

V modeli Škoda Superb Combi a Škoda Superb debutujú nové inteligentné asistenčné systémy

 

Štvrtá generácia modelu Superb je vybavená celým radom nových a inteligentných asistenčných systémov, z ktorých niektoré sú v tomto modelovom rade k dispozícii po prvýkrát. Medzi ne patrí asistent odbočovania, asistencia pri prejazde križovatkou, antikolízny asistent a varovanie pri vystupovaní z vozidla. V blízkej budúcnosti pribudne aj núdzové brzdenie s detekciou chodcov vzadu. Najnovšia generácia asistenta pri odbočovaní reaguje varovaním a prípadne automatickým brzdením, keď sa pri odbočovaní doľava priblíži protiidúce vozidlo. Antikolízny asistent podporuje vodiča aktívnym zvýšením krútiaceho momentu pri náhlom vyhýbacom manévri, ak vodič odbočuje príliš neskoro alebo nedostatočne prudko na to, aby zabránil kolízii. Systém ESC automaticky zasahuje, aby zabránil pretáčavému alebo nedotáčavému šmyku. Antikolízny asistent funguje pri rýchlostiach od 30 do 150 km/h a dá sa deaktivovať v menu infotainmentu, ale nedá sa vypnúť natrvalo. Asistent pri prejazde križovatkou využíva radarové senzory a prednú kameru na upozornenie na chodcov, vozidlá alebo cyklistov prechádzajúcich cez križovatku. Asistent v prípade potreby vydá vizuálne a zvukové varovanie a následne automaticky zabrzdí. Varovanie pri vystupovaní z vozidla poskytuje vizuálne upozornenie vo vonkajšom spätnom zrkadle, ako aj výstražný zvukový signál pri otvorení dverí, ak sa zozadu blíži iný účastník cestnej premávky. Systém má dosah 35 metrov a pokrýva uhol 120 stupňov.

 

Škoda Superb Combi a Škoda Superb Pohodlné a bezpečné parkovanie vďaka automatickému parkovaniu

 

Nový automatický parkovací systém dokáže automaticky zaparkovať Superb na kolmých parkovacích miestach i na miestach s pozdĺžnym státím. Okrem riadenia teraz kontroluje aj rýchlosť vozidla a automaticky zastaví, ak systém rozpozná prekážku. V zadnej časti vozidla sa o to stará nový systém núdzového brzdenia s detekciou chodcov vzadu, ktorý bude pre model Superb k dispozícii v blízkej budúcnosti. Zatiaľ čo predchádzajúci systém sa pri analýze okolia vozidla spoliehal výlučne na senzory v zadnej časti vozidla, nový systém pridáva pre ešte lepšiu detekciu chodcov a detí obraz z vylepšenej zadnej parkovacej kamery.

 

Škoda Superb Combi a Škoda Superb Vylepšené funkcie Travel Assist, asistenta zmeny jazdného pruhu a systému Front Assist

 

Vylepšený Travel Assist ponúka vo virtuálnom kokpite lepšiu vizualizáciu ostatných vozidiel v okolí. Paket Travel Assist zahŕňa funkcie ako adaptívne vedenie v jazdnom pruhu a prediktívny tempomat. Ten v spolupráci s navigačným systémom predvída zákruty, križovatky a kruhové objazdy. Asistent pri jazde v kolóne kombinuje funkcie adaptívneho tempomatu a adaptívneho vedenia v jazdnom pruhu. Umožňuje automatické rozbiehanie, brzdenie a riadenie v dopravných zápchach pri rýchlosti do 60 km/h sledovaním pohybu okolitých vozidiel. V najnovšej verzii asistenta zmeny jazdného pruhu sa vďaka výkonnejším radarovým snímačom umiestneným v rohoch pod nárazníkom zvyšuje dosah detekcie vozidiel približujúcich sa zozadu zo 70 na 90 metrov, čo zvyšuje bezpečnosť napríklad na diaľniciach. Systém Front Assist teraz obsahuje aj prediktívnu ochranu cyklistov. Nový systém rozpoznávania únavy a pozornosti vodiča, ktorý monitoruje správanie vodiča a vyhodnocuje, nakoľko môže byť vodič unavený, nahrádza predchádzajúci asistent rozpoznávania únavy vodiča. Zatiaľ čo asistent rozpoznávania únavy vyhodnocoval najmä údaje z elektromechanického posilňovača riadenia, nová verzia pristupuje k informáciám z rôznych systémov riadenia vozidla vrátane systému udržiavania v jazdnom pruhu. Nový systém rozpozná odchýlky od normálneho správania sa pri riadení pri rýchlostiach nad 70 km/h. Priebežne vyhodnocuje správanie vodiča a vyvodzuje závery o jeho spôsobilosti pokračovať v jazde. Keď systém zistí, že vodič je unavený, aktivuje vo virtuálnom kokpite zvukové a vizuálne upozornenia.

 

Škoda Superb Combi a Škoda Superb Cestujúci sú chránení proaktívnou ochranou cestujúcich, núdzovým asistentom a až desiatimi airbagmi

 

Proaktívna ochrana cestujúcich v prípade potreby automaticky zatvorí otvorené okná a dokonca aj panoramatickú strechu. Aktivuje tiež výstražné svetlá a utiahne predné bezpečnostné pásy, keď senzory zaznamenajú núdzové alebo panické brzdenie alebo hroziacu kolíziu spredu, zboku alebo zozadu. V prípade nehody chráni cestujúcich v Škoda Superb Combi a Škoda Superb až desať airbagov. Súčasťou štandardnej výbavy sú airbagy vodiča a spolujazdca, kolenný airbag vodiča, predné bočné airbagy, hlavové airbagy a po prvýkrát v tomto modelovom rade aj stredový airbag medzi vodičom a spolujazdcom. Bočné airbagy pre druhý rad sedadiel sú k dispozícii ako voliteľná výbava. Núdzový asistent znižuje riziko nehody v prípade, že vodič už nie je schopný ovládať vozidlo napríklad kvôli zdravotnej indispozícii. Keď nastane takáto situácia, systém prevezme riadenie v jazdnom pruhu, zapne výstražné svetlá a jemným pribrzďovaním vozidlo zastaví. Systém najnovšej generácie potom automaticky odomkne dvere, zapne vnútorné osvetlenie a niekoľko sekúnd po zastavení vozidla prostredníctvom eCall kontaktuje asistenčnú službu.