Nová generácia BMW radu 5 Touring zavádza do prémiového segmentu vyššej strednej triedy novú éru športovej elegancie a funkčnej modernejšej výbavy. S pokročilými digitálnymi inováciami a technológiami pre autonómnu jazdu a parkovanie sa stáva ikonickým symbolom radosti z jazdy. Zahrňuje tiež udržateľnejší prístup počas celého životného cyklu produktu a ako prvý v sérii BMW radu 5 Touring sa objaví aj v plne elektrickej verzii BMW i5 Touring. Táto nová modelová rodina ponúka sofistikované vozidlá na každodenné použitie, ktoré kombinujú štýlový dizajn, športové vlastnosti a vysoký komfort cestovania.

 

Flexibilná architektúra pohonu umožňuje výrobu rôznych verzií s úspornými benzínovými a naftovými motormi, plug-in hybridnými systémami a čisto elektrickým pohonom, všetko z jednej výrobnej linky v závode BMW Group v Dingolfingu. Uvedenie na trh v Nemecku, mnohých európskych krajinách a v Japonsku je naplánované na máj 2024, s ďalšími trhmi nasledujúcimi v júni 2024.

 

P90537396 lowRes the new bmw 520d xdr Nové BMW radu 5 Touring: Šiesta generácia prichádza so zásadnými inováciami, ktoré ju posúvajú do nových výšok luxusu, efektivity a udržateľnosti.

 

Natiahnuté proporcie, výrazná predná časť, svojbytná zadná časť

 

Exteriér nového BMW radu 5 Touring charakterizujú dynamicky natiahnuté proporcie a veľkoryso navrhnuté povrchy. V porovnaní s predchodcom je nové BMW radu 5 Touring o 97 milimetrov dlhšie (5 060 milimetrov), o 32 milimetrov širšie (1 900 milimetrov) a o 17 milimetrov vyššie (1 515 milimetrov). Nové BMW radu 5 Touring má najdlhší rázvor vo svojej triede, ktorý sa zväčšil o 20 milimetrov na 2 995 milimetrov.

 

P90537384 lowRes the new bmw 520d xdr Nové BMW radu 5 Touring: Šiesta generácia prichádza so zásadnými inováciami, ktoré ju posúvajú do nových výšok luxusu, efektivity a udržateľnosti.

 

Výrazná predná časť sa vyznačuje modernou interpretáciou charakteristických dvojitých svetlometov a mriežky BMW. Dva takmer zvislé LED prvky slúžia ako smerové svetlá a denné svetlá. BMW maska, ktorá vyčnieva ďaleko dopredu, obsahuje voliteľné obrysové osvetlenie BMW Iconic Glow. Plochá grafika okien a dlhý strešný spojler pri pohľade zboku zdôrazňujú športový, elegantný 2-priestorový dizajn. Výrazne tvarované zadné blatníky, spolu s plochým zadným oknom, zdôrazňujú široký postoj vozidla. Chrómová lišta v tvare písmena L rozdeľuje prvky zadných LED svetiel, ktoré nápadne zasahujú do bočných častí.

 

Ponuka lakov zahŕňa tri laky BMW Individual. Štandardná výbava novinky pre plne elektrické a plug-in hybridné modely zahŕňa disky kolies z ľahkej zliatiny s priemerom 18 a 19 palcov. Voliteľne sú k dispozícii až 21-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny. Dynamický charakter nového BMW radu 5 Touring môžu ešte viac zdôrazniť balíky doplnkov M Sport Package, M Sport Package Pro a M Carbon Exterior Package. Verzia BMW i5 M60 xDrive Touring ako vrcholný model série (kombinovaná spotreba energie: 20,8 – 18,3 kWh/100 km podľa WLTP) sa štandardne dodáva s vonkajšími doplnkami, ktoré jasne vyjadrujú jeho vynikajúcu dynamiku jazdy.

 

P90537392 lowRes the new bmw 520d xdr Nové BMW radu 5 Touring: Šiesta generácia prichádza so zásadnými inováciami, ktoré ju posúvajú do nových výšok luxusu, efektivity a udržateľnosti.

 

 

Progresívne navrhnutý kokpit, plne vegánsky interiér

 

Srdce progresívneho usporiadania kokpitu orientovaného na vodiča tvorí zakrivený displej BMW Curved Display. Jeho 12,3-palcový informačný displej prístrojovej dosky a stredový ovládací displej s uhlopriečkou 14,9 palca vytvárajú plne digitálnu zobrazovaciu dvojicu. Moderné prémiové prostredie v interiéri umocňujú nové štandardne dodávané športové sedadlá, volant, ktorý je teraz v spodnej časti plochejší a voliteľná interaktívna lišta BMW Interaction Bar. Nové BMW radu 5 Touring ponúka v štandardnej výbave úplne vegánsky interiér. Sedacie plochy vo verzii Veganza môže na požiadanie zdobiť perforácia. Voliteľná výbava zahŕňa kožené čalúnenie BMW Individual Merino vo viacerých dvojfarebných vyhotoveniach. Medzi vrcholy ponuky voliteľnej výbavy patrí panoramatická presklená strecha a ozvučenie Bowers & Wilkins Surround Sound System s až 18 reproduktormi.

 

P90536904 lowRes the new bmw 520d xdr Nové BMW radu 5 Touring: Šiesta generácia prichádza so zásadnými inováciami, ktoré ju posúvajú do nových výšok luxusu, efektivity a udržateľnosti.

 

 

Optimalizované funkcie pre každodenné použitie, voľný čas a cestovanie

 

Nové BMW radu 5 Touring ponúka viac priestoru a citeľne viac miesta pre nohy, ramená a lakte, a to najmä na zadných sedadlách, ako aj optimalizovaný akustický komfort. Vďaka svojmu všestrannému interiéru a mnohým inteligentným funkciám je nové BMW radu 5 Touring rovnako pôsobivé na ceste, ako aj pri každodennom používaní.

 

Širší otvor batožinového priestoru v kombinácii s nízko umiestnenou nakladacou lištou uľahčuje uloženie veľkých kusov batožiny. Bez ohľadu na technológiu pohonu majú všetky verzie nového BMW radu 5 Touring objem batožinového priestoru, ktorý možno sklopením operadiel zadných sedadiel zväčšiť zo základných 570 až na 1 700 litrov. Okrem automatického ovládania dverí batožinového priestoru sa v štandardnej výbave nachádzajú aj páčky na uvoľňovanie operadla zadného sedadla deleného v pomere 40 : 20 : 40 z batožinového priestoru. Úložné priestory pod podlahou batožinového priestoru poskytujú priestor na deliacu sieť batožinového priestoru, kryt batožinového priestoru a nabíjací kábel pre plne elektrické a plug-in hybridné modely.

 

P90537347 lowRes the new bmw i5 edriv Nové BMW radu 5 Touring: Šiesta generácia prichádza so zásadnými inováciami, ktoré ju posúvajú do nových výšok luxusu, efektivity a udržateľnosti.

 

 

Plne elektrické BMW i5 Touring od začiatku k dispozícii vo dvoch verziách

 

Nové BMW i5 Touring predstavuje prvý plne elektrický prémiový model spomedzi konkurentov. Od začiatku bude dostupný vo dvoch verziách. V BMW i5 M60 xDrive Touring tvoria dve vysoko integrované elektromotory na prednej a zadnej náprave elektrický pohon všetkých kolies s výkonom až 442 kW (601 k). Pri aktivovaných systémoch M Launch Control alebo M Sport Boost sa systémový krútiaci moment zvýši na 820 Nm. Špičkový model zrýchli z pokoja na 100 km/h za 3,9 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 230 km/h. Elektromotor modelu BMW i5 eDrive40 Touring umiestnený na zadnej náprave (kombinovaná spotreba energie podľa WLTP: 19,3 až 16,5 kWh/100 km) generuje maximálny výkon 250 kW (340 k) a s funkciami Sport Boost alebo Launch Control vyvinie maximálny krútiaci moment až 430 Nm. BMW i5 eDrive40 Touring zrýchli z nuly na 100 km/h za 6,1 sekundy.

 

V oboch modeloch poskytuje vysokonapäťový akumulátor umiestnený v spodnej časti vozidla využiteľnú energiu 81,2 kWh. Okrem účinných elektromotorov, adaptívnej rekuperácie a technológie tepelného čerpadla na vykurovanie a chladenie interiéru prispieva k schopnosti vozidla BMW i5 Touring jazdiť na dlhé vzdialenosti. Dojazd modelu BMW i5 M60 xDrive Touring stanovený v testovacom režime WLTP dosahuje hodnoty 445 až 506 kilometrov, pre model BMW i5 eDrive40 Touring platia hodnoty 483 až 560 kilometrov.

 

P90537302 lowRes the new bmw i5 edriv Nové BMW radu 5 Touring: Šiesta generácia prichádza so zásadnými inováciami, ktoré ju posúvajú do nových výšok luxusu, efektivity a udržateľnosti.

 

Inovatívne riešenia nabíjania od BMW Charging

 

Batériu možno štandardne nabíjať striedavým prúdom s výkonom až 11 kW a voliteľne až 22 kW. Vysokonapäťová batéria umožňuje aj nabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom až 205 kW. Predbežný tepelný manažment pre vysokonapäťovú batériu optimalizuje účinnosť pri použití rýchlonabíjacích staníc. Funkcia domáceho nabíjania Connected Home Charging pre plne elektrické a plug-in hybridné modely vytvára podmienky pre solárne a záťažovo optimalizované nabíjanie, ako aj úpravu nabíjania s ohľadom na náklady. BMW i5 Touring poskytuje aj funkciu Plug & Charge Multi Contract.

 

Nové naftové motory so 48-voltovou mild hybridnou technológiou

 

Všetky naftové motory dostupné pre novú modelovú rodinu BMW radu 5 Touring spájajú 48-voltovú mild hybridnú technológiu s 8-stupňovou prevodovkou Steptronic. Štvorvalcový motor modelov BMW 520d Touring dostupný pri uvedení na trh (kombinovaná spotreba paliva: 5,9 – 5,3 l/100 km; emisie CO2: 154 – 141 g/km podľa WLTP) a BMW 520d xDrive Touring (kombinovaná spotreba paliva: 6,2 – 5,7 l/100 km; emisie CO2: 163 – 149 g/km podľa WLTP) generuje maximálny výkon 145 kW (197 k) a maximálny krútiaci moment 400 Nm. Pohonné portfólio v lete 2024 doplní radový šesťvalcový naftový motor. Zároveň sa predstavia dva modelové varianty s najnovšou generáciou plug-in hybridného pohonu.

 

P90537368 lowRes the new bmw 520d xdr Nové BMW radu 5 Touring: Šiesta generácia prichádza so zásadnými inováciami, ktoré ju posúvajú do nových výšok luxusu, efektivity a udržateľnosti.

 

 

Ideálna rovnováha medzi športovými vlastnosťami a komfortom cestovania

 

Radosť z jazdy v novom BMW radu 5 Touring vychádza z ideálnej rovnováhy medzi športovými vlastnosťami a komfortom cestovania. S najdlhším rázvorom spomedzi konkurentov, širokými rozchodmi, takmer dokonale vyváženým rozložením zaťaženia náprav v pomere 50 : 50, inteligentnou ľahkou konštrukciou a optimalizovanou tuhosťou spojenia karosérie a podvozka na to ponúka ideálne predpoklady. Rozsiahlo vylepšená technológia podvozka štandardne zahŕňa športové riadenie, priamo ovládané obmedzenie preklzu kolies a najnovšiu verziu integrovaného brzdového systému. BMW i5 Touring a plug-in hybridné modely využívajú vzduchové odpruženie zadnej nápravy vrátane automatickej regulácie.

 

Voliteľnú výbavu predstavuje M športové odpruženie, M športový brzdový systém a Adaptívny podvozok Professional (štandardná výbava v BMW i5 M60 xDrive Touring) s elektronicky riadenými tlmičmi, ako aj integrálne aktívne riadenie Integral Active Steering a novým ovládaním priečnej dynamiky. Najvyšší model ponúka aj adaptívny podvozok M Chassis Professional s aktívnou stabilizáciou nakláňania Active Roll Stabilisation a ovládaním komfortu nakláňania Active Roll Comfort.

 

P90537299 lowRes the new bmw i5 edriv Nové BMW radu 5 Touring: Šiesta generácia prichádza so zásadnými inováciami, ktoré ju posúvajú do nových výšok luxusu, efektivity a udržateľnosti.

 

 

Inovatívne systémy pre autonómnu jazdu a parkovanie

 

Systémy pre poloautonómnu jazdu a parkovanie dostupné pre novú modelovú rodinu BMW radu 5 Touring v štandardnej alebo voliteľnej výbave stanovujú svojou paletou funkcií, spoľahlivosťou a každodennými výhodami štandardy medzi ostatnými konkurentmi. Vrchol ponuky tvorí voliteľný systém Driving Assistant Professional vrátane asistenta riadenia a riadenia jazdného pruhu Steering a Lane Control Assist a systému na udržiavanie rýchlosti a vzdialenosti s funkciou Stop & Go. V USA, Kanade a v Nemecku je k dispozícii Highway Assistant, ktorý odbremení vodiča od úloh riadenia na diaľniciach so štrukturálne oddelenými jazdnými pruhmi. Pri rýchlostiach do 130 km/h môže vodič zložiť ruky z volantu a pohodlne ich umiestniť, stále však musí pozorne sledovať premávku. Systém dopĺňa aj unikátny asistent aktívnej zmeny jazdného pruhu Active Lane Change Assistant so zrakovou aktiváciou.

 

V štandardnej výbave novej ponuky pre BMW radu 5 Touring sa nachádza parkovací asistent Parking Assistant vrátane sledovania rozjazdu, asistenta prívesu a asistenta cúvania. S voliteľným parkovacím asistentom Parking Assistant Professional možno ovládať automatické parkovanie a manévrovanie až do vzdialenosti 200 metrov zvonku vozidla pomocou smartfónu.

 

P90537374 lowRes the new bmw 520d xdr Nové BMW radu 5 Touring: Šiesta generácia prichádza so zásadnými inováciami, ktoré ju posúvajú do nových výšok luxusu, efektivity a udržateľnosti.

 

BMW iDrive s funkciou QuickSelect, streamovanie videa, hry na AirConsole

 

Vylepšený displej a operačný systém BMW iDrive založený na BMW Operating System 8.5 ponúka prepracovanú domovskú obrazovku a funkciu rýchleho prístupu QuickSelect. Kombinácia zakriveného displeja BMW Curved Display a inteligentného osobného asistenta BMW Intelligent Personal Assistant slúži na ovládanie obrazovky dotykom a prirodzenou rečou. Štandardne dodávaný systém BMW Live Cockpit Plus obsahuje cloudový navigačný systém BMW Maps. Voliteľná výbava BMW Live Cockpit Professional zahŕňa BMW Head-Up Display a náhľad pomocou rozšírenej reality na stredovom kontrolnom displeji alebo na prístrojovej doske.

 

Systém infotainmentu v novom BMW radu 5 Touring dopĺňa rad atraktívnych digitálnych služieb. Connected Package Professional ponúka výber z YouTube a aplikácie Video s medzinárodným obsahom a obsahom špecifickým pre jednotlivé krajiny na streamovanie videa na ovládacom displeji. Nové rozhranie BMW iDrive umožňuje aj využitie inovatívnej formy hrania v aute s platformou AirConsole.

 

Nové BMW radu 5 Touring štandardne využíva dve 5G antény pre mobilné telefóny, na želanie môžu byť až štyri. To zaisťuje optimálny príjem telefónnych a online služieb. Štandardnú výbavu dopĺňa aj optimalizovaná integrácia smartfónu cez Apple CarPlay® a Android Auto™. Štandardne dodávaná Osobná eSIM plne integruje vozidlo do digitálneho ekosystému zákazníka. Vďaka funkcii aktualizácií softvéru na diaľku Remote Software Upgrades zostáva nové BMW radu 5 Touring vždy aktuálne a s najnovším softvérom. Vybrané funkcie možno otestovať a vopred rezervovať v obchode BMW ConnectedDrive Store.