Model BMW M5, legendárny vysokovýkonný sedan so 40-ročnou históriou, prichádza vo svojej siedmej generácii s novým elektrifikovaným pohonom. Tento model od divízie BMW M GmbH prvýkrát obsahuje špecifickú verziu systému M HYBRID, ktorá poskytuje maximálny výkon 535 kW (727 k) a systémový krútiaci moment 1 000 Nm. Kombinácia V8 motora s technológiou M TwinPower Turbo a elektromotora, spolu s osemstupňovou prevodovkou M Steptronic a pohonom všetkých kolies M xDrive, umožňuje vozidlu zrýchliť z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy. BMW M5 príde vo verzii sedan aj BMW M5 Touring.

 

BMW M5

Výkonnosť a dizajn

 

Výkonnosť nového modelu BMW M5 je doplnená novým dizajnom, ktorý odráža typický štýl divízie M. Výrazne rozšírené blatníky kolies, plastický predný nárazník a špecifické povrchy okolo C-stĺpika, vrátane vyrazeného loga M5 na Hofmeistrovom oblúku, dodávajú vozidlu atletický vzhľad. Povrchy lakované vo farbe karosérie prispievajú k puristickému vzhľadu a zdôrazňujú dynamické schopnosti vozidla. Zákazníci môžu vyberať z desiatich odtieňov laku, vrátane exkluzívnych M farieb ako zelená metalíza Isle of Man Green a modrá metalíza Marina Blue Bay. Ponuka tiež zahŕňa metalické laky z BMW Individual, ako sivá Storm Bay a zelená Frozen Deep Grey. Na trhu bude k dispozícii aj výber zo 150 exkluzívnych odtieňov BMW Individual.

 

BMW M5 interier

Luxusný interiér a dynamické schopnosti

 

Interiér nového BMW M5 kombinuje luxusné prvky s charakteristickými M detailmi. Vozidlo ponúka rovnováhu medzi výkonom a pohodlím, s obrovskými výkonovými rezervami, ktoré sú kedykoľvek pripravené. Tento výkon sa prejavuje najmä pri dynamickej jazde na okruhu, zatiaľ čo počas pokojnej jazdy na elektrický pohon zostáva diskrétne v zálohe.

 

 

Nové BMW M5 s M HYBRID technológiou debutuje na Goodwood Festival of Speed

 

Systém M HYBRID, ktorý sa spojil s vyladenou prenosovou technológiou a podvozkom, prináša novému modelu BMW M5 jedinečnú priečnu a pozdĺžnu dynamiku. Tento model, charakterizovaný vysokým výkonom a flexibilitou, posúva schopnosti najvýkonnejšieho písmena M na úplne novú úroveň.

 

Svetová premiéra nového modelu BMW M5 sa uskutoční na Goodwood Festival of Speed v Anglicku v júli 2024. Výroba v závode BMW Group v Dingolfingu sa začne v rovnakom mesiaci. Celosvetové uvedenie na trh sa plánuje na november 2024, spolu s predstavením nového modelu BMW M5 Touring. Najväčšie predajné regióny pre tento vysokovýkonný sedan sú Severná Amerika a Európa, pričom USA sú najväčším trhom, nasledované Veľkou Britániou, Nemeckom, Južnou Kóreou, Čínou, Japonskom a Kanadou.

 

Výkon a efektívnosť v jednom

 

Pohon M HYBRID v novom modeli BMW M5 kombinuje 4,4-litrový motor V8 s vysokootáčkovým charakterom a elektromotor zabudovaný do osemstupňovej prevodovky M Steptronic. Výkonové charakteristiky motora boli špeciálne upravené pre tento model. Spaľovací motor využíva technológiu M TwinPower Turbo, priečne uložené výfukové potrubie a upravené odlučovanie oleja, čo umožňuje dosiahnuť maximálny výkon 430 kW (585 k) pri 5 600 až 6 500 ot./min. a maximálny krútiaci moment 750 Nm od 1 800 do 5 400 ot./min. Elektromotor pridáva maximálny výkon 145 kW (197 k) a nominálny krútiaci moment 280 Nm, pričom stupeň predradenia zvyšuje efektívny krútiaci moment na vstupe do prevodovky na 450 Nm.

 

BMW M5 motor

BMW M5: Kombinácia V8 motora a elektromotora pre maximálny výkon

 

Kombinácia spaľovacieho motora a elektromotora v novom modeli BMW M5 je inšpirovaná systémom pohonu vytrvalostného pretekárskeho stroja BMW M Hybrid V8. Schopnosť elektromotora okamžite generovať výkon a jeho inteligentná súhra so spaľovacím motorom zaručujú, že systém M HYBRID bez oneskorenia reaguje na každý pohyb akcelerátora. Lineárny prenos výkonu, typický pre modely BMW M, je v tomto prípade mimoriadne presvedčivý. Vďaka osemvalcovému motoru, ktorý dosahuje až 7 200 ot./min., nový model BMW M5 poskytuje vodičovi pocit neustáleho nárastu výkonu až do vysokých otáčok. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h dosiahne za 3,5 sekundy, pričom rýchlosť 200 km/h sa objaví za 10,9 sekundy. Maximálna rýchlosť je štandardne obmedzená na 250 km/h, ale s balíkom M Driver’s Package sa môže zvýšiť na 305 km/h.

 

Pokročilá technológia pre optimálny výkon

 

Najnovšia verzia technológie M TwinPower Turbo obsahuje dve turbodúchadlá typu twin-scroll a vstrekovanie High Precision Injection s maximálnym tlakom 350 barov. Táto technológia tiež zahŕňa plne variabilné časovanie ventilov VALVETRONIC a variabilné časovanie vačkového hriadeľa Double-VANOS, čo zabezpečuje optimálny výkon motora.

 

BMW M5

 

Zvukový zážitok a elektromotor BMW IconicSounds Electric

 

Športový výfukový systém nového modelu BMW M5 dodáva zážitku z výkonu mnohostranný a emocionálne strhujúci zvuk motora. Výfukový systém obsahuje elektricky ovládané, plynule nastaviteľné klapky a dva páry dvojitých koncoviek výfukového potrubia, pričom každá má 100-milimetrovú čiernu chrómovú koncovku. Akustický sprievod k nárastu výkonu elektromotora poskytuje BMW IconicSounds Electric, čo je špecifický zvuk elektrického pohonu pre M modely. Tento zvuk autenticky reaguje na pohyby akcelerátora, keď vozidlo jazdí v čisto elektrickom režime, a vytvára pútavý zvukový sprievod pri zvýšení elektrického výkonu nad bežný výkon motora V8.

 

BMW M5: Výkon v elektrickom režime a pokročilá technológia podvozka

 

Maximálny výkon a elektrický dojazd

 

V čisto elektrickom režime jazdy dosahuje nový model BMW M5 maximálnu rýchlosť až 140 km/h. Vysokonapäťová batéria s kapacitou 18,6 kWh poskytuje dojazd 67 – 69 kilometrov podľa cyklu WLTP. Batéria, umiestnená nízko v podlahe vozidla, nezaberá miesto v interiéri ani v batožinovom priestore. Kombinovaná nabíjacia jednotka umožňuje nabíjanie striedavým prúdom do výkonu 7,4 kW, čo znamená, že batériu možno nabiť z 0 na 100 % za 3 hodiny a 15 minút.

 

BMW M5

Prenos výkonu a režimy jazdy

 

Výkon spaľovacieho motora a elektromotora sa prenáša na cestu cez 8-stupňovú automatickú prevodovku M Steptronic s radiacim softvérom Drivelogic a funkciou Launch Control. Systém pohonu všetkých kolies M xDrive uprednostňuje zadné kolesá, najmä v režime 4WD Sport, ale vodič môže zvoliť aj režim 2WD, ktorý posiela výkon iba na zadné kolesá s vypnutým stabilizačným systémom DSC. Táto verzia pohonu M xDrive a elektronicky riadený aktívny diferenciál M na zadnej náprave sú prispôsobené špecifickým výkonnostným požiadavkám pohonu M HYBRID.

 

Pokročilá technológia podvozka

 

Podvozok nového modelu BMW M5 zahŕňa prednú nápravu s dvojitými priečnymi lichobežníkovými ramenami a päťprvkovú zadnú nápravu, ktoré sú upravené na mieru. Riadenie M Servotronic s elektronickým posilňovačom a variabilným prevodom je pevne spojené s pomocným rámom prednej nápravy, čo zabezpečuje optimálnu spätnú väzbu od vozovky a vysokú presnosť riadenia. Kombinácia širokých rozchodov kolies, vynikajúcej torznej tuhosti karosérie a špeciálne vyladených komponentov podvozku vytvára jazdné vlastnosti, ktoré sú charakteristické pre modely BMW M, vrátane agility, presnosti a lineárneho nástupu bočných síl pri dynamickej jazde.

 

BMW M5

 

BMW M5: Technológie na zvýšenie bezpečnosti a jazdného komfortu

 

Adaptívne M odpruženie a riadenie zadných kolies

 

V štandardnej výbave nového modelu BMW M5 nájdete adaptívne M odpruženie s elektronicky riadenými tlmičmi a integrovaným aktívnym riadením, ktoré umožňuje natáčanie zadných kolies až do 1,5 stupňa. Špecifické vyladenie pre M, individuálne nastaviteľné tlmiče na každom kolese a možnosť personalizácie nastavení optimalizujú prepojenie karosérie s vozovkou, čím maximalizujú všestranné schopnosti vozidla – od komfortnej jazdy v meste až po dynamické výkony na okruhu. Natáčanie zadných kolies zlepšuje smerovú stabilitu pri vysokých rýchlostiach a agilitu pri manévrovaní.

 

Trakcia a brzdový systém

 

Trakciu, obratnosť a smerovú stabilitu posilňuje obmedzenie preklzu kolies v blízkosti akčného člena a integrované prepojenie všetkých riadiacich systémov priečnej dynamiky. Nové BMW M5 ponúka štandardné brzdy M Compound a voliteľné M Carbon keramické brzdy, ktoré sú ľahšie približne o 25 kilogramov. Oba systémy využívajú šesťpiestikové brzdy s pevným strmeňom na prednej náprave a jednopiestikové brzdy s plávajúcim strmeňom vzadu, s perforovanými brzdovými kotúčmi s priemerom 410 mm vpredu a 398 mm vzadu. Štandardne sú k dispozícii M disky kolies z ľahkej zliatiny (20-palcové vpredu a 21-palcové vzadu) obuté do vysokovýkonných pneumatík s rozmerom 285/40 ZR20 vpredu a 295/35 ZR21 vzadu.

 

bmw m5 2024 10 Nové BMW M5 si ponechá motor V8, ale pridáva systém M HYBRIDAsistenčné systémy pre bezpečnú a pohodlnú jazdu

 

Nové BMW M5 ponúka širší výber štandardných a voliteľných systémov pre autonómnu jazdu a parkovanie, ktoré zvyšujú bezpečnosť a komfort pri každodennej jazde. V štandardnej výbave nájdete funkcie ako varovanie pred kolíziou vpredu, varovanie pred vybočením z jazdného pruhu s asistenciou riadenia, asistent vyhýbacieho manévru, asistent pozornosti a systém informujúci o rýchlostných obmedzeniach. Voliteľný Driving Assistant Professional pridáva aktívny systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop & Go, asistent riadenia a jazdného pruhu, detekciu semaforov, automatického asistenta pre obmedzenie rýchlosti a aktívnu navigáciu.

 

BMW M5 prináša pokročilé technológie pre personalizovaný zážitok z jazdy

 

Pokročilé parkovacie asistenty pre zvýšenie pohodlia

 

Nový model BMW M5 prichádza so štandardným parkovacím asistentom, ktorý zahŕňa asistenta pri cúvaní. Voliteľný Parkovací asistent Professional umožňuje autonómne parkovanie a manévrovanie až na vzdialenosť 200 metrov, pričom ho možno ovládať zvnútra vozidla alebo prostredníctvom smartfónu zvonku.

 

Možnosti prispôsobenia jazdného zážitku

 

Na stredovej konzole nového BMW M5 sa nachádza panel s tlačidlami špecifickými pre tento model, ktoré umožňujú prispôsobiť zážitok z jazdy individuálnym preferenciám. Tlačidlo Setup poskytuje priamy prístup ku konfigurácii pohonu, radiaceho softvéru Drivelogic, podvozku, riadenia, brzdového systému a pohonu všetkých kolies M xDrive, ako aj k nastaveniu intenzity rekuperácie brzdnej energie. Tlačidlá M na volante umožňujú uložiť a vybrať dve celkové nastavenia vozidla. Funkcia Launch Control je dostupná vo všetkých nastaveniach ponuky M Setup, okrem režimu 2WD systému M xDrive.

 

 

Stlačením tlačidla DSC sa aktivuje M Dynamický režim, ktorý umožňuje väčšie zásahy stabilizačného systému DSC alebo jeho úplné vypnutie. Ďalšie tlačidlo umožňuje vodičovi zvoliť režim M. Prepnutím z nastavenia ROAD na SPORT sa obmedzia zásahy asistenčných systémov vodiča na základné funkcie potrebné pre športovú jazdu a zmení sa aj obsah zobrazovaný na informačnom displeji. Ak si zákazník zvolí voliteľný režim M Drive Professional, môže využiť aj režim TRACK. Medzi ďalšie funkcie M Drive Professional patria aj M Laptimer a funkcia Boost Control, ktorá maximalizuje pozdĺžnu dynamiku pri šprintovaní a predbiehacích manévroch.

 

Vodič môže tiež upraviť prevádzkový režim systému M HYBRID pomocou nového tlačidla M Hybrid. Možno si vybrať medzi režimom HYBRID pre inteligentnú súhru medzi spaľovacím motorom a elektromotorom, režimom ELECTRIC, kde sa spaľovací motor zapojí pri kickdowne akcelerátora alebo použitím páčok radenia, a režimom eCONTROL pre efektívnu rekuperáciu brzdnej energie a udržiavanie nabitia batérie na konštantnej úrovni. M Drive Professional pridáva do mixu režimy DYNAMIC a DYNAMIC PLUS, ktoré pripravujú systém pohonu a chladenia na konštantný vysoký výkon alebo generujú krátke dávky maximálneho výkonu počas aktívnej jazdy na okruhu.

 

bmw m5 2024 11 Nové BMW M5 si ponechá motor V8, ale pridáva systém M HYBRID

Progresívny kokpit a technológie nového modelu BMW M5

 

M-špecifické zobrazenia a prémiový interiér

 

Kokpit nového športového modelu BMW M5 je vybavený špecifickými prvkami pre tento model, vrátane novo navrhnutého koženého M volantu s plochou spodnou časťou, podsvietenými tlačidlami M a multifunkčnými sedadlami s elektrickým nastavením. Zakrivená obrazovka BMW Curved Display a štandardne dodávaný BMW Head-Up displej poskytujú zobrazenia špecifické pre modely z divízie M. BMW Live Cockpit Professional obsahuje navigačný systém BMW Maps a funkciu rozšírenej reality Augmented View.

 

Vylepšený systém BMW iDrive

 

Nový model BMW M5 obsahuje vylepšenú verziu ovládacieho rozhrania BMW iDrive, ktoré využíva operačný systém BMW Operating System 8.5. Tento systém je navrhnutý na používanie prostredníctvom dotykového ovládania a hlasových pokynov. Ovládacie prvky klimatizácie, vrátane teploty, intenzity prúdenia vzduchu a vyhrievania sedadiel, sú teraz dostupné cez dotykové menu na ovládacom displeji alebo hlasovým príkazom.

 

Komfort a exkluzivita interiéru

 

Interiér nového BMW M5 sa vyznačuje koženým čalúnením Merino, ovládacou lištou BMW Interaction Bar, štvorzónovou klimatizáciou, vyhrievanými prednými sedadlami, ambientným osvetlením so špecifickým M interiérovým osvetlením a panoramatickým skleneným strešným oknom. Štandardná výbava zahŕňa aj Bowers & Wilkins Surround Sound System s 18 reproduktormi a 655-Wattovým zosilňovačom, bezdrôtovú nabíjaciu podložku, bezkľúčový prístup Comfort Access, alarm a automatické ovládanie dverí batožinového priestoru. Operadlá zadných sedadiel je možné rozdeliť v pomere 40 : 20 : 40 a batožinový priestor ponúka objem 466 litrov.

 

bmw m5 2024 6 Nové BMW M5 si ponechá motor V8, ale pridáva systém M HYBRID

Voliteľné doplnky

 

Medzi voliteľné doplnky patrí balík exteriérových doplnkov M Carbon, čalúnenie stropu Alcantara, vyhrievanie volantu, aktívne vetranie sedadiel a ťažné zariadenie schopné utiahnuť príves s hmotnosťou do 2 000 kilogramov. K dispozícii je aj strecha M Carbon, ktorá znižuje hmotnosť vozidla o 30 kilogramov v porovnaní s panoramatickou strechou. Po uvedení na trh bude ponuka doplnkov pre BMW M5 zahŕňať špeciálne doplnky BMW M Performance Parts, vrátane kovaných diskov kolies z ľahkej zliatiny M Performance a vonkajších komponentov vyrobených z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP).