BMW predstavuje nový model X3, ktorý prichádza s vylepšeným športovým vzhľadom, vizuálnou atraktivitou a zvýšenou všestrannosťou. Tento model je určený na každodenné použitie, voľnočasové aktivity aj dlhé výlety. Štvrtá generácia tohto úspešného modelu v strednom prémiovom segmente Sports Activity Vehicle (SAV) dostala nový dizajnový jazyk, ktorý zlepšuje exteriér a pridáva dynamickú eleganciu. V interiéri sú použité kvalitné materiály, obohatená štandardná výbava a nové digitálne technológie, vrátane systému BMW iDrive s QuickSelect a operačným systémom BMW Operating System 9, ktoré zabezpečujú modernú a prémiovú atmosféru v kabíne. Jazdné zážitky, bezpečnosť a komfort na dlhé cesty sú posilnené precíznym nastavením vozidla a širokým výberom poloautonómnych jazdných a parkovacích systémov.

 

BMW X3 2024

 

Nový model BMW X3 ponúka výrazne zlepšenú účinnosť a dynamiku vďaka širokému spektru motorov a vylepšenej aerodynamike, ktorá znižuje koeficient odporu vzduchu na hodnotu 0,27. Ponuka motorov zahŕňa efektívne benzínové a naftové agregáty, ako aj najnovšiu generáciu plug-in hybridného systému, ktorý umožňuje modelu BMW X3 30e xDrive dojazd na elektrický pohon v rozmedzí 81 – 90 kilometrov podľa WLTP. Výkonný model BMW X3 M50 xDrive M Performance s výkonom 293 kW (398 k) ponúka dynamické schopnosti, ktoré prekonávajú konkurenciu.

 

BMW X3: Nový štandard v segmente SAV

 

Nová generácia modelu BMW X3, ktorá sa vyznačuje vyššou športovou príťažlivosťou, vizuálnou výnimočnosťou a variabilnou všestrannosťou, prichádza do srdca ponuky značky ako talentovaný univerzál na každodenné použitie, voľnočasové aktivity a výlety. Nový dizajnový jazyk dodáva štvrtej generácii tohto úspešného modelu z prémiového segmentu strednej triedy Sports Activity Vehicle (SAV) dynamickú eleganciu. V interiéri nájdeme kvalitné materiály, bohatšiu štandardnú výbavu a pokročilú digitalizáciu s novým ovládacím rozhraním BMW iDrive a QuickSelect založenom na BMW Operating System 9.

 

BMW X3 2024

 

Nový model BMW X3 ponúka výrazne zlepšenú účinnosť a dynamiku vďaka širokej ponuke motorov a vylepšenej aerodynamike, ktorá znižuje koeficient odporu vzduchu na hodnotu 0,27. Portfólio pohonných jednotiek zahŕňa efektívne benzínové a naftové motory, ako aj najnovšiu generáciu plug-in hybridného systému, ktorý umožňuje dojazd na elektrický pohon v rozmedzí 81 – 90 kilometrov podľa WLTP. Výkonný model BMW X3 M50 xDrive M Performance s výkonom 293 kW (398 k) ponúka dynamické schopnosti, ktoré prekonávajú konkurenciu.

 

Nový dizajnový jazyk a globálna výroba BMW X3

 

Nová generácia modelu BMW X3 je základom ďalšej kapitoly úspešného príbehu tohto modelu, ktorý začal pred 20 rokmi. Od vzniku segmentu SAV v prémiovej strednej triede sa modely BMW X tešia neustále rastúcej popularite. V roku 2023 sa BMW X3 stalo najpredávanejším modelom značky. Výroba prebieha v závodoch BMW Group v Spartanburgu (USA) a Rosslyne (Južná Afrika) s dôrazom na šetrenie zdrojov a cirkulárnu ekonomiku. Uvedenie na trh v Európe a USA je naplánované na štvrtý štvrťrok 2024, pričom globálne distribúcia začne od januára 2025. Medzi hlavné trhy patrí USA, Nemecko, Taliansko, Španielsko, Japonsko, Južná Kórea, Južná Afrika, Kanada a Mexiko.

 

Dizajn a proporcie nového BMW X3

 

Nový dizajnový jazyk exteriéru BMW X3 upriamuje pozornosť na výrazné proporcie a monolitický vzhľad. Veľké plochy v kombinácii s ostrými líniami vytvárajú jasne štruktúrovaný exteriér. Nové BMW X3 je s dĺžkou 4 755 mm o 34 mm dlhšie ako predchodca, šírka vzrástla o 29 mm na 1 920 mm a výška klesla o 25 mm na 1 660 mm. Spolu s širšími rozchodmi kolies (1 636 mm vpredu a 1 681 mm vzadu) to dodáva vozidlu športový vzhľad. Rázvor zostáva 2 865 mm.

 

BMW X3 2024

 

Nový model BMW X3: Detaily dizajnu a technológie

 

Nový model BMW X3 zaujme veľkými ľadvinkami mriežky chladiča v kolmou prednej časti, ktoré dodávajú autu istotu a zároveň poskytujú priestor pre kameru a radary, ktoré podporujú asistenčné systémy vodiča. Nová štruktúra mriežky s vertikálnymi a diagonálnymi lištami dodáva svieži vzhľad. Voliteľné obrysové osvetlenie BMW Iconic Glow obopína každý prvok masky chladiča. LED svetlomety s prekrývajúcimi sa svetelnými zdrojmi v tvare L pre denné svietenie, obrysové svetlá a ukazovatele smeru zvyšujú vizuálnu atraktivitu vozidla. K dispozícii sú aj adaptívne LED svetlomety s matrixovými diaľkovými svetlami, funkciami mestského osvetlenia a prisvietením do zákrut, doplnené o modré dizajnové detaily a svetlá M Shadowline.

 

Športová silueta modelu je zvýraznená výraznými bočnými prahmi a líniou strechy zasahujúcou hlboko do zadnej časti. Rozšírené blatníky vzadu vytvárajú dojem šírky. Zapustené zadné okno je lemované dlhým strešným spojlerom a bočnými deflektormi. Všetky modelové varianty okrem verzie BMW X3 M50 xDrive majú koncovky výfuku integrované v zadnom nárazníku mimo dohľadu. Zadné svetlá dostali moderný vzhľad vďaka charakteristickej grafike v tvare písmena T a horizontálnej lište so saténovým povrchom a integrovanými ukazovateľmi smeru.

 

BMW X3 2024

 

Model BMW X3 ponúka na výber jeden základný a osem metalických odtieňov laku exteriéru vrátane novej sivej metalízy Dune Grey. Vozidlá vyrábané v závode v Spartanburgu budú dostupné aj s viac ako 15 špeciálnymi lakmi z ponuky BMW Individual, vrátane dvoch matných trblietavých variantov Frozen.

Štandardná výbava modelu BMW X3 zahŕňa disky kolies z ľahkej zliatiny s priemerom 18 palcov (BMW X3 30e xDrive: 19 palcov), pričom dostupné sú aj 20- a 21-palcové verzie. Voliteľný balík M Sport dodáva vozidlu dynamický vzhľad vďaka 19-palcovým M diskom kolies z ľahkej zliatiny a dizajnovým prvkom optimalizujúcim prúdenie vzduchu. Balík M Sport Pack Pro pridáva obrysové osvetlenie Iconic Glow a brzdy M Sport s červeno lakovanými strmeňmi.

 

Športové prvky a priestranný interiér nového BMW X3

 

Kabína nového modelu BMW X3 kombinuje robustnú funkčnosť segmentu SAV s priestranným interiérom a prémiovým štýlom. Hlavným prvkom interiéru je zakrivený displej BMW Curved Display, ktorý zahŕňa 12,3-palcovú obrazovku prístrojového panela a 14,9-palcový dotykový displej v strede. Pod týmito obrazovkami sa nachádza interaktívna lišta BMW Interaction Bar s ovládacími prvkami prúdenia vzduchu a výstražných svetiel. V kokpite nájdete volant s plochou spodnou časťou a radiacimi páčkami, ako aj nový tvar voliča automatickej prevodovky. Moderný dizajn dopĺňajú svetelné prvky v kontrastnej farbe na stredovej konzole a obložení dverí. Tieto prvky vytvárajú okraj okolo funkčných tlačidiel, ovládačov ventilácie a robustných otváračov dverí, čím zabezpečujú typický usporiadaný vzhľad interiéru značky BMW zameraného na vodiča.

 

BMW X3 2024 interier

Interiér nového BMW X3 je navrhnutý tak, aby poskytoval veľkorysý priestor a modernú všestrannosť. Batožinový priestor možno zväčšiť z 570 na maximálne 1 700 litrov (v prípade BMW X3 30e xDrive z 460 na 1 600 litrov). K dispozícii je aj elektricky vysúvateľné ťažné zariadenie, pričom maximálna povolená hmotnosť prívesu dosahuje až 2 500 kilogramov v závislosti od verzie modelu.

 

Nové BMW X3 štandardne ponúka novo navrhnuté elektricky nastaviteľné a vyhrievané športové sedadlá čalúnené materiálom Econeer, vyrobeným z recyklovaného materiálu. Zákazníci si môžu zvoliť aj čalúnenie Veganza alebo kožené čalúnenie BMW Individual Merino. Novinkou je aj luxusná palubná doska vyrobená z recyklovaného polyesteru s pletenou textúrou. Voliteľne dodávaná presklená strecha s plochou viac ako 1 m² dodáva interiéru viac svetla a vytvára pocit vzdušnosti. Bezpečnosť posádky zabezpečujú predné, bočné a hlavové airbagy, vrátane stredového airbagu medzi prednými sedadlami, ktorý zabraňuje kontaktu medzi vodičom a spolujazdcom v prípade nehody.

 

BMW X3 2024

 

Plug-in hybridná verzia BMW X3 30e xDrive  s výrazne dlhším elektrickým dojazdom

 

BMW X3 teraz ponúka rozmanitú škálu pohonných jednotiek, čo prinieslo zmenu v označovaní modelov. Nové benzínové modely ponesú názvy BMW X3 20 xDrive a BMW X3 M50 xDrive, pričom písmeno “i” bude vyhradené pre plne elektrické vozidlá BMW. Označenie “d” zostane pre naftové motory a “e” bude označovať plug-in hybridné jednotky.

 

Nový BMW X3 30e xDrive je vybavený 2,0-litrovým benzínovým štvorvalcom spojeným s elektromotorom integrovaným do osemstupňovej prevodovky Steptronic Sport. Spoločne dosahujú systémový výkon 220 kW (299 k) a krútiaci moment 450 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne za 6,2 sekundy, pričom na čisto elektrický pohon dosahuje maximálnu rýchlosť 140 km/h, kombinovane až 215 km/h.

 

Vďaka najnovšej technológii BMW eDrive a adaptívnej rekuperácii dosahuje nový BMW X3 30e xDrive elektrický dojazd 81 – 90 kilometrov podľa cyklu WLTP, čo je výrazné zlepšenie oproti predchádzajúcej verzii. Kombinovaná nabíjacia jednotka umožňuje nabíjanie vysokonapäťovej batérie s využiteľnou kapacitou 19,7 kWh striedavým prúdom s výkonom 11 kW, pričom plné nabitie trvá 2 hodiny a 15 minút. Plug-in hybrid je pripravený na inteligentné nabíjanie Connected Home Charging, vhodné pre nabíjanie zo solárnych panelov a v optimálnych podmienkach zaťaženia a taríf elektrickej siete.

 

BMW X3 M50 xDrive s vynikajúcimi výkonovými vlastnosťami

 

Nový špičkový model BMW X3 M50 xDrive je vybavený najvýkonnejším šesťvalcovým radovým benzínovým motorom v histórii modelu M Performance. Tento 3,0-litrový motor M TwinPower Turbo podporuje 48 V mild hybridná technológia, pričom elektromotor v prevodovke poskytuje výkon 13 kW (18 k) a krútiaci moment 200 Nm. Maximálny výkon 293 kW (398 k) a krútiaci moment 580 Nm sa prenáša cez osemstupňovú automatickú prevodovku Steptronic Sport a inteligentný pohon všetkých kolies BMW xDrive. BMW X3 M50 xDrive zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,6 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 250 km/h.

 

BMW X3 M50

 

Vynikajúca ovládateľnosť a športový dizajn BMW X3

 

Táto výkonná pohonná sústava kombinuje precízne naladenú technológiu podvozka, poskytujúc úchvatnú zmes agility, dynamiky a presnosti ovládania. Štandardná výbava zahŕňa M športový podvozok s variabilným športovým riadením, M športové brzdy, 20-palcové M disky kolies z ľahkej zliatiny a M Sport diferenciál integrovaný do zadnej nápravy. V ponuke je aj adaptívne M pruženie s elektronicky ovládanými tlmičmi. Unikátne M dizajnové prvky, M maska chladiča s vodorovnými pruhmi, obrysové osvetlenie BMW Iconic Glow a štyri koncovky výfuku podčiarkujú športový charakter modelu BMW M ako najvýkonnejšej verzie nového BMW X3.

 

Systematická elektrifikácia pohonných jednotiek

 

Mild hybridná 48 V technológia poskytuje všetkým variantom nového BMW X3 výrazne lepšiu spotrebu paliva a rýchly nárast výkonu. Benzínový štvorvalcový 2,0-litrový motor v novom BMW X3 20 xDrive pracujúci v Millerovom cykle dosahuje maximálny výkon 153 kW (208 k) a krútiaci moment 330 Nm. Táto kombinácia umožňuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,8 sekundy a maximálnu rýchlosť 215 km/h. Elektromotor integrovaný v prevodovke poskytuje výkon 13 kW (18 k) a krútiaci moment 200 Nm.

 

Štvorvalcový naftový motor, rovnako so zdvihovým objemom 2,0 litra, ktorý poháňa nový model BMW X3 20d xDrive, dosahuje maximálny výkon 145 kW (197 k) a krútiaci moment 400 Nm. V rámci 48 V technológie mu asistuje štartér-generátor pripojený cez ozubený remeň s výkonom 8 kW (11 k) a krútiacim momentom 25 Nm. Naftový model zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,7 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 215 km/h. Ponuka nového modelového radu BMW X3 bude v lete 2025 rozšírená o šesťvalcový radový naftový motor.

 

 

BMW X3 2024 výkon

Vylepšené jazdné vlastnosti a vyšší komfort v novom BMW X3

 

Všetky pohonné jednotky v novom BMW X3 štandardne spolupracujú s osemstupňovou prevodovkou Steptronic, ktorá ponúka aj možnosť radenia pádlami na volante. Model BMW X3 M50 xDrive a všetky modely vybavené balíkom M Sport obsahujú funkciu Sport Boost pre intenzívne zrýchlenie. Všetky varianty profitujú z plne variabilného rozdeľovania hnacej sily vďaka inteligentnému systému pohonu všetkých kolies BMW xDrive, ktorý pomocou viaclamelovej spojky zabezpečuje lepšiu trakciu, ovládateľnosť a stabilitu pri prejazde zákrutami.

 

Výrazné zlepšenie agility a komfortu jazdy

 

Nové BMW X3 ponúka výrazné zlepšenie jazdných vlastností, vrátane vyššej obratnosti, stability v zákrutách a komfortu pri jazde na dlhé vzdialenosti. Tento pokrok je dosiahnutý nižšou hmotnosťou karosérie so zvýšenou tuhosťou a širším rozchodom zadných kolies, ako aj kvalitnými podvozkovými komponentmi a riadiacimi systémami špeciálne naladenými pre tento model. Úpravy prednej nápravy s dvojkĺbovou pružnou vzperou a päťprvkovej zadnej nápravy zvýšili presnosť zatáčania, pričom zväčšenie záklonu kolies prednej nápravy o 19 % prispieva k vyššej stabilite pri priamej jazde. Súčasťou štandardného vybavenia sú aj komponenty podvozka s obmedzením preklzu kolies a integrovaný elektro-hydraulický brzdový systém, ktorý zabezpečuje precízne dávkovanie brzdového účinku a lepšiu odozvu prostredníctvom brzdového pedála.

 

Pre zákazníkov, ktorí požadujú ešte vyššiu dynamiku, je k dispozícii voliteľný M športový podvozok so športovým riadením a brzdami M Sport, ktoré sú štandardnou súčasťou modelu BMW X3 M50 xDrive. Voliteľný adaptívny podvozok zvyšuje agilitu a komfort jazdy nového BMW X3.

 

bmw x3 10 Nové BMW X3 sofistikované a výkonné

Rozšírené asistenčné systémy v novom BMW X3

 

Nový model BMW X3 prichádza s rozsiahlou ponukou štandardných a voliteľných systémov pre poloautonómnu jazdu a parkovanie. Základná výbava zahŕňa varovanie pred kolíziou, systém varovania pred vybočením z jazdného pruhu a informácie o rýchlostných obmedzeniach. Systém Driving Assistant, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy, obsahuje aj upozornenie na zmenu jazdného pruhu a manuálny asistent pre obmedzenie rýchlosti. Štandardný parkovací asistent zahŕňa funkcie ako Asistent cúvania a Cúvacia kamera.

 

Medzi voliteľné prvky patrí asistent riadenia a jazdného pruhu, automatický asistent pre obmedzenie rýchlosti a kontrola rýchlosti na trase pri aktívnom systéme udržiavania s funkciou Stop&Go. Voliteľný Parkovací asistent Professional umožňuje ovládať parkovanie a manévre vozidla pomocou smartfónu.

 

bmw x3 11 Nové BMW X3 sofistikované a výkonné

 

Bohatšia štandardná výbava pre väčší komfort

 

Nový model BMW X3 ponúka štedrejšiu štandardnú výbavu v porovnaní s predchádzajúcim modelom, čo výrazne zvyšuje komfort a radosť z jazdy. Medzi tieto prvky patria trojzónová automatická klimatizácia, akustické sklá, komfortný prístup, elektronické ovládanie dverí batožinového priestoru, mechanizmus elektrického sklápania vonkajších spätných zrkadiel, alarm a BMW Live Cockpit Plus s cloudovým navigačným systémom BMW Maps. Model sa štandardne dodáva aj s ambientným osvetlením s animáciou Welcome and Goodbye Animation, bezdrôtovým nabíjaním pre smartfóny, rozhraním Bluetooth, štyrmi portami USB-C a 12 V zásuvkou v stredovej konzole a batožinovom priestore.

 

Voliteľné výbavové balíky pre cielenú personalizáciu

 

Voliteľný systém BMW Live Cockpit Professional ponúka BMW Head-Up Display a funkciu rozšírenej reality Augmented View na ovládacom displeji. Nové výbavové balíky umožňujú ešte väčšiu personalizáciu vozidla. Balík Premium obsahuje bedrovú opierku, systém priestorového ozvučenia Harman Kardon, systém Travel & Comfort a adaptívne LED svetlomety. Balík Comfort zahŕňa slnečné roletky na zadných bočných oknách, aktívne vetranie predných sedadiel a vyhrievanie zadných sedadiel. Medzi doplnkami nájdete aj pevné panoramatické sklenené strešné okno, vyhrievanie volantu, zatmavené sklá v zadnej časti a funkciu predhrievania. Nový BMW X3 30e xDrive prichádza so špeciálnymi zvukovými efektmi BMW IconicSounds Electric.

 

bmw x3 12 Nové BMW X3 sofistikované a výkonné

 

BMW X3 s pokročilým operačným systémom a digitalizáciou

 

Nový modelový rad BMW X3 prichádza s najnovšou verziou systému rozhrania BMW iDrive s funkciou QuickSelect, ktorá zaručuje intuitívne a jednoduché ovládanie. Nová domovská obrazovka zobrazuje vertikálne usporiadané funkčné ikony, čo umožňuje priamu voľbu funkcií bez potreby hlbšieho vstupu do menu. Tento systém je navrhnutý s ohľadom na dotykové a hlasové ovládanie, pričom využíva operačný systém BMW Operating System 9. Užívatelia môžu stiahnuť doplnkové digitálne služby priamo do vozidla cez BMW ConnectedDrive Upgrades a rozširujúcu sa ponuku aplikácií tretích strán v rámci balíka BMW Digital Premium.

 

Balík BMW Digital Premium ponúka predplatné na špecifické aplikácie v jednotlivých krajinách, vrátane streamovania hudby a videa cez služby ako DTS AutoStage Video Service poháňaná technológiou TiVo™. Nový BMW X3 ponúka široký výber mediálnych knižníc a streamovacích služieb na stredovom ovládacom displeji. Platforma AirConsole, dostupná aj na Slovensku, zahrňuje obľúbený kvíz Kto chce byť milionárom?. Tento balík tiež pokrýva potrebné dáta pre využívanie digitálnych služieb, rozširuje funkcie navigačného systému a ponúka rôzne režimy a svetelné efekty pre uvítacie a rozlúčkové animácie. V niektorých krajinách umožňuje aj digitálnu platbu parkovného priamo z vozidla.

 

Integrácia a digitálne služby pre vyšší komfort

 

Štandardná výbava nového BMW X3 zahrňuje integráciu smartfónu cez rozhrania Apple CarPlay® a Android Auto™. Digitálne služby BMW ID a aplikácia My BMW umožňujú individuálne prispôsobenie užívateľského zážitku. Aplikácia My BMW ponúka aj možnosť nastavenia digitálneho kľúča BMW Digital Key Plus s ultraširokopásmovou rádiovou technológiou pre kompatibilné smartfóny a hodinky Apple Watch.