Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ Kabriolet: Trojlitrový šesťvalcový radový motor s dvojitým preplňovaním a integrovaným štartovacím generátorom
• Plnovariabilný pohon všetkých kolies a aktívne riadenie zadnej nápravy zabezpečujú vynikajúce jazdné vlastnosti
• Bohatá štandardná výbava vrátane sklápacej protihlukovej strechy, vetrolamu AIRCAP®, vyhrievacieho systému AIRSCARF®, elektrického deliaceho panelu batožinového priestoru, pamäťového balíka, BEZDOTYKOVEJ OBSLUHY a systému KEYLESS-GO

 

Mercedes-AMG teraz predstavuje kabriolet CLE 53 4MATIC+ ako svoj druhý športový model navrhnutý na jazdu s otvorenou strechou, po ikonickom roadsteri SL. Štvormiestny kabriolet je ideálny na celoročné používanie vďaka bohatej výbave a komfortným prvkám ako sú vetrolam AIRCAP® a vyhrievací systém AIRSCARF®. Srdcom vozidla je trojlitrový šesťvalcový radový motor s výkonom 330 kW (449 koní), ktorý je doplnený dvojitým preplňovaním, turbodúchadlom a elektrickým prídavným kompresorom, poskytujúci krútiaci moment 560 Nm, ktorý sa pri krátkodobom zvýšenom tlaku plnenia zvyšuje až na 600 Nm. Integrovaný štartovací generátor pridáva krátkodobo 17 kW (23 koní) a 205 Nm krútiaceho momentu, zatiaľ čo zároveň napája 48-voltový elektrický systém. Medzi ďalšie technické prvky patrí 9-stupňová prevodovka AMG SPEEDSHIFT TCT 9G, plnovariabilný pohon všetkých kolies AMG Performance 4MATIC+ a aktívne riadenie zadnej nápravy, ktoré spolu definujú dynamický charakter tohto vozidla.

 

Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ Kabriolet

 

“Nový kabriolet CLE 53 prináša do sveta štvormiestnych vozidiel pod holým nebom náš výkon typický pre AMG. Výkonný šesťvalcový motor, prepracovaný podvozok a variabilný pohon všetkých kolies z neho robia veľmi dynamické vozidlo so širokým spektrom použitia. Športový vzhľad podčiarkujú aj početné dizajnové aspekty, ako sú rozšírené blatníky alebo veľké otvory na prívod vzduchu vpredu. Skutočné auto snov, ktoré prináša veľa zábavy nielen na cestách snov, ale aj v každodennom živote.”
Michael Schiebe, predseda predstavenstva Mercedes-AMG GmbH a vedúci obchodných úsekov Mercedes-Benz Trieda G a Mercedes-Maybach

 

Nový Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ kabriolet: Dizajn spojujúci svalnatý vzhľad s rafinovanou eleganciou

 

Nový kabriolet od Mercedes-AMG, CLE 53 4MATIC+, vyniká dizajnom, ktorý je nielen svalnatý, ale aj elegantný. Predný a zadný blatník vozidla sú výrazne rozšírené, čo vozidlu dodáva robustný vzhľad. Toto rozšírenie umožňuje širší rozchod kolies, konkrétne o 58 milimetrov vpredu a 75 milimetrov vzadu v porovnaní so štandardným modelom Mercedes-Benz, čo zvýrazňuje jeho dynamický charakter.

 

Predná časť vozidla je zdobená charakteristickým obložením chladiča v tvare písmena A, špecifickým pre AMG, doplneným o ploché, ostro vykrojené svetlomety s technológiou DIGITAL LIGHT. Tieto svetlomety, ako mimoriadna výbava, ponúkajú aj funkciu projekcie, elipsy denného osvetlenia a modré podsvietenie, čo pridáva na dynamickej estetike. Predný nárazník s výrazne tvarovaným spojlerom a veľkými otvormi pre prívod vzduchu optimalizuje prúdenie vzduchu a zdôrazňuje športový duch vozidla.

 

Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ Kabriolet

 

Bok vozidla je zase charakteristický elegantne tvarovanými hranami, ktoré vytvárajú jedinečný vizuálny efekt. Pripojené 19-palcové kolesá (s možnosťou upgrade na 20-palcové disky) podporujú svalnatý dojem.

 

Zadná časť vozidla je definovaná splývavými plochami a plynulými prechodmi, ktoré harmonicky spájajú dvojdielne LED svetlá so svietidla tvoriace trojrozmerné telesá. Tmavočervený dizajnový prvok medzi svetlami ešte viac zdôrazňuje šírku vozidla. Dvojité okrúhle koncovky výfuku sú esteticky začlenené do zadného nárazníka, zatiaľ čo odtrhová hrana na veku batožinového priestoru je nalakovaná vo farbe karosérie, ale na želanie je dostupná aj v čiernej ako súčasť vizuálneho balíka AMG.

 

Vizuálny balík AMG poskytuje Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ kabrioletu ešte dynamický a športový vzhľad. Tento balík zahŕňa dodatočné prvky ako prídavné krídelká na predných a zadných nárazníkoch, odtrhovú hranu na veku batožinového priestoru v lesklej čiernej farbe a difúzorovú dosku umiestnenú medzi koncovkami výfuku. Pre ďalšie individuálne prispôsobenie sú dostupné dva balíky AMG Night a dve konfigurácie uhlíkových vlákien AMG.

 

Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ Kabriolet

 

Interiér nového kabrioletu Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ zdobí množstvo prvotriednych prvkov a technológií.

 

Vodiča poteší voľne stojaci 12,3-palcový plnodigitálny displej a 11,9-palcový centrálny displej orientovaný vertikálne a nakloniteľný elektricky v rozsahu od 15 do 40 stupňov, čo zabraňuje odrazom svetla pri otvorenej streche. Dynamické náladové osvetlenie s výberom z 64 farieb dodáva interiéru živý a prispôsobiteľný vzhľad, rozširujúce sa od kokpitu cez dvere až za zadné sedadlá. Dekoratívne prvky ako horná časť prístrojovej dosky a bočné línie sú potiahnuté materiálom s vzhľadom čiernej kože napa, zatiaľ čo chrómové lemovanie zdôrazňuje luxusný charakter interiéru.

 

Sedadlá kabrioletu sú pokryté špeciálnou kožou, ktorá má povrchovú úpravu proti prehrievaniu. Táto úprava efektívne odráža infračervené žiarenie, udržiava kožu až o 12 stupňov chladnejšiu v porovnaní s bežnou kožou, čo je ideálne pre pohodlné sedenie aj počas horúcich letných dní a znižuje celkové zohrievanie interiéru vozidla.

 

Jedným z kľúčových prvkov výbavy sú integrálne sedadlá vo vyhotovení z imitácie kože ARTICO a čierneho mikrovlákna MICROCUT, ktoré sú ozdobené grafikou špecifickou pre AMG a červenými kontrastnými ozdobnými švami. Tieto sedadlá poskytujú nielen športový vzhľad, ale aj výraznú bočnú oporu, čo zvyšuje komfort a bezpečnosť pri jazde. Interiér dopĺňajú červené bezpečnostné pásy a dekoratívne prvky s kovovou textúrou, čo pridáva na estetickej príťažlivosti vozidla.

 

Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ Kabriolet

 

Na výber sú rôzne varianty kožených čalúnení vrátane luxusnej kože napa, kde na predných opierkach hlavy je vyrazený erb AMG. Za príplatok sú dostupné sedadlá AMG Performance, ktoré sa vyznačujú zvýšenými bočnicami pre lepšiu bočnú oporu a vertikálnymi otvormi pre lepšie odvetranie chrbta, pričom sú k dispozícii aj v kontrastných farbách.

 

Displej vodiča ponúka možnosť prepínať medzi tromi režimami zobrazovania: Klasický, Športový a Superšportový, pričom posledný menovaný je špecifický pre modely AMG a ponúka centrálne umiestnený otáčkomer s horizontálnymi ukazovateľmi, ktoré vytvárajú dojem hĺbky a priestorovosti. Rôzne špeciálne zobrazenia dostupné v ponuke AMG poskytujú informácie o stave motora, indikácii prevodového stupňa, zahrievaní, akcelerácii a dokonca aj pretekárskom časovači. Centrálny displej rovnako umožňuje individualizáciu prostredníctvom zobrazení AMG, vrátane vizualizácie jazdných programov a telemetrických údajov, čím zdôrazňuje dynamický charakter vozidla.

 

Výkonný Radový Šesťvalec s Pokročilými Technológiami

 

Nový model CLE 53 4MATIC+ využíva radový šesťvalcový turbomotor M256 vo vylepšenej verzii M256M, ktorý prináša vysoký výkon spolu s efektívnou dynamikou. Motor s objemom 3,0 litra teraz obsahuje optimalizované spaľovacie komory, prepracované nasávacie a výfukové kanály, nové piestne krúžky, upravené vstrekovanie a nové turbodúchadlo, ktoré dosahuje plniaci tlak 1,5 bar. To všetko umožňuje motoru dosiahnuť trvalý krútiaci moment 560 Nm, ktorý sa v režime so zvýšeným tlakom plnenia krátkodobo zvyšuje na 600 Nm po dobu 10 sekúnd.

 

Vylepšená je aj odozva motora vďaka prepracovanému elektrickému prídavnému kompresoru, ktorý teraz dokáže efektívne pracovať aj počas dlhšieho obdobia a umožňuje motoru dosiahnuť vyšší špičkový výkon. To sa odráža predovšetkým pri stredných otáčkach, čo vodiči pocítia ako hladké a súvislé zrýchlenie.

 

Vďaka väčšiemu turbodúchadlu a výkonnostným úpravám agregátu sa výrazne zlepšila efektívnosť motora, najmä pri plnom zaťažení. Nový integrovaný štartovací generátor (ISG) druhej generácie, zabudovaný do zvonu prevodovky, je súčasťou 48-voltového elektrického systému a preberá nie len funkciu generátora, ale aj rôzne hybridné funkcie. Tieto zahŕňajú krátkodobé zvýšenie výkonu o 17 kW a krútiaceho momentu o 205 Nm, rekuperáciu energie, posunutie bodu ťahu a kĺzanie, ako aj takmer nepostrehnuteľné opätovné naštartovanie motora pri aktivácii funkcie štart-stop.

 

Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ Kabriolet

 

Nový Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ kabriolet poskytuje výnimočnú kombináciu športového výkonu a pohodlia na ceste, ktoré sú posilnené radom technologických inovácií. Vozidlo ponúka elektronicky obmedzenú maximálnu rýchlosť 250 km/h, ktorú je možné zvýšiť na 270 km/h prostredníctvom voliteľného vodičského balíka AMG.

 

AMG vysokovýkonná brzdová sústava je prispôsobená na silu a výkonnosť modelu CLE 53 4MATIC+. Na prednej náprave nájdete perforované brzdové kotúče s vnútorným vetraním a rozmermi 370 x 36 mm vybavené štvorpiestikovými pevnými strmeňmi s nápisom AMG. Zadná náprava je vybavená brzdovými kotúčmi s vnútorným vetraním o rozmeroch 360 x 26 mm, ktoré sú vybavené jednopiestikovými plávajúcimi strmeňmi.

 

Prevodovka AMG SPEEDSHIFT TCT 9G, ktorá je spojená s trojlitrovým radovým motorom, poskytuje krátke časy preradenia, rýchle reakcie a funkcie ako medziplyn a viacnásobné podraďovanie. Rýchle radenie zvyšuje a znižuje prevodové stupne bezprostredne, čo umožňuje výnimočný výkon, najmä v režime Šport+ a pri manuálnom radení. V závislosti od zvoleného jazdného programu, prevodovka umožňuje dosiahnuť dynamické zrýchlenie a prispôsobené časy preradenia pre efektívnu jazdu.

 

Systém AMG DYNAMIC SELECT ponúka päť jazdných programov – Klzká vozovka, Komfort, Šport, Šport+ a Individuálny. Tieto programy umožňujú vodičovi upraviť odozvu motora, prevodovky, podvozka a riadenia len dotykom prsta. Programy menia vozidlo od úsporného a komfortného štýlu až po vysoko športové nastavenia. Nezávisle na jazdných programoch môže vodič kedykoľvek aktivovať manuálne radenie tlačidlom M a radenie prevodov výhradne pomocou páčok na volante. Pre individuálne nastavenie je možné osobitne upraviť aj stupne nastavenia podvozka.

 

V rámci jazdných programov AMG DYNAMIC SELECT je integrovaná funkcia DYNAMIKA AMG, ktorá ponúka stupne Základné, Rozšírené a Profesionálne. Tieto stupne ovplyvňujú stratégie regulácie systému ESP® (elektronický stabilizačný program) a náhonu na všetky kolesá, pričom na základe údajov z aktivít vodiča a snímačov vozidla predvída želané jazdné vlastnosti. Rozsah týchto vlastností siaha od zvýšenej stability po vysokú dynamiku, čo umožňuje zabezpečiť buď komfortný alebo výrazne športový jazdný zážitok. Funkcie DYNAMIKA AMG je možné navyše aktivovať priamo pomocou tlačidiel AMG na volante, čo umožňuje vodičom rýchlo a efektívne prispôsobiť jazdné nastavenia aktuálnym potrebám.

 

Súčasťou sériovej výbavy je plnovariabilný náhon na všetky kolesá AMG Performance 4MATIC+, ktorý poskytuje optimálnu trakciu a dynamický pôžitok z jazdy za všetkých podmienok, či už na suchej, mokrej vozovke alebo na klzkom povrchu. Systém plynulo prepína medzi náhonom na zadné kolesá a náhonom na všetky kolesá, vďaka čomu je riadenie inteligentne začlenené do celkovej architektúry vozidla. V pokojnom štýle jazdy, keď náhon na všetky kolesá nie je potrebný, dochádza k úplnému odpojeniu prednej nápravy, čo zvyšuje efektívnosť vozidla. V režime ŠPORT ESP sa správanie vozidla orientuje viac na zadnú nápravu a v šmykovom móde je vozidlo naprogramované ako vozidlo s pohonom zadných kolies naprieč celým rozsahom rýchlostí.

 

Podvozok AMG RIDE CONTROL bol špeciálne vyvinutý v Affalterbachu s cieľom poskytnúť vynikajúcu jazdnú dynamiku, neutralitu v zákrutách a lepšiu trakciu. Tento špecifický podvozok kombinuje oceľové pruženie so športovým nastavením pružín a tlmičov, čo zaisťuje nielen mimoriadnu dynamiku jazdy, ale aj komfort. Adaptívne nastaviteľné tlmenie umožňuje neustále individuálne prispôsobovanie tlmenia každého kolesa podľa aktuálnej jazdnej situácie a stavu vozovky, pričom oddelené ventily pre riadenie tlmičov v smere rozťahovania a stláčania zaisťujú rýchle a presné prispôsobenie.

 

Pre ďalšie zvýšenie dynamiky a komfortu je kabriolet Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ vybavený trojstupňovým parametrickým riadením AMG, ktoré sa automaticky prispôsobuje zvolenému jazdnému programu. Toto riadenie poskytuje ľahšiu ovládateľnosť pri nízkych rýchlostiach, ako je parkovanie, zatiaľ čo pri vyšších rýchlostiach a v režimoch Šport alebo Šport+ sa riadenie stáva tuhším, čo umožňuje vodičovi cítiť presnejšiu odozvu a lepšiu kontrolu nad vozidlom.

 

K zlepšeniu agilnosti a presnosti pri jazde prispieva aj sériovo dodávané riadenie zadnej nápravy, ktoré zvyšuje manévrovateľnosť pri nižších rýchlostiach a stabilitu pri vyšších rýchlostiach. Vďaka trom predvoleným úrovňam tlmenia – Komfort, Šport a Šport+ – môže vodič ľahko prechádzať medzi vysokým komfortom na dlhých trasách a intenzívnou športovou dynamikou podľa momentálnej potreby.

 

Riadenie zadnej nápravy v novom Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ kabriolet je navrhnuté tak, aby zaistilo optimálnu agilitu a manévrovateľnosť vozidla. Zadné kolesá sa dokážu natočiť o maximálny uhol 2,5 stupňa. Pri nižších rýchlostiach, do 100 km/h, sa zadné kolesá natáčajú opačným smerom ako predné, čo efektívne “skracuje” rázvor vozidla. Toto zvyšuje agilitu pri zatáčaní, znižuje potrebnú silu na riadenie a zlepšuje celkovú manévrovateľnosť, čím sa zmenšuje priemer otáčania pri odbočovaní alebo parkovaní. Pri vyšších rýchlostiach nad 100 km/h sa zadné kolesá natáčajú smerom paralelným k predným kolesám do maxima 0,7 stupňa, čo “predlžuje” rázvor a zvyšuje stabilitu jazdy, lepšie reagujúc na riadenie a poskytujúc rýchlejšie nárasty bočnej sily pri zmenách smeru.

 

Balík AMG DYNAMIC PLUS, ktorý je dostupný ako voliteľná výbava, poskytuje sériu špeciálnych športových prvkov pre ešte intenzívnejší jazdný zážitok. Tento balík zahŕňa funkciu PRETEKÁRSKY ŠTART a špeciálny jazdný program PRETEKY so šmykovým modom. Rýchle ovládanie týchto a ďalších nastavení je umožnené vďaka tlačidlám na volante AMG Performance, ktorý je vyrobený z mikrovlákna MICROCUT. Športový charakter vozidla je podčiarknutý načerveno nalakovanými strmene brzd s nápisom AMG na prednej a zadnej náprave. Aktívne ložiská zavesenia motora poskytujú adaptívnu podporu, ktorá sa podľa potreby mení medzi komfortným a športovým nastavením, optimalizujúc tak prepojenie hnacieho agregátu s karosériou vozidla.

 

Nový Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ kabriolet vyniká nielen vysokým výkonom, ale aj praktickosťou a komfortom pre každodenné použitie a celoročné jazdenie pod holým nebom. Výbava tohto modelu zahŕňa inovatívne technológie ako elektrický systém vetrolamu AIRCAP® a vyhrievanie priestoru okolo hlavy AIRSCARF®, ktoré sú teraz súčasťou štandardnej výbavy a zvyšujú pohodlie pri jazde v chladnom počasí. Systém AIRCAP® sa skladá z dvoch komponentov: usmerňovača prúdenia vzduchu na čelnom skle, ktorý sa automaticky vysúva a usmerňuje vzduch nad hlavy cestujúcich, a automatického vetrolamu za zadnými opierkami hlavy, ktorý efektívne znižuje turbulencie. Systém AIRSCARF® intenzívne ohrieva oblasť zátylku a krku na predných sedadlách, čím zabezpečuje tepelný komfort aj pri otvorenej streche.

 

Vozidlo je tiež vybavené protihlukovou sklápacou strechou dostupnou vo farbách čierna, červená alebo sivá, ktorá je navrhnutá tak, aby zabezpečovala vynikajúci klimatický komfort a znižovala hluk z vonkajšieho prostredia počas jazdy. Táto viacvrstvová konštrukcia s prepracovanou izoláciou je doplnená o výlučne elektrický pohon, ktorý umožňuje otváranie a zatváranie strechy do rýchlosti 60 km/h za menej ako 20 sekúnd, čím zvyšuje pohodlie a tichý chod.

 

Batožinový priestor s objemom 385 litrov, ktorý sa znižuje na 295 litrov pri otvorenej streche, je navrhnutý tak, aby poskytoval vysokú úroveň praktickosti v každodennom používaní. Možnosť rozšírenia priestoru pomocou sklápateľných operadiel zadných sedadiel v pomere 60:40 pridáva na flexibilite, a funkcia BEZDOTYKOVÁ OBSLUHA umožňuje bezdotykové otváranie a zatváranie batožinového priestoru. Systém KEYLESS-GO, ktorý umožňuje bezdotykové zamykanie a odomykanie dverí, zvyšuje pohodlie a bezpečnosť užívateľa.

 

Nový Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ kabriolet je vybavený špičkovými bezpečnostnými technológiami a konštrukčnými vylepšeniami, vďaka ktorým zaisťuje vysokú úroveň ochrany pre všetkých cestujúcich. Štvormiestne vozidlo sa môže pochváliť vysokou pevnosťou konštrukcie aj bez pevnej strechy, vďaka cielene zosilneným štruktúram holého tela vozidla. V prípade rizika prevrátenia sa automaticky aktivuje systém ochrany, ktorý spolu s odolnými stĺpikmi A zabezpečí bezpečný priestor pre prežitie cestujúcich.

 

V oblasti pasívnej bezpečnosti poskytuje vozidlo komplexnú ochranu prostredníctvom bohato vybaveného systému airbagov, ktorý zahŕňa jedenásť airbagov vrátane nového stredového airbagu umiestneného medzi cestujúcimi v predných sedadlách a airbagov na ochranu hlavy pre cestujúcich na zadných sedadlách. Táto funkcia je mimoriadne dôležitá pri zvyšovaní bezpečnosti v prípade bočných nárazov alebo prevrátenia vozidla.

 

Systém PRE-SAFE®, ktorý je súčasťou sériovej výbavy, prispieva k proaktívnej ochrane. Tento systém v predstihu detekuje potenciálne nebezpečné situácie, ako sú náraz alebo strata stability, a automaticky prijíma opatrenia na zabezpečenie cestujúcich, ako napríklad prednatiahnutie bezpečnostných pásov a uzavretie okien, aby minimalizoval dôsledky nehody pre osoby vo vozidle. Tieto pokročilé bezpečnostné prvky spolu s robustnou konštrukciou zaisťujú, že Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ kabriolet je nielen výkonný, ale aj jedno z najbezpečnejších vozidiel vo svojej triede.

 

Prehľad údajov

  Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC+ kabriolet
MotorRadový šesťvalcový zážihový motor s turbodúchadlom a elektrickým prídavným kompresorom
Zdvihový objemcm32 999
Menovitý výkonkW/k330/449
priot./min5 800 – 6 100
Menovitý krútiaci momentNm560 (pri zvýšenom tlaku plnenia krátkodobo 600)
priot./min2 200 – 5 000
Menovitý výkon integrovaného štartovacieho generátorakW/k17/23
Menovitý krútiaci moment integrovaného štartovacieho generátoraNm205
NáhonPlnovariabilný náhon na všetky kolesá AMG Performance 4MATIC+
PrevodovkaPrevodovka AMG SPEEDSHIFT TCT 9G
Zrýchlenie z 0 na 100 km/hs4,4/4,2
Maximálna rýchlosťkm/h250 (na želanie 270)
Kombinovaná energetická spotrebal/100 km9,8 – 9,6
Emisie CO2 kombinovanég/km223 – 217