• Úplne nový a výrazný dizajn, ktorý pevne etabloval tento SUV segmentu C v novej modelovej rade Renault
  • Úplne nová verzia s duchom Alpine a športovo-elegantným vzhľadom
  • Presun vpred s tromi rôznymi výbavami a bohatšou ponukou technológií
  • Radosť z jazdy spojená s nízkou spotrebou paliva, vďaka plne hybridnému pohonu E-Tech so 145 k
  • Arkana v novej vizuálnej identite je na slovenskom trhu k dispozícii od 25 900 €

 

renault arkana 2023 11 galeria Nový Renault Arkana: Nový vzhľad, nové logo a nová verzia esprit Alpine

 

Renault Arkana, ktorý sa na európskom trhu objavil v októbri 2020, predstavuje excelentný príklad úspechu stratégie Renaulution. Do dnešného dňa si našiel 163 000 zákazníkov pre toto výrazné SUV kupé (celkovo 240 000 vozidiel vrátane modelu XM3 od Renault Korea Motors). Okrem plne elektrických modelov Megane E-Tech a Austral, hraje Arkana kľúčovú úlohu v pláne značky obnoviť si pozíciu v segmente C.

 

Arkana láme pravidlá so svojím revolučným štýlom, ktorý spája francúzsku eleganciu s priestrannosťou. Renault Arkana sa teraz predáva na viacerých kontinentoch – od Austrálie, Nového Zélandu a Japonska, až po Izrael a Čile. Jeho najvyššie verzie – R.S. Line a E-Tech Engineered – ponúkajú väčší charakter a energickosť, čím výrazne prispeli k jeho úspechu (v roku 2023 budú tvoriť 53 % predajného mixu v Európe). Najpredávanejšou pohonnou jednotkou je plne hybridná verzia E-tech s výkonom 145 k (63 % predaja v Európe v prvej polovici roka 2023). Tento motor nemá na trhu konkurenciu, pôžitok z jazdy, ktorý ponúka, je nevídaný a jeho spotreba paliva je vynikajúca. Spotreba je druhým najčastejším kritériom pri výbere nového vozidla, hneď po dizajne*.

* NCBS prieskum, FY2022

 

renault arkana 2023 10 galeria Nový Renault Arkana: Nový vzhľad, nové logo a nová verzia esprit Alpine

 

NOVÁ VIZUÁLNA IDENTITA

 

Nová Arkana, ktorú dnes Renault predstavuje, spája originálny fluidný dojem, impozantný vzhľad a robustnú konštrukciu s novou identitou značky Renault, aby posunula “Nouvelle Vague” (“Nová vlna”) ešte ďalej. Nové logo Nouvel’R je zakomponované do mriežky chladiča v strede tmavej lišty spájajúcej svetlomety. Táto oblasť je úplne zapustená a hladká, čo ju robí ešte elegantnejšou.

 

Design loga Nouvel’R je základom nového vzoru na mriežke chladiča – zámerne neštruktúrovaného súboru diamantov, ktoré sa odrážajú okolo centrálneho. 3D efekt na okrajoch diamantov pôsobí, akoby boli vyrezané, čo im dodáva hĺbku.

 

V závislosti od výbavy (Evolution, Techno alebo Esprit Alpine) budú tieto prvky čierne, sivé alebo tmavé chrómové, aby zdôraznili posun smerom nahor. Vertikálny vzor na hornej časti mriežky chladiča dodáva celkovému vzhľadu väčší súlad so vzorom na mriežke chladiča v spodnej časti nárazníka.

 

Aerodynamická predná lišta F1, ktorá sa stala charakteristickým znakom verzií R.S. Line a E-Tech Engineered, je teraz súčasťou výbav Techno a Esprit Alpine. Na verzii Techno má rovnakú farbu ako karoséria, na verzii Esprit Alpine je saténovo sivá.

 

Logo v strede veka batožinového priestoru je tmavé chrómové a zhoduje sa s logom na prednej časti, rovnako ako koncovky výfuku. Svetlá majú ešte mierne dymové kryty pripomínajúce kryštály, čo im dodáva moderný nádych.

 

Chrómové ozdobné prvky (mriežka chladiča, lišty atď.) boli v závislosti od verzie nahradené čiernymi, sivými alebo lesklými čiernymi.

 

renault arkana 2023 08 galeria Nový Renault Arkana: Nový vzhľad, nové logo a nová verzia esprit Alpine

 

NOVÝ VÝBAVOVÝ STUPEŇ ESPRIT ALPINE

 

Rovnako ako ostatné nové modely v ponuke Renault, aj nová Arkana teraz obsahuje športovo-elegantný stupeň výbavy esprit Alpine na vrchole ponuky, ktorý sa nádherne hodí k charakteru vozidla.

 

Jedným z charakteristických prvkov exteriéru je predný nárazník so šedým pásom F1. Potom sú tu charakteristické znaky výbavového stupňa Esprit Alpine, 19-palcové kolesá, ktoré modelu dodávajú na vznešenosti, ako aj na športovom charaktere. Aerodynamiku vozidla zlepšuje nový spojler prispôsobený streche.

 

Interiéru vozidla dominujú sedadlá vyrobené zo zmesi úplne ekologických materiálov. Sedadlá sú vybavené modrým prešívaním a logom Alpine na zadnej strane a bezpečnostnými pásmi tiež s modrým prešívaním.

 

Vnútorná strana dverí a volant sú prešité francúzskou trikolórou, aby ešte viac zdôraznili hrdý pôvod značky. Prístrojová doska na mieste spolujazdca má bridlicový vzor, ktorý je nenápadný a zároveň elegantný.

 

Bez ohľadu na to, aké pohonné ústrojenstvo si vyberiete, kokpit nového Renaultu Arkana vo výbave esprit Alpine je vybavený elektronickým voličom prevodovky “e-shifter” pre lepšiu ergonómiu a ešte väčší komfort.

 

renault arkana 2023 06 galeria Nový Renault Arkana: Nový vzhľad, nové logo a nová verzia esprit Alpine

 

JEDNODUCHŠIA PONUKA S VIACERÝMI MOŽNOSŤAMI

 

Ponuka novej Arkany bola zoštíhlená na tri stupne výbavy: Evolution, Techno a Esprit Alpine.

 

Evolution teraz štandardne obsahuje navigáciu s multimediálnym systémom Renault EASY LINK, ktorý ponúka bezdrôtové pripojenie telefónu cez Android Auto a Apple CarPlay. Displej na prístrojovej doske má stále uhlopriečku 7 palcov, ale teraz zobrazuje informácie vozidla a informácie o jazde na väčšej obrazovke.

 

Okrem aerodynamickej prednej lišty F1, ktorá je vo farbe karosérie, si úroveň výbavy Techno zachovala rovnaké kolesá ako verzie R.S. Line a E-Tech Engineered. Logo a názov modelu na zadnej časti vozidla sú sivé.

 

Tento modelový rad sa dodáva s novou modrou farbou karosérie Midnight Blue a rovnakou ponukou motorov: E-Tech full-hybrid 145 k a benzínové mild-hybrid 140 k a 160 k.

 

E-TECH FULL HYBRID 145 K S REŽIMOM “E-SAVE”

 

Pôžitok z jazdy s fullhybridným motorom E-Tech s výkonom 145 k sa nevyrovná ničomu inému:

V elektrickom režime je rovnako plynulá ako dynamická. Motorizácia kombinuje dva elektromotory (hlavný motor s výkonom 36 kW a vysokonapäťový štartér-generátor s výkonom 18 kW) s 1,6-litrovým benzínovým štvorvalcom s výkonom 69 kW (94 k), inteligentnou viacrežimovou automatickou prevodovkou a batériou s kapacitou 1,2 kWh.

 

Prevodovka má 4 prevodové stupne pre benzínový motor a 2 prevodové stupne pre hlavný elektromotor. Inými slovami, v prípade plne hybridnej verzie E-Tech máte k dispozícii až 14 možných kombinácií prevodových stupňov medzi motorom a elektromotorom na optimalizáciu energetickej účinnosti.

 

Vozidlo sa vždy štartuje v elektrickom režime a v meste môže až 80 % času jazdiť len na elektrinu, čo znižuje spotrebu až o 40 % v porovnaní so štandardným benzínovým motorom. Emisie CO2 z tohto vysoko účinného pohonného ústrojenstva môžu byť 105 g/km, čo je v danej kategórii vynikajúca hodnota. Okrem toho, že si v elektrickom režime môžete vychutnať ticho, môžete si užívať pohodlie jazdy bez nutnosti zastavovať na nabíjanie batérie.

 

Nový Renault Arkana má plne hybridný pohon E-Tech s výkonom 145 k a funkciu e-save. Túto funkciu si môžete zvoliť na centrálnom displeji v nastaveniach vozidla alebo prostredníctvom jazdného režimu vo verziách s MULTI-SENSE. Funkcia e-save udržiava batériu nabitú minimálne na 40 %, takže v prípade potreby máte k dispozícii dodatočnú zálohu, ktorá vám pomôže pokračovať v jazde v elektrickom režime alebo na pomoc motoru v strmých kopcoch.

 

PRÍJEMNÝ ZÁŽITOK Z JAZDY  

 

Nová Arkana je postavená na modulárnej platforme CMF-B, ktorú vyvinula Aliancia. Táto platforma je cenená pre svoju efektívnosť, výnimočnú všestrannosť, výkonné jazdné vlastnosti a vysoký komfort.

 

Okrem istej priľnavosti vozidla k vozovke sa zadné kolesá Novej Arkany prispôsobujú tak, aby udržali vozidlo pozoruhodne stabilné pri prejazde zákrutami vo vysokých rýchlostiach. Vybočovanie je obmedzené aj na tých najnáročnejších cestách. Presné a priame riadenie zvyšuje výkonnosť podvozku a malý polomer otáčania (11,2 m) prispieva k jeho agilite.

 

NOVÝ RENAULT ARKANA ROZMERY A TECHNICKÉ ÚDAJE

 

KAPACITA BATOŽINOVÉHO PRIESTORU (v l, metóda VDA) 
Objem batožinového priestoru513 (E-Tech full hybrid: 480)
Maximálny objem (po výšku strechy) – sklopené sedadlá v 2. rade1 269 ( E-Tech full hybrid: 1 263)
ROZMERY (mm) 
Celková dĺžka4568
Rázvor kolies2 720
Predný previs878
Zadný previs970
Šírka (zrkadlá sklopené/rozklopené)1 820 / 2 034
Predný rozchod1 562
Zadný rozchod1 584
Výška1 576
Výška s otvorenými zadnými dverami, v nenaloženom stave2 155
Výška prahu batožinového priestoru v nenaloženom stave767
Svetlá výška, v nenaloženom/naloženom stave200
Priestor pre kolená, 2. rad211
Priestor pre lakte, predná časť1 439
Priestor pre lakte, zadná časť1 453
Šírka ramien, predná časť1 406
Šírka ramien, zadná časť1 397
Priestor na hlavu, 1. rad877
Priestor na hlavu, 2. rad862
Maximálna šírka otvorenia batožinového priestoru1 077
Vnútorná šírka medzi podbehmi kolies991
Dĺžka nákladu, 2. rad sklopený1 872

 

 

TECHNICKÉ DÁTANOVÝ RENAULT ARKANA
Verziamild hybrid 140 EDCmild hybrid 160 EDCE-Tech full hybrid 145
MOTORIZÁCIE  
Palivobenzínbenzín / elektrina
Emisná normaeuro 6 E
Schvaľovací protokolWLTP
Emisné systémyKatalyzátor + GPF
Typ motoru4 valce, 16 ventilov

 

4 valce, 16 ventilov + elektromotor

+ E-MOTOR + HSG

 

Objem motoru (cm3)

)

1 3331 598
Typ vstrekovaniapriame + turboviacbodové nepriame vstrekovanie
Kombinovaný výkon kW (k)N/A105 (143)
Maximálny výkon v kW (k) pri otáčkach za minútu103 (140) pri 4 500 až 6 000116 (158) pri 5 500ICE = 69 (94)
E-MOTOR = 36
HSG = 15
Maximálny krútiaci moment (Nm) pri otáčkach za minútu260 pri 1750 až 3500270 pri 1 800 až 3 750ICE = 148 at 600
E-MOTOR = 205
HSG = 50
PREVODOVKA  
Typdvojspojková EDC –

7stup. automatická

multimódová automatická –

2 stupne pre elektromotor,

4 stupne pre spaľovací motor

BATERKA
TypN/ALithium-iontová
Napätie  (V)N/A230
Kapacita  (kWh)N/A12
PNEUMATIKY  
Štandardná veľkosť pneumatík215/ 60 R17

215/55 R18

225/45 R19

Sada na opravu / náhradné kolesoÁno / Opcie
VÝKON  
Maximálna rýchlosť (km/h)174172
0 – 100 km/h9,89,110,8
SPOTREBA PALIVA A EMISIE  (WLTP)  
emisie CO2 (g/km)130*130*105*
Kombinovaný cyklus (l/100 km)5,8*5,8*4,7*
Objem palivovej nádrže (l)505050
RIADENIE
Typelektrický posilňovač riadenia
Polomer otáčania od obrubníka k obrubníku (m)11,2
Predná nápravaPseudo McPherson
HMOTNOSTI  
Prevádzková hmotnosť (kg)1 3361 3471 435
maximálna povolená

celková hmotnost (kg)

1 8761 8761 961
maximálna povolená

celková hmotnosť jazdnej súpravy (kg)

2 7762 7762 721
maximálna povolená hmotnosť

brzdeného prívesu (kg)

900900760
maximálna povolená hmotnosť

nebrzdeného prívesu (kg)

705710750

* podlieha schváleniu