Nie je ikonickejší camper van ako Volkswagen California. Po výrobe viac ako 280 000 kusov tohto bestselleru, Volkswagen Úžitkové vozidlá teraz predstavujú úplne novú generáciu.

 

  • Nový Volkswagen California je štandardne vybavený posuvnými dverami na ľavej aj pravej strane vozidla, čo z neho robí flexibilnejší camper van než kedykoľvek predtým.
  • Bude prvým camper vanom od Volkswagen Úžitkových vozidiel, ktorý bude ponúkaný s plug-in hybridným pohonom a systémom pohonu všetkých kolies.
  • Päť verzií Nového California so štandardným výklopným strešným oknom bude možné objednať od júna: Beach, Beach Tour, Beach Camper, Coast a Ocean.
  • Funkcie súvisiace s camperom môžu byť ovládané prostredníctvom displeja v obývacej časti, infotainment systému v aute alebo aplikáciou California na smartfóne.

 

Nie je ikonickejší camper van ako Volkswagen California. Po výrobe viac ako 280 000 kusov tohto bestselleru, Volkswagen Úžitkové vozidlá teraz predstavujú úplne novú generáciu: Nový Volkswagen California. Je založený na dlhej verzii extrémne moderného Multivanu. Volkswagen Úžitkové vozidlá prepracovali každý aspekt tohto camper vanu, čím ho urobili priestrannejším, inteligentnejším, sofistikovanejším, všestrannejším a udržateľnejším. A predsa stále nasleduje dizajnové stopy svojich ikonických predchodcov, čím pokračuje v jednej z veľkých automobilových úspešných príbehov. Volkswagen Úžitkové vozidlá prirodzene zachovali kľúčové detaily California, ako je výklopná strecha a interiér starostlivo naplánovaný do najmenších detailov. Samozrejme, Nový Volkswagen California je tiež ideálny VW autobus pre každodenné použitie a – v okamihu – camper van pre životné dobrodružstvá. Všetko toto je teraz dosiahnuté ešte úspešnejšie vďaka najnovšiemu pohonnému ústrojenstvu, asistenčným a infotainment systémom a novej architektúre camper vanu. Prvýkrát budú všetky vozidlá California štandardne vybavené dvoma posuvnými dverami, čo otvára ešte viac všestranných možností použitia. Ďalšou premiérou v novom Volkswagen California je plug-in hybridný systém pohonu všetkých kolies. To znamená, že camper van sa dočasne stáva elektrickým vozidlom, čo zároveň umožňuje dlhé celkové dojazdy. Predpredaj Nového California a budúcnosť najúspešnejšieho camper vanu všetkých čias začína v júni.

 

Nový Volkswagen California

 

Beach, Coast a Ocean – Ideálny Camper Van pre každú Situáciu

 

Volkswagen Úžitkové vozidlá ponúknu nový model California vo verziách Beach, Beach Tour, Beach Camper (s mini-kuchynkou v zadnej časti), ako aj Coast a Ocean (každá s plnohodnotnou kuchynkou na strane vodiča). To znamená, že kompletná rodina camper vanov je opäť k dispozícii, aby vyhovovala najrozmanitejším požiadavkám a životným situáciám. Nový California je tiež jedným z troch pilierov najväčšej ponuky camper vanov od nemeckého výrobcu; je umiestnený medzi menší model Caddy California a väčší Grand California. V rámci tejto celkovej ponuky pôsobí Nový California ako dokonalý všestranný model, ktorý ideálne kombinuje funkcie všestranného VW busu pre každodenné použitie a multifunkčného camper vanu.

Vždy s Výklopnou Strechou, Vždy s Dvoma Posuvnými Dverami

 

Všetky verzie Nového California majú výklopnú strechu s predným oknom a veľkým predným otvorom, ako aj dve ďalšie bočné okná v “mechu” (všetky s moskytiérou). Ďalšou spoločnou vlastnosťou sú posuvné dvere na ľavej a pravej strane – v modeli California 6.1 boli tieto dvere dostupné len na strane spolujazdca vo výbavových balíkoch Coast a Ocean. V každodennom živote je teda teraz možné Nový California nakladať a vykladať z oboch strán. Na výletoch môžu byť obidve strany vozidla prvýkrát využité ako otvorená terasa. Voliteľnú markízu je teraz možné objednať na ľavú alebo pravú stranu na ochranu pred dažďom alebo prílišným slnkom. Novinkou sú tiež individuálne sedadlá namiesto zadnej lavice. To znamená, že drahé bicykle môžu teraz cestovať vnútri a sedadlá môžu byť umiestnené podľa osobných preferencií. A nakoniec, všetky vozidlá Nového California od verzie Beach Tour sú vybavené novou riadiacou jednotkou pre camper vany v C-stĺpiku na strane spolujazdca. Všetky funkcie camper vanu môžu byť ovládané a kontrolované cez displej. Alternatívne je možné funkcie ovládať aj cez príslušnú aplikáciu v infotainment systéme a aplikáciu California na smartfóne. Jeden malý technický detail ukazuje, ako dobre je Nový California premyslený vo všetkých oblastiach: všetky LED a pozadie osvetlenia v interiéri môžu byť vypnuté súčasne krátkym dvojitým poklepaním na jeden z početných svetelných spínačov – funkcia, ktorá často nie je dostupná ani v luxusných hoteloch.

 

S touto novou generáciou Nového California Volkswagen dokazuje, že dokáže spojiť tradíciu s inováciou a vytvoriť camper van, ktorý spĺňa požiadavky moderného života, pričom si zachováva všetko, čo robí tento model ikonickým.

 

Nový Volkswagen California

 

 

Multivan je moderný základ pre nový California

 

V technickom zmysle sú všetky vozidlá Nového California založené na inovatívnej modulárnej platforme MQB a na súčasnej verzii Multivanu s dlhým rázvorom. Camper van má dĺžku 5 173 mm (predchodca: 4 904 mm) a šírku bez vonkajších zrkadiel 1 941 mm (predchodca: 1 904 mm). S výškou 1 990 mm vrátane zníženej výklopnej strechy je výška rovnaká ako u predchodcu, čo znamená, že je opäť vhodný pre viacpodlažné parkoviská. Dlhý rázvor 3 124 mm zabezpečuje ešte viac priestoru na palube v porovnaní s predchodcom. Keď je strecha zatvorená, vnútorná výška je 1 297 mm; keď je výklopná strecha otvorená, toto sa zvýši na 2 108 mm. Vďaka platforme MQB je pre nový California k dispozícii široká škála asistenčných systémov pre vodiča, ktoré poskytujú ďalšiu bezpečnosť a pohodlie – od brzdenia proti prichádzajúcim vozidlám pri odbočovaní až po Travel Assist, ktorý ponúka polooautomatizovanú jazdnú asistenciu a zvyšuje komfort pri jazde na dlhé vzdialenosti.

 

Prvý California s plug-in hybridným pohonom a 4MOTION

 

Nový California je poháňaný tromi rôznymi systémami, ktoré možno kombinovať so všetkými výbavovými balíkmi a všetky sú spojené s automatickou prevodovkou s priamym radením. Volkswagen Úžitkové vozidlá používa štvorvalcový motor s výkonom 110 kW (150 PS) ako efektívny turbo diesel s priamym vstrekovaním (TDI). Rovnako vysokootáčkový benzínový motor s priamym vstrekovaním (TSI) produkuje 150 kW (204 PS). Oba motory TDI a TSI poháňajú prednú nápravu. Novinkou pre California je nový plug-in hybridný pohon (eHybrid) so systémovým výkonom 180 kW (245 PS). Nový California je prvým modelom MQB od skupiny Volkswagen, ktorý kombinuje plug-in hybridný pohon so systémom pohonu všetkých kolies 4MOTION. Plug-in hybridný pohon umožňuje Novému California dočasne sa premeniť na elektrické vozidlo pre každodenné použitie. Vysoká kombinovaná účinnosť elektrického motora a vysokotechnologického TSI (1.5 TSI evo2) umožňuje veľmi dlhé celkové dojazdy a maximálnu hmotnosť prívesu až 2 000 kg. To robí z Nového California eHybrid 4MOTION ideálneho spoločníka pre všetkých svetobežníkov, zimných kemperov a kemperov s člnmi alebo bicyklami na prívesoch.

 

S týmto novým modelom California Volkswagen opäť posúva hranice toho, čo môže moderný camper van ponúknuť, kombinujúc tradičné hodnoty s najnovšími technológiami pre dokonalý zážitok na ceste.

 

volkswagen california t7 4 Nový Volkswagen California: najinovatívnejší model všetkých čias dostupný na objednávku od júna 2024

 

Dvojfarebný Lak – Ikonický Prvok California

 

Nie je na svete iné vozidlo, kde je dvojfarebný lak tak ikonický ako na Bulli, takže je len logické, že je tiež k dispozícii pre California od Volkswagen Úžitkové vozidlá. Ako alternatíva k jedenástim jednofarebným lakom budú pre Nový California dostupné nasledujúce dvojfarebné varianty (horná a dolná časť vozidla): Mono Silver/Energetic Orange metallic, Deep Black Pearl/Fontana Red metallic a – exkluzívne pre Nový California – nová farebná kombinácia Candy White solid/Starlight Blue metallic. Trojvrstvový „mech“ výklopnej strechy môže byť nakonfigurovaný v troch farbách: Toffee Brown, Glacier Blue a Basalt Grey. Navyše, pre Nový California je k dispozícii sedem rôznych 16-, 17-, 18- a 19-palcových zliatinových kolies.

 

Nový California Má Ideálnu Verziu Pre Každého

 

Päť verzií Nového California bolo navrhnutých tak, aby vyhovovali čo najviac životným štýlom a cestovným scenárom. V porovnaní s predchodcom sú nové modely vybavené odnímateľnými individuálnymi sedadlami v zadnej časti (každé váži 24 kg) namiesto zadnej lavice. Praktické zásuvky sú umiestnené pod všetkými individuálnymi sedadlami, ako aj v sedadlách vodiča a spolujazdca. Veľký počet 45-wattových USB-C portov tiež zabezpečuje, že mobilným zariadeniam nikdy nedôjde energia. Päť verzií podrobne:

 

Volkswagen California Beach: Vstupný Model

 

California Beach, s homologáciou pre osobné vozidlo, je vstupnou úrovňou a v podstate predstavuje Multivan s manuálne ovládanou výklopnou strechou. Ponúka šesť sedadiel (2+2 individuálne sedadlá v druhom a treťom rade) a priestor na spanie pre dve osoby pod výklopnou strechou, ktorá sa otvára a zatvára manuálne s novým, ľahko ovládateľným mechanizmom. Zvýšená strešná posteľ vo všetkých modeloch Nového California má rozmery 2 054 x 1 137 mm a je vybavená pohodlným matracom a kvalitnými pružinami.

 

 

Volkswagen California Beach Tour: Druhá Úroveň Výbavy

 

California Beach Tour, podobne ako Beach Camper, Coast a Ocean, je štandardne vybavená otočnými a výškovo nastaviteľnými sedadlami vodiča a spolujazdca, dvoma ergonomickými skladacími stoličkami v zadných dverách, osvetlením vo výklopnej streche (vrátane husacích lámp a 45-wattových USB portov), posuvnými oknami v ľavých a pravých posuvných dverách a novou riadiacou jednotkou pre camper van (displej) v C-stĺpiku na strane spolujazdca. Beach Tour má tiež ďalšiu batériu pre camper (40 Ah LiFePo). Päťmiestny New California Beach Tour je vybavený tromi individuálnymi sedadlami v zadnej časti; operadlá dvoch vonkajších sedadiel sa dajú úplne sklopiť – na rozdiel od Beach a Multivan. Toto vytvára podmienky pre dva ďalšie spacie priestory v obytnej časti. Na tento účel má California Beach Tour ďalší rozkladací matrac (1 980 x 1 330 mm), ktorý leží na sklopených sedadlách a môže byť úplne zložený do úložného priestoru v kufri, keď nie je používaný. Beach Tour má tiež homologáciu pre osobné vozidlo. Od výbavového balíka Beach Tour a vyššie sú všetky vozidlá Nového California vybavené sklápacím stolom (upevneným v nákladovom priestore počas jazdy).

 

Volkswagen California Beach Camper: Klasický Camper Van

 

California Beach Camper má homologáciu ako klasický camper van. Podobne ako Beach Tour, je päťmiestny, ale je tiež vybavený veľmi kompaktnou mini-kuchyňou a 230-voltovým pripojením na breh. Kuchyňa s jednoplamienkovým plynovým varičom, zásuvkou na príbor a ďalším úložným priestorom je umiestnená v trvalo nainštalovanom module v nákladovom priestore. Na použitie sa kuchynská jednotka vysunie dozadu, keď sú zadné dvere otvorené, čo poskytuje ochranu pred dažďom.

 

Volkswagen California Coast: Plnohodnotná Kuchyňa a Viac

 

California Coast, štvor miestny, je vybavený dvomi individuálnymi sedadlami v zadnej časti, plnohodnotnou kuchyňou na strane vodiča a druhou batériou pre camper van (celkom 2 x 40 Ah LiFePo). Kuchyňa bola úplne prepracovaná. Jedným z rozdielov oproti predchodcovi je, že kuchyňa s kabinetmi, drezom a jednoplamienkovým plynovým varičom ponúka podobný priestor ako jej predchodca, ale nevyčnieva tak ďaleko dopredu vďaka dlhšej externej dĺžke Nového California. Toto prináša mnoho výhod: stále je tu priestor na vstup a výstup cez ľavé posuvné dvere; väčší vodiči majú podstatne viac priestoru na optimálne nastavenie sedadla; výškovo nastaviteľné vodičovo sedadlo môže byť teraz úplne otočené o 180 stupňov; a vytvára sa priestor pre chladničku, ktorá sa otvára dopredu ako zásuvka, podobne ako v Grand California. Táto chladnička sa teda dá nielen efektívnejšie používať, ale aj ovládať zvonku vozidla pre nakladanie a vykladanie raňajok alebo chladených nápojov. Rozkladacia posteľ v obytnej časti má rozmery 1 980 x 1 060 mm. Keď je rozložená, je veľmi stabilná, spočíva na jednom zo sklopených sedadiel na pravej strane a na kroku integrovanom do kuchynskej linky na ľavej strane. Samozrejme, že California Coast má tiež homologáciu pre camper van.

 

Volkswagen California Ocean: Vlajkový Model

 

California Ocean bol už v predchádzajúcej produktovej línii vlajkovým modelom. To platí bezvýhradne aj pre Nový California. V porovnaní s verziou Coast je štvor miestny Ocean vybavený množstvom ďalších štandardných detailov. Tieto funkcie zahŕňajú exkluzívnu látku Mélange Raven na sedadlách vyrobenú z recyklovaného materiálu (s vyšitým logom California na operadlách predných sedadiel), vyhrievanie sedadiel vodiča a spolujazdca, prídavným ohrievačom vzduchu, automatickou klimatizáciou (Climatronic), veľkou úložnou schránkou nad nákladovým priestorom a podsvietením v kuchynke. Nádrž na čerstvú vodu s kapacitou 28 litrov v modeloch Coast a Ocean je teraz o päť litrov väčšia. Obe verzie majú tiež praktický vonkajší skladací stôl (ktorý možno použiť aj vo vnútri a ako predĺženie pracovnej dosky) a ďalšiu 230-voltovú zásuvku s pripojením na breh pre elektrickú varnú dosku.

 

Volkswagen Úžitkové vozidlá opäť posúvajú hranice toho, čo môže moderný camper van ponúknuť, kombinujúc tradičné hodnoty s najnovšími technológiami pre dokonalý zážitok na cestách.

 

Nová Interiérová Architektúra vo Verziách Beach

 

Beach, Beach Tour a Beach Camper: California Beach má rovnaký interiérový koncept ako Multivan; operadlá na individuálnych sedadlách v zadnej časti sa dajú sklopiť dopredu, a nie dozadu, ako je zvykom v busoch VW. Od modelu California Beach Tour a vyššie sa však operadlá vonkajších sedadiel môžu sklopiť aj úplne dozadu, aby sa nad nimi vytvorila rovná plocha na spanie. Pohodlný skladací matrac sa jednoducho položí na sklopené sedadlá a zadnú oporu v modeloch Beach Tour a Beach Camper. Systém zatienenia vo všetkých modeloch od Beach Tour vyššie bol tiež vylepšený: Volkswagen Úžitkové vozidlá vyvinuli odnímateľné úložné vrecká California pre zadné bočné okná; tie sa jednoducho zavesia na vrchol okna a pokrývajú celé okno. Klapka so zipsom potom otvára úložné priehradky na oblečenie a rôzne predmety. Praktické roletky sú integrované do rámov okien na posuvných dverách a zadných dverách. Pre predné bočné okná sa opäť používajú nepriehľadné odtiene, ktoré sú pripevnené k rámu dverí magnetmi; vo verziách Coast a Ocean sú tieto odtiene nové dizajnové tepelné odtiene. Čelné sklo je teraz pokryté nepriehľadným odtieňom, ktorý je pripevnený pomocou integrovaných tyčí v otvore okna; v modeloch California Coast a California Ocean je to navrhnuté ako nový izolačný odtieň.

 

Beach Camper s Výsuvnou Zadnou Kuchyňou: California Beach Camper je vybavený permanentnou mini-kuchyňou v zadnej časti. Táto kuchyňa má dve zásuvky: plynový varič a malý úložný priestor sú integrované v hornej zásuvke, zatiaľ čo spodná zásuvka obsahuje priehradku na príbor a veľké úložné priestory na riad. Naľavo vedľa kuchynského modulu je technologická skrinka, ktorá je vybavená okrem iného 230-voltovou zásuvkou na breh (napájanou 300-wattovým meničom) a elektrickým uvoľnením pre ťažné zariadenie.

 

Volkswagen Úžitkové vozidlá sa s novým modelom California zamerali na zdokonalenie a modernizáciu ikonického camper vanu, pričom sa stále držia tradičných hodnôt, ktoré tento model robia obľúbeným medzi nadšencami cestovania a kempovania. S rozšírenými funkciami, novou technológiou a vylepšeným dizajnom, nový California ponúka dokonalý komfort a flexibilitu pre každodenné použitie aj pre nezabudnuteľné dobrodružstvá.

 

volkswagen california t7 9 Nový Volkswagen California: najinovatívnejší model všetkých čias dostupný na objednávku od júna 2024

 

Nová Interiérová Architektúra vo Verziách Coast a Ocean

 

Coast a Ocean s Kuchynkou na Strane: Kuchynka v modeloch California Coast a California Ocean je mimoriadne všestranná. V Coast je kuchynka navrhnutá s dvomi dekoratívnymi prvkami Platinum Sandwick (svetlá horná časť) a Raven Brushed (tmavá spodná časť); na rozdiel od Coast je v Ocean horná časť vybavená svetlým dekoratívnym prvkom Frizo Sandwick. S ikonickým dizajnom a osvedčeným ľahkým hliníkovým materiálom sú skrinky podobné tým u predchodcu, ale ponúkajú ešte praktickejšie usporiadanie.

 

Zo zadných dverí je opäť k dispozícii skriňa s úložnými priestormi na ľavej strane. Poistky pre obytnú časť sa nachádzajú tu. Táto skriňa už však neslúži na vyberanie plynovej fľaše – tá je teraz oveľa ľahšie prístupná cez malé dvierka v nákladovom priestore. Plniaci hrdlo pre nádrž na čerstvú vodu je teraz umiestnené pod skrinkou pre zvýšenú bezpečnosť. Vedľa je integrované pripojenie pre vonkajšiu sprchu. Kuchynská architektúra modelov Coast a Ocean nasleduje praktický koncept svojho predchodcu. A napriek tomu je všetko nové a ešte lepšie premyslené.

 

Naľavo, namiesto hlbokého šatníka, je teraz skriňa s posuvnými dverami, ktorá ponúka priestor napríklad pre kuchynské potreby. Napravo od tejto skrine začína pracovná doska, ktorá zakrýva varič a drez. Pod ňou je ďalšia skriňa s úložnými priestormi. Chladnička, ktorá sa v predchádzajúcom modeli otvárala nahor, je teraz nahradená oveľa praktickejšou výsuvnou chladničkou v štýle Grand California.

 

Pretože kuchynka už nezasahuje až k sedadlu vodiča, vznikol tam ďalší priestor. Tento priestor môže byť použitý napríklad pre variabilný vonkajší skladací stôl, ktorý môže byť upevnený vonku ako praktická polička na kuchynskej linke, alebo aj dovnútra ako malý jedálenský stôl či ako predĺženie kuchynskej pracovnej dosky smerom k sedadlu vodiča.

Nová generácia modelov California Coast a California Ocean prichádza s vylepšeným dizajnom a praktickými riešeniami, ktoré zvyšujú komfort a funkčnosť pri cestovaní a kempovaní. Volkswagen Úžitkové vozidlá pokračujú v tradícii inovácií a prispôsobovania sa potrebám moderných cestovateľov, pričom zachovávajú všetky kľúčové prvky, ktoré robia tieto modely ikonickými.

 

volkswagen california t7 8 Nový Volkswagen California: najinovatívnejší model všetkých čias dostupný na objednávku od júna 2024

 

Trojzónový Koncept

 

Volkswagen Úžitkové vozidlá predstavujú s Novým California nový trojzónový koncept pre kempovanie vďaka dvom posuvným dverám. Veľký interiér a priestory po oboch stranách posuvných dverí sa spoja a vytvoria obytný priestor obklopený prírodou počas letných mesiacov.

 

Zóna jedna – Obytná časť v Novom California: Za výškovo nastaviteľnými prednými sedadlami – ktoré sa môžu otočiť o 180 stupňov (od verzie Beach Tour vyššie) – je celý interiér vozidla ideálnym pasažierskym priestorom pre každodenné jazdy, ponúkajúc známu úroveň flexibility. Vďaka variabilným sedadlám je možné ľahko prepravovať dosky a bicykle. Pri použití ako camper van sa môže sedacia časť Nového California rýchlo premeniť na rovné odpočinkové miesto alebo na sedenie tvárou v tvár pre spoločné jedlá alebo hry. Pevná zadná lavica predchodcu tak ustupuje variabilným individuálnym sedadlám s hmotnosťou iba 24 kg v Novom California. Vďaka výklopnej streche ponúka vozidlo pôsobivú maximálnu výšku interiéru 2 108 mm.

 

Zóny dva a tri – Terasy v Novom California: Posuvné dvere na pravej strane vozidla poskytujú bezpečný vstup a výstup na strane chodníka, rovnako ako u predchodcu. Nakladanie a vykladanie vozidla je teda jednoduché a bezpečné. Na kempovisku táto oblasť zvyšuje pocit života v prírode, rovnako ako v bývalom California 6.1. Novinkou je, že Nový Volksvagen California má aj posuvné dvere na strane vodiča, čo otvára ďalší vonkajší priestor. Keďže kuchyňa a chladnička – ktorá je prístupná aj zvonku – sa nachádzajú na tejto strane, táto oblasť bude pravdepodobne využívaná na jedlá alebo trávenie večerných hodín – takmer ako terasa. Aby sa maximalizovala variabilita, markízu je možné objednať na pravú alebo ľavú stranu vozidla. Ak je napríklad kuchynská strana využitá pre markízu, na pravej strane je možné postaviť slnečné plátno, aby sa táto oblasť otvorila pre hranie alebo čítanie v tieni. Neexistuje žiadna pochybnosť o tom, že možnosť používať vozidlo ako VW Bus pre každodenné jazdy alebo ako všestranný camper van pre voľný čas je teraz ešte viac zdokonalená vďaka dvom posuvným dverám.

 

Ovládanie prostredníctvom riadiacej jednotky, smartfónu alebo infotainment systému

 

Digitálne ovládanie funkcií Volksvagen California: Všetky funkcie relevantné pre kempovanie sa ovládajú pomocou 5-palcového dotykového displeja na novej riadiacej jednotke camper vanu v C-stĺpiku na strane spolujazdca. To zahŕňa informácie o úrovniach čistej a odpadovej vody, funkcie vnútorného osvetlenia vrátane podsvietenia, stav napájania, chladničku a pomocný ohrievač. Okrem toho je možné na displeji prepnúť Nový California do režimu kempovania, aby sa pri otvorení a zatvorení vozidla na kempovisku automaticky deaktivovali funkcie Coming Home a Leaving Home. Väčšina týchto funkcií môže byť tiež ovládaná pomocou smartfónu prostredníctvom aplikácie California a prostredníctvom aplikácie v infotainment systéme. Infotainment systém môže byť tiež použitý na prístup k displeju sklonu, ktorý umožňuje vyrovnanie camper vanu.

 

Predpredaj Nového Volkswagen California začne v júni 2024 a prvé dodávky sa uskutočnia v druhej polovici roka.