Nová Škoda Elroq sa postupne odhaľuje, aj keď zatiaľ je stále maskovaná. Toto kompaktné elektrické SUV ponúkne nový dizajnový štýl, dojazd viac ako 560 kilometrov a množstvo praktických detailov. Poďme sa pozrieť, čo skrýva pod svojou kamuflážou.

 

Škoda Elroq

Škoda Elroq Technické parametre a funkcie

 

Nové kompaktné elektrické SUV Škoda Elroq prináša rad inovácií a technických vylepšení, ktoré posúvajú tento model medzi špičku vo svojej triede. Postavený na platforme MEB od Volkswagen Group, Elroq sa zaradí medzi modely Enyaq a pripravovaný mestský SUV crossover Epiq.

 

Batéria a dojazd

 

Elroq bude ponúkaný s rôznymi kapacitami batérií. Základný model bude vybavený batériou s kapacitou 55 kWh, čo zabezpečí dojazd viac ako 300 km podľa WLTP. Pre náročnejších zákazníkov je pripravený variant s kapacitou 82 kWh, ktorý umožní dojazd až 560 km na jedno nabitie. Všetky varianty podporujú rýchle nabíjanie z 10 % na 80 % za menej ako 28 minút na vysokovýkonných nabíjacích staniciach (DC s výkonom minimálne 120 kW). Nabíjanie doma pomocou wallboxu s výkonom 11 kW trvá 5,5 až 8 hodín v závislosti od kapacity batérie​
Škoda Elroq

Míľnik v elektromobilite

 

Škoda Elroq vstupuje do populárnej kategórie kompaktných SUV v Európe. “Elroq je míľnikom v portfóliu elektromobilov značky Škoda, prvým z pripravovaného radu šiestich nových čisto elektrických modelov, ktoré nadväzujú na úspech modelov Enyaq a Enyaq Coupé,” povedal Klaus Zellmer, šéf Škoda Auto.

 

V tejto triede predstavuje elektrickú alternatívu k modelu Škoda Karoq so spaľovacím motorom. V hierarchii elektrických vozidiel značky sa Elroq zaradí medzi Enyaq a budúci mestský SUV crossover Epiq.

 

Moderný dizajnový štýl Modern Solid

 

Elroq prináša nový dizajnový štýl s názvom Modern Solid. “Vďaka funkčnému, minimalistickému a čistému vzhľadu Modern Solid vyžaruje autenticitu a robustnosť, pričom si zachováva charakteristické dizajnové prvky Škoda, ktoré sú pre našu značku typické,” uviedol šéfdizajnér Oliver Stefani.

Škoda Elroq

 

Charakteristickým prvkom nového dizajnu je nová maska chladiča Tech Deck Face, ktorá ukrýva radar a prednú kameru a ladí s novým prevedením svetlometov. Svetlomety už v základnej verzii využívajú technológiu LED, pričom na želanie budú dostupné svetlomety LED Matrix s 36 individuálnymi svetelnými segmentmi. Novinkou je aj nápis Škoda na kapote.

 

Interiér a technológie

 

Dizajnový štýl sa prenáša aj do interiéru. Head-up displej ponúka grafiku v štýle novej korporátnej identity značky, vodič má k dispozícii 5,3-palcový digitálny prístrojový panel a infotainment systém s 13-palcovým dotykovým displejom. Verzie dizajnu interiéru, tzv. Design Selections, kladú dôraz na využitie recyklovaných a recyklovateľných materiálov.

 

Priestranný a praktický interiér

 

Škoda Elroq ponúka batožinový priestor s objemom 470 litrov, ktorý možno po sklopení zadných sedadiel rozšíriť až na 1 580 litrov. Automobil je vybavený rôznymi Simply Clever prvkami a inteligentnými úložnými priestormi s celkovým objemom 48 litrov. Na želanie môžu byť k dispozícii aj nové vrecko na nabíjací kábel a nastaviteľná polica pre batožinový priestor. Zaujímavosťou je QR kód, ktorý zákazníka odkáže na prehľad výbavy a funkcií vozidla, vrátane videonávodov na používanie niektorých inteligentných riešení.

 

Technické príbuzenské vzťahy s Enyaq

 

Technicky je Škoda Elroq blízkym príbuzným modelov Enyaq, pričom využíva rovnakú platformu MEB. Model Elroq bude dostupný v štyroch variantoch pohonu. Verzia Elroq 50 má batériu s kapacitou 55 kWh a elektromotor s výkonom 125 kW poháňajúci zadnú nápravu. Verzia Elroq 60 dostane batériu s kapacitou 63 kWh a elektromotor s výkonom 150 kW. Model Elroq 85 ponúka batériu s kapacitou 82 kWh a elektromotor s výkonom 210 kW. Rovnakú batériu má aj Elroq 85x, ktorý ponúka pohon všetkých kolies a výkon 220 kW.

 

V cykle WLTP má Elroq dojazd viac ako 560 km na jedno nabitie. Rýchle nabíjanie z 10 % na 80 % trvá menej ako 28 minút. Nabíjanie doma pomocou wallboxov Škoda s výkonom až 11 kW môže trvať od 5,5 do 8 hodín, v závislosti od verzie.
skoda elroq amsterdam 5 Škoda Elroq: Odhaľuje sa pod kamuflážou

Bezpečnostné a asistenčné systémy

 

Škoda Elroq prichádza s množstvom bezpečnostných a asistenčných systémov. Novinkou je využívanie údajov z cloudu pre zlepšenie funkčnosti systému Travel Assist a pokročilé parkovacie funkcie. Elroq ponúka vzdialené parkovanie a trénované parkovanie. Trénované parkovanie umožňuje vodičovi naučiť vozidlo parkovať na piatich miestach s trasou až do 50 metrov. Vozidlo môže tento manéver vykonať úplne automaticky aj na diaľku prostredníctvom aplikácie MyŠkoda, ktorá umožňuje jednoduché nabíjanie vďaka službe PowerPass a ovládanie domáceho nabíjania z wallboxu.

Škoda Elroq

Predstavenie Škoda Elroq v Amsterdame

 

Prvé predstavenie maskovaného elektromobilu Škoda Elroq pre novinárov sa uskutočnilo v Amsterdame. Škoda Auto si Holandsko vybrala z niekoľkých dôvodov. Holandsko je tradične silným trhom pre značku Škoda a vyznačuje sa vysokým podielom predaja elektromobilov, ktoré tvoria viac ako tretinu trhu. Krajina má tiež najhustejšiu sieť nabíjacích staníc v Európe, s viac ako 200 000 stanicami, čo prispieva k úspechu modelu Enyaq, pre ktorý je Holandsko tretím najdôležitejším trhom. Holandskí zákazníci sa však čoraz viac zaujímajú o dostupnejšie elektromobily, čo predstavuje veľkú príležitosť pre nový Elroq aj pre spoločnosť Škoda Auto na rozšírenie svojej zákazníckej základne.

 

Škoda Elroq predstavuje významný krok vpred pre značku Škoda v oblasti elektromobility. Jeho technické parametre, moderný dizajn a bohatá výbava ho predurčujú na úspech v populárnom segmente kompaktných SUV. Očakáva sa, že bude uvedený na trh na jeseň 2024, pričom prvé dodávky zákazníkom sú plánované na rok 2025​