Škoda Auto odhalila dizajnovú štúdiu svojho budúceho elektromobilu. Jedná sa o mestské SUV/crossover, bude mať názov Škoda Epiq, a jeho finálna podoba bude odhalená budúci rok.

 

Univerzálny Škoda Epiq s dĺžkou 4,1 metra ponúkne batožinový priestor s objemom 490 litrov a dojazd až 400 km na jedno nabitie. Zaujme tiež cenou približne 25 000 eur.

 

Ako je z dizajnovej štúdie zrejmé, nové vozidlo bude niesť prvky nového dizajnového jazyka značky Škoda. “Nový dizajnový jazyk Modern Solid harmonicky kombinuje inteligentné funkcie a praktičnosť s atraktívnym vzhľadom a našim prístupom k udržateľnosti. Dizajnová štúdia modelu Škoda Epiq zosobňuje všetky kľúčové prvky nášho nového dizajnového jazyka,” hovorí hlavný dizajnér Oliver Stefani.

 

 

Medzi spomínané atribúty nového dizajnového jazyka značky patria napríklad predná maska nazvaná Tech-Deck Face, ktorá je modernou interpretáciou tradičnej masky chladiča vozidiel Škoda. Za lesklým čiernym povrchom skrýva dôležité elektrické komponenty, ako je napríklad kamera alebo radar adaptívneho tempomatu. Maska je obklopená LED svetlometmi pre denné svietenie v tvare T, nižšie sú hlavné svetlomety s Matrix LED technológiou a dizajnom inšpirovaným kubizmom.

 

Karoséria dizajnovej štúdie dlhá 4,1 metra je lakovaná metalickou farbou Moon White, ktorú v kontraste dopĺňajú oranžové detaily, ako napríklad strešné lyžiny. Jazyk Modern Solid zachováva výraznú bočnú tornádo líniu, ďalší typický znak vozidiel Škoda. U dizajnovej štúdie budúceho elektromobilu táto línia zabezpečuje výrazné vizuálne oddelenie spodnej časti karosérie od tej vrchnej presklenej, dodáva vozidlu na dynamike a zároveň zdôrazňuje priestor.

 

 

Interiér dizajnovej štúdie Škoda Epiq bude tiež vykonaný v novej podobe založenej na dizajnovom jazyku Modern Solid. Interiér opäť využíva tradičné prvky ako dvojramenný volant, 5,3-palcový virtuálny kokpit pod ním a trinásťpalcový hlavný stredový displej infotainmentu, všetko je však prepojené jednoduchšími a elegantnejšími líniami. Vysoký dôraz na praktičnosť, ktorý interiéry vozidiel Škoda vyznávajú, tu samozrejme zostáva. Otvorený odkladací priestor napríklad ponúka miesto na bezdrôtové nabíjanie mobilného telefónu, ktorý mimochodom pôjde po prvýkrát v histórii vozidiel Škoda použiť aj ako digitálny kľúč. Rad praktických Simply Clever prvkov potom nájdeme v batožinovom priestore, ktorý ponúkne objem až 490 litrov.

 

Dizajnová štúdia budúceho elektromobilu tiež kladie dôraz na udržateľnosť, čo ukazujú moderné, ekologické, recyklované a recyklovateľné materiály použité nielen naprieč interiérom auta. Popri spomenutom štvorstokilometrovému dojazdu potom Škoda Epiq zaujme napríklad aj podporou takzvaného obojsmerného nabíjania (bi-di, bidirectional charging), ktoré znamená, že elektrina z batérie vozidla môže poslúžiť na pohon a nabíjanie ďalších zariadení a strojov, vrátane napríklad celej domácnosti.

 

Dizajnová štúdia počíta okrem iného so sklenenou strechou vozidla

 

“Pripravovaná Škoda Epiq ponúkne za veľmi atraktívnu cenu výnimočnú hodnotu a priestorný interiér v kompaktnej karosérii. Počúvame našich zákazníkov a preto rozširujeme portfólio čisto elektrických vozidiel do segmentu malých automobilov. Dizajnová štúdia modelu Škoda Epiq prináša moderný dizajn spojený s veľkým dojazdom a užívateľsky prívetivými technológiami. Kľúčovým aspektom pritom zostáva cenová dostupnosť,” zhrnul vlastnosti budúceho vozidla šéf automobilky Škoda Klaus Zellmer.

 

 

Škoda Epiq bude súčasťou elektrickej modelovej ofenzívy značky. Už tento rok sa predstaví kompaktné elektrické SUV Elroq. V nasledujúcich rokoch Škoda predstaví celkom šesť nových elektromobilov.