• Jemné úpravy designu karosérie a inovované Matrix-LED predné svetlomety druhej generácie
  • Deväť variácií interiéru, infotainment s 13″ displejom a ďalšie ekologické materiály
  • Štyri benzínové a dva naftové motory, s výkonom až 195 kW (265 k), vrátane mild-hybridných variantov
  • Nové bezpečnostné a asistenčné systémy zabezpečujú ešte vyššiu úroveň aktívnej a pasívnej bezpečnosti
  • Škoda Octavia Sportline a Škoda Octavia RS posúvajú športový charakter vrcholného modelu na novú úroveň
  • K dispozícii ako Škoda Octavia liftback a Škoda Octavia Combi

 

Spoločnosť Škoda Auto aktualizuje liftback a kombi svojho emblematického modelu Octavia. S viac ako 7 miliónmi predaných vozidiel ide jasne o najpredávanejší model značky Škoda. Jeho štvrtá moderná generácia teraz dostala nový vzhľad, ktorý zahŕňa prepracovanú masku chladiča a vylepšené Matrix-LED predné svetlomety. Zákazníci budú mať k dispozícii ešte pestršiu škálu štandardného vybavenia, vrátane 10″ virtuálneho kokpitu a dvojzónovej automatickej klimatizácie Climatronic. Podiel udržateľných materiálov v interiéri sa zvýšil, a ďalšie bezpečnostné a asistenčné systémy prispievajú k vyššej úrovni bezpečnosti.

 

 

Klaus Zellmer, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto, uviedol: “Naši zákazníci od modelu Octavia očakávajú veľa a táto modernizácia posúva náš najpredávanejší model na ešte vyššiu úroveň. Vďaka inováciám, ako je úplne prepracovaný infotainment systém, nové bezpečnostné prvky a vylepšené predné svetlomety, naši zákazníci budú ešte viac spokojní. Som presvedčený, že naša najnovšia Octavia prekvapí a poteší všetkých a potvrdí svoj status ako náš najobľúbenejší model.”

 

Martin Jahn, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto zodpovedný za oblasť predaja a marketingu, zdôraznil: „Octavia je kľúčovým pilierom značky Škoda. S celkovým predajom viac ako 7,15 milióna vozidiel v štyroch generáciách je to dôležitý model pre nás, a modernizovaná Octavia pokračuje v tejto úspešnej histórii. Vďaka vylepšeniam v prednej časti vozidla, novým asistenčným systémom a modernému infotainmentu, vrátane nového 13″ centrálného displeja, si naša modernizovaná ikona automobilov udrží svoju pozíciu jedného z najpredávanejších modelov v Európe. Som presvedčený, že bude naďalej nadchádzať našich zákazníkov svojou všestrannosťou, atraktívnym dizajnom a výborným pomerom ceny a hodnoty.“

 

 

Nový impulz pre ikonický model značky Škoda

 

Štvrtá generácia modelu Octavia vstupuje do ďalšej fázy výroby s novým impulzom. Modernizácia zahŕňa inovácie v dizajne s novými prednými a zadnými nárazníkmi a upravenou maskou chladiča. Medzi novinky patrí aj Matrix-LED predné svetlomety druhej generácie, nové Top LED zadné svetlá s animovanými smerovými svetlami a niekoľko nových dizajnov zliatinových diskov. Nová štruktúra výbavy zahŕňa modely Essence, Selection, Top Selection, Sportline a RS, spolu s deviatimi rôznymi variantmi interiéru.

 

Okrem nových a udržateľných materiálov použitých na sedadlách, palubovke a výplniach dverí je teraz štandardom 10″ virtuálny kokpit mini. Známy 10″ virtuálny kokpit s viacerými funkciami, ktorý bol predstavený pri uvedení štvrtej generácie modelu Octavia, zostáva v ponuke. Po prvýkrát je k dispozícii infotainment s 13″ displejom. Hlasový asistent Laura bude štandardne integrovať ChatGPT chatbota na báze umelej inteligencie. Táto integrácia prináša viac možností, ktoré sú k dispozícii cez hlasové príkazy. Prvýkrát je tiež k dispozícii parkovací asistent a parkovanie na diaľku. Motory zahŕňajú dva benzínové motory 1,5 TSI, s možnosťou mild-hybridnej technológie, dva benzínové motory 2,0 TSI s vyšším výkonom a dva naftové motory s výkonmi od 85 kW (115 k) do 195 kW (265 k).

 

 

Okrem toho, Škoda Auto rozšírila svoje portfólio prvkov aktívnej a pasívnej bezpečnosti. Nový systém rozpoznávania únavy a pozornosti vodiča využíva širokú škálu informácií na vyhodnotenie jeho správania. Modernizovaná Octavia teraz ponúka až 10 airbagov, čo prispieva k vyššej úrovni bezpečnosti.

Najpredávanejšie vozidlo značky Škoda a jeho úspešný príbeh

 

Škoda Octavia, od svojho uvedenia na trh pred 27 rokmi v roku 1996, sa stala pilierom českej automobilky a obľúbeným výberom širokej škály zákazníkov. Jej štyri generácie si získali priazeň viac ako 7 miliónov zákazníkov na viac ako 60 trhoch vďaka svojej priestrannosti, moderným technológiám, vysokému štandardu bezpečnosti a vynikajúcemu pomeru ceny a hodnoty. Octavia získala uznania aj od automobilových odborníkov, pričom štvrtá generácia bola finalistom ankety Európske auto roka 2021 a zároveň zvíťazila v ankete Auto roka vo Švajčiarsku v tom istom roku.

 

 

 

Exteriér: Jemné úpravy karosérie a prepracovaný vzhľad predných svetlometov

 

› Nový dizajn predného a zadného nárazníka a prepracovaná maska chladiča

› Matrix-LED predné svetlomety druhej generácie s pokročilejšími funkciami

› Logá a nápisy sú v súlade s novou firemnou identitou značky Škoda, nové kolesá z ľahkej zliatiny

 

Nový predný a zadný nárazník s prepracovanou maskou chladiča dodávajú modernizovanému modelu Octavia svieži vzhľad. Vyspelé Matrix-LED predné svetlomety druhej generácie s 36 individuálnymi svetelnými segmentmi zaisťujú ešte lepšie osvetlenie cesty pred vozidlom, ako u prvej generácie a zároveň účinne chránia vodiča protiidúcich vozidiel pred oslnením.

 

 

 

Johannes Neft, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto zodpovedný za Technický vývoj, hovorí: „V spoločnosti Škoda Auto neustále zavádzame vylepšenia, ktoré prinášajú pridanú hodnotu a úžitok našim zákazníkom. Príkladom sú naše Matrix-LED predné svetlomety druhej generácie so zvýšeným svetelným výkonom. Vďaka pokročilej modernej technológii zaisťujú tiež ešte lepšie selektívne tienenie protiidúcich vozidiel, osôb a objektov tak, aby neboli oslnené. Veľmi tak prispievajú k zvýšeniu aktívnej bezpečnosti. Octavia je tiež prvýkrát k dispozícii s užívateľsky ešte prívetivejším infotainmentom s 13″ displejom.“

 

Nový predný a zadný nárazník a o niečo dlhšia karoséria

 

Logo Škoda a nápisy na piatych dverách nového modelu Octavia korešpondujú s novou firemnou identitou značky. Verzie liftback a kombi sú dostupné vo výbavových stupňoch Essence, Selection, Top Selection, Sportline a RS. Najpredávanejší model značky má teraz nový predný a zadný nárazník, vďaka ktorým sa dĺžka oboch karosárskych verzií predĺžila o deväť milimetrov na 4 698 mm. Nový dizajn obsahuje spodný otvor na prívod chladiaceho vzduchu na prednom nárazníku, vzduchové kanály a prechody do podbehov predných kolies na prednom nárazníku, čo vozidlu prepožičiava dynamickejší vzhľad. Dizajnéri navyše upravili bočné strany masky chladiča tak, aby zodpovedali výške nových svetlometov.

 

 

 

Vylepšené a progresívnejšie predné svetlomety a zadné svetlá pre lepšiu viditeľnosť a bezpečnosť

 

Základné predné svetlomety teraz štandardne využívajú LED technológiu na všetky funkcie. Matrix-LED predné svetlomety druhej generácie sú k dispozícii vo výbavových stupňoch Selection a Sportline. Pri modeli Octavia RS a Top Selection sú Matrix-LED predné svetlomety súčasťou štandardnej výbavy. Vytvárajú nový svetelný podpis a obsahujú dva LED moduly, ktorých vzhľad je umocnený novým modro sfarbeným detailom, ktorý zdôrazňuje kontúry svetlometov a vyzerá ako farebné krištáľové sklo. Vonkajší Bi-LED modul slúži pre stretávacie a diaľkové svetlá. Vnútorný Matrix modul má 36 jednotlivých svetelných segmentov v dvoch radoch, čo je o 12 viac ako pri súčasnom modeli. Tento vylepšený design zlepšuje osvetlenie priestoru pred vozidlom a zároveň chráni vodičov protiidúcich vozidiel pred oslnením. Hmlové svetlá boli nahradené funkciou svetla do zlého počasia, ktorá optimálne prispôsobuje svetelný výkon aktuálnym svetelným podmienkam. LED zadné svetlá, ktoré sú súčasťou štandardnej výbavy, sú k dispozícii v dvoch verziách. Top LED zadné svetlá majú navyše animovanú funkciu Coming/Leaving Home a animované ukazovatele smeru, ktoré spolu s horným segmentom zadných svetiel v tvare písmena C zasahujú do piatych dverí.

 

 

 

Interiér: Vylepšená výbava infotainmentu, rôzne varianty dizajnu interiéru a udržateľné materiály

 

› Nová ponuka deviatich variantov dizajnu interiéru

› Štandardná výbava zahŕňa 10″ virtuálny kokpit mini a dvojzónovú automatickú klimatizáciu Climatronic

› Popri recyklovaných látkach ponúka model Octavia aj ekologicky spracovanú kožu a USB-C konektory s výkonom 45 wattov

 

Modernizovaná Octavia ponúka deväť variantov interiéru, ktoré sa vyznačujú vyšším podielom využitia udržateľných materiálov. Prvýkrát je Octavia k dispozícii s 13″ centrálnym displejom infotainmentu. USB-C konektory majú nový výkon 45 wattov a ponúka tak trikrát väčší nabíjací výkon ako predtým. Vylepšený bezkľúčový systém KESSY umožňuje ešte pohodlnejšie odomykanie a zamykanie vozidla. Do hlasovej asistentky Laury bude neskôr štandardne integrovaný chatbot ChatGPT založený na umelej inteligencii.

 

 

 

 

Karsten Schnake, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť Nákupu, hovorí: „S modernizovaným modelom Octavia pokračujeme v úsilí o ešte väčšiu udržateľnosť nášho najpredávanejšieho vozidla. To sa odráža v použití recyklovaných látok a ekologicky spracovanej kože, ktoré budú teraz prvýkrát k dispozícii v našom najobľúbenejšom modeli. Naše tradičné Simply Clever prvky, škrabka na ľad a dáždnik, sú po novom vyrobené z recyklovaných materiálov.“

Integrácia ChatGPT, nové displeje a bohatšia výbava

 

Modernizovaná Octavia má ešte bohatšiu štandardnú výbavu, vrátane voľne stojaceho centrálneho 10″ infotainmentu a 10″ virtuálneho kokpitu mini. Prvýkrát v tomto modelovom rade je na želanie k dispozícii aj infotainment s 13″ displejom. Do hlasovej asistentky Laury bude štandardne integrovaný chatbot ChatGPT založený na umelej inteligencii. Integrácia ChatGPT do hlasovej asistentky Laury prináša rad nových možností, ktoré ďaleko presahujú doterajšiu úroveň hlasových povelov.

 

 

Dvojzónová automatická klimatizácia Climatronic je teraz súčasťou štandardnej výbavy všetkých modelov. Od výbavového stupňa Selection je v interiéri k dispozícii 15-wattové bezdrôtové rýchlonabíjanie chytrých telefónov s aktívnym chladením. USB-C konektory majú teraz výkon 45 wattov a ponúkajú tak trikrát vyšší nabíjací výkon ako predtým. Prvýkrát sa vo vozidle Octavia objavuje nová funkcia bezkľúčového systému KESSY, ktorá automaticky odomkne alebo zamkne vozidlo, akonáhle vodič s kľúčom v ruke vstúpi alebo opustí priestor do vzdialenosti 1,5 metra od vozidla.

 

 

 

Nové čalúnenie a dekoračné lišty

Interiér modernizovaného modelu Škoda Octavia je vybavený novým čalúnením, dekoračnými lištami a výplňami dverí. Ponuková štruktúra zahŕňa výbavové stupne Essence, Selection, Top Selection, Sportline a RS a deväť variantov interiéru. V niektorých z nich sú použité udržateľné materiály. Príkladom sú recyklované látky v interiéroch Lodge a Sportline alebo udržateľne spracovaná koža v interiéri Suite. Perforovaná koža interiéru Suite je k dispozícii v čiernej alebo hnedej farbe, čo je pre model Octavia vôbec prvýkrát. Na jej výrobu sa používajú udržateľné materiály, vrátane šupiek z kávových zŕn, ktoré nahrádzajú tradičné chemikálie. Top ergonomické predné sedadlá tohto interiéru majú navyše certifikáciu AGR (Kampaň pre zdravý chrbát) a disponujú ventilačnou a masážnou funkciou. Ďalšou premiérou pre model Octavia sú ozdobné lišty v jedinečnom odtieni Dark Chrome, ktoré sa nachádzajú v interiéri a na volante. Volant je ozdobený novým logom značky Škoda.

 

Prehľad interiérov

 

Výbavový stupeňNázov interiéruPoťah sedadiel
EssenceStudioČierna látka
SelectionLoftČierna látka
Top Selection

 

LodgeRecyklovaná látka/umelá koža
LoungeČerná Suedia/umelá koža
SuiteTop ergonomické sedadlá s certifikáciou AGR

Čierna perforovaná koža/umelá koža

Suite CognacTop ergonomické sedadlá s certifikáciou AGR

Hnedá perforovaná koža/umelá koža

SportlineSportlineŠportové sedadlá, recyklovaná sivá látka/umelá koža
RSRSČierna látka
RS SuiteUmelá koža/čierna Suedia

 

Nové Simply Clever prvky pre modernizovanú Škoda Octavia

Modernizovaná Octavia prináša aj nové Simply Clever prvky. Na požiadanie je Octavia Combi vybavená automatickým odistením roletového krytu, čo výrazne uľahčuje prístup do batožinového priestoru. Novinkou je aj špeciálna odkladacia schránka umiestnená na stredovom tuneli, kde cestujúci na zadných sedadlách môžu pohodlne uložiť svoje veci, ako sú taška, kelímok alebo fľaša. Multifunkčné vrecko v batožinovom priestore je vybavené dvomi variabilnými háčikmi. Držiak tabletu, umiestnený na zadnej strane predných sedadiel, je teraz dostupný aj pre športové sedadlá. Škrabka na ľad vo veku palivovej nádrže a dáždnik v odkladacej priehradke predných dverí sú vyrobené z udržateľných materiálov.

 

 

 

Pohonné jednotky: Dostupné verzie benzínových TSI motorov, naftových TDI aj mild-hybridných

 

› Dve verzie benzínového motora 1,5 TSI s možnosťou mild-hybridnej technológie a automatickou prevodovkou DSG

› Vyšší výkon dvoch motorov 2,0 TSI

› Škála výkonu od 85 kW (115 k) do 195 kW (265 k), jedna verzia s pohonom všetkých kolies

 

Na trhu sú k dispozícii pokročilé štvorvalcové motory pre modernizovanú Škoda Octavia, zahŕňajúce štyri benzínové a dva naftové motory s výkonmi od 85 kW (115 k) až po 195 kW (265 k) v prípade modelu Octavia RS. Motor 2,0 TSI s výkonom 150 kW (204 k) bude uvedený na trh neskôr a bude štandardne vybavený pohonom všetkých kolies.

 

 

 

Mild-hybridná technológia pre zvýšenú účinnosť

 

Ponuka pohonných jednotiek začína benzínovým motorom 1,5 TSI s výkonom 85 kW (115 k) a naftovým motorom 2,0 TDI s výkonom 85 kW (115 k). Oba tieto motory sú spojené s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. Základný benzínový motor, rovnako ako verzia 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k), je dostupný aj s mild-hybridnou technológiou v kombinácii s automatickou prevodovkou DSG. Táto technológia využíva 48V lítium-iónovú batériu a štartér-generátor na ukladanie energie získanej pri rekuperácii, čo môže prispieť k zvýšeniu efektívnosti spaľovacieho motoru. Oba motory 1,5 TSI sú vybavené systémom automatického odpájania valcov ACT+, ktorý znižuje spotrebu paliva pri nízkej záťaži.

 

Zvýšený výkon pre motory 2,0 TSI

Motory 2,0 TSI sú vybavené tlakom vstrekovania paliva 350 barov a premenným zdvihom ventilov, čo prispieva k ich vylepšenému výkonu. Variant s výkonom 150 kW (204 k) je výkonnejší o 10 kW (14 k) ako jeho predchodca, a to vďaka zvýšenému kompresnému pomeru. Vrcholný benzínový motor Octavia RS má nový výkon 195 kW (265 k), čo je o 15 kW (20 k) viac ako predtým.

 

 

 

Inovatívne naftové motory TDI s technológiou Twin Dosing

 

Motory 2,0 TDI sú vybavené technológiou Twin Dosing, ktorá účinne upravuje výfukové plyny a znižuje emisie oxidov dusíka (NOx). Kľukový hriadeľ s oceľovými piestami minimalizuje tepelné straty a zrýchľuje spaľovanie. S vstrekovacím tlakom 2 200 barov a turbodúchadlom s variabilnou geometriou lopatiek poskytujú tieto motory optimálny plniaci tlak v celom rozsahu otáčok, čo zabezpečuje plynulú charakteristiku výkonu. Proces Twin Dosing zahrňuje vstrekovanie AdBlue pred dvoma SCR katalyzátormi, čím efektívne čistí výfukové plyny a znižuje emisie NOx. Táto technológia je umiestnená blízko motora, čo zlepšuje jej účinnosť a environmentálnu výkonnosť.

 

 

 

 

Prehľad motorov

 

Benzínové motory
VýkonKrútiaci moment [Nm]PohonPrevodovka
1,5 TSI/85 kW (115 k)220Pohon predných kolies6-stupňová manuálna
1,5 TSI/85 kW (115 k) mHEV220Pohon predných kolies7-stupňová automatická
1,5 TSI/110 kW (150 k)250Pohon predných kolies6-stupňová manuálna
1,5 TSI/110 kW (150 k) mHEV250Pohon predných kolies7-stupňová automatická
2,0 TSI/150 kW (204 k) (2025)320Pohon predných kolies7-stupňová automatická
2,0 TSI/195 kW (265 k)370Pohon predných kolies7-stupňová automatická
Naftové motory
VýkonKrútiaci  moment [Nm]PohonPrevodovka
2,0 TDI/85 kW (115 k)300Pohon predných kolies6-stupňová manuálna
2,0 TDI/110 kW (150 k)360Pohon predných kolies7-stupňová automatická 

 

Bezpečnosť: Nové bezpečnostné a asistenčné technológie pre ešte efektívnejšiu ochranu

 

  • Aktualizované rozpoznanie únavy a pozornosti vodiča monitoruje správanie s vysokou spoľahlivosťou
  • Automatické parkovanie a parkovanie na diaľku pridáva pohodlie
  • Rozšírený airbagový systém s až desiatimi airbagmi poskytuje vyššiu bezpečnosť posádky

 

Škoda Auto vo svojej modernizovanej verzii modelu Octavia zdokonalila aktívne a pasívne bezpečnostné prvky. Nové rozpoznanie únavy a pozornosti vodiča využíva pokročilý algoritmus pre presnejšie monitorovanie jeho správania. Modernizovaná Octavia je vybavená až desiatimi airbagmi, zabezpečujúcimi ešte väčšiu ochranu posádky. Okrem toho ponúka aj ďalšie asistenčné technológie, ktoré zvyšujú pohodlie a bezpečnosť jazdy.

 

 

Inovatívne monitorovanie správania vodiča

 

V modernizovanej Octavii je predchádzajúci systém rozpoznania únavy vodiča rozšírený o nové funkcie, ako napríklad monitorovanie pozornosti vodiča. Tento systém, ktorý je už dostupný v nových modeloch Superb a Kodiaq, sleduje správanie vodiča a poskytuje dôkladné hodnotenie jeho potenciálnej únavy. Nový algoritmus využíva informácie z rôznych systémov vozidla, vrátane udržiavania jazdného pruhu, čo umožňuje spoľahlivejšie rozpoznávanie krátkodobej aj dlhodobej nepozornosti. Systém neustále monitoruje vodičove správanie a vyhodnocuje jeho schopnosť pokračovať v jazde. V prípade zistenia príznakov únavy aktivuje akustické a vizuálne varovanie v troch stupňoch: odporúčavajúcom, výstražnom a stupňujúcom.

 

Pohodlné a bezpečné parkovanie

 

Nová verzia automatického parkovania, dostupná iba s automatickou prevodovkou, umožňuje vozidlu Octavia samostatne zaparkovať do priečnych aj pozdĺžnych parkovacích miest a tiež sa z nich vymaniť. Okrem riadenia má teraz systém pod kontrolou aj brzdenie, rýchlosť a smer jazdy. V prípade zistenia prekážky vozidlo automaticky zastaví. Funkcia uloženého parkovacieho manévru, známa z vyšších tried vozidiel či modelu Škoda Enyaq, je tiež súčasťou výbavy. Parkovanie na diaľku, dostupné len s automatickou prevodovkou, umožňuje ovládať vozidlo pomocou aplikácie MyŠkoda z diaľky, pričom komunikácia prebieha cez Bluetooth do vzdialenosti štyroch metrov. Vodič môže z aplikácie vybrať typ parkovacieho manévru a smer výjazdu z parkovacieho miesta, pričom maximálna rýchlosť počas manévru je 9,5 km/h.

 

 

Vysoká úroveň pasívnej bezpečnosti

Škoda Octavia patrí medzi najbezpečnejšie vozidlá v triede. V roku 2022 opäť získala päťhviezdičkové hodnotenie v teste bezpečnosti vozidiel organizácie Euro NCAP, aj v nových, prísnejších testovacích podmienkach. Od leta 2022 je vybavená až desiatimi airbagmi, vrátane centrálneho stredového airbagu medzi vodičom a spolujazdcom a kolenného airbagu vodiča. Samozrejmosťou sú aj airbagy pre vodiča, spolujazdca a bočné a hlavové airbagy vpredu, ktoré je možné doplniť o zadné bočné airbagy.

 

Videopredstavenie novej Škoda Octavia si môžete pozrieť tu.

 

Galériu si pozrite tu: