V parížskej galérii Centre Pompidou sa prvýkrát verejnosti predstavilo už dvadsiate vozidlo z kolekcie BMW Art Car. Tento projekt, ktorý navrhla uznávaná umelkyňa z New Yorku, Julie Mehretu, premenil pretekárske auto BMW M Hybrid V8 na performatívne umelecké dielo. Projekt nadväzuje na dlhoročnú tradíciu spájania vozidiel BMW Art Cars s pretekmi. Len niekoľko týždňov po tejto svetovej premiére v Paríži sa najnovší prírastok do slávnej kolekcie BMW Art Car zúčastní pretekov 24 hodín Le Mans.

 

bmw art car 20 Julie Mehretu

 

„Projekt BMW Art Car je o inovaciách, predstavivosti a prekračovaní hraníc možného. Nemyslím si, že toto vozidlo by malo byť iba vystavené. Vnímam ho ako niečo, čo bude súťažiť v Le Mans. Je to performatívna maľba. Moje dielo a BMW Art Car vznikli v úzkej spolupráci s športovými a technickými tímami,“ vysvetľuje Julie Mehretu. „BMW Art Car bude skutočne dokončené až po skončení pretekov.“

 

Partnerstvo medzi značkou BMW a Julie Mehretu zahŕňa aj záväzok k vytvoreniu série Panafrických translokálnych mediálnych workshopov pre filmárov. Tieto workshopy, plánované na roky 2025 a 2026, navštívia rôzne africké mestá a vyvrcholia veľkou výstavou v Zeitz Museum of Contemporary Art Africa v Kapskom Meste.

 

„Vozidlá BMW Art Car tvoria základnú súčasť našich globálnych aktivít v kultúre. Už takmer 50 rokov spolupracujeme s umelcami, ktorých rovnako fascinuje mobilita a dizajn, ako aj technológie a motoršport. Vízia pretekárskeho vozidla od Julie Mehretu predstavuje mimoriadne silný príspevok do našej kolekcie BMW Art Cars,“ povedal Oliver Zipse, predseda predstavenstva spoločnosti BMW AG. „Julie Mehretu vytvorila viac než len úžasné vozidlo Art Car. Jej nápady nám poskytli impulz na rozšírenie našich kultúrnych aktivít spojených s Art Car na podporu kreativity mladých umelcov v Afrike.“

 

bmw art car 20 2 BMW Art Car od Julie Mehretu debutuje v Centre Pompidou

 

Vznik performatívnej maľby BMW Art Car

 

Julie Mehretu vždy kládla dôraz na priestor, pohyb a energiu vo svojej tvorbe. Pri návrhu dvadsiateho vozidla BMW Art Car po prvýkrát transformovala dvojrozmerný obraz do trojrozmerného objektu, čím do formy vniesla dynamiku. Ako základ pre svoj dizajn použila farebný a tvarový slovník zo svojej monumentálnej maľby Everywhen (Kedykoľvek) (2021 – 2023). Toto dielo je momentálne súčasťou veľkej retrospektívy v Palazzo Grassi v Benátkach a neskôr sa stane trvalou súčasťou zbierky Múzea moderného umenia (MoMA) v New Yorku, kam bolo darované.

 

Abstraktný vizuálny dizajn vznikol kombináciou digitálne upravených fotografií, ktoré sú prekryté viacerými vrstvami bodkovaných mriežok, neónových závojov a čiernych znakov charakteristických pre tvorbu Julie Mehretu. „V štúdiu, kde som mala model BMW M Hybrid V8, som sedela pred obrazom a premýšľala, čo by sa stalo, keby vozidlo prešlo obrazom a prepojili sa,“ vysvetľuje Julie Mehretu. „Cieľom bolo prepojenie vozidla a obrazu. Videla som, ako sa obraz včleňuje do vozidla. Dokonca aj mriežka chladiča vozidla sa stala súčasťou obrazu.“

 

Vozidlá BMW Art Car s históriou v Le Mans sa stretnú na Concorso d’Eleganza

 

Prepojenie obrazu a vozidla bolo možné vďaka 3D mappingu, ktorý umožnil preniesť motív na tvary vozidla. Špeciálna fólia umožňuje plne polepenému vozidlu BMW M Hybrid V8 súťažiť na pretekoch 24 hodín Le Mans. Tím BMW Motorsport, pozostávajúci z pilotov Sheldona van der Linde (RSA), Robina Frijnsa (NED) a René Rasta (GER), sa 15. júna postaví na štart Circuit de la Sarthe s dvadsiatym vozidlom BMW Art Car, ktoré nesie štartovacie číslo 20. Julie Mehretu, podobne ako jazdci, netrpezlivo očakáva preteky: „Bola som svedkom pretekov BMW M Hybrid V8 v Daytone a bol to ohromujúci zážitok. Dizajnéri, inžinieri, aerodynamickí špecialisti a mnoho ďalších kreatívnych ľudí sa snažili posunúť vozidlo na jeho hranice. Keď teraz vyjde na pretekársku dráhu, splní sa mnoho snov.“

 

bmw art car 20 Julie Mehretu

 

Pred pretekmi: BMW Art Car Julie Mehretu na Concorso d’Eleganza

 

Pred pretekmi v Le Mans sa BMW Art Car od Julie Mehretu predstaví na Concorso d’Eleganza vo Villa d’Este pri jazere Como. Táto výstava historických vozidiel, organizovaná spoločnosťou BMW Group a Grand Hotel Villa d’Este, ponúkne možnosť obdivovať 20. vozidlo z kolekcie BMW Art Car, ktoré predstaví samotná Julie Mehretu. Na pôde vily Erba budú vystavené aj vozidlá z BMW Art Cars Collection, ktoré vytvorili významní umelci ako Alexander Calder (1975), Frank Stella (1976), Roy Lichtenstein (1977), Andy Warhol (1979), Jenny Holzer (1999) a Jeff Koons (2010). Všetky tieto vozidlá súťažne jazdili v Le Mans. Julie Mehretu bude 26. mája 2024 diskutovať o vzniku 20. vozidla BMW Art Car s Adrianom van Hooydonkom, riaditeľom BMW Group Design.

 

Inšpirácia pre mladých umelcov: Panafrické translokálne mediálne workshopy

 

Spolupráca medzi BMW a Julie Mehretu prekračuje rámec automobilového sveta. Po pretekoch 24 hodín Le Mans bude nasledovať projekt pre začínajúcich umelcov na africkom kontinente s názvom The PanAfrican Translocal Media Workshops. Tento projekt sa zameriava na podporu kreatívneho potenciálu v Afrike, kde spoločnosť BMW Group už viac ako 50 rokov prispieva k sociálnej zodpovednosti prostredníctvom vzdelávacích projektov.

 

Julie Mehretu spolu s Mehret Mandefro, na Emmy nominovanou producentkou, spisovateľkou a spoluzakladateľkou inštitútu Realness Institute, ktorý posilňuje mediálny ekosystém v Afrike, zorganizujú v roku 2025 workshopy v rôznych afrických mestách a regiónoch. Tento projekt poskytne umelcom a filmárom priestor na spoluprácu a výmenu nápadov, čím podporí rozvoj nových ciest k spravodlivej občianskej budúcnosti v ich komunitách.

 

bmw art car 20 Julie Mehretu

PanAfrican Translocal Workshops: Mestá a výsledky

 

Séria PanAfrican Translocal Workshops navštívi mestá ako Dakar (Senegal), Marrákeš (Maroko), Kigali (Rwanda), Lagos (Nigéria) a Kapské Mesto (Južná Afrika). Výsledky týchto workshopov budú v prvej polovici roku 2026 predstavené spolu s 20. vozidlom BMW Art Car v múzeu súčasného afrického umenia Zeitz Museum of Contemporary Art Africa v Kapskom Meste.

 

Spoločnosť BMW Group pokračuje v podpore filmových a kreatívnych talentov

 

BMW Group neustále podporuje filmové a kreatívne talenty už desaťročia. Od série krátkych filmov The Hire a partnerstva s Medzinárodným filmovým festivalom v Cannes, až po akvizíciu diel študentov z umeleckých akadémií v blízkosti svojich závodov po celom svete, BMW vždy stálo pri kreatívnych talentoch.

 

Umelkyňa Julie Mehretu

 

Julie Mehretu je medzinárodne uznávaná americká maliarka. Narodila sa v roku 1970 v Addis Abebe, hlavnom meste Etiópie, a v siedmich rokoch sa s rodinou presťahovala do USA. Žije a tvorí v New Yorku a Berlíne.

 

Mehretuovej tvorba v maľbe, kresbe a grafike oslovuje divákov dynamickým vizuálnym vyjadrením súčasných skúseností, sociálneho správania a psychogeografie priestoru. Vo svojich dielach skúma palimpsesty histórie od geologického času až po súčasnú fenomenológiu spoločnosti.

 

bmw art car 20 4 BMW Art Car od Julie Mehretu debutuje v Centre Pompidou

 

Získala bakalársky titul na Kalamazoo College v Michigane, študovala na Cheikh Anta Diop University v Dakare v Senegale a magisterský titul s vyznamenaním vo výtvarnom umení získala v roku 1997 na Rhode Island School of Design. Mehretu bola ocenená mnohými prestížnymi oceneniami vrátane MacArthur Award (2005), Berlin Prize: Guna S. Mundheim Fellowship na Americkej akadémii v Berlíne (2007) a Ministerstvo zahraničných vecí USA jej udelilo Medal of Arts (2015). Retrospektíva jej práce v polovici kariéry sa konala v rokoch 2019 až 2023 v LACMA (Los Angeles), High Museum (Atlanta), Whitney Museum of American Art (New York) a The Walker Museum of Art (Minneapolis). Jej najväčšia európska sólo výstava s názvom Ensemble bola otvorená 17. marca 2024 v Palazzo Grassi v Benátkach.

 

Mehretu je členkou Americkej akadémie umenia a literatúry, Americkej akadémie umení a vied a Národnej akadémie dizajnu. Globálne ju zastupuje Marian Goodman Gallery a vystavuje tiež s White Cube v Londýne a Carlier Gebauer v Berlíne.

 

Vyjadrenie poroty k 20. vozidlu BMW Art Car

 

V roku 2018 bola Julie Mehretu jednomyseľne vybraná porotou zloženou z významných osobností medzinárodného umeleckého sveta, aby vytvorila 20. vozidlo BMW Art Car. Medzi členmi poroty boli uznávaní kurátori a riaditelia múzeí z rôznych krajín, vrátane Koyo Kouoh, výkonná riaditeľka a hlavná kurátorka Zeitz MOCAA v Kapskom Meste; Hans-Ulrich Obrist, umelecký riaditeľ Serpentine Galleries v Londýne; a Cecilia Alemani, riaditeľka Donald R. Mullen, Jr. a hlavná kurátorka High Line Art v New Yorku.

 

Pri príležitosti svetovej premiéry vozidla BMW Art Car od Julie Mehretu v Paríži zverejnili členovia poroty toto vyjadrenie: „Sme nadšení z Juliinho BMW Art Car! Okwui Enwezor počas zasadnutia poroty označil jej dielo ako zhmotnenú dynamiku, čo je presné vyjadrenie pre pretekárske vozidlo BMW M Hybrid V8. Jej prvé trojrozmerné dielo spája jej estetiku a formálny jazyk s konceptom poruchy a rozmazania a mení rýchlosť na vnútorný zážitok. Tento energický priestor je rovnako divoký a konkurencieschopný v pretekoch, ako aj ambiciózny ako kreatívne ihrisko fantázie. Julie Mehretu nielenže vzdáva poctu vozidlám Art Car od umelcov ako Jenny Holzer a Frank Stella, ale tiež vytvára vizuálne prepojenie od Mad Maxa po grafity a pouličné umenie, čím prispieva k jedinečnosti série BMW Art Cars.“

 

BMW M Hybrid V8

 

Plátnom pre 20. vozidlo BMW Art Car sa stal model BMW M Hybrid V8. Toto nové pretekárske auto od BMW M GmbH využíva hybridný pohon s výkonom približne 470 kW (640 k), ktorý kombinuje 4,0-litrový motor V8 s elektromotorom (maximálna rýchlosť: až 345 km/h, v závislosti od konfigurácie pretekárskeho okruhu).

 

V tomto roku sa BMW M Hybrid V8 zúčastní na oficiálnych pretekoch vytrvalostných majstrovstiev sveta FIA World Endurance Championship, kde bude čeliť silnej konkurencii v kategórii Hypercars. Vozidlo sa tiež postaví na štart pretekov 24 hodín Le Mans. Ide o prvý prototyp od BMW M Motorsport od čias vozidla BMW V12 LMR, ktoré triumfovalo na klasických pretekoch v roku 1999.

 

Kolekcia BMW Art Car

 

BMW Art Car Collection, ktorú od roku 1975 tvoria svetoznámi umelci, vznikla vďaka francúzskemu pretekárovi a milovníkovi umenia Hervému Poulainovi. V spolupráci s vtedajším šéfom BMW Motorsport Jochenom Neerpaschom požiadal svojho priateľa, výtvarníka Alexandra Caldera, aby vytvoril dizajn pre pretekárske auto. Výsledkom bolo ikonické BMW 3.0 CSL, ktoré debutovalo na pretekoch 24 hodín Le Mans v roku 1975 a okamžite si získalo srdcia divákov.

 

Po tomto úspechu sa zrodila kolekcia BMW Art Car. V nasledujúcich rokoch do nej prispeli svojimi dielami významní umelci ako Frank Stella, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Robert Rauschenberg, Esther Mahlangu, David Hockney, Jenny Holzer, Ólafur Elíasson a Jeff Koons. Každý z nich vniesol do kolekcie svoj jedinečný štýl. V rokoch 2016 a 2017 predstavili čínska multimediálna umelkyňa Cao Fei a americký konceptuálny umelec John Baldessari svoje BMW Art Car modely založené na BMW M6 GT3 a GTLM.

 

BMW Art Cars nie sú vystavované len v domovskom BMW Museum v Mníchove. Tieto umelecké skvosty sú súčasťou medzinárodných výstav a často cestujú na turné po celom svete, aby priniesli umeleckú a automobilovú inšpiráciu do rôznych kútov sveta.

 

Andy Warholov Art Car malo výnimočnú česť byť prvým vystaveným Art Car na Slovensku. Pred dvoma rokmi debutovalo v galérii Danubiana, kde získalo množstvo odborných ocenení a uznanie verejnosti.