Nový plne automatizovaný systém ovládania spojky s manuálnym alebo automatickým radením rýchlostných stupňov prináša zvýšený komfort a jednoduchosť jazdy.

BMW Motorrad prichádza s inovatívnym riešením, ktoré zjednodušuje a zlepšuje jazdný zážitok – automatizovaným asistentom radenia (ASA). Tento systém, v súlade s heslom „Simplify your ride“ (Zjednodušte si jazdu), automatizuje ovládanie spojky a radenia prevodových stupňov bez straty dynamiky, ktorá je pre motorkárov emocionálne dôležitá.

 

bmw motorrad Automated Shift Assistant

 

 

ASA je navrhnutý s prepracovaným funkčným dizajnom, v ktorom dva elektromechanické ovládače zabezpečujú automatizáciu spojky a radenia prevodových stupňov šesťstupňovej prevodovky. To je hlavná odlišnosť oproti bežnému asistentu radenia. Manuálne ovládanie spojky už nevyžaduje ručnú ovládaciu páku, čo zjednodušuje štartovanie, zastavovanie a manévrovanie.

 

Vďaka ASA je jazda príjemnejšia, keďže systém zabezpečuje rýchle a presné radenie prevodových stupňov prispôsobené otáčkam a zaťaženiu motora. Znižuje sa tým záťaž na jazdca, čo robí jazdu ešte komfortnejšou. ASA tiež zabezpečuje priamejšie spojenie s výkonným boxer motorom, čím sa uľahčuje ovládanie motocykla pomocou plynovej rukoväte a radiacej páky.

 

V manuálnom režime (M) môže jazdec meniť prevodové stupne nožným ovládaním, čím si sám určí moment preradenia. V automatickom režime (D) systém ASA volí okamihy preradenia na základe údajov riadiacej jednotky motora. V oboch režimoch (M aj D) poskytuje ASA dokonale vykonané zmeny prevodových stupňov s plynulým prerušením trakcie, čo vedie k efektívnemu zrýchleniu a zvýšenej jazdnej stabilite.

 

Pri radení vyšších prevodových stupňov eliminuje ASA trhnutia, ktoré sú typické pre manuálnu prevodovku, a znižuje riziko kontaktu prilieb medzi jazdcom a spolujazdcom.

 

bmw motorrad automat 2 BMW Motorrad uvádzá automatizovaný asistent radenia rýchlostných stupňov Automated Shift Assistant (ASA)

Radenie nižších prevodových stupňov s dôrazom na plynulosť

 

Automatizovaný asistent radenia BMW Motorrad je navrhnutý tak, aby pri radení nižších prevodových stupňov minimalizoval rušivé vplyvy na podvozok. Tento systém prispôsobuje svoje charakteristiky rôznym jazdným režimom, čím zaisťuje dokonalé reakcie v každej jazdnej situácii. V kombinácii s aktívnym tempomatom alebo varovaním pred kolíziou umožňuje sieťové prepojenie funkcií priblížiť budúcnosť motocyklov už dnes.

 

Automatizovaná spojka a radenie prevodových stupňov pre nový zážitok z jazdy

 

V náročných jazdných situáciách, najmä pri cestovaní s batožinou a spolujazdcom, vyžaduje použitie spojky a plynu vysokú koncentráciu. Automatizovaný asistent radenia umožňuje jazdcovi lepšie kontrolovať motocykel a ponúka väčšiu slobodu v každej situácii. Vďaka nemu je jazda uvoľnenejšia a príjemnejšia.

 

Výkonný boxer motor podporuje jednoduché rozjazdy v stúpaniach pomocou automatizovaného ovládania spojky, čo zlepšuje ovládanie motocykla v teréne alebo na náročných povrchoch. Automatický režim D prináša nový význam radosti z jazdy, kde optimálne zvolené zmeny prevodových stupňov zaisťujú harmonický a hladký zážitok.

 

Elektromechanická spojka a sofistikované elektronické ovládanie

 

Automated Shift Assistant je technickým vývojom systému BMW Motorrad Shift Assistant Pro. Používa dva elektronicky riadené elektromechanické ovládače, ktoré zabezpečujú ľahké štartovanie a automatizované radenie prevodových stupňov. Požiadavky na preradenie sú prenášané do riadiacej jednotky prostredníctvom snímača radiacej páky, pričom ďalšie snímače monitorujú otáčky vstupného hriadeľa prevodovky a polohu spojky. Tieto dáta sú spracovávané v TCU (riadiaca jednotka prevodovky), ktorá je úzko prepojená s riadiacou jednotkou motora, čo umožňuje presné modelovanie a riadenie spojky a radenia.

 

Spojka a manuálne radenie

 

Spojka je ovládaná elektromechanickým ovládačom v kombinácii s hydraulickým systémom, ktorý poskytuje priame hydraulické spojenie medzi hlavným a pomocným valcom spojky. Akčný člen reguluje potrebný preklz spojky, ovláda spojku počas radenia a vypína ju pri zastavení.

 

V manuálnom režime radenia “M” môže jazdec bežne pohybovať radiacou pákou v požadovanom smere. Ak sú otáčky motora na požadovanom cieľovom prevodovom stupni v rámci maximálneho alebo minimálneho rozsahu, radenie sa vykoná priamo. Ak otáčky motora klesnú pod minimálnu rýchlosť pre daný prevodový stupeň, podradenie sa vykoná automaticky aj v manuálnom režime, čím sa zabráni zhasnutiu motora.

 

bmw motorrad automat 3 BMW Motorrad uvádzá automatizovaný asistent radenia rýchlostných stupňov Automated Shift Assistant (ASA)

 

Automatický režim radenia

 

V režime radenia “D” sa prevody menia automaticky v závislosti od jazdného režimu, otáčok motora, polohy škrtiacej klapky a parametrov uhla náklonu. Prevody sa radia podľa aktuálnej jazdnej situácie a dynamických požiadaviek, čo zaisťuje optimálne prispôsobenie radenia pre maximálnu efektivitu a pohodlie.

 

Výhody automatizovaného asistenta radenia (ASA)

 

  1. Úplne eliminuje potrebu manuálneho ovládania spojky jazdcom.
  2. Dynamické a pohodlné radenie prevodových stupňov pre väčšiu radosť z jazdy.
  3. Možnosť voľby medzi manuálnym a automatickým radením prevodových stupňov.
  4. Automatické prispôsobenie radenia prevodových stupňov dynamickým preferenciám jazdca v automatizovanom režime “D”.
  5. Eliminuje možnosť zhasnutia motora v dôsledku nepriaznivého radenia prevodových stupňov.