Pred začiatkom sériovej výroby nový model BMW X3 prechádza záverečným nastavovaním všetkých podvozkových a asistenčných systémov vodiča v testovacom centre spoločnosti BMW Group v Miramas na juhu Francúzska. Štvrtá generácia tohto vozidla z prémiového segmentu stredne veľkých Sports Activity Vehicle (SAV) sa čoskoro predstaví s vysoko účinnými spaľovacími motormi a pokročilými plug-in hybridnými pohonmi. Intenzívny program doladenia zabezpečuje, že všetky varianty nového BMW X3 poskytnú vynikajúcu ovládateľnosť v akýchkoľvek podmienkach, nezávisle od typu pohonu a hmotnosti vozidla. K príjemnému užívateľskému zážitku prispievajú aj dokonale zladené autonómne jazdné a parkovacie systémy.

 

nove bmw x3 1 Nové BMW X3: posledné dynamické jazdné testy pred sériovou výrobou

 

Nové BMW X3 absolvovalo rozsiahle testy na snehu, ľade, v extrémnych horúcich podmienkach a v teréne, aby sa preukázala jeho vhodnosť pre každodenné použitie a cestovanie. Testy a úpravy prebiehali v mestskom prostredí, na kľukatých vidieckych cestách, na diaľniciach a na vybraných pretekárskych okruhoch.

 

Perfektne doladené systémy pre typický zážitok z jazdy v BMW

 

Vývojári využívajú všestranné testovacie zariadenia v Miramas na doladenie jazdného zážitku v novom BMW X3. Okrem asfaltového oválu a diaľničného okruhu sú tu k dispozícii aj slalomové, serpentínové a kruhové trate, ako aj terénne a kontrolné trate s rozličnými povrchmi, ktoré umožňujú detailne analyzovať a optimalizovať pozdĺžne a priečne zrýchlenie, odpruženie a tlmenie, presnosť riadenia a brzdenie nového modelu.

 

nove bmw x3 2 Nové BMW X3: posledné dynamické jazdné testy pred sériovou výrobou

 

Dynamika a efektivita nového modelu BMW X3 sú zdokonalené vďaka inteligentnej ľahkej konštrukcii a optimalizovaným aerodynamickým vlastnostiam. S koeficientom odporu vzduchu (Cd) na úrovni 0,27 stanovuje nový model vo svojej kategórii nové štandardy.

 

Oproti predchádzajúcej generácii nový BMW X3 ponúka širší rozchod kolies a nižší zdvih zadnej nápravy. Vylepšenia týkajúce sa tuhosti karosérie a uloženia podvozku, spolu s presnejším natočením predných kolies, ktoré sa zvýšilo o 19 percent, zabezpečujú výrazne lepšiu smerovú stabilitu. Priamejšie riadenie zvyšuje pohodlie pri riadení a vylepšené stabilizátory zlepšujú ovládateľnosť v zákrutách, pričom neobetujú jazdný komfort.

 

Medzi voliteľnú výbavu nového BMW X3 patrí napríklad adaptívny podvozok s elektronicky ovládanými tlmičmi, ktorého vlastnosti sú dokonale doladené počas testov dynamiky jazdy v Miramas. Tento podvozok ponúka dve nastavenia, ktoré si môžu vodiči vybrať prostredníctvom režimov My Modes. Ďalej je nová verzia SAV štandardne vybavená najnovšou verziou systému BMW Lateral Dynamics Management, ktorý zaisťuje presnú kontrolu krútiacich momentov, riadenie obmedzenia preklzu kolies a rozdelenie krútiaceho momentu pri zatáčaní cez Performance Control. Toto všetko zaručuje, že vozidlo sa dokonale prispôsobí aktuálnym jazdným podmienkam.

 

 

nove bmw x3 3 Nové BMW X3: posledné dynamické jazdné testy pred sériovou výrobou

 

Vďaka hlbokým odborným znalostiam v oblasti vývoja, ktoré má automobilka BMW, sa podarilo dokonale doladiť všetky komponenty a systémy týkajúce sa pohonu a podvozku. Tento proces vytvoril charakteristickú kombináciu presnosti, suverenity a všestrannosti, ktorá je typická pre jazdný zážitok v SAV modeloch od BMW.

 

Autonómna jazda, ktorá je optimalizovaná štandardom integrácie typickým pre BMW

 

Nový model BMW X3 je vybavený najnovším systémom BMW iDrive, ktorý je postavený na operačnom systéme BMW Operating System 9. Tento systém zahŕňa ovládač BMW iDrive a ponúka výrazne rozšírený výber systémov pre autonómnu jazdu a parkovanie oproti predchádzajúcim modelom. Štandardná výbava vozidla prekračuje požiadavky nárazových testov Euro NCAP a jeho vysoko citlivé brzdné a riadiace zásahy asistenčných systémov predstavujú významnú konkurenčnú výhodu vo vývoji jazdnej dynamiky BMW. Tieto systémy zabezpečujú plynulú interakciu medzi vodičom a vozidlom v akejkoľvek situácii.

 

nove bmw x3 4 Nové BMW X3: posledné dynamické jazdné testy pred sériovou výrobou

 

Vysoká funkčnosť všetkých asistenčných systémov využíva najmodernejšie technológie v oblasti senzorov, softvéru, procesorov a sieťových technológií. Medzi kľúčové prvky nového BMW X3 patrí asistent pre aktívnu zmenu jazdných pruhov a asistent parkovania a manévrovania, ktorý umožňuje vodičovi ovládať parkovacie manévre zvonka vozidla prostredníctvom smartfónu.