• Nový Ford Puma predstavuje štýlový dizajn s kokpitom, ktorý pripomína športové vozidlo a disponuje intuitívnymi veľkými obrazovkami, čo robí jazdu v meste jednoduchou, zábavnou a praktickou.
  • Vďaka pokročilým technológiám sa jazda stáva ešte plynulejšou. Napríklad systémy pomáhajú vodičovi pri spomalení na križovatkách, v zákrutách a pri parkovaní na úzkych miestach.
  • Tento mestský crossover s mild hybridným pohonom ponúka úložný priestor MegaBox, ktorý optimalizuje miesto pre päť osôb a ich batožinu. Plne elektrická verzia Puma Gen-E sa bude predstavovať ešte v tomto roku.

 

ford puma 2024 1 Nový Ford Puma: spojenie štýlu a praktickosti v mestskom prostredí

 

Spoločnosť Ford uviedla na trh novú Pumu – evolučný krok najpredávanejšieho vozidla vo Veľkej Británii, ktoré si obľúbili vodiči po celej Európe. Nový Ford Puma patrí do kategórie kompaktných crossoverov, ktoré zjednodušujú mestskú jazdu a zabezpečujú dostatok miesta pre päť osôb a ich osobné veci. Cestovanie v úplne novom interiéri s veľkými digitálnymi displejmi, špičkovou konektivitou a pokročilými jazdnými technológiami ponúka skutočne príjemný zážitok a relaxáciu za volantom.

 

V interiéri sa nachádza nový kokpit v štýle športových vozidiel. Vysoko umiestnené obrazovky sú naklonené smerom k vodičovi a obklopujú cestujúcich, pričom počet fyzických tlačidiel je v záujme vytvorenia pokojného prostredia obmedzený na minimum.

 

ford puma 2024 4 Nový Ford Puma: spojenie štýlu a praktickosti v mestskom prostredí

 

Sofistikované technológie umožňujú jazdiť prirodzenejším spôsobom využitím tempomatu, spomalia vozidlo pri prejazde križovatkami a v zákrutách, pomáhajú vodičovi lepšie vidieť do zákrut v noci a poskytujú aj pohľad z vtáčej perspektívy na stredovej obrazovke, takže parkovanie na rušných uliciach bude hračkou.

 

Slobodu pri hľadaní dobrodružstva mimo mesta poskytuje dynamická a úsporná mild-hybridná pohonná jednotka s výkonom 155 koní.

 

Spoločnosť Ford dnes taktiež oznámila, že ešte tento rok predstaví čisto elektrickú Pumu Gen-E – prvú Pumu, ktorá bude mať nulové výfukové emisie5.

 

„Od zákazníkov modelu Puma sme sa dozvedeli, že jazdu v najlepšie vyzerajúcom kompaktnom crossoveri si užívajú a neustále nachádzajú nové spôsoby, ako im MegaBox umožňuje využívať batožinový priestor tak, ako to nedokáže žiadne iné malé vozidlo. Taktiež nám povedali, že interiér so skutočným wow-faktorom a pokročilou konektivitou by posunul Pumu na vyššiu úroveň,” povedal Jon Williams, generálny riaditeľ Ford Blue v Európe.

“To je presne to, čo sme priniesli: špičkový dizajn, podmanivý digitálny zážitok a rovnako hladko integrovanú konektivitu SYNC 4 ako vo väčších modeloch, ako je napríklad v našom novom Forde Kuga – to všetko v obohatenej a zjednodušenej modelovej rade, vďaka ktorej si nová generácia zákazníkov ľahšie ako kedykoľvek predtým vyberie tú správnu Pumu pre svoje dobrodružstvá.”

 

ford puma 2024 2 Nový Ford Puma: spojenie štýlu a praktickosti v mestskom prostredí

 

Technológie, ktoré uľahčujú život

 

Vďaka dvom veľkým obrazovkám majú vodiči neustále prehľad a kontrolu nad vozidlom. 12,8-palcový digitálny prístrojový panel s ostrým obrazom možno prispôsobiť tak, aby zobrazoval informácie, ktoré sú pre vodiča najpotrebnejšie. 12,0-palcová stredová dotyková obrazovka s vysokým rozlíšením zase uľahčuje zobrazovanie a ovládanie máp, používanie systému informácií, zábavy a rôznych funkcií, napríklad klimatizáciu a vyhrievanie sedadiel.

 

Nový systém informácií a zábavy SYNC 46 má v Pume dvakrát vyšší výpočtový výkon než predchádzajúca verzia a možno ho prispôsobiť tak, aby bol prístup k najpoužívanejším funkciám čo najjednoduchší. Funkcia rozpoznávania hlasu rozumie bežnej reči a smartfóny možno ľahko integrovať pomocou bezdrôtových rozhraní Apple CarPlay a Android Auto7 – a nabíjať pomocou bezdrôtovej nabíjačky8,9.

 

Dokonca aj bez pripojeného smartfónu sa môžu vodiči opýtať zabudovanej asistentky Alexa2: „Čo mám dnes v kalendári?“, „Aká je dnes cesta domov?“ alebo „Prehraj môj playlist do auta“, a to buď prostredníctvom soundbaru alebo voliteľného audiosystému B&O s 10 reproduktormi8. Štýl a pohodlie zdokonaľuje nová posuvná lakťová opierka a športový, dvojramenný volant s plochou spodnou časťou ako v pretekárskom aute.

 

ford puma 2024 3 Nový Ford Puma: spojenie štýlu a praktickosti v mestskom prostredí

 

S novou Pumou je jazda jednoduchšia. Inteligentný adaptívny tempomat s funkciou Stop & Go a s asistentom jazdy v strede jazdného pruhu9,10,11 dokáže plynulo zrýchľovať a brzdiť, aby bola jazda prirodzenejšia. Okrem toho dokáže pomocou prediktívneho asistenta rýchlosti9,10 prispôsobiť rýchlosť jazdy podľa zákrut, kruhových objazdov alebo podľa vjazdov na diaľnicu alebo výjazdov z diaľnice. V meste možno použiť 360-stupňový systém priestorových kamier9,10,12 a zobraziť pohľad z vtáčej perspektívy, aby ste pri parkovaní vozidlo nepoškriabali.

 

Nové svetlomety prinášajú viac funkcií, než len svieži dizajn a výrazný svetelný podpis. Voliteľná technológia dynamických maticových LED svetiel využíva technológiu prediktívnych dynamických svetiel do zákrut9,10, ktorá monitoruje cestu pred vami a osvetľuje zákruty, aby vodič lepšie videl.

 

Nová Puma má praktické funkcie veľkého auta. 80-litrový úložný priestor MegaBox v podlahe batožinového priestoru je dostatočne veľký pre malý nákup zo supermarketu. Do batožinového priestoru možno nastojato odložiť dve súpravy golfových palíc a aj pri prevážaní piatich osôb je k dispozícii viac ako 450 litrov priestoru pre batožinu, nákup alebo klietku pre psa13.

 

Zákazníci sa môžu rozhodnúť pre výbavu Titanium, ST-Line alebo ST-Line X, pričom každá sa už teraz vyznačuje kultovým štýlom exteriéru inšpirovaným kupé a jedinečným dizajnom predného nárazníka, mriežky chladiča a zliatinových diskov kolies. Určite zaujme aj šesť farieb karosérie vrátane sivej Cactus Grey (novinka pre Pumu), okrem toho aj svetlá na nastupovanie, ktoré na zem8 premietajú logo Puma.

 

Nové modely Puma poháňa 1,0-litrový motor Ford EcoBoost Hybrid, ktorý využíva 48-voltovú mild-hybridnú elektrickú sústavu na úsporu paliva alebo zvýšenie výkonu až na 155 koní 3,4.

 

Vývoj aj výroba modelu Puma prebieha v Európe – vyrába sa v najmodernejšom montážnom závode Ford Otosan v rumunskej Craiove.

 

 

 

 Nový Ford PumaPredchádzajúci Ford Puma:
Systém informácií a zábavy·      SYNC 4

·      12-palcový dotykový displej

·      Bezdrôtové rozhrania Android Auto a Apple CarPlay

·      Zabudovaná Alexa

·      SYNC 3

·      8-palcový dotykový displej

·      Káblové rozhrania Android Auto a Apple CarPlay

Asistenčný systém vodiča·      Inteligentný adaptívny tempomat s funkciou Stop & Go a s asistentom jazdy v strede jazdného pruhu

·      Prediktívny asistent rýchlosti

·      360-stupňový systém priestorových kamier

·      Brzdový asistent pri cúvaní

·      Systém brzdenia pred križujúcimi vozidlami

·      Zdokonalený systém BLIS

·      Inteligentný adaptívny tempomat s funkciou Stop & Go

·      Aktívny parkovací asistent

·      Spätná kamera

·      BLIS

Osvetlenie·      Dynamické maticové LED svetlomety

·      Prediktívne dynamické svetlá do zákrut

·      Diaľkové svetlá bez oslňovania

·      Fixné LED svetlomety

·      Automatické diaľkové svetlá

Komfort v interiéri·      12,8-palcový digitálny prístrojový panel

·      Posuvná stredová lakťová opierka

·      12,3-palcový digitálny prístrojový panel
Praktické prvky·      80-litrový úložný priestor Ford MegaBox

·      456-litrový batožinový priestor po plató pri konfigurácii s 5 sedadlami

·      80-litrový úložný priestor Ford MegaBox

·      456-litrový batožinový priestor po plató pri konfigurácii s 5 sedadlami