Nový výstražný systém od značky Volkswagen predstavuje pokročilé riešenie na zvýšenie bezpečnosti pri otvorení dverí vozidla. Tento systém je súčasťou najnovšej generácie asistenčných systémov a je dostupný sériovo v elektrickom ID.7, ako aj v nových modeloch Passat a Tiguan.

 

Hlavnou funkciou tohto systému je výstraha pri vystupovaní, ktorá slúži na upozornenie vodiča a spolujazdcov na blížiacich sa účastníkov cestnej premávky, najmä cyklistov, ktorí sa k vozidlu približujú zozadu. Tento systém je zvlášť užitočný v mestských oblastiach, kde môžu otvorené dvere vozidla predstavovať riziko pre cyklistov a ďalších účastníkov cestnej premávky.

 

Nový ID.7, nový Passat a nový Tiguan sú vybavené týmto výstražným systémom ako súčasť sériovej výbavy. V prípade modelov Golf, ID.4 a ID.5 je systém dostupný na želanie v modifikovanej podobe. S týmto inovačným riešením značka Volkswagen podporuje bezpečnejšiu jazdu a zvyšuje pohodlie vodičov a spolujazdcov na cestách.

 

Novy Passat Volkswagen predstavuje nový systém na zvýšenie bezpečnosti pri otvorení dverí vozidla
Passat Elegance Mariposit Green Metalíza

 

 

Keď sa pri vystupovaní zozadu približuje iný účastník premávky, asistenčný systém upozorňuje posádku vo viacerých stupňoch.
Výstraha pri vystupovaní v novom ID.7

Najvyšší funkčný stupeň asistenčného systému sa používa v novej elektrickej limuzíne ID.7. Systém pomocou dvoch radarových senzorov na zadnej časti vozidla (vľavo a vpravo v zadnom nárazníku) monitoruje priestor za vozidlom a upozorňuje členov posádky na nebezpečenstvo ešte predtým, ako potiahnu vnútornú kľučku dverí. Ak sa približuje iný účastník premávky, ako prvý výstražný stupeň sa automaticky rozsvieti LED v príslušnom vonkajšom spätnom zrkadle. Keď vodič alebo niektorý zo spolujazdcov potiahne vnútornú kľučku dverí, odomknutie zámku dverí sa o určitú dobu oneskorí. Keď sa dvere napriek tomu otvoria, zaznie zvukový výstražný signál. Okrem toho zostáva výstražný systém aktívny aj po zaparkovaní a vypnutí vozidla po dobu 3 minúty, aby umožnil bezpečné vystúpenie všetkých členov posádky.

 

Výstraha pri vystupovaní v nových modeloch Passat a Tiguan

 

Výstraha pri vystupovaní v nových modeloch Passat a Tiguan funguje veľmi podobne ako v ID.7. Systém už pred potiahnutím vnútornej kľučky dverí upozorňuje prostredníctvom LED vo vonkajšom spätnom zrkadle, že sa približuje iný účastník premávky. Ak vodič alebo niektorý spolujazdec napriek tomu potiahne kľučku, z reproduktora v príslušných dverách zaznie zvukový výstražný signál. Pretože obidva uvedené modely sú vybavené mechanickými zámkami dverí, dodatočné oneskorenie otvorenia dverí ako v ID.7 nie je možné. Táto funkcia si vyžaduje elektricky ovládané zámky dverí.

 

Novy Tiguan Volkswagen predstavuje nový systém na zvýšenie bezpečnosti pri otvorení dverí vozidla

Výstraha pri vystupovaní v modeloch ID.4 a ID.5

V modeloch ID.4 a ID.5 je asistenčný systém pre vystupovanie k dispozícii na želanie. Pracuje takmer rovnako ako v ID.7 s jednou výnimkou – tu sa výstražná LED vo vonkajšom spätnom zrkadle rozsvieti až vtedy, keď pasažier potiahne kľučku. Ďalšie výstražné stupne – akustický signál v príslušných dverách a elektronické oneskorenie otvorenia – prebiehajú identicky ako v ID.7.

Prvý model značky Volkswagen s výstražným systémom pre vystupovanie bol aktuálny Golf. Tu systém funguje podobne ako v ID.4 a ID.5. Rovnako ako modely Passat a Tiguan báze modulárnej stavebnice komponentov s priečne uloženým motorom MQB má Golf mechanické zámky dverí, takže nie je možné dodatočné oneskorenie otvorenia.

1) V rámci funkčných hraníc systému. Asistenčný systém nezbavuje vodiča a spolujazdcov zodpovednosti skontrolovať okolie vozidla pri vystupovaní.

2) ID.7 – Spotreba elektrickej energie v kWh/100 km: kombinovaná 16,3–14,1; emisie CO2 v g/km: kombinované 0. Pre vozidlo sú k dispozícii iba hodnoty spotreby elektrickej energie a emisií podľa WLTP. Údaje o spotrebe elektrickej energie a emisiách CO2 uvedené v rozpätí závisia od zvoleného vybavenia vozidla.