• Od konceptu k realite: Nový Grandland čerpá dizajnové prvky z konceptu Opel Experimental.
• Nemecká precíznosť: Vozidlo je navrhnuté, skonštruované a vyrobené v Nemecku.
• Špeciálne pre BEV: Grandland je postavený na novej platforme STLA strednej veľkosti, určenej priamo pre batériové elektrické vozidlá.
• Elektrická sloboda: Model Grandland Electric disponuje inovatívnym plochým akumulátorom a ponúka dojazd až 700 kilometrov (WLTP).
• Pokročilé osvetlenie: Nový systém pixelových svetiel Intelli-Lux HD obsahuje viac ako 50 000 samostatných prvkov.
• Ekologický interiér: Interiérové textílie sú vyrobené z recyklovaných PET fliaš.
• Flexibilné úložné priestory: Interiér ponúka viac ako 35 litrov úložného priestoru vrátane inovatívnej schránky Pixel Box.

 

 

Opel Grandland
Opel Grandland

 

Nový Opel Grandland prináša štýl, dynamiku, priestor a všestrannosť s kompletnou paletou elektrifikovaných pohonov. Tento model, predstavený automobilkou so sídlom v Rüsselsheime, využíva prvky dizajnu, ktoré boli pôvodne predstavené na koncepčnom vozidle Opel Experimental. Významné prvky zahŕňajú trojrozmernú masku Vizor s centrálne umiestneným podsvieteným logom Blitz a permanentne osvetlený nápis „OPEL“ na zadnej časti vozidla. Grandland Electric ponúka vďaka platforme STLA a plochému akumulátoru s kapacitou 98 kWh možnosť prejazdu až 700 kilometrov bez emisií.

 

Novy Opel Grandland 2 Nový Opel Grandland: SUV novej generácie prichádza ako Plug-in Hybrid, Hybrid aj s čisto elektrickým pohonom s dojazdom až 700km

 

 

„Nový Grandland predstavuje míľnik pre značku Opel. S jeho príchodom bude teraz každý Opel bez výnimky dostupný v elektrickom variante. Ide o významný krok v rámci našej elektrifikačnej kampane. Nový Grandland navrhli a vyvinuli v Rüsselsheime a bude sa vyrábať v Eisenachu. Jeho súvis s konceptom Opel Experimental je neodškriepiteľný, ponúka totiž inovácie, ktoré sa najprv objavili práve v tomto výnimočnom koncepčnom vozidle. Nový Grandland tak posilní našu pozíciu v dôležitom segmente vozidiel SUV nižšej strednej triedy,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Opel Florian Huettl.

 

Platforma navrhnutá pre BEV vozidlá umožňuje dojazd až 700 km

 

Nová generácia Grandlandu predstavuje pre Opel významný posun v oblasti zvyšovania atraktivity elektrickej mobility. Jako prvé vozidlo značky využíva stredne veľkú platformu STLA od Stellantis, špeciálne navrhnutú pre batériové elektrické vozidlá (BEV). Táto platforma, kombinovaná s plochým akumulátorom s kapacitou až 98 kWh, elektromotorom novej generácie a energeticky úspornými prvkami ako tepelné čerpadlo, umožňuje novému modelu Grandland Electric prejsť na jedno nabitie až 700 kilometrov bez lokálnych emisií (podľa merania WLTP1). Na verejných rýchlonabíjacích staniciach zvládne vozidlo dobíjať až 80 % kapacity svojej batérie za približne 26 minút.

 

Trojrozmerná maska Vizor, podsvietené logo Blitz a pokročilé osvetlenie

 

Design nového Grandlandu prináša impozantný vzhľad, ktorý je zreteľný už na prvý pohľad. Vozidlo, ktoré je oproti predchodcovi dlhšie o 173 mm, vyššie o 19 mm a širšie o 64 mm, s rozmermi 4 650 mm na dĺžku, 1 905 mm na šírku a 1 660 mm na výšku, dominuje v portfóliu SUV vozidiel značky Opel. Jeho vzhľad ešte umocňuje novo spracovaná predná maska Vizor, typická pre značku Opel. Tento dizajnový prvok je spojený s podsvieteným logom Opel Blitz, ktoré je zvýraznené pomocou technológie okrajového osvetlenia. Nový Grandland tiež preberá dizajn “Opel Compass” predstavený s koncepčným automobilom Experimental, kde všetky prvky vychádzajú z centrálneho logo blesku, čím sa dosahuje harmonická a vyvážená vizuálna kompozícia.

 

Novy Opel Grandland 5 Nový Opel Grandland: SUV novej generácie prichádza ako Plug-in Hybrid, Hybrid aj s čisto elektrickým pohonom s dojazdom až 700km

 

 

Nové podsvietené logo Opel je spojené s ďalšou inováciou v osvetlení – technológiou pixelových maticových svetiel Intelli-Lux HD, ktorá v novom modeli Grandland debutovala. Tento systém obsahuje 51,200 pixelov (25,600 na každej strane), ktoré poskytujú vysoko presnú distribúciu svetla. Vďaka kamere, ktorá identifikuje objekty v protismere alebo pred autom, dokáže technológia Intelli-Lux HD vyrezať tieto objekty zo svetelného lúča presnejšie než tradičné maticové svetlá. Výsledkom je jasnejší a uniformnejší svetelný vzor, ktorý zároveň zabraňuje oslňovaniu iných účastníkov cesty. Navyše, nové grafické animácie premietané pri príchode alebo odchode z vozidla naznačujú budúce možnosti tejto technológie.

 

Dizajn karosérie Grandlandu s dvojfarebným vyhotovením a plávajúcou strechou s kontrastným obložením vytvára vizuálne natiahnutý dojem, čo vozidlu dodáva elegantný vzhľad. Karoséria je precízne usporiadaná a štruktúrovaná, ale zachováva si organickú dynamiku. Charakteristické ostré línie podbehov kolies plynulo prechádzajú po celom povrchu vozidla a vizuálne posúvajú kolesá von. Robustné obloženie, ktoré lemuje blatníky a spodnú časť vozidla, pridáva na celkovej robustnosti.

 

Rozvor s dĺžkou 2,784 mm a sklon piatych dverí zvýrazňujú vnútornú priestrannosť kabíny a batožinového priestoru. Zadné sedadlá sa dajú sklápať v pomere 40:20:40, čo umožňuje maximalizovať úložný priestor až na 1,641 litrov.

 

 

Novy Opel Grandland 3 Nový Opel Grandland: SUV novej generácie prichádza ako Plug-in Hybrid, Hybrid aj s čisto elektrickým pohonom s dojazdom až 700km

 

Zadná časť vozidla upúta výrazným svetelným podpisom v štýle Opel Compass, kde po prvýkrát v sériovo vyrábanom modeli figuruje aj podsvietený nápis „OPEL“. V súlade so zásadami zelených inovácií Opel namiesto tradičných chrómovaných písmen používa názov vozidla vygravírovaný priamo do stredu dverí batožinového priestoru, čo zdôrazňuje ekologické smerovanie značky.

 

Priestranný interiér nového modelu Grandland je synonymom pre moderný design a pohodlie. Architektúra interiéru je zameraná na horizontálnu orientáciu, kde kontinuálne línie prechádzajú z prístrojovej dosky do dverí, čím zvýrazňujú dojem šírky a otvoreného priestoru. Interiér zdôrazňuje športovosť vďaka 16-palcovému stredovému displeju orientovanému smerom k vodičovi a vysokej stredovej konzole.

 

Vodičovi je k dispozícii plne digitálny prístrojový panel umiestnený strategicky za volantom, ktorý poskytuje všetky kľúčové informácie pre bezpečnú jazdu. Technológia projekčného displeja Intelli-HUD zabezpečuje, že pozornosť vodiča zostane sústredená na cestu. Režim Pure minimalizuje obsah na všetkých displejoch v interiéri, aby minimalizoval rozptýlenie počas jazdy v náročných podmienkach.

 

Inovácia sa prejavuje aj vo vetracích otvoroch integrovaných do dverí, ktoré opticky rozširujú prístrojovú dosku, jej hornú časť zdobia technické a estetické povrchové úpravy. „Okrajové osvetlenie“, využívajúce technológiu podobnú tej, ktorá je použitá na podsvietenie masky Vizor, prináša precízne zobrazenie farieb a svetla. Doplnené je o nepriame ambientné osvetlenie, ktoré dodáva interiéru útulnú atmosféru.

 

Stredná časť palubnej dosky, pokrytá textíliou, prechádza do línie pod oknami dverí a vytvára tak atraktívny a príjemný na dotyk kokpit. To všetko prispieva k pohodliu a estetike, ktoré sú kľúčovými prvkami dizajnu Opel Grandland.

 

Interiér nového Grandlandu ponúka nevídaný zážitok z jazdy vďaka ergonomickým sedadlám AGR od spoločnosti Opel, ktoré sú známe svojou vynikajúcou reputáciou a mnohými oceneniami. V súlade s dlhoročnou tradíciou, sedadlá v novom Grandlande sú certifikované iniciatívou „Aktion Gesunder Rücken e. V.“ (Kampaň za zdravý chrbát) a zavádzajú novú funkciu komfortu: elektricky ovládané bočné opory. Táto funkcia zlepšuje prispôsobenie bočného komfortu vďaka dvom pneumatickým vreciam v bočných oporách operadla. Sedadlá disponujú aj ventiláciou a v prípade vodiča dokonca aj masážnou funkciou. Na zadných sedadlách je o 20 mm viac miesta na nohy než v predošlom modeli Grandland. Súčasťou štandardnej výbavy je aj patentovaná funkcia Intelli-Seat pre predné sedadlá, ktorá uvoľňuje tlak na kostrč a zabezpečuje mimoriadne pohodlie aj počas dlhých ciest.

 

Dôraz na všestrannosť interiéru je zrejmý, s množstvom šikovných úložných riešení vrátane inovatívnej Pixel Box. Táto schránka z podsvieteného priehľadného skla, potiahnutá textíliou, nielenže zvýši estetickú príťažlivosť konzoly, ale je aj mimoriadne praktická. Bezdrôtová nabíjačka smartfónov je skrytá za skleneným krytom, čo zaisťuje ochranu zariadení počas nabíjania a umožňuje stále vidieť smartfón, aby ste ho nezabudli v aute. Celkový úložný priestor v kabíne prekračuje 35 litrov vrátane vrecka Pixel Box, vreciek na telefón v operadlách predných sedadiel a veľkej úložnej priehradky pod stredovou konzolou.

 

Novy Opel Grandland 4 Nový Opel Grandland: SUV novej generácie prichádza ako Plug-in Hybrid, Hybrid aj s čisto elektrickým pohonom s dojazdom až 700km

 

 

Pre zákazníkov, ktorí preferujú alternatívne druhy pohonu, ponúka nový Grandland okrem čisto elektrickej verzie aj Plug-in Hybrid s lokálnym dojazdom 85 km bez emisií (WLTP1) a Hybrid s 48-voltovou technológiou. Tieto možnosti poskytujú vzrušujúce jazdné zážitky, znižujú spotrebu paliva a emisie CO2. Celkový prístup k alternatívnemu pohonu, technológii tlmenia a asistenčným systémom vodiča odzrkadľuje záväzok Opelu k inováciám a udržateľnosti.

 

Grandland novej generácie od spoločnosti Opel prináša revolúciu nielen v elektrifikácii, ale aj v pohodlí a bezpečnosti jazdy. Tento model je vybavený technológiou frekvenčne selektívneho tlmenia, ktorá umožňuje dokonalú adaptáciu vozidla na rôzne podmienky jazdy. Systém zaisťuje, že pri vyšších frekvenciách, ako sú nerovnosti na dlažobných kockách, poskytuje Grandland plynulý a tichý chod, zatiaľ čo pri nižších frekvenciách zvyšuje stabilitu vozidla a zabezpečuje športový jazdný zážitok. Táto unikátna technológia využíva v komore tlmiča sekundárny hydraulický okruh, ktorý mechanicky upravuje silu tlmenia v závislosti od frekvencie. Na základe situácie na ceste, povrchu vozovky a štýlu jazdy sa aktivujú rôzne režimy tlmenia. Tieto režimy umožňujú vozidlu plynulý pohyb pri vysokých frekvenciách, napríklad pri jazde cez dlažobné kocky alebo priechody cez kanály, zatiaľ čo pri nižších frekvenciách umožňujú dynamickejší a športovejší štýl jazdy s priamym kontaktom s vozovkou. Vďaka tomu Grandland reaguje na pokyny vodiča rýchlejšie a presnejšie, pričom stále udržiava stabilnú jazdu pri brzdení, zákrutách a rýchlej jazde na diaľnici, čo je charakteristické pre vozidlá značky Opel. Vynikajúca stabilita vozidla je podporovaná aj špecifickým nastavením pružín, stabilizátora, riadenia a systému ESC, čo zaručuje, že DNA značky Opel je v tomto modeli plne reprezentovaná.

 

SUV je postavené na úplne novej platforme STLA pre vozidlá BEV, vďaka čomu Grandland Electric ponúka dojazd až 700 km na jedno nabitie podľa normy WLTP, čo zdôrazňuje jeho vedúce postavenie v elektrickej mobilite. Nová platforma umožňuje tiež integráciu najmodernejších technológií, vrátane rozšíreného automatického tempomatu s funkciou Stop & Go a systému brzdenia pri zrážke.

 

Významným prínosom je tiež systém Intelli-Drive 2.0, ktorý integruje viaceré asistenčné funkcie vrátane poloautomatického asistenta pre zmenu jazdného pruhu a adaptívneho asistenta rýchlosti. Tento komplexný systém využíva aj dátové spojenie, aby poskytoval presné a aktuálne informácie pre adaptívne riadenie vozidla.

 

Dizajnové prvky ako trojrozmerná maska Vizor, podsvietené logo Blitz a inovatívne pixelové maticové svetlá Intelli-Lux HD dodávajú Grandlandu charakteristický vzhľad a zároveň zabezpečujú vysokú úroveň viditeľnosti a bezpečnosti na ceste.

 

Celkovo je nový Grandland nielen technologický skvost, ale aj symbol luxusu a inovácií v SUV segmente, ktorý stanovuje nové štandardy v oblasti pohodlia, bezpečnosti a efektivity.