Renault si pripomína takmer šesť desaťročí od predstavenia svojho inovatívneho modelu Renault 16, ako aj štyri desaťročia od uvedenia revolučného modelu Espace s kapacitou sedem osôb a dĺžkou 4,25 metra. Spoločnosť pokračuje v tradícii rodinných vozidiel, ktoré sú navrhnuté tak, aby reflektovali meniaci sa rytmus života, čo dokazuje najnovší model Renault Symbioz.

 

Renault Symbioz predstavuje multifunkčné vozidlo, ktoré kombinuje to najlepšie z technologického dedičstva Renaultu v segmente C, poskytuje kompaktné rozmery a zároveň dostatok priestoru na uspokojenie rôznorodých potrieb jeho užívateľov.

 

Renault Symbioz 10
Renault Symbioz 10

 

Interiér v duchu filozofie rodinných vozidiel Renault

 

Už v roku 1965 bol Renault 16 predstavený ako automobil navrhnutý pre životný štýl rodiny, čím sa odlišil od konkurencie novou hatchbackovou siluetou a flexibilnou zadnou sedačkou prispôsobiteľnou na rôzne potreby, vrátane cestovania. Ponúkol výnimočnú flexibilitu, ktorá zodpovedala potrebám rodín v súčasnej dobe plnej zmien.

 

Renault neprestal inovovať v oblasti rodinných vozidiel a snaží sa držať krok so súčasnými trendmi. V 80. rokoch to dokázal s modelom Espace, ktorý bol vďaka svojmu jedinečnému jednoprostorovému dizajnu a adaptabilite skutočnou revolúciou. V 90. rokoch Renault predstavil model Scénic, prvý kompaktný MPV navrhnutý s prioritou vnútorného priestoru, ktorý zabezpečoval pohodlie pre všetkých pasažierov.

 

Model Renault Symbioz je dokonalou odpoveďou na dynamický životný štýl moderných rodín, ponúkajúc flexibilný priestor pre batožinu a cestujúcich. Toto vozidlo je vybavené praktickými technológiami, ktoré zvyšujú komfort jazdy, pričom jeho kompaktné rozmery sú ideálne pre mestskú premávku. Renault Symbioz preberá overené princípy Renaultu pre všestranné rodinné vozidlá a modernizuje ich pre súčasné požiadavky. Tento model predstavuje najnovší dizajnový jazyk Renaultu a pokračuje v linke nedávno uvedených modelov Scenic E-Tech Electric a nového Capturu.

 

Renault Symbioz 9
Renault Symbioz 9

 

Výber špičkových vlastností z kategórie C

 

Renault Symbioz v sebe spája najlepšie, čo Renault v kategórii C ponúka – od flexibilitu a pripojiteľnosti po energetickú efektivitu. Je to inteligentné spojenie inovatívnych riešení určených na zjednodušenie každodenného života počas ciest krátkych aj dlhých. Vďaka svojmu univerzálnemu apelu je Renault Symbioz vhodný nielen pre rodiny hľadajúce priestor a modularitu, ale aj pre firemné vozové parky zamerané na elektrifikáciu a nízke celkové prevádzkové náklady.

 

Symbioz posilňuje pozíciu značky Renault v segmente C, kde zaujíma miesto medzi modelmi Captur a Austral. S dĺžkou 4,41 m dopĺňa Renaultovu “hybridnú” radu E-Tech, ku ktorej už patrí Arkana (4,57 m) a Austral (4,51 m), ako aj “elektrickú” radu E-Tech s modelmi Megane a Scenic E-Tech Electric. Touto rozmanitosťou Renault reaguje na rôzne potreby motoristov prostredníctvom špecializovaných platform, čím umocňuje svoje strategické postavenie na trhu.

 

Renault Symbioz je vybavený najlepšími technológiami od Renaultu, vrátane multimediálneho systému OpenR Link s integrovanými službami Google a panoramatickou strechou Solarbay s nastaviteľnou priehľadnosťou. Verzia Iconic ponúka 29 asistenčných systémov najnovšej generácie, ktoré zabezpečujú maximálnu bezpečnosť a pohodlie počas jazdy.

 

S objemom batožinového priestoru až 624 litrov, ktorý je vzhľadom na dĺžku vozidla nevídaný a ktorý je navyše modulárny vďaka posuvnej zadnej lavici a rovnej podlahe po jej sklopení, sa Symbioz radí na čelo svojej triedy. Táto kombinácia kompaktnosti a agilnosti je ideálna pre rodiny aj mestskú jazdu.

 

Renault Symbioz 8
Renault Symbioz 8

 

 

Symbioz je nové rodinné vozidlo, ktoré je priateľské k životnému prostrediu a zároveň ekonomické pri prevádzke. Váži len niečo menej ako 1 500 kg a je vybavené hybridným pohonom E-Tech full hybrid 145, ktorý sa vyznačuje nízkou spotrebou paliva a emisiami na vynikajúcej úrovni vďaka exkluzívnej a mimoriadne efektívnej technológii, ktorá sa od svojho uvedenia na trh v roku 2020 neustále zdokonaľuje.

 

Symbioz dopĺňa kompaktnú radu vozidiel Renault po modeloch Arkana, Megane E-Tech Electric, Austral a Scenic E-Tech Electric a uzatvára snahu značky Renault o znovuzískanie segmentu C.

 

Vyvážené proporcie modelu Renault Symbioz sú docielené štedrým zadným presahom, ktorý reaguje na vertikálnu prednú časť vozidla. Toto sú dve kľúčové oblasti, kde sa rozvíja nový dizajnový jazyk značky Renault s vysokou úrovňou sofistikovanosti.

 

Proporčná vyváženosť

 

Renault Symbioz je postavený na predĺženej verzii platformy CMF-B, ktorú využívajú modely ako Clio a Captur (segment B) a Arkana (segment C). Vďaka tomu má vyvážené proporcie a dokonca aj zadný presah, ktorý zabezpečuje veľký objem batožinového priestoru a dodáva celkovým líniám vozidla plynulosť. Zadná časť vozidla vyvažuje modernú a agresívnu prednú časť, kde sa vysoká, horizontálna kapota stretáva s charakteristicky zvislou prednou časťou.

 

Sofistikovaný, moderný dizajn

 

Na prednej aj zadnej časti vozidla Symbioz sú zreteľne viditeľné plastické línie nového dizajnového jazyka značky Renault, ktoré lemujú bočné strany vozidla jemne a striedmo upravenými prvkami. Predná aj zadná časť vozidla sa vyznačuje výraznými hranami, ktoré lámu svetlo, zdôrazňujú kontúry vozidla a pôsobia veľmi rafinovane. Nové logo Renault je všadeprítomné – môže byť kompletné uprostred mriežky chladiča, vertikálne rozdelené na dve časti, aby vytvorilo svetelný podpis, alebo sa môže stať motívom grafickej animácie mriežky chladiča.

 

“Na maske chladiča sa motívy loga rozširujú a vytvárajú sofistikovanú animáciu. Sú tiež lakované tón v tóne, ale s 3D efektom vytvoreným priehľadným prekrytím, čo zaisťuje formálnejší dojem.” Paula Fabregat

 

Nové exkluzívne disky

Dizajn Symbioz dopĺňajú veľké 19-palcové disky verzií Esprit Alpine a Iconic. Všetky disky (18 a 19 palcov) sú nové a exkluzívne pre tento model. Ich ostrý dizajn hrá na notu dynamických grafických efektov a vytvára ilúziu, že sa koleso pohybuje, aj keď stojí.

 

Výrazný pohľad

Vodorovne natiahnuté svetlomety dodávajú vozidlu výrazný pohľad. Sú spojené čiernym pásom, ktorý opticky zľahčuje prednú časť a zároveň zväčšuje vozidlo. Čierny pás odráža dolný pás v farbe karosérie. Zrkadlový efekt sa prejavuje aj vo vzoroch, ktoré oživujú ich vzhľad.

 

Zadná časť, ktorá mení všetko

Zadná časť je výrazne tvarovaná, rozmerne dynamická, s veľkým množstvom svetelných efektov. Svetlá maximálne rozširujú šírku vozidla, čo zdôrazňuje jeho vizuálny prejav a zároveň umožňuje prechádzať úzkymi priestormi. Vertikálna orientácia zadných dverí sľubuje priestranstvo vo vnútri.

 

Paleta sedemnástich farieb

Medzi siedmimi ponúkanými farbami Symbioz predstavuje novú žiarivú modrú Mercure. Ďalšie farby, ktoré sú k dispozícii, sú: perleťová biela, sivá Cassiopée, čierna Étoilé, sivá Rafale a modrá Iron. Čierna Étoilé bude dostupná bez príplatku.

 

“V interiéri svetlá vytvárajú svietiace geometrické tvary, ilúziu ľadových kociek plávajúcich v kvapaline.” Paula Fabregat

 

Renault Symbioz 7
Renault Symbioz 7

 

 

Bez obetovania kompaktných vonkajších rozmerov Symbioz poskytuje veľkorysý vnútorný priestor, ktorý je ľahko prispôsobiteľný vďaka posuvnej zadnej lavici. Obohatený je o prvky ako je sklenená strecha Solarbay s nastaviteľnou priehľadnosťou a elektricky ovládané veko batožinového priestoru. Symbioz je multifunkčný automobil, pravý švajčiarsky nožík na kolesách, ktorý poskytuje nový životný priestor pre celú rodinu.

 

Elegantný interiér

Renault Symbioz zdieľa dizajn prístrojovej dosky s novým modelom Captur. Verzia Iconic je charakteristická špecifickými, modernými a sofistikovanými materiálmi. Vrchná časť palubnej dosky vo verzii Techno je pokrytá špeciálnym povrchom, ktorý je príjemný na dotyk, verzia Esprit Alpine vyniká modrým gradientným vzorom a Iconic sa pýši gradientným efektom kefovaného hliníka. Spodná časť palubnej dosky vo verzii Esprit Alpine je potiahnutá športovou tkaninou a vo verzii Iconic syntetickou kožou so šitím.

 

Každá verzia Symbioz má unikátne čalúnenie, ktoré odzrkadľuje odlišné charaktery vozidiel prispôsobené konkrétnym skupinám zákazníkov. Sedadlá verzie Techno sú potiahnuté odolnou látkou s decentným vzorom vyšívaného rombu, žltými stehmi a žlto-šedými olemovaniami. Sedadlá Esprit Alpine odrážajú špecifický štýl tejto verzie modrými stehmi a bočným vedením z umelé kože, pričom operadlá a sedáky sú pokryté rovnakou športovou látkou ako dvere a prístrojová doska.

 

Naopak, sedadlá vo verzii Iconic sú obšité sieťovanou látkou, ktorá pripomína vzhľad vrcholového športového vybavenia. Látka je zdobená veľkým rombovým vzorom na operadle a zlatými stehmi a olemovaniami, čo verzií Iconic dodáva sofistikovaný a moderný nádych, prekračujúci tradičné automobilové konvencie.

 

Symbioz dosahuje ideálny kompromis medzi kompaktnosťou a priestornosťou. S dĺžkou 4,41 m a šírkou 1,79 m poskytuje dostatočnú agilitu pre mesto, bez obmedzenia vnútorného priestoru alebo objemu batožinového priestoru, čo predstavuje jednu z hlavných výhod vozidla na trhu.

 

Príkladná modularita

Posuvná zadná lavica v rozsahu 16 cm poskytuje cestujúcim na zadných sedadlách priestor pre kolenná 221 mm, pričom objem batožinového priestoru zostáva 492 litrov. Ak nie sú zadné sedadlá obsadené dospelými osobami, možno zadnú lavicu posunúť dopredu a zvýšiť objem batožinového priestoru na 624 litrov. Pri úplnom sklopení zadných sedadiel (2/3-1/3) sa objem zväčší až na 1 582 litrov.

 

Pristup k rovnej podlahe bez hrany uľahčuje nakladanie objemných predmetov, čo je pre rodinné modely mimoriadne praktické. Celkový objem úložných priestorov pre cestujúcich dosahuje 24,7 litra, z čoho 7 litrov pripadá na samotnú priehradku pred spolujazdcom. Pre nabíjanie a konektivitu sú k dispozícii dve USB-C zásuvky vpredu a ďalšie dve vzadu. Verzie Techno, Esprit Alpine a Iconic štandardne obsahujú indukčnú nabíjačku pre smartfóny.

 

Renault Symbioz 6
Renault Symbioz 6

 

 

Praktické ovládanie elektricky poháňaných zadných dverí

Jednou z kľúčových vlastností modelu Renault Symbioz je batožinový priestor, ktorý má objem od 492 do 624 litrov v závislosti od polohy zadnej posuvnej lavice a je vybavený elektricky ovládaným krytom. Vodič môže otvárať a zatvárať batožinový priestor pomocou špeciálneho ovládača na prístrojovej doske. Z vonkajšej strany je možné ho otvoriť alebo zatvoriť pomocou elektrického tlačidla na dverách batožinového priestoru, hands-free karty alebo jednoduchým kopnutím pod zadný nárazník.

 

Viac svetla vďaka sklenenej streche Solarbay s nastaviteľnou priehľadnosťou

Sklenená strecha Solarbay s nastaviteľnou priehľadnosťou, ktorá bola predstavená u modelov Rafale a Scenic E-Tech elektrický, je charakteristickým prvkom najnovšej generácie „automobilov s rytmom života“ značky Renault. Tento prvok je súčasťou výbavy modelu Symbioz, v súlade s DNA značky, ktorá svojim masovo predávaným modelom poskytuje prístup k najlepším dostupným technológiám.

 

Solarbay vďaka technológii AmpliSky eliminuje potrebu závesu. Tento aktívny systém na požiadanie zneprůhlední segmenty vďaka technológii PDLC (Polymer Dispersed Liquid Crystal), ktorá pracuje na princípe posunu molekúl vyvolaného elektrickým poľom. Okamžitá ochrana proti slnečnému žiareniu je zaručená a “wow” efekt je podporený animáciou, ktorá postupne zatemňuje deväť segmentov pokrývajúcich povrch sklenenej strechy. Túto inteligentnú sklenenú strechu možno dokonca ovládať hlasom prostredníctvom služby Google Assistant (vo vybraných svetových jazykoch) alebo tlačidlom na stropnom panely.

 

Vodič a cestujúci si môžu vybrať zo štyroch polôh: úplne priehľadná strecha, úplne nepriehľadná strecha, priehľadná strecha vpredu a nepriehľadná strecha vzadu a naopak. Nepriehľadná sklenená strecha Solarbay minimalizuje skleníkový efekt v interiéri a udržuje tepelný komfort na palube počas leta aj zimy efektívnejšie ako mechanický roletka. Okrem toho sa po vypnutí zapalovania a opustení vozidla automaticky prepne do nepriehľadného režimu. Po opätovnom štartovaní vozidla sa clona Solarbay vráti do svojej poslednej polohy. Pocit otvorenosti a svetlosti navyše umocňuje rozšírená presklená plocha a väčší priestor nad hlavou. Táto jedinečná konštrukcia, ktorá nevyžaduje mechanické ani elektrické roletky, ušetrí 30 milimetrov priestoru nad hlavou, čo je dôležité tak pre pohodlie cestujúcich, ako aj pre obmedzenie výšky vozidla za účelom zvýšenia prevádzkovej efektívnosti.

 

Renault Symbioz 5
Renault Symbioz 5

 

 

Aj keď patrí Symbioz do vstupnej úrovne segmentu C, pýši sa najlepšími dostupnými technológiami, či už ide o konektivitu, asistenčné systémy alebo pohonné jednotky.

 

Konektivita

 

OpenR Link – štandard pre trh

Od verzie Techno je Renault Symbioz vybavený multimediálnym systémom OpenR Link s integrovanými službami Google, postaveným na platforme Android Automotive 12, ktorý sa prispôsobuje každodenným potrebám zákazníkov v oblasti konektivity. S inteligentnými funkciami Google, OpenR Link dokáže ponúknuť stále relevantnejšie návrhy navigácie a obsahu na základe návykov vodiča. Od svojho uvedenia v modeli Megane E-Tech Electric sa OpenR Link stal etalónom trhu a podporuje Android Auto a Apple CarPlay, a to tak káblovým, ako aj bezdrôtovým spôsobom. Jeho centrálny 10,4-palcový vertikálny dotykový displej (vo všetkých verziách) umožňuje plné využitie prepojeného sveta obsahu a služieb, ktoré ponúka.

 

Druhý displej s uhlopriečkou 10,25 palca, umiestnený pred vodičom, zobrazuje informácie o jazde. Jeho veľkosť je kompatibilná s farebným navigačným displejom priamo v zornom poli vodiča.

 

Svet spoločnosti Google

Systém OpenR Link je jednoduchý na použitie, je online a neustále aktualizovaný, zaručujúc tak intuitívne ovládanie porovnateľné s najnovšími generáciami smartfónov. Okrem služieb ponúkaných spoločnosťou Google, ako sú Google Maps a Google Assistant, je cez Google Play k dispozícii množstvo aplikácií (viac ako 50, v závislosti od krajiny a verzie).

 

Aplikácie na mieru

Niektoré aplikácie boli špeciálne navrhnuté alebo upravené pre používateľov vozidiel Renault. Medzi ne patria Waze, Amazon Music, Vivaldi, Radio Player, Kabriol, Karacal, Les Incollables pre Renault, Easypark a Sybel. Tento široký výber prepojených nástrojov je určený pre novú generáciu “áut s rytmem života”, zameraných na rodinné cestovanie.

 

Mobilná aplikácia My Renault

Mobilná aplikácia My Renault vám umožní mať svoje vozidlo vždy po ruke. Môžete napríklad diaľkovo aktivovať klaksón a smerovky, čo uľahčí nájdenie vášho auta na preplnenom parkovisku. Pre väčšiu pohodu pri cestovaní si môžete v reálnom čase overiť počet najazdených kilometrov a zostávajúci dojazd. Aplikácia My Renault tiež zjednodušuje správu údržby vášho vozidla tým, že poskytuje informácie o všetkých kľúčových servisných prehliadkach a umožňuje plánovanie termínov priamo z aplikácie.

 

Renault Symbioz 4
Renault Symbioz 4

 

 

Diaľkové aktualizácie

Vďaka konektivite systému nie je potrebné kvôli aktualizáciám navštevovať servis alebo predajcu. Vďaka technológii FOTA (firmware over the air) sú operačnému systému vozidla zasielané aktualizácie automaticky.

 

Zvukový systém Harman Kardon

Príplatkový hi-fi systém Harman Kardon obsahuje 9 reproduktorov (2 výškové a 2 nízkofrekvenčné vpredu a vzadu, plus subwoofer v batožinovom priestore). Ponúka pohlcujúci zvukový zážitok, ktorý vytvoril Jean-Michel Jarre, umeliec, skladateľ a autor, priekopník elektronickej hudby a vášnivý technologický nadšenec. Atmosféru možno prispôsobiť pomocou piatich programov: Studio, Podcast, Concert, Immersion a Club.

 

Prispôsobiteľná atmosféra

Nastavenie Multi-sense umožňuje meniť rôzne parametre vozidla, vrátane technických (napríklad pocit z jazdy) aj tých, ktoré súvisia s atmosférou v priestore pre cestujúcich, ako je okolité osvetlenie palubnej dosky. Sú dostupné prostredníctvom dotykového displeja a tlačidla na volante a ponúkajú výber z štyroch zobrazení, piatich widgetov (interaktívnych aplikácií alebo miniatúr) a osem farebných schém osvetlenia digitálneho displeja na palubnej doske. Môžete si vybrať aj zo 48 farieb pre LED pásiky na palubnej doske a výplňoch dverí, ktoré vytvárajú atmosféru “Living Lights”. Na podporu pohodlia na palube je osvetlenie vybavené automatickým režimom, ktorý každých 30 minút prispôsobuje odtieň podľa cirkadiánneho cyklu (24-hodinový biologický rytmus) a denného času (chladné farby cez deň, teplé farby v noci).

 

Pokročilé asistenčné systémy vodiča

 

Program “Človek na prvom mieste”, ktorý bol spustený v roku 2023, zhmotňuje záväzok spoločnosti Renault zvýšiť bezpečnosť vodičov a cestujúcich, ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky po celom svete prostredníctvom radu technologických pokrokov. V súlade s touto silnou ambíciou je Renault Symbioz na čele v oblasti pasívnej i aktívnej bezpečnosti. Vo verzii Iconic je vybavený 6 airbagmi a 29 asistenčnými systémami najnovšej generácie (ADAS). Medzi ne patrí Active Driver Assist (asistent autonómneho riadenia 2. úrovne) a inteligentné prispôsobenie rýchlosti jazdy k najpokročilejším vo svojej triede.

 

 

Renault Symbioz 3
Renault Symbioz 3
Delegovanie riadenia

Active Driver Assist je systém autonómneho riadenia úrovne 2, ktorý je vývojom asistenta pre jazdu po diaľnici a v kolónach, ktorý je u Renaultu dobre známy. V tomto prípade je prispôsobený kontextu a rozširuje svoju účinnosť aj mimo diaľnice. Jeho princíp spočíva v inteligentnom kombinovaní funkcií adaptívneho tempomatu (s funkciou „Stop & Go“), asistenta pre udržiavanie jazdného pruhu a rozpoznávania dopravných značiek. Ich kombináciou s geolokačnými údajmi a špecifickou mapou môže vozidlo jazdiť autonómne, aj keď je vodič podľa zákona povinný udržiavať kontakt s volantom. Ideálny napríklad v dopravných zápchach, kde poskytuje komfort a pohodu.

 

Rozpoznávanie značiek

Vodič tiež môže aktivovať funkciu rozpoznávania dopravných značiek s upozornením na prekročenie rýchlosti, nezávisle na funkcii Active Driver Assist. Funkcia potom na prístrojovej doske a obrazovke navigácie zobrazí maximálnu povolenú rýchlosť v úseku cesty, po ktorom sa vozidlo pohybuje. Ak je rýchlosť vozidla vyššia ako rozpoznaná rýchlosť, zobrazí sa vizuálne upozornenie. Tlačidlom na volante sa aktivuje obmedzovač rýchlosti, tempomat alebo inteligentný adaptívny tempomat, ktorý sa automaticky prispôsobí alebo neprispôsobí povolenej rýchlosti.

 

Automatické núdzové brzdenie pri couvaní

Z hľadiska asistenčných systémov jazdy je jednou z hlavných výhod vozidla Symbioz systém automatického núdzového brzdenia, ktorý funguje aj pri couvaní. Keď ultrazvukové senzory zaznamenajú potenciálnu prekážku (chodca, cyklista, stĺp atď.), systém upozorní vodiča vizuálne aj zvukovo. Ak vodič nereaguje, spustí sa dvojsekundové núdzové brzdenie, aby sa predišlo kolízii. Toto zariadenie funguje pri couvaní rýchlosťou 3 až 10 km/h.

 

Safety Coach: individuálne poradenstvo pre zodpovednejšiu jazdu

Na uľahčenie riadenia a zníženie rizika nehôd je Symbioz vybavený nástrojom, ktorý pomáha vodičom objektívne si uvedomiť ich správanie a návyky pri riadení (s bodovým hodnotením na stupnici od 0 do 100, ktoré zohľadňuje rýchlosť, trajektóriu a bezpečnú vzdialenosť) a poskytuje im individuálne rady, ako z hľadiska riadenia, tak aj z hľadiska používania systému ADAS, a navrhuje možnosti zlepšenia.

 

Vlastné nastavenia

Nové tlačidlo My Safety, umiestnené na ľavej strane volantu, umožňuje vodičovi jednoduchým pohybom aktivovať alebo deaktivovať preferované nastavenia najmenej šiestich systémov ADAS naraz, pričom si môže zvoliť napríklad ich aktiváciu, úroveň zásahu, prítomnosť zvukových upozornení atď. Tieto personalizačné voľby sa vykonávajú prostredníctvom nastavení vozidla na multimediálnej obrazovke.

 

Renault Symbioz 2
Renault Symbioz 2

 

 

A navyše pre bezpečnosť

 

 • Funkcia automatického systému núdzového brzdenia na križovatkách
 • Systém sledovania mŕtveho uhla
 • Asistent pre udržiavanie v jazdnom pruhu
 • Upozornenie na opustenie jazdného pruhu
 • Upozornenie na únavu vodiča
 • Pre riadenie
 • Tempomat a obmedzovač rýchlosti
 • Inteligentný adaptívny tempomat
 • Upozornenie na bezpečnú vzdialenosť
 • Asistent štartu do kopca
 • Pre parkovanie
 • Kamerový systém 360° s možnosťou 3D zobrazenia
 • Zadné, predné a bočné parkovacie senzory
 • Upozornenie na vozidlá, chodcov a cyklistov približujúcich sa z kolmého smeru
 • Upozornenie na bezpečné opustenie vozidla (OSE)

 

Motorizácia E-Tech plne hybridná

 

Vysoko účinný a tým pádom aj úsporný hybridný pohon E-Tech 145, ktorým je vybavený Renault Symbioz, ponúka pohodlnú a tichú jazdu na elektrický pohon v meste bez potreby dobíjania.

 

Nekompromisný výber technológie

Táto “plne hybridná” technológia E-Tech, na ktorú bolo podaných viac ako 150 patentov a ktorá využíva skúsenosti Renaultu z Formuly 1, najmä v oblasti rekuperácie a regenerácie energie, poskytuje dynamiku aj účinnosť. Jej “sériovo-paralelná” hybridná architektúra kombinuje dva elektromotory (e-motor s výkonom 36 kW a štartér-generátor HSG s výkonom 18 kW) a spaľovací štvorvalec 1,6 l s výkonom 69 kW (94 k) v kombinácii s inteligentnou viacrežimovou prevodovkou so zubovými spojkami a batériou s kapacitou 1,2 kWh.

 

Až 14 kombinácií

Prevodovka má 4 prevodové stupne pre spaľovací motor a 2 prevodové stupne pre hlavný elektromotor. Hybridný motor E-Tech 145 ponúka až 14 kombinácií prevádzky medzi spaľovacím motorom a elektromotorom na optimalizáciu spotreby paliva.

 

Elektrina v hlavnej úlohe

Všetky štarty prebiehajú elektricky, čo umožňuje jazdiť v meste až 80 % času úplne na elektrinu, pričom úspora paliva v mestskom cykle dosahuje až 40 % v porovnaní s konvenčným benzínovým motorom. Na diaľnici umožňuje architektúra pohonného ústrojenstva priamy pohon kolies spaľovacím motorom bez straty spôsobenej zbytočným chodom elektromotorov, ako je to pri konvenčných hybridných systémoch. Táto technológia od Renaultu umožňuje vozidlu Renault Symbioz dosahovať najlepšiu spotrebu paliva vo všetkých situáciách, pričom v cykle WLTP bola vypočítaná spotreba 4,6 l/100 km.

 

renault symbioz e tech full hybrid 10 Renault Symbioz E-TECH Hybrid 145 k: v duchu filozofie rodinných vozidiel Renault
Renault Symbioz 1

 

 

Priebežná optimalizácia

 

Od svojho uvedenia na trh je toto pohonné ústrojenstvo neustále optimalizované, najmä pokiaľ ide o riadenie softvéru, s cieľom zlepšiť spotrebu paliva a jazdný komfort, najmä na diaľnici. Podobne ako nové Renault Clio a nový Renault Captur, aj Renault Symbioz je vybavený novou funkciou E-Save, ktorá sa aktivuje tlačidlom na ľavej strane volantu. Táto funkcia zlepšuje jazdný komfort a optimalizuje spotrebu paliva tým, že udržiava nabitie batérie minimálne na 40 %, aby vždy bola k dispozícii dostatočná elektrická energia na prekonanie pridávacích pruhov bez straty rýchlosti alebo na predbehnutie iba silou elektromotoru, bez toho aby bol spaľovací motor dodatočne zaťažovaný. Okrem toho nedochádza k predčasnému podradeniu, čo je často považované za zdroj hluku.

 

Hybridné prediktívne riadenie

Symbioz tiež využíva výhody prediktívneho hybridného pohonu, ktorý maximalizuje využitie elektrickej energie oproti tepelnej energii v prospech spotreby paliva. Táto funkcia vychádza z údajov pripojeného mapového systému (Google Maps) a zohľadňuje topografiu (stúpania, klesania atď.), čas jazdy a dopravnú situáciu. Tieto údaje sú predtým spracované systémom riadenia batérií, aby sa zabezpečilo čo najlepšie využitie energie elektromotoru. K dispozícii je správa o jazde vo forme histogramu s detailnými údajmi o spotrebe a ujazdenej vzdialenosti v 100% elektrickom režime.

 

TECHNICKÉ ÚDAJE

 

ROZMERY A HMOTNOST

Dĺžka: 4413 mm
Šírka: 1797 mm
Výška: 1575 mm
Rozvor: 2638 mm
Predný previs: 892 mm
Zadný previs: 890 mm
Svettlá výška: 169 mm
Hmotnosť: 1500 kg
Objem batožinového priestoru: až 624 litrov

 

MOTORIZÁCIA
E-TECH Hybrid 145 k – 400V

 

VÝBAVY

Evolution
Techno
Iconic
Esprit Alpine