Škoda Auto, český automobilový výrobca, sa v roku 2023 môže pýšiť impozantným výsledkom, keď vo svojich českých závodoch vyrobila viac ako 781 000 vozidiel a ďalších 107 000 v zahraničných závodoch značky Škoda. Napriek komplexnej globálnej situácii spojenej s vplyvom pandémie a iných faktorov, ako napríklad dodávateľské ťažkosti, sa spoločnosti podarilo udržať robustnú výrobu. Zaujímavým prvkom je aj úloha Škody v elektrickej mobilite. V minulom roku vyrobila viac ako 313 000 batériových systémov pre plne elektrické vozidlá na platforme MEB a pre plug-in hybridné vozidlá skupiny Volkswagen. Týmto spôsobom prispieva k rastúcej elektrifikácii vozového parku a nadväzuje na svoju elektromobilovú ofenzívu.

 

logo skoda fi e279f975 1920x1080 1 Škoda Auto nestratila dych ani v náročnom roku 2023. Celosvetovo vyrobila viac ako 888 000 vozidiel  

 

 

Škoda Auto sa aktívne rozširuje aj na globálnom trhu. V septembri vstúpila na vietnamský trh a začiatkom októbra sa pripravuje na návrat do výroby v Kazachstane. Tieto kroky sú súčasťou širšieho plánu internacionalizácie automobilky, ktorá tak posilňuje svoju pozíciu na svetovej automobilovej scéne.

 

Strategickým uzlom je aj technologický upgrade modelu Enyaq, vrátane verzie Laurin & Klement, ktorý bol predstavený koncom minulého roka. Spoločnosť sa tiež chystá uviesť na trh nový plne elektrický model s názvom Elroq, prispievajúc tak k diverzifikácii svojej elektromobilovej ponuky.

 

Celkové úsilie Škoda Auto o udržanie kvality výroby, inovácií a expanzie na nové trhy robí z roku 2023 dôležitý krok v jej dlhodobej vízii a prínosu k celkovému rozvoju automobilového priemyslu.

 

Andreas Dick, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť výroby a logistiky, hovorí: “V minulom roku sme celosvetovo vyrobili viac ako 888 000 vozidiel značky Škoda, čo dokazuje našu schopnosť rýchlo a flexibilne sa prispôsobiť dynamicky sa meniacemu a geopoliticky náročnému prostrediu. Tento úspech odráža náš záväzok voči zákazníkom, značke Škoda a koncernu. Naše nedávne vstupy na nové trhy a pridávanie lokálnych výrobných závodov sú kľúčovými krokmi v rozširovaní našich globálnych výrobných kapacít. Rád by som sa poďakoval všetkým svojim kolegom za ich obrovské nasadenie a tímovú prácu.”

 

Výroba v Českej republike

 

V roku 2023 vyrobila spoločnosť Škoda Auto v Mladej Boleslavi približne 556 000 vozidiel modelových radov Fabia, Scala, Octavia, Octavia iV, Kamiq, Enyaq a Enyaq Coupé. Závod takisto vyrobil 349 021 kusov manuálnych prevodoviek MQ100 a MQ200, 1 736 815 náprav a 469 935 motorov EA211, ktoré sa montujú aj do vozidiel iných značiek koncernu Volkswagen. Okrem toho sa vyrobilo 165 606 batériových systémov pre plne elektrické vozidlá na platforme MEB a 147 625 batériových systémov pre plug-in hybridné vozidlá. Druhá montážna linka, ktorá bola uvedená do prevádzky v decembri 2023, zvýši výrobnú kapacitu o 50 % na 1 500 kusov denne.

 

Spoločnosť Škoda Auto vyrobila v roku 2023 v Kvasinách celkovo 225 000 vozidiel Karoq, Kodiaq, Superb a Superb iV. Druhá generácia modelu Kodiaq bola predstavená v októbri a štvrtá generácia modelu Superb mala svetovú premiéru v novembri. Táto vlajková loď značky so spaľovacím motorom bude k dispozícii v karosárskych verziách liftback a kombi.

 

Česká automobilka vyrobila vo Vrchlabí 686 066 automatických prevodoviek s priamym radením DQ200 pre svoje vlastné modely i pre ostatné značky koncernu.

 

Medzinárodné výrobné závody

 

V bratislavskom závode Volkswagen vyrobila spoločnosť Škoda Auto viac ako 36 000 kusov SUV Karoq a prvých niekoľko stoviek kusov vozidiel novej generácie modelu Superb.

 

Škoda Auto bola zodpovedná za kompletný vývoj modelov Škoda Superb a Volkswagen Passat, ktoré sa vyrábajú na rovnakej linke v bratislavskom závode. Tento krok sa stal súčasťou projektu Beta+, ktorého hlavným cieľom je predovšetkým využitie synergií vo výrobnej sieti a ďalšie zvýšenie efektívnosti. Presunom modelu Superb do Bratislavy automobilka od leta 2024 vytvorí kapacitu pre výrobu vozidiel Octavia v závode v Kvasinách. Zároveň to umožní vyrábať viac elektrických vozidiel v závode v Mladej Boleslavi.

 

V minulom roku sa v ukrajinskom závode Eurocar v Solomonove zmontovalo 2 580 vozidiel Škoda vo forme čiastočne rozobratých SKD súprav dovážaných z českých výrobných závodov. Prípadné zvýšenie objemu výroby v ukrajinskom závode v Solomonove bude závisieť od ďalšieho vývoja vojnovej situácie v krajine.

 

Česká automobilka v roku 2023 vyrobila približne 18 500 vozidiel v štyroch čínskych závodoch v mestách Čchang-ša (Kodiaq a Kodiaq GT), Nanking (Kamiq, Kamiq GT a Superb), Ning-po (Octavia, Octavia Pro a Karoq) a I-čeng (Rapid).

 

Skoda Superb production in Bratislava 3 Škoda Auto nestratila dych ani v náročnom roku 2023. Celosvetovo vyrobila viac ako 888 000 vozidiel  

 

 

Stratégia internacionalizácie: vstup na nové trhy a budovanie synergií

 

V roku 2023 spoločnosť Škoda Auto pokračovala v efektívnej realizácii svojej stratégie internacionalizácie. Závod v indickom Punévyrobil v minulom roku takmer 48 000 lokálne vyvinutých modelov Kushaq a Slavia. V závode v Aurangabáde zišlo z linky približne 4 400 modelov Superb, Octavia a Kodiaq. Celkovo sa v Indii vyrobilo viac ako 52 000 automobilov. Cieľom automobilky je v roku 2024 osloviť viac indických zákazníkov a rozšíriť svoju prítomnosť na medzinárodnom trhu. S cieľom ďalej využívať regionálne synergie otvorila Škoda Auto v októbri 2023 v Puné nové centrum pre expedíciu komponentov, ktoré bude od tohto roku slúžiť ako logistické centrum pre plne rozložené súpravy (CKD) modelov Kushaq a Slavia lokálne vyrábaných v Indii.

 

V decembri minulého roka získalo toto logistické centrum ako prvé v Indii platinový certifikát Indian Green Building Council za zelenú budovu. Tento certifikát zdôrazňuje dodržiavanie zásad ekologickej výstavby zameraných na šetrenie vodou, energetickú účinnosť, ochranu prírodných zdrojov, znižovanie množstva odpadu a poskytovanie zdravších priestorov pre zamestnancov, čo je v súlade so stratégiou udržateľnosti spoločnosti Škoda Auto.

 

Z Puné budú CKD súpravy vyvážané do Vietnamu, čo súvisí s expanziou automobilky na tento trh v septembri 2023. Vietnam je súčasťou regiónu ASEAN, kde Škoda Auto strategicky vedie skupinu značiek Brand Group Core a maximalizuje rastový potenciál koncernu Volkswagen.

 

Opätovný vstup spoločnosti Škoda Auto na kazašský trh v októbri 2023 predstavuje ďalší významný krok v internacionalizácii značky a prispeje k cieľu spoločnosti rozšíriť svoju globálnu prítomnosť.

 

Vyrobne zavody Skoda Škoda Auto nestratila dych ani v náročnom roku 2023. Celosvetovo vyrobila viac ako 888 000 vozidiel  

 

Výroba spoločnosti Škoda Auto v roku 2023 (*zaokrúhlené údaje)
Vozidlá                                                                 888 000*
Motory                                                            469 935
Nápravy                                                         1 736 355
Batériové systémy PHEV                         147 625
Batériové systémy MEB                    165 606
Prevodovky                                                  1 035 087
DQ200                                                               686 066
MQ200, MQ100                                                349 021