› Škoda Superb Liftback je celkom nová vlajková loď portfólia modelov so spaľovacími motormi: výrazný vzhľad, vylepšená aerodynamika

› Viac priestoru a pohodlia: Priestrannejšie vozidlo, čistý dizajn interiéru s udržateľnými materiálmi, intuitívnymi multifunkčnými otočnými ovládačmi (Smart Dials) a infotainmentom s integrovaným chatbotom ChatGPT na báze umelej inteligencie

› Rozšírené portfólio pohonných jednotiek pre Škoda Superb Liftback: Premiéra mild-hybridnej technológie a novej generácie plug-in hybridného pohonu s čisto elektrickým dojazdom až 120 km pre Superb Combi, neskôr dostupného aj pre liftback

› Ešte vyššia úroveň bezpečnosti: inovatívne asistenčné systémy, nová generácia Matrix-LED predných svetlometov a nová generácia adaptívneho podvozku DCC+

 

skoda superb liftback

 

Škoda Auto predstavuje úplne novú generáciu svojho prestížneho modelu Škoda Superb Liftback, ktorý je teraz ešte väčší, úspornejší a bezpečnejší. Nová Škoda Superb Liftback zaujme svojím elegantným vzhľadom a množstvom moderných technológií.

 

Nový model prináša výrazne priestrannejší interiér, ktorý je navrhnutý s dôrazom na čistý dizajn a udržateľné materiály. Vybavený je intuitívnymi multifunkčnými otočnými ovládačmi (Smart Dials) a pokročilým infotainment systémom s integrovaným chatbotom ChatGPT na báze umelej inteligencie.

 

Ponuka pohonných jednotiek pre Škoda Superb Liftback zahŕňa šesť variantov moderných motorov s výkonmi od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k). Patrí sem aj plug-in hybridná verzia s čisto elektrickým dojazdom až 120 km, ktorá bude dostupná neskôr. V premiére sa tu objavuje aj motor 1,5 TSI s mild-hybridnou technológiou.

 

Bezpečnostné inovácie zahŕňajú pokročilé asistenčné systémy, novú generáciu Matrix-LED predných svetlometov a adaptívny podvozok DCC+.

 

Nová Škoda Superb Liftback prináša kombináciu priestrannosti, moderného dizajnu a technologických inovácií, čo ho robí ideálnym vozidlom pre tých, ktorí hľadajú komfort a spoľahlivosť na najvyššej úrovni.

 

skoda superb liftback

 

Celkom nová Škoda Superb Liftback: viac priestoru a pohodlia, úspornejšia a ešte bezpečnejšia

 

Klaus Zellmer, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto, hovorí: “Naši zákazníci sú pre nás prioritou a pri vývoji novej generácie našej vlajkovej lode portfólia vozidiel so spaľovacími motormi sme pozorne načúvali ich želaniam. Výsledkom je celkom nový Superb, ktorý používateľom ponúka ešte viac nových prvkov, komfortu a zážitkov. Neprichádza len s ponukou väčšieho priestoru, ale predstavuje aj nové elektrifikované pohonné jednotky. Jednoduchšie je aj jeho ovládanie, a to vďaka našim novým multifunkčným otočným ovládačom (Smart Dials) a hlasovému ovládaniu, ktoré bude čoskoro vylepšené vďaka integrácii chatbota ChatGPT založeného na umelej inteligencii. Rozsiahlejšie možnosti konektivity a nové asistenčné systémy dokonale završujú evolúciu vozidla.”

 

Škoda Superb Liftback: Dizajn exteriéru a aerodynamika

 

Nový Superb Liftback sa vyznačuje výraznou osemhrannou maskou chladiča a ostro rezanými prednými svetlometmi, ktoré poskytujú lepšie osvetlenie než predchádzajúca generácia. Súčasťou Matrix-LED predných svetlometov je unikátny dizajnový prvok Crystallinium. Zadné svetlá sú vybavené animovanými smerovkami a funkciou Coming/Leaving Home, čo zvyšuje bezpečnosť a komfort pri každej jazde.

 

Elegantné dizajnové prvky v odtieni Dark Chrome, ako logo Škoda na kapote a nápis Škoda na piatych dverách, pridávajú vozidlu luxusný vzhľad. Nový Superb Liftback dosahuje koeficient odporu vzduchu (cx) 0,23, čo je jedna z najlepších hodnôt v tomto segmente.

 

Týmto dizajnovým a technickým vylepšeniam sa podarilo znížiť koeficient odporu vzduchu v porovnaní s predchádzajúcou generáciou o 15 %, čo prispieva k nižšej spotrebe paliva a lepšiemu výkonu. Nový Superb Liftback tak prináša dokonalú kombináciu elegancie, technológie a efektívnosti, ktorá osloví aj tých najnáročnejších zákazníkov.

 

Nový interiér Škoda Superb Liftback: 13″ infotainment, čistý dizajn stredovej konzoly a väčší batožinový priestor

 

Interiér novej Škody Superb Liftback prináša množstvo inovácií a vylepšení, ktoré zvyšujú komfort a používateľský zážitok. Dominantným prvkom je voľne stojaca obrazovka infotainmentu s uhlopriečkou až 13″. Tento displej poskytuje jasný a prehľadný prístup k všetkým potrebným informáciám a funkciám vozidla.

 

Volič prevodovky bol presunutý na stĺpik riadenia, čo umožnilo vytvoriť stredovú konzolu s minimalistickým a elegantným dizajnom. Po prvýkrát je v modeli Škoda Superb Liftback k dispozícii head-up displej, ktorý zobrazuje kľúčové informácie priamo na čelnom skle, čím zvyšuje bezpečnosť a pohodlie vodiča.

 

Multifunkčné ovládače Smart Dials a digitálna asistentka Laura, ktorá bude čoskoro obohatená o funkcie chatbota ChatGPT, zjednodušujú ovládanie mnohých funkcií vozidla a infotainmentu. Ponúkajú rozšírené možnosti konektivity a prístup k informáciám presahujúcim rámec samotného vozidla.

 

Ďalšími novinkami sú bezdrôtové nabíjanie mobilného telefónu s výkonom 15 W a odvetrávaním, ako aj ergonomické sedadlá šetrné k chrbtu s desiatimi pneumaticky ovládanými masážnymi vankúšmi. Objem batožinového priestoru verzie Liftback je teraz 645 litrov, čo je o 20 litrov viac ako u predchádzajúcej generácie.

 

skoda superb liftback interier

 

Širšia ponuka pohonných jednotiek pre Škoda Superb Liftback a vyššia úroveň komfortu a bezpečnosti

 

Nová Škoda Superb Liftback ponúka širšiu paletu pohonných jednotiek než kedykoľvek predtým. Medzi šesť moderných a úsporných motorov patrí aj nová generácia plug-in hybridného pohonu. Tento systém, ktorý je v súčasnosti dostupný pre model Superb Combi iV, bude neskôr dostupný aj pre verziu Liftback. Motor 1,5 TSI v kombinácii s elektromotorom poskytuje systémový výkon 150 kW (204 k) a ponúka elektrický dojazd až 120 km v režime WLTP.

 

Okrem toho je motor 1,5 TSI k dispozícii aj s mild-hybridnou technológiou, ktorá sa v modeli Škoda Superb Liftback objavuje po prvýkrát. Paleta motorov zahŕňa aj ďalšie dva benzínové motory a dva naftové motory. Najvýkonnejšia benzínová verzia s výkonom 195 kW (265 k) a najvýkonnejšia naftová verzia s výkonom 142 kW (193 k) sú vždy spojené s pohonom všetkých kolies.

 

Nová generácia adaptívneho podvozku DCC+, ktorá sa v modeli Superb objavuje po prvýkrát, kombinuje vysokú úroveň komfortu s vynikajúcou jazdnou dynamikou. Tento systém umožňuje prispôsobiť charakteristiku odpruženia aktuálnym jazdným podmienkam a preferenciám vodiča, čím zabezpečuje optimálnu rovnováhu medzi pohodlím a športovým výkonom.

 

skoda superb liftback

 

Nová éra úspechu pre Škoda Superb Liftback

 

Úplne nová Škoda Superb Liftback sa začala vyrábať v závode Volkswagen Group v Bratislave, čo je súčasťou iniciatívy Beta+ zameranej na zvýšenie efektivity a využitie synergických efektov v rámci koncernu. Tento závod v hlavnom meste Slovenska má za úlohu pokračovať v úspechu tohto modelu.

 

Moderná história modelu Škoda Superb Liftback začala v roku 2001, kedy Škoda Auto uviedla prvú generáciu tohto vozidla. Najväčší úspech z tretej generácie verzie liftback zaznamenali trhy ako Turecko, Česká republika a Poľsko medzi rokmi 2015 a aprílom 2023.

 

Od uvedenia na trh v roku 2001 bolo dodaných viac ako 1,6 milióna vozidiel Superb zákazníkom po celom svete. Nový model je navrhnutý tak, aby pokračoval v tejto tradícii, prinášajúc moderné technológie a vyššiu úroveň komfortu, čím si upevní svoje miesto medzi najlepšie hodnotenými vozidlami vo svojej triede.

 

Výroba v Bratislave prináša nové možnosti a zvyšuje produktivitu, čo pomôže novému Superbu naplniť očakávania aj tých najnáročnejších zákazníkov. Tento model je pripravený písať ďalšiu kapitolu úspešného príbehu značky Škoda, poskytujúc špičkový výkon a inovatívne riešenia pre moderného vodiča.

 

skoda superb liftback

 

Exteriér: Charakteristické dizajnové prvky a vylepšená aerodynamika

 

› Nové dizajnové prvky: Nová maska chladiča, kryštalické prvky a detaily v odtieni Dark Chrome › Vyladená aerodynamika: Koeficient odporu vzduchu znížený o 15 % na 0,23 pri verzii liftback › Ešte viac priestoru: Superb vo verzii liftback narástol do dĺžky o 43 milimetrov, poskytujúc viac priestoru pre cestujúcich a batožinu

 

Škoda Auto výrazne vylepšila dizajn modelu Superb, ktorý teraz prichádza s novou maskou chladiča a druhou generáciou Matrix-LED predných svetlometov. Tieto svetlomety sú obohatené o charakteristické kryštalické prvky značky Škoda, ktoré zdobia aj užšie zadné LED svetlá. Úpravy karosérie, ako napríklad skosené čelné sklo a optimalizovaná krivka strešnej línie, prispeli k zlepšeniu aerodynamiky verzie liftback o 15 %, pričom nový koeficient odporu vzduchu dosahuje hodnotu 0,23. Tento nárast o 43 milimetrov v dĺžke vozidla zvyšuje celkovú priestrannosť, čím poskytuje ešte viac komfortu pre cestujúcich.

 

Vylepšený dizajn a Matrix-LED predné svetlomety s 36 individuálnymi svetelnými segmentmi

 

Superb Liftback je teraz vybavený novou výraznou maskou chladiča, ktorá je orámovaná v odtieni Dark Chrome. Táto povrchová úprava sa nachádza aj na logu Škoda na kapote, lištách na prednom nárazníku a nápise Škoda na piatych dverách. Zadné Top LED svetlá s animovanými ukazovateľmi smeru sú doplnené o funkciu Coming/Leaving Home. Druhá generácia Matrix-LED predných svetlometov, štandardne dostupná pre výbavový stupeň L&K, poskytuje lepšie osvetlenie než predchádzajúce modely. Nový dizajnový prvok Crystallinium im dodáva ľahký nádych tyrkysovej farby.

 

V každom svetlomete sú vedľa seba umiestnené dva moduly – jeden Bi-LED modul pre stretávacie a diaľkové svetlo a vnútorný modul Matrix s 36 jednotlivými svetelnými segmentmi. Kryštalický dizajn prisvecovania do zákrut zvyšuje bezpečnosť a viditeľnosť. Pod ním sa nachádza úzky pás LED diód, ktorý združuje parkovacie svetlo, svetlo denného svietenia a smerové svetlo, čím vytvára výrazný svetelný podpis. Hmlové svetlá boli nahradené funkciou svetla do zlého počasia, čím sa zvýšila efektivita a viditeľnosť v nepriaznivých podmienkach.

 

Nový Superb Liftback kombinuje elegantný dizajn s najmodernejšími technológiami, čím ponúka dokonalý zážitok z jazdy a vynikajúcu úroveň komfortu pre všetkých cestujúcich.

 

skoda superb liftback

 

Najaerodynamickejší Superb v histórii

 

Aerodynamická účinnosť nového modelu Superb Liftback sa výrazne zlepšila, dosahujúc koeficient odporu vzduchu cx 0,23, čo predstavuje zlepšenie o 15 % oproti predchádzajúcej generácii. Táto hodnota je jednou z najlepších vo svojej triede, čím sa Superb Liftback stáva najaerodynamickejším modelom Škoda v histórii. Úpravy zahŕňajú ešte viac skosené čelné sklo, optimalizovanú krivku strešnej línie, prepracovaný dizajn piatych dverí, modernizované vonkajšie spätné zrkadlá, aerodynamicky optimalizované kolesá a vzduchové kanály v prednom nárazníku.

 

Elektricky ovládaná aktívna žalúzia za prívodom vzduchu v prednom nárazníku reguluje prúdenie vzduchu podľa potreby chladenia motora. Automaticky riadený systém chladenia predných bŕzd využíva prúd vzduchu zabezpečovaný ventilátorom chladiča. Optimalizované deflektory pred prednými kolesami a modernizované kryty podvozku zlepšujú prúdenie vzduchu pod vozidlom, čím sa zvyšuje celková aerodynamická účinnosť.

 

Viac priestoru a nové farby karosérie

 

Nový Superb Liftback sa predĺžil o 43 milimetrov, čo zväčšuje jeho celkový priestor pre cestujúcich a batožinu. Objem batožinového priestoru sa zväčšil o 20 litrov, čím ponúka ešte viac úložného priestoru pre všetky potreby. V interiéri sa zväčšil aj efektívny priestor pre hlavu, čo zvyšuje pohodlie pre všetkých cestujúcich.

 

Škoda Superb Liftback je teraz k dispozícii v šiestich nových metalických farbách: strieborná Pebble, čierna Ebony, modrá Cobalt, červená Carmine a žltá Ice Tea, spolu s nemetalickou bielou Purity. Naďalej zostávajú dostupné aj modrá Energy a metalická sivá Graphite. Ponuka kolies z ľahkých zliatin sa rozširuje od základných strieborných 17″ diskov Mintaka až po voliteľné 19″ disky, čím si zákazníci môžu vybrať podľa svojich preferencií.

 

Nový Superb Liftback tak prináša nielen technologické a aerodynamické inovácie, ale aj rozšírené možnosti personalizácie a priestrannosť, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších zákazníkov.

 

SuperbSuperb Combi
Dĺžka [mm]4 912 (+43)4 902 (+40)
Šírka [mm]1 849 (–15)1 849 (–15)
Výška [mm]1 481 (+12)1 482 (+5)
Rázvor [mm]2 841 (=)2 841 (=)
Efektívny priestor pre hlavu na predných sedadlách [mm]1 049 (+11)1 049 (+7)
Efektívny priestor pre hlavu na zadných sedadlách [mm]986 (+6)1 008 (+8)
Objem batožinového priestoru [l]645 (+20)690 (+30)

 

Interiér: Priestrannejší, udržateľný a digitálny, s intuitívnymi multifunkčnými ovládačmi

 

› Dizajny interiéru: Nové interiérové prevedenia pre modelový rad Superb
› Ešte intuitívnejší: Multifunkčné ovládače (Smart Dials) a nová štruktúra menu infotainmentu
› Udržateľné materiály: Ekologicky činená koža a textílie z recyklovaných materiálov
› Prepracovaná ergonómia: Prehľadná stredová konzola, voľne stojaca obrazovka infotainmentu s uhlopriečkou až 13″ a head-up displej
› Nová úroveň pohodlia: Dva typy sedadiel vrátane Top ergonomických sedadiel s desiatimi pneumaticky ovládanými masážnymi vankúšmi

 

Interiér novej Škody Superb sa vyznačuje veľkorysým priestorom, čistým dizajnom a novou štruktúrou ponuky. Pozornosť upúta voľne stojaca obrazovka infotainmentu s uhlopriečkou až 13″, ktorá je v modeli Superb dostupná po prvýkrát, a intuitívne multifunkčné ovládače (Smart Dials). V tomto modeli je tiež po prvýkrát dostupný head-up displej, ktorý dopĺňa 10″ virtuálny kokpit. Všetky látky, vrátane čalúnenia stropu, sú vyrobené z recyklovaných materiálov.

 

Johannes Neft, člen predstavenstva Škoda Auto za oblasť Technického vývoja, hovorí: “Pozorne sme načúvali našim zákazníkom a do interiéru sme vrátili manuálne ovládacie prvky. Výsledkom sú nové multifunkčné ovládače (Smart Dials), ktoré kombinujú manuálne a digitálne ovládacie prvky pre ešte rýchlejšie, jednoduchšie a intuitívnejšie ovládanie funkcií v interiéri. Kombinujú celý rad funkcií, pomáhajú znižovať rozptyľovanie vodiča a zvyšovať tak bezpečnosť jazdy.”

 

skoda superb liftback interier

 

Dva stupne výbavy s rôznymi variantmi interiéru a nová koncepcia stredovej konzoly

 

Nový Superb je dostupný v troch stupňoch výbavy, ktoré ponúkajú rôzne dizajny interiéru. Dizajny interiéru dopĺňajú tematicky zostavené balíky a ďalšie možnosti individualizácie. Výbavové stupne Selection a Top Selection ponúkajú interiéry Loft, Lounge, Suite čierny a Suite hnedý Cognac. Superb L&K ponúka interiéry L&K čierny a L&K hnedý Cognac s jedinečnými detailmi, ako sú napríklad vyšité nápisy Laurin & Klement.

 

Nová stredová konzola poskytuje cestujúcim viac priestoru, keďže volič prevodovky sa presunul na stĺpik riadenia. Superb je štandardne vybavený novým systémom bezdrôtového nabíjania, ktorý umožňuje rýchle indukčné nabíjanie mobilného telefónu s výkonom 15 W a telefón počas nabíjania zároveň vetrá pomocou ventilátora. Tieto inovácie robia z modelu Superb skutočne moderné a pohodlné vozidlo, ktoré spĺňa najvyššie nároky na komfort a technológiu.

 

Nové multifunkčné ovládače (Smart Dials) kombinujú digitálne a manuálne ovládacie prvky

 

Multifunkčné ovládače Smart Dials prinášajú kombináciu digitálnych a manuálnych prvkov, čo zaručuje mimoriadne jednoduché a intuitívne ovládanie. Tieto ovládače majú štruktúrovaný povrch v odtieni Dark Chrome a umožňujú ovládanie rôznych funkcií vozidla otáčaním a stláčaním. Každý z troch ovládačov obsahuje digitálny farebný displej s priemerom 32 mm, ktorý zobrazuje aktuálne nastavenia.

 

Ľavý a pravý ovládač sú určené pre vodiča a spolujazdca, umožňujúc nastavenie teploty interiéru, vyhrievanie alebo ventiláciu sedadiel. Displej na ovládačoch zobrazuje aktuálnu funkciu, ktorú je možné zmeniť stlačením. Prostredný ovládač umožňuje konfigurovať ovládanie až štyroch z nasledujúcich funkcií: hlasitosť infotainmentu, intenzita ventilácie, smer prúdenia vzduchu, inteligentná klimatizácia, jazdné režimy a priblíženie či oddialenie navigačnej mapy.

 

Centrálny displej s uhlopriečkou až 13″ a head-up displej

 

Centrálny displej infotainmentu, ktorý je voľne stojacou jednotkou, ponúka uhlopriečku 10″ alebo 13″ v kombinácii s navigačným systémom. Pre pohodlné ovládanie je k dispozícii opierka na ruky. Nová štruktúra infotainmentu obsahuje tri základné ikony: Domov, Vozidlo a Aplikácie. Aktualizovaná grafika 10″ virtuálneho kokpitu a centrálneho displeja infotainmentu zaručuje ešte intuitívnejšie ovládanie.

 

Po prvýkrát je k dispozícii aj head-up displej, ktorý premieta informácie o navigácii, tempomate, rozpoznávaní dopravných značiek a asistentovi udržiavania v jazdnom pruhu priamo do zorného poľa vodiča. Tento displej zvyšuje bezpečnosť tým, že umožňuje vodičovi sledovať dôležité informácie bez toho, aby musel odvrátiť zrak z cesty.

 

Dva typy sedadiel a ekologické materiály

 

Nový Superb ponúka dva typy predných sedadiel, pričom všetky látky použité v interiéri obsahujú recyklované materiály. Koža v koňakovej farbe je ekologicky vyčinená pomocou zvyškovej vody z produkcie olív, čo prispieva k udržateľnosti a ekologickému prístupu pri výrobe vozidiel.

 

Tieto inovácie robia z modelu Superb moderné a pohodlné vozidlo, ktoré spĺňa najvyššie štandardy v oblasti komfortu, technológie a udržateľnosti.

 

InteriérPoťahy sedadielFunkcie sedadla
LoftLátka·   Elektricky nastaviteľný sklon operadla

·   Manuálne nastaviteľná dĺžka sedáku

·   Bedrová opierka nastaviteľná v štyroch smeroch

·   Masážna funkcia s tromi vzduchovými vankúšmi

·   Výškovo a pozdĺžne nastaviteľné predné opierky hlavy

LoungeSuedia
SuitePerforovaná koža·   Top ergonomické sedadlá

·   S pamäťou, funkciou ľahkého nastupovania, elektricky nastaviteľné vo všetkých smeroch

·   Pokročilá masážna funkcia, 10 pneumaticky ovládaných masážnych vakov

L&K

 

Komfort a praktickosť vo vnútri nového modelu Škoda Superb Liftback

Zadná lakťová opierka má integrovaný držiak na nápoje, ktorý zvyšuje pohodlie pasažierov. Od interiéru Lounge umožňuje aj pozdĺžne nastavenie a obsahuje držiak na multimediálne zariadenia. V interiéri nájdete aj otvor pre prepravu dlhých predmetov. Voliteľný paket Family zahŕňa bočné airbagy vzadu, paket na spanie, držiak na tablet na operadlách predných sedadiel a tieniace rolety zadných bočných okien.

 

Ambientné osvetlenie a osvetlenie priehlbín vonkajších kľučiek vozidla

 

Ambientné osvetlenie je štandardnou výbavou od interiéru Lounge, pričom ponúka možnosť výberu z desiatich farieb. Táto funkcia je tiež štandardná pre verziu L&K, čo pridáva na luxusnosti a individuálnom nastavení interiéru.

 

Vynikajúci zvukový zážitok

 

Nový Superb ponúka na želanie špičkový audiosystém CANTON s celkovým výkonom 725 W. Tento systém obsahuje dvanásť reproduktorov, centrálny reproduktor umiestnený v prístrojovej doske pod čelným sklom, subwoofer v dojazdovom rezervnom kolese, 16-kanálový zosilňovač a digitálny ekvalizér. Audiosystém CANTON je súčasťou výbavy Laurin & Klement, poskytujúc výnimočný zvukový zážitok.

 

skoda superb liftback

 

28 Simply Clever prvkov

 

Nová Škoda Superb ponúka až 28 Simply Clever prvkov, ktoré zvyšujú komfort a praktickosť. Medzi tieto prvky patria držiak na parkovacie lístky na A-stĺpiku, nové vrecká na mobilný telefón na zadnej strane operadiel predných sedadiel a elektrický roletový kryt batožinového priestoru. Tento kryt chráni 690-litrový batožinový priestor a umožňuje jednoduché nakladanie a vykladanie batožiny stlačením tlačidla.

 

Zadná stredová lakťová opierka obsahuje integrovaný držiak na nápoje a tablet, čím zvyšuje pohodlie cestujúcich. Jumbo Box pod sklopnou stredovou lakťovou opierkou poskytuje odkladací priestor a čistič displeja. Nová funkcia “Výhrevy” v menu klimatizácie umožňuje jednoduché zapnutie vyhrievania sedadiel, volantu, čelného a zadného skla stlačením jediného tlačidla na displeji infotainmentu.

 

Škrabka na ľad vo veku nádrže a dáždnik vo dverách vodiča sú teraz vyrobené z udržateľných materiálov. V batožinovom priestore sa nachádza QR kód, ktorý odkazuje na inštruktážne videá o optimálnom využití batožinového priestoru a ďalších úložných priestorov.

 

Nová Škoda Superb Liftback tak ponúka nielen moderný dizajn a technologické inovácie, ale aj praktické a komfortné riešenia pre každodenné používanie.

 

Multifunkčné ovládače (Smart Dials)1,2Čistič displeja v Jumbo Boxe1,2
Držiak parkovacieho lístkaVrecká na mobilný telefón na zadných stranách operadiel predných sedadiel1,2
Škrabka na ľad z udržateľných materiálov ve veku palivovej nádrže1, 2USB-C konektor pri vnútoronom spätnom zrkadle
Držiak na ceruzky, držiak na mince a úchyt pre odnímateľnú schránku na slnečné okuliare v priehradke pred spolujazdcom1, 2Úložný priestor vo výplni dverí vodiča vvrátane  dáždnika z udržateľných materiálov1,2
Držiak nápojov s Easy OpenDva cargo elementy v batožinovom priestore
Sklopné háčiky na tašky v batožinovom  priestoreIntegrovaný lievik v uzávere nádržky ostrekovača1,2
Háčiky na B stĺpikuElektronická detská poistka
Ochrana proti natankovaniu nesprávneho palivaÚložný priestor pro výstražný trojuholník  vo veku batožinového priestoru2
Odistenie operadla zadného sedadla z batožinového priestoruElektrický roletový kryt batožinového priestoru 2,3
Štyri upevňovacie oká v batožinovom priestoreMultifunkčné vrecko pod roletovým krytom batožinového priestoru, po novom s dodatočnými háčikmi na tašku (1x liftback, 2x kombi)1,2,3
Úložné priestory pre reflexnú vestu ve všetkých dveráchOdpadkový kôš vo výplni dverí3
Ostrekovač zadnej kameryPaket pre spanie so špeciálnymi opierkami hlavy a prikrývkou3
Držiak na 1,5 litrovú fľašu v predných a zadných dveráchDržiak tabletu na opierke hlavy3
Jumbo Box s vyberateľnou schránkou na ukuliare1,2Zadná lakťová opierka s integrovaným držiakom na nápoje a tablet, teraz pozdĺžne  nastavitelná1,2,3

 

Pohonné jednotky: Premiéra mild-hybridnej technológie, plug-in hybridný pohon s elektrickým dojazdom až 120 km

 

› Šesť pohonných jednotiek na výber: motor 1.5 TSI s mild-hybridnou technológiou dopĺňajú dva benzínové motory 2.0 TSI a dva naftové motory 2.0 TDI
› Výkonové spektrum motorov sa pohybuje od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k), automatická prevodovka DSG je štandardom, vrcholné verzie naftového a benzínového motora majú štandardne pohon všetkých kolies
› Vylepšený plug-in hybridný pohon pre Superb Combi, neskôr dostupný aj pre verziu liftback: druhá generácia pohonu umožňuje čisto elektrický dojazd až 120 km
› Dobre vyladený podvozok: Adaptívny podvozok DCC+ poskytuje lepšiu jazdnú dynamiku a vyšší jazdný komfort

 

Nová Škoda Superb Liftback ponúka širokú paletu šiestich rôznych pohonných jednotiek s výkonmi od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k). Medzi benzínové motory patrí aj 1.5 TSI vybavený mild-hybridnou technológiou, ktorú dopĺňajú dva naftové motory. Plug-in hybridný pohon je aktuálne dostupný pre model Superb Combi iV a umožňuje čisto elektrický dojazd až 120 km. Tento pohon bude neskôr k dispozícii aj pre verziu liftback. Všetky pohonné jednotky sú štandardne dodávané s automatickou prevodovkou DSG. Najvýkonnejšie verzie benzínového a naftového motora sú vybavené pohonom všetkých kolies. Adaptívny podvozok DCC+ prináša vylepšený komfort a jazdnú dynamiku vďaka širšiemu rozsahu charakteristík tlmenia.

 

Plug-in hybridná verzia Škoda Superb Liftback s benzínovým motorom 1.5 TSI a väčšou vysokonapäťovou batériou

 

Druhá generácia plug-in hybridného pohonu kombinuje elektromotor s benzínovým motorom 1.5 TSI s výkonom 110 kW (150 k), poskytujúc celkový systémový výkon 150 kW (204 k). Výkon je prenášaný na predné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej automatickej prevodovky DSG. Nová vysokonapäťová batéria má celkovú brutto kapacitu 25,7 kWh, čo je takmer dvojnásobok oproti predchádzajúcemu modelu. To umožňuje dojazd modelu Superb Combi iV na čisto elektrický pohon až 120 km v režime WLTP. Tento plug-in hybridný pohon bude neskôr k dispozícii aj pre verziu liftback. Maximálny nabíjací výkon 11 kW v domácich wallboxoch a nabíjacích bodoch na striedavý prúd umožňuje dobitie batérie z 0 % na 100 % za 2,5 hodiny. Pri nabíjaní jednosmerným prúdom je maximálny nabíjací výkon krátkodobo až 50 kW, čo umožňuje nabitie batérie z 10 % na 80 % za 25 minút. Objem palivovej nádrže benzínového motora v plug-in hybridnej verzii je 45 litrov.

 

Široká škála motorov a technologických inovácií robí z novej Škody Superb Liftback moderné vozidlo pripravené splniť rôznorodé potreby svojich používateľov, pričom kladie dôraz na efektívnosť, výkon a udržateľnosť.

 

Bezpečnosť: Nové nanosenzory pre pokročilejšie a presnejšie asistenčné systémy

 

› Vyššia úroveň bezpečnosti: Nové nanosenzory na prednom nárazníku a zadné radarové senzory so zvýšeným dosahom
› Premiéru v modelovom rade Superb majú asistent pri odbáčaní, asistent pri prejazde križovatkou, antikolízny asistent a výstraha pri vystupovaní z vozidla, ktoré sú súčasťou štandardnej výbavy
› Jednoduchšie parkovanie: Automatické parkovanie, uložený parkovací manéver a asistent pre jazdu s prívesom zabezpečujú ešte väčšie pohodlie
› Vylepšená ochrana cestujúcich: Až desať airbagov a nové rozpoznávanie únavy a pozornosti vodiča

 

Škoda Auto výrazne zvýšila bezpečnosť modelu Superb Liftback vďaka novej generácii senzorov a najmodernejším asistenčným systémom. Nový Superb prináša premiéru asistentov pri odbáčaní, prejazde križovatkou a antikolízneho asistenta, ktoré sú súčasťou vylepšeného systému Front Assist. Tieto systémy spolu s vylepšenými funkciami Travel Assist, asistentom zmeny jazdného pruhu a asistentom pre jazdu s prívesom, zvyšujú bezpečnosť a komfort pri jazde. Proaktívna ochrana cestujúcich a až desať airbagov zabezpečujú maximálnu ochranu posádky.

 

Johannes Neft, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť Technického vývoja, hovorí: “V oddelení technického vývoja spoločnosti Škoda Auto neustále hľadáme spôsoby, ako vylepšovať naše vozidlá. Zvláštnu pozornosť venujeme aktívnej i pasívnej bezpečnosti. S novými nanoradarovými senzormi posúvame asistenčné systémy na novú úroveň. Rozšírená ponuka funkcií zabezpečuje vodičovi ešte lepšiu a presnejšiu asistenciu a prispieva tak k väčšej bezpečnosti a lepšiemu komfortu vo všetkých jazdných situáciách.”

 

Nové senzory a vylepšené asistenčné systémy zaručujú vyššiu bezpečnosť

 

Škoda Superb Liftback po prvýkrát používa nové nanoradarové senzory, ktoré sú umiestnené v rohoch pod predným nárazníkom. Tieto senzory zvyšujú výkonnosť asistenčných systémov, ako sú Front Assist a asistent pri prejazde križovatkou. Asistent pri prejazde križovatkou deteguje vozidlá, cyklistov a chodcov blížiacich sa z bočných smerov a pomáha pri výjazde na cestu z miest so zlým výhľadom. V prípade potreby aktivuje núdzové brzdenie.

 

Multifunkčná kamera v čelnom skle má väčšie zorné pole a jej obraz využíva asistent pri odbočovaní, ktorý upozorňuje vodiča a v prípade potreby automaticky brzdi pri odbočovaní doľava, ak sa blíži vozidlo v protismere. Štandardne dodávaný Front Assist teraz obsahuje prediktívnu ochranu cyklistov.

 

Zadné nanoradarové senzory zvyšujú dosah systému stráženia mŕtveho uhla, ktorý teraz rozpoznáva vozidlá prichádzajúce zozadu až na vzdialenosť 90 metrov. Tento systém upozorňuje na potenciálne nebezpečenstvo pri zmene jazdného pruhu. Výstraha pred opustením vozidla upozorňuje cestujúcich pri otváraní dverí na prichádzajúce vozidlá alebo cyklistov zozadu, s dosahom 35 metrov a uhlom 120 stupňov.

 

Nový antikolízny asistent, súčasť štandardnej výbavy, funguje pri rýchlostiach 30 – 140 km/h pre zabránenie zrážky s vozidlami a pri rýchlostiach 30 – 85 km/h pre zabránenie zrážky s chodcami alebo cyklistami. Tento systém automaticky zvyšuje uhol natočenia volantu, ak zistí, že vodičova reakcia nie je dostatočná na zabránenie kolízie.

 

Týmito inováciami a vylepšeniami sa nový Škoda Superb Liftback posúva na novú úroveň bezpečnosti a komfortu, čím poskytuje vodičom a cestujúcim vyššiu úroveň ochrany a pohodlia pri každej jazde.

 

Bezpečnosť a parkovanie: Nové technologické vylepšenia pre Škoda Superb Liftback

 

Bezpečnejšie a jednoduchšie parkovanie vďaka automatickému parkovaniu

 

Nový Škoda Superb Liftback je vybavený pokročilým systémom automatického parkovania, ktorý dokáže samočinne zaparkovať vozidlo na parkovacích miestach s kolmým aj pozdĺžnym státím. Tento systém ovláda riadenie, brzdenie, akceleráciu a voľbu smeru jazdy (vpred, vzad) a automaticky zastaví, ak zistí prekážku. Funkcia parkovania na diaľku umožňuje vodičovi vykonávať parkovacie manévre prostredníctvom aplikácie MyŠkoda. Uložený parkovací manéver umožňuje vodičovi spustiť predtým vykonaný a uložený parkovací manéver na diaľku pomocou mobilnej aplikácie MyŠkoda, pričom používateľ sa musí nachádzať do štyroch metrov od vozidla. Tento systém funguje do rýchlosti 9,5 km/h. Okrem toho je nový Superb vybavený aj vylepšeným asistentom pre jazdu s prívesom.

 

Vylepšené funkcie Travel Assist, nové rozpoznávanie únavy a pozornosti vodiča, až desať airbagov

 

Vylepšený systém Travel Assist poskytuje lepšiu vizualizáciu okolitých vozidiel vo virtuálnom kokpite. Adaptívne vedenie v jazdnom pruhu teraz funguje aj na cestách bez vodorovného značenia. Prediktívny tempomat spolupracuje s navigačným systémom a predvída zákruty, križovatky a kruhové objazdy.

 

Nový systém rozpoznávania únavy a pozornosti vodiča, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy, monitoruje vodičovu únavu a krátkodobú nepozornosť pomocou inovatívneho algoritmu. Pri rýchlostiach nad 65 km/h systém zisťuje odchýlky od normálneho spôsobu riadenia, priebežne vyhodnocuje správanie vodiča a určuje jeho schopnosť pokračovať v jazde. Ak vodič nereaguje na zvukové a vizuálne upozornenia, núdzový asistent zahrnutý v systéme Travel Assist sa pokúsi vodiča prebudiť trhnutím bŕzd a bezpečnostných pásov, následne aktivuje výstražné svetlá a spomalí vozidlo až do úplného zastavenia. Nakoniec systém automaticky spustí vytáčanie núdzového čísla eCall.

 

Nový Superb Liftback je vybavený až desiatimi airbagmi, vrátane airbagov vodiča a spolujazdca, kolenného airbagu vodiča, bočných airbagov vpredu, hlavových airbagov a po prvýkrát aj stredového airbagu medzi vodičom a spolujazdcom. Bočné airbagy pre druhý rad sedadiel sú k dispozícii ako súčasť voliteľnej výbavy. Tieto bezpečnostné prvky zaisťujú maximálnu ochranu pre všetkých cestujúcich v prípade nehody.

 

Týmito vylepšeniami a inováciami sa nový Škoda Superb Liftback posúva na novú úroveň bezpečnosti a komfortu, čím poskytuje vodičom a cestujúcim vyššiu úroveň ochrany a pohodlia pri každej jazde.

 

Konektivita: Vylepšené rozpoznávanie hlasu na báze umelej inteligencie a nové služby

 

› Vylepšený používateľský zážitok: Softvér ChatGPT na báze umelej inteligencie rozšíri funkcie digitálnej asistentky Laury
› Pohodlné online služby: Powerpass a služby Pay to Park a Pay to Fuel
› Nová verzia aplikácie MyŠkoda: Nový Superb je kompatibilný s najnovšou verziou aplikácie

 

Celkom nový Škoda Superb Liftback ponúka rozsiahle možnosti vzdialeného prístupu k pohodlným online službám prostredníctvom najnovšej verzie aplikácie MyŠkoda pre smartfóny. Ešte v tomto roku bude do infotainmentu vlajkovej lode integrovaný softvér ChatGPT založený na umelej inteligencii, ktorý výrazne rozšíri funkcie digitálnej hlasovej asistentky Laury.

 

Martin Jahn, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto zodpovedný za oblasť predaja a marketingu, hovorí:“Superb prináša nielen mimoriadny komfort a veľkorysý vnútorný priestor, ale aj najmodernejšie asistenčné systémy. Náš vrcholný model so spaľovacím motorom ponúka všetko potrebné pre to, aby sa opäť stal dokonalým spoločníkom najmä pre manažérov a firemných zákazníkov. Viac ako 50 % vozidiel Superb predaných na našich trhoch slúži ako služobné autá. Okrem toho nám vylepšený plug-in hybridný pohon nového modelu Superb Liftback s čisto elektrickým dojazdom až 120 km dáva ideálnu pozíciu na uspokojenie rastúceho dopytu v tomto segmente. Nová generácia modelu Superb posúva možnosti konektivity na vyššiu úroveň a umožňuje ešte užšie prepojenie s mobilným telefónom. Aplikácia MyŠkoda s novými funkciami a digitálnymi službami, ako sú Pay to Fuel a Pay to Park, prináša skutočnú pridanú hodnotu do každodenného života našich zákazníkov prostredníctvom pokročilého prepojenia smartfónu s vozidlom.”

 

Rozšírená ponuka funkcií digitálnej asistentky Laury

 

Softvér ChatGPT, založený na umelej inteligencii, umožňuje digitálnej asistentke Laure odpovedať na otázky z oblastí všeobecných znalostí a ovládať infotainment, navigáciu a klimatizáciu vozidla. Vďaka umelej inteligencii sa rozsah odpovedí na zložité otázky bude naďalej rozširovať. ChatGPT nemá prístup k údajom o vozidle ani k osobným údajom, čím sa zabezpečuje maximálna ochrana údajov. Všetky interakcie sa následne vymažú.

 

Infotainment systém modelu Superb zahŕňa online aktualizácie máp a online dopravné informácie, čím zaručuje, že vodiči budú mať vždy aktuálne informácie o cestách a dopravnej situácii.

 

Pohodlné online služby

 

Nový Superb Liftback je vybavený službami Powerpass, ktoré umožňujú jednoduché nabíjanie plug-in hybridného pohonu, ako aj službami Pay to Park a Pay to Fuel, ktoré umožňujú pohodlné platby za parkovanie a tankovanie priamo z vozidla.

 

Nová verzia aplikácie MyŠkoda

 

Aplikácia MyŠkoda ponúka rozšírené možnosti vzdialeného prístupu k vozidlu, vrátane sledovania aktuálnych informácií o jazde, stavu vozidla a plánovania servisných intervalov. Vďaka tejto aplikácii môžu majitelia vozidiel Superb plne využívať pokročilé prepojenie svojho smartfónu s vozidlom, čo prináša ešte vyššiu úroveň pohodlia a efektivity do každodenného života.

 

Tieto vylepšenia a nové služby robia z modelu Škoda Superb Liftback moderné vozidlo, ktoré spĺňa všetky požiadavky dnešných používateľov na konektivitu a pohodlie.

 

Konektivita: Vylepšené rozpoznávanie hlasu na báze umelej inteligencie a nové služby

 

› Vylepšený používateľský zážitok: Softvér ChatGPT na báze umelej inteligencie rozšíri funkcie digitálnej asistentky Laury
› Pohodlné online služby: Powerpass a služby Pay to Park a Pay to Fuel
› Nová verzia aplikácie MyŠkoda: Nový Superb je kompatibilný s najnovšou verziou aplikácie

 

Celkom nový Škoda Superb Liftback ponúka rozsiahle možnosti vzdialeného prístupu k online službám prostredníctvom najnovšej verzie aplikácie MyŠkoda pre smartfóny. Ešte v tomto roku bude do infotainmentu vlajkovej lode integrovaný softvér ChatGPT založený na umelej inteligencii, ktorý výrazne rozšíri funkcie digitálnej hlasovej asistentky Laury.

 

Martin Jahn, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto zodpovedný za oblasť predaja a marketingu, hovorí:“Superb prináša nielen mimoriadny komfort a veľkorysý vnútorný priestor, ale aj najmodernejšie asistenčné systémy. Náš vrcholný model so spaľovacím motorom ponúka všetko potrebné pre to, aby sa opäť stal dokonalým spoločníkom najmä pre manažérov a firemných zákazníkov. Viac ako 50 % vozidiel Superb predaných na našich trhoch slúži ako služobné autá. Okrem toho nám vylepšený plug-in hybridný pohon nového modelu Superb Liftback s čisto elektrickým dojazdom až 120 km dáva ideálnu pozíciu na uspokojenie rastúceho dopytu v tomto segmente. Nová generácia modelu Superb posúva možnosti konektivity na vyššiu úroveň a umožňuje ešte užšie prepojenie s mobilným telefónom. Aplikácia MyŠkoda s novými funkciami a digitálnymi službami, ako sú Pay to Fuel a Pay to Park, prináša skutočnú pridanú hodnotu do každodenného života našich zákazníkov prostredníctvom pokročilého prepojenia smartfónu s vozidlom.”

 

Rozšírená ponuka funkcií digitálnej asistentky Laury

 

Softvér ChatGPT, založený na umelej inteligencii, umožňuje digitálnej asistentke Laure odpovedať na otázky z oblastí všeobecných znalostí a ovládať infotainment, navigáciu a klimatizáciu vozidla. Vďaka umelej inteligencii sa rozsah odpovedí na zložité otázky bude naďalej rozširovať. ChatGPT nemá prístup k údajom o vozidle ani k osobným údajom, čím sa zabezpečuje maximálna ochrana údajov. Všetky interakcie sa následne vymažú.

 

Infotainment systém modelu Superb zahŕňa online aktualizácie máp a online dopravné informácie, čím zaručuje, že vodiči budú mať vždy aktuálne informácie o cestách a dopravnej situácii.

 

Mnohé aplikácie infotainmentu vrátane služby Powerpass a novej aplikácie Pay to Fuel

 

Powerpass, riešenie verejného nabíjania pre elektrické a plug-in hybridné modely Škoda, bolo integrované do aplikácie MyŠkoda. Zákazníci teraz môžu svoj Superb Liftback nabíjať prostredníctvom jednej aplikácie a karty. Nová aplikácia Pay to Fuel umožňuje vodičom platiť na vybraných čerpacích staniciach priamo cez infotainment systém vozidla. Pay to Park zobrazuje voľné parkovacie miesta v aplikácii MyŠkoda na smartfóne alebo na displeji vozidla, navádza používateľa k parkovaciemu miestu a umožňuje priamo vykonať platbu. Aplikácia infotainmentu Traffication poskytuje vodičom aktuálne dopravné informácie.

 

Početné možnosti s novou verziou aplikácie MyŠkoda

 

Najnovšia verzia aplikácie MyŠkoda ponúka široké možnosti vzdialeného prístupu, ako je zobrazenie parkovacej polohy vozidla alebo zamknutie a odomknutie Superb prostredníctvom smartfónu. Majitelia si môžu zobraziť údaje o jazde a exportovať plánované trasy a ciele do navigačného systému vozidla.

 

V modeli Superb iV zahŕňajú funkcie diaľkového ovládania aj riadenie procesov nabíjania. Ostatné varianty pohonu ponúkajú diaľkový prístup k voliteľnému prídavnému kúreniu. Nová aplikácia MyŠkoda ponúka aj dynamický spravodajský kanál s vizuálmi a článkami zo sveta značky Škoda, a tiež vernostný program, ktorý umožňuje používateľom získavať body za plnenie rôznych úloh.

 

Tieto vylepšenia a nové služby robia z modelu Škoda Superb Liftback moderné vozidlo, ktoré spĺňa všetky požiadavky dnešných používateľov na konektivitu a pohodlie.

 

Mnohé aplikácie infotainmentu vrátane služby Powerpass a novej aplikácie Pay to Fuel

 

Powerpass, systém pre verejné nabíjanie elektrických a plug-in hybridných vozidiel Škoda, je teraz integrovaný do aplikácie MyŠkoda. Tento systém umožňuje majiteľom vozidiel Superb iV pohodlne nabíjať svoje vozidlo prostredníctvom jednej aplikácie a karty. Nová funkcia Pay to Fuel umožňuje vodičom platiť na vybraných čerpacích staniciach priamo cez infotainment systém vozidla. Funkcia Pay to Park zobrazuje dostupné parkovacie miesta v aplikácii MyŠkoda na smartfóne alebo na displeji infotainmentu vo vozidle, naviguje používateľa k parkovaciemu miestu a umožňuje vykonanie platby priamo cez systém. Aplikácia infotainmentu Traffication poskytuje aktuálne dopravné informácie priamo vodičovi.

 

Rozšírené možnosti s najnovšou verziou aplikácie MyŠkoda

 

Najnovšia verzia aplikácie MyŠkoda prináša široké spektrum vzdialeného prístupu k vozidlu. Používatelia môžu prostredníctvom smartfónu zobraziť aktuálnu parkovaciu polohu svojho vozidla alebo ho zamknúť a odomknúť. Majitelia si môžu prezerať údaje o jazde, exportovať plánované trasy a ciele priamo do navigačného systému svojho vozidla.

 

Model Superb iV ponúka funkcie diaľkového ovládania procesov nabíjania, zatiaľ čo ostatné varianty pohonu umožňujú vzdialený prístup k voliteľnému prídavnému kúreniu. Nová aplikácia MyŠkoda zahŕňa aj dynamický spravodajský kanál, ktorý poskytuje vizuály a články zo sveta značky Škoda, ako aj vernostný program, ktorý odmeňuje používateľov za plnenie rôznych úloh bodmi.

 

Tieto inovácie a rozšírené možnosti aplikácie MyŠkoda prinášajú vyššiu úroveň konektivity a pohodlia pre majiteľov modelu Superb Liftback, umožňujúc im plne využívať moderné technológie a služby priamo zo svojho vozidla.