Kórejská automobilka Kia oslavuje významný míľnik – v závode pri Žiline už vyrobila päť miliónov vozidiel. Tento úctyhodný počet vyrobených áut sa blíži k počtu obyvateľov Slovenska, kde Kia úspešne pôsobí už 20 rokov. Počas tohto obdobia sa Kia Slovakia zaradila medzi najväčších zamestnávateľov, výrobcov, exportérov a platcov daní v krajine.

 

kia slovakia

 

Z celkového počtu piatich miliónov vyrobených vozidiel v Tepličke nad Váhom tvorí viac ako polovicu model Kia Sportage. Tento model, ktorý sa v Kia Slovakia vyrába od druhej generácie, dosiahol počet 2,5 milióna kusov. Na druhom mieste je model Kia Ceed s viac ako 2,1 milióna vyrobenými kusmi. Zvyšok tvorili modely Kia Venga a Hyundai ix35, ktoré sa už nevyrábajú. Jubilejným päťmilióntym vozidlom sa stal model Sportage HEV určený pre slovenského zákazníka.

 

„Ďakujem predovšetkým našim zamestnancom, dodávateľom a partnerom za ich úsilie a zanietenosť. Najmä vďaka nim sa nám podarilo počas celého pôsobenia v Tepličke nad Váhom nielen vyrobiť päť miliónov vozidiel, ale aj prekonať zložité obdobia počas pandémie či pri nedostatku dielov,” povedal Geon Won Shin, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Kia Slovakia.

 

Vďaka závodu na Slovensku sa Kia počas posledných dvoch dekád podarilo strojnásobiť svoj podiel na európskom automobilovom trhu. Od 6. decembra 2006, kedy bola oficiálne spustená výroba v Tepličke nad Váhom, boli autá exportované do 109 krajín. V posledných rokoch sú hlavnými exportnými krajinami pre Kia Slovensko Veľká Británia, Nemecko a Španielsko. Najviac elektrifikovaných vozidiel smerovalo k zákazníkom z Veľkej Británie, Francúzska, Španielska a Švédska.

 

kia slovakia

Kia Slovakia: Významné Investície a Starostlivosť o Zamestnancov

 

Celková hodnota investícií automobilky Kia Slovakia na Slovensku dosiahla až 2,3 miliardy eur. Automobilka navyše prispela do štátnej kasy viac ako 830 miliónmi eur na dani z príjmov právnických osôb. Kia Slovakia neustále investuje a zavádza nové technológie s cieľom zvýšiť efektivitu výroby, bezpečnosť zamestnancov, znížiť vplyv na životné prostredie a zabezpečiť maximálnu spokojnosť zákazníkov.

 

Prostredníctvom svojej nadácie, založenej v roku 2013, Kia podporila projekty v oblasti vzdelávania, zdravia, životného prostredia a inklúzie, a to prostriedkami vo výške viac ako 11 miliónov eur.

 

Efektívna Výroba a Stabilná Zamestnanosť

 

Kia Slovakia denne vyrába takmer 1 500 vozidiel Ceed a Sportage, ktoré sa exportujú do viac ako 80 krajín pomocou cestnej a železničnej dopravy. Automobilka si dlhodobo udržiava stabilný počet zamestnancov, pričom priemerný vek pracovníkov je 40 rokov a priemerná dĺžka zamestnania v závode je 11 rokov. Viac ako 1 300 zamestnancov pracuje v spoločnosti Kia Slovakia dlhšie ako 15 rokov.

 

Starostlivosť o Zamestnancov a Zamestnanecké Výhody

 

Priemerná mzda výrobných zamestnancov v minulom roku presiahla úroveň 2 400 eur. Pre nových zamestnancov, po odpracovaní 12 mesiacov, priemerná mzda vrátane bonusov a príplatkov presahuje 1 800 eur.

 

Kia Slovakia kladie dôraz na neustály rozvoj kompetencií a zručností svojich zamestnancov. Spoločnosť sa tiež príkladne stará o ich zdravie, poskytuje benefity ako masáže na pracovisku, dni zdravia, príspevky na jasle, škôlku a oddychové aktivity. Zamestnanci a ich rodinní príslušníci môžu využívať služby hradeného psychologického poradenstva.

 

Medzi najobľúbenejšie zamestnanecké výhody patria zľavy na nákup automobilov, výhodné telefónne paušály, autobusové výlety a priamu autobusovú dopravu do práce zabezpečenú zamestnávateľom.

 

kia slovakia

 

Kia Slovakia: Moderný Závod v Tepličke nad Váhom

 

Automobilka Kia Slovakia, ktorá sa nachádza v Tepličke nad Váhom neďaleko Žiliny, predstavuje jeden z najdôležitejších závodov spoločnosti Kia Motors na svete. Tento moderný závod, otvorený v decembri 2006, sa stal kľúčovým hráčom v automobilovom priemysle nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe.

 

Historický Prehľad

 

Výstavba závodu v Tepličke nad Váhom začala v roku 2004, pričom jeho oficiálne otvorenie prebehlo 6. decembra 2006. Tento závod bol prvým výrobným zariadením spoločnosti Kia Motors v Európe, čo umožnilo automobilke výrazne zvýšiť svoju prítomnosť a podiel na európskom trhu. Od svojho otvorenia závod vyrobil viac ako päť miliónov vozidiel, pričom modely Kia Ceed a Kia Sportage tvoria hlavnú časť produkcie.

 

Výroba a Technológie

 

Kia Slovakia denne vyrába takmer 1 500 vozidiel, ktoré sú určené pre viac ako 80 krajín sveta. Automobilka využíva najmodernejšie technológie a postupy, ktoré zaisťujú vysokú kvalitu výroby a efektívnosť. V závode sa vyrábajú modely ako Kia Ceed a Kia Sportage, pričom v minulosti sa tu vyrábali aj modely Kia Venga a Hyundai ix35.

 

Významným technologickým vylepšením je zavedenie plug-in hybridných technológií, čo zaisťuje, že Kia Slovakia drží krok s aktuálnymi trendmi v automobilovom priemysle. Závod je vybavený najmodernejšími robotickými systémami a automatizovanými výrobnými linkami, ktoré zabezpečujú precíznosť a efektivitu vo výrobe.

 

Investície a Ekonomický Vplyv

 

Celková hodnota investícií spoločnosti Kia Slovakia na Slovensku presiahla 2,3 miliardy eur. Okrem toho automobilka prispela do štátnej kasy viac ako 830 miliónmi eur na dani z príjmov právnických osôb. Tieto investície neustále prispievajú k rozvoju infraštruktúry, ekonomickému rastu a technologickému pokroku v regióne.

 

Zamestnanosť a Sociálna Zodpovednosť

 

Kia Slovakia patrí medzi najväčších zamestnávateľov na Slovensku. Automobilka zamestnáva tisíce ľudí, pričom priemerný vek zamestnancov je 40 rokov a priemerná dĺžka zamestnania v závode je 11 rokov. Viac ako 1 300 zamestnancov pracuje v spoločnosti Kia Slovakia dlhšie ako 15 rokov, čo svedčí o stabilite a spokojnosti zamestnancov.

 

Priemerná mzda výrobných zamestnancov v minulom roku presiahla 2 400 eur, pričom nový zamestnanec po odpracovaní 12 mesiacov zarába vrátane bonusov a príplatkov viac ako 1 800 eur. Spoločnosť kladie dôraz na neustály rozvoj kompetencií a zručností svojich zamestnancov a poskytuje rôzne benefity, ako masáže na pracovisku, dni zdravia, príspevky na jasle a škôlku, či služby psychologického poradenstva.

 

Ekologická a Spoločenská Zodpovednosť

 

Kia Slovakia si uvedomuje svoju zodpovednosť voči životnému prostrediu a spoločnosti. Automobilka implementuje nové technológie, ktoré znižujú vplyv výroby na životné prostredie, a podporuje projekty zamerané na vzdelávanie, zdravie, životné prostredie a inklúziu prostredníctvom svojej nadácie založenej v roku 2013. Nadácia doteraz podporila projekty prostriedkami vo výške viac ako 11 miliónov eur.

 

Export a Medzinárodný Dosah

 

Od svojho otvorenia v roku 2006, závod v Tepličke nad Váhom exportoval vozidlá do 109 krajín sveta. Hlavnými exportnými trhmi sú Veľká Británia, Nemecko a Španielsko, pričom najviac elektrifikovaných vozidiel bolo vyrobených pre zákazníkov z Veľkej Británie, Francúzska, Španielska a Švédska.

 

Závod Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom neďaleko Žiliny predstavuje významný prínos pre slovenskú ekonomiku a automobilový priemysel. Vďaka neustálym investíciám, inováciám a zameraniu na kvalitu a spokojnosť zákazníkov sa Kia Slovakia etablovala ako jeden z kľúčových hráčov v automobilovom sektore v Európe. Spoločnosť pokračuje v raste a rozvoji, pričom zachováva vysoké štandardy výroby a starostlivosti o svojich zamestnancov a životné prostredie.